Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Zemin Kötü .........

Motovento
    REKLAM ALANI
    CrazyBullet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda RCV213, Yamaha YZR500
    Alıntı zaferce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güvenlikle ilgili bir sıkıntı yok. Issız bir dağ yolunda, görüş tamamen açık, sollamaya yapmak için şartlar uygun.

http://i65.tinypic.com/32zn90w.jpg

Aracın hızı ile motosikletin hızı arasındaki fark, sağı solu ve ilerisi görülen düzlük için güvenli bir sollama imkanı sağlıyor. Ne solladığı aracı ne de kendisini herhangi bir riske atmamış. Bir otomobil ile bu sollama makul olmazdı ancak bu motosiklet sürüşü ile pürüzsüz, sıkıntısız.

Hatta bence durum şöyle:

Ya da bi dakka... O sözleriniz 180 ile iki arabanın arasından silme geçmek içindi.

http://i67.tinypic.com/21cbadu.jpg

Olmamış Okan Hoca! Övgüye mazhar olman için daha çok çalışmalısın. Eğlenceli forum yaw.

PS: Benim de bir iki sorum var konumlanma ile ilgili. Bi' daha izleyip şey edeyim.
    Barkın eğitimciyim demiyor, konu Barkın'da değil. Kaza yapan birisinin paylaştığı video üzerine eğitimciler, kaza yapan motosiklet sürücüsünün tek yapması gerekenin hız limiti tabelasına göre sürmek olduğunu söylemişlerdi. Şimdi hız limitine uymayan bir eğitimci görünce bende yukarıdaki yorumu yaptım. Bakalım ROSPA konu ile ilgili ne diyor.

http://www.rospa.com/road-safety/adv...limit/maximum/
    http://www.rospa.com/road-safety/adv...yourself-time/
    http://www.rospa.com/road-safety/adv...-limit/limits/

Hız limiti tabelaları, çıkabileceğiniz maksimum hızı gösterir diyor ve ekliyor, tabelada izin verilen azami hızda sürmenizi güvensiz kılacak durumlar olabilir... Videoda bu koşullar da var. Daha yazayım mı?
    dyavol-77 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı CrazyBullet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Barkın eğitimciyim demiyor, konu Barkın'da değil. Kaza yapan birisinin paylaştığı video üzerine eğitimciler, kaza yapan motosiklet sürücüsünün tek yapması gerekenin hız limiti tabelasına göre sürmek olduğunu söylemişlerdi. Şimdi hız limitine uymayan bir eğitimci görünce bende yukarıdaki yorumu yaptım. Bakalım ROSPA konu ile ilgili ne diyor.

http://www.rospa.com/road-safety/adv...limit/maximum/
    http://www.rospa.com/road-safety/adv...yourself-time/
    http://www.rospa.com/road-safety/adv...-limit/limits/

Hız limiti tabelaları, çıkabileceğiniz maksimum hızı gösterir diyor ve ekliyor, tabelada izin verilen azami hızda sürmenizi güvensiz kılacak durumlar olabilir... Videoda bu koşullar da var. Daha yazayım mı?

Sevgili Kardeşim,

Güzelce anlatmaya çalışayım.

- Videoda sürüş yapılan yolda motosikletler için yasal hız limiti 88 km , otomobiller için ise 99 km dir.
    - RoSPA nın öngörüsü sürüş güvenliği için motosiklet hız limitlerinin en üst hız limitlerine eşit veya daha büyük olması üzerine kuruludur. Avrupanın neredeyse tamamında ve dünyanın çoğunluğunda bu sistem uygulanır. Bizdeki durum ise son düzeltmeye rağmen hala otomobillerden geridedir. Bu bir güvenlik açığıdır.
    - Hız limitleri bizlerin takometrelerinde yazan değil , GPS ölçümüne göre olan gerçek hızlarımız üzerinden denetlenir. Bu nedenle 90 km hız limiti olan bir yerde göstergende 99 km yazarken geçmen hız limitleri içerisinde olduğunu gösterir.
    - Videodaki sürüş için GPS imdeki kayıtlar yaklaşık 14 dk lık sürüş için 58 km/s lik hız ortalaması gösteriyor.
    - Bu sürüşte GPS verilerine göre hız limitlerini aştığım kısımların toplamı 2 dakikanın altında ve sürekli olarak limit üzerinde kaldığım en uzun süre 15 sn den daha kısa.

Gelelim RoSPA kriterlerine göre "yol koşulları" ve "hız" arasındaki dengeye.

RoSPA nın öngördüğü olumsuz koşulların (zemin durumu , kapalı görüş v.b.) tamamında hız limitinin çok altındayım (25 km hıza düştüğüm noktalar var) yani bu aşamalar için sisteme uymayan bir şey bulamadım.

Bu videonun çekiliş amacı ilk mesajda çok net anlatıldı (okuduğunu düşünüyorum) . Amaç zemindeki olumsuz koşulları , doğru gaz kullanımı ile minimum riske dönüştürmek. Görselde belirginliği arttırabilmek için "kontrast" (karşıtlık,zıtlık) arttırılır. Bu görseldeki en belirgin değişken "HIZ" kavramıdır, bu nedenle koşullara bağlı olarak maximum ve minimum hızlar arasındaki belirginliğin arttırılabilmesi için anlık olarak hızlanmalar söz konusu olmuştur.

Yapılmış videodan çıkarımın sadece hocanın hız sınırlarını anlık olarak aştığını görmek ise yazıklar olsun bana ki , sizlere ulaştırmak istediğim bilgiyi verememişim.

Özür dilerim

Sevgilerimle

Motosikleti
    2014 CBR500R vs Dio 110
    Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili Kardeşim,

Güzelce anlatmaya çalışayım.

- Videoda sürüş yapılan yolda motosikletler için yasal hız limiti 88 km , otomobiller için ise 99 km dir.
    - RoSPA nın öngörüsü sürüş güvenliği için motosiklet hız limitlerinin en üst hız limitlerine eşit veya daha büyük olması üzerine kuruludur. Avrupanın neredeyse tamamında ve dünyanın çoğunluğunda bu sistem uygulanır. Bizdeki durum ise son düzeltmeye rağmen hala otomobillerden geridedir. Bu bir güvenlik açığıdır.
    - Hız limitleri bizlerin takometrelerinde yazan değil , GPS ölçümüne göre olan gerçek hızlarımız üzerinden denetlenir. Bu nedenle 90 km hız limiti olan bir yerde göstergende 99 km yazarken geçmen hız limitleri içerisinde olduğunu gösterir.
    - Videodaki sürüş için GPS imdeki kayıtlar yaklaşık 14 dk lık sürüş için 58 km/s lik hız ortalaması gösteriyor.
    - Bu sürüşte GPS verilerine göre hız limitlerini aştığım kısımların toplamı 2 dakikanın altında ve sürekli olarak limit üzerinde kaldığım en uzun süre 15 sn den daha kısa.

Gelelim RoSPA kriterlerine göre "yol koşulları" ve "hız" arasındaki dengeye.

RoSPA nın öngördüğü olumsuz koşulların (zemin durumu , kapalı görüş v.b.) tamamında hız limitinin çok altındayım (25 km hıza düştüğüm noktalar var) yani bu aşamalar için sisteme uymayan bir şey bulamadım.

Bu videonun çekiliş amacı ilk mesajda çok net anlatıldı (okuduğunu düşünüyorum) . Amaç zemindeki olumsuz koşulları , doğru gaz kullanımı ile minimum riske dönüştürmek. Görselde belirginliği arttırabilmek için "kontrast" (karşıtlık,zıtlık) arttırılır. Bu görseldeki en belirgin değişken "HIZ" kavramıdır, bu nedenle koşullara bağlı olarak maximum ve minimum hızlar arasındaki belirginliğin arttırılabilmesi için anlık olarak hızlanmalar söz konusu olmuştur.

Yapılmış videodan çıkarımın sadece hocanın hız sınırlarını anlık olarak aştığını görmek ise yazıklar olsun bana ki , sizlere ulaştırmak istediğim bilgiyi verememişim.

Özür dilerim

Sevgilerimle
    Aynen...2.vites hız 120 ve ''kaygan zemin''..., ne alaka diye düşünüyor insan. Eğitim şart.
    CrazyBullet bunu beğendi.
    The Power of The Dreams.

CrazyBullet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda RCV213, Yamaha YZR500
    Üzdüysem kusura bakma kardeşim, kal sağlıcakla.

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı bilirkişi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sokak arasında 1.vites egzos bağırtan apaçi gibi kullanıyo motoru.Motor yüksek hacimli sürücü de kıyafetli kasklı olunca kimse bişey diyemiyor.
    Debriyaj mebriyaj yok bam bam bam
    Sevgili Kardeşim,

Bundan önceki ve bundan sonraki bütün motorlarımda olduğu ve olacağı gibi bu motorumda da orijinal egsozu var. Hangi devirde olursa olsun çıkardığı gürültü yasal sınırların altındadır.Ayrıca dağın başında rahatsız olacağını düşündüğüm birileri olsaydı o devirlere çıkmamaya özen gösterirdim.
    Debriyaj konusuna gelirsek. Ne söylemek istediğini anlayabilmiş dwğilim. Neyi yanlış yapıyorum debriyaj konusunda...

Sevgilerimle
    Carbondioxid ve zaferce bunu beğendiler.

Bir arif çıkmamış , anlayamazsınız..

Şiir gibi kullanım , eline sağlık abi.
    Okan Sinan Ocan bunu beğendi.

Emreköktürk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 X
    Detayları tekrar tekrar izlemek lazım, paylaşım için teşekkürler

Motosikleti
    Duke250>YBR125
    Hocam elinize emeğinize sağlık. Eleştiren arkadaşların da eleştirilerinin yararlı olduğunu düşünüyorum çünkü arkadaşlar farklı bir açıdan bakıyorlar ve sizin de onlara cevap vermeniz ile akıldaki sorulara cevap alınmış, vermek istediğiniz mesaj pekişmiş oluyor. Üslup düzgün olduğu sürece her eleştiriyi faydalı buluyorum. Paylaşımlarınızın devamı dileğiyle.

mtrcuserif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    emeğinize sağlık hocam çok iyi anlatmışsınız.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)