Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Eğitmen gözü ile AEA nın kazası

Motovento
    REKLAM ALANI
    Yolcu0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125 esd
    Söylediklerinize katılıyorum hocam. Barkın abinin sağlama yapması sorun. Fuat abininde takip mesafesini çok yakın tutması sorun. Söylenecek söz yok Allahtan dileğimiz biran önce sağlıklarına geri kavuşmaları. AEA ekibini severek ve ilgiyle takip ediyoruz.
    Okan Sinan Ocan bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Grakul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dogru seyler soylemissiniz hocam tespitlerinizde cok yakin mesafede takip ozellikle yuksek hizlarda ne yazikki sonucu boyle olabiliyor neyse dikkatli olun arkadaslar tekeriniz duz bassin.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Kendimi en arkadaki sürücünün yerine koyduğumda davranış şeklim onun gibi olmaz diye düşündüm.
    Benzer pozisyonlar yolculuklarım esnasında çok sık karşılaştığım durumlar.
    İlla bir grup sürüşü olması da gerekmez.
    Önde yol alan motosikletleri hiç tanımıyor da olabiliriz.
    Hatta hemen her yolculuğumda bir kaç kez böyle durumlarla karşılaşıyorum.
    Bu nedenle "arkada ben olsaydım" diye söze başladım çünkü belki yüzlerce kez arkada oldum.
    Tabi aynı şekilde ortada,önde de oldum.

Bir sollama yapılıyor.
    Böyle durumlarda yolda bir tehlike yoksa ben önümdekilerin sağ şeride girmelerini beklerim.
    Onlar şeride girmeden asla hızımı arttırmam.
    Bazen beni çok yavaşlattıkları olmuştur.
    Böyle zamanlarda sabırla bekler eğer sol şeridi işgal etmekte ısrar ediyorlar ve benim geçmem gerekiyorsa daha sola geçer, sollarından geçer giderim.
    Şimdiye kadar hep böyle yaptım.
    Grup sürüşlerinde de artçı motosiklet bu tür bölünmüş yollarda herkes sağ şeride girinceye kadar bekleyerek grubun emniyetini sağlar.
    Gidiş geliş yollar hariç!

Eğer ortadaki motosikletli ben olsaydım ki daha önce yazdığım gibi yüzlerce kez oldum.
    Önümdekinin sağ şeride geçmesini bekler sonra arkamı kontrol ederek şeride girerdim.
    Bazen arkanızdan hızlı bir araç gelip sizi sağ şeride geçmeye zorlar.
    Böyle durumlarda da arkayı kontrol eder şeride girerim ama asla hızımı arttırmam.

Şimdi gelelim en öndeki motosiklete.
    Sağ şeride ilk geçmesi gereken oydu.
    Sollama bitmiş neden sağ şeride geçmiyor?
    Eğer sollama biter bitmez sağ şeride geçmiş olsaydı diğerleri de onu takip edecek ya da sollayacaklar ve bu kaza yaşanmamış olacaktı.

Öndekinin durumunun şöyle bir istisnası var.
    Kesinlikle doğru değil ama ben de çokça yapıyorum.
    Bazen önümdeki aracı solladıktan sonra sağ boş olmasına rağmen ileride kısa bir süre sonra yakalayacağım bir başka aracın gittiğini görüyor ve soldan devam ediyorum.
    Şimdi kim sağa geçecek,sonra tekrar sol yapacak gibi salakça düşüncelere kaptırıyorum.
    Hatta trafik fazlaysa bu sağa sola geçme işi daha sıkıntılı oluyor.
    Bu nedenle gerekirse hızı arttırıp soldan devam ediyorum.
    Öndeki arkadaş böyle bir karar vermiş ama arkadakiler ona uymamış olabilir.
    Velhasıl yanlışlar zinciri diyebileceğim ders olarak gösterilebilecek şahane bir video olmuş.
    Barkın'a bir kez daha teşekkür borçluyuz.
    Adam hastanelik olurken bile motosiklet alemine faydalı oluyor.

Ben geçmiş olsun dileklerimi ilettim kendisine ama buradan da tekrar geçmiş olsun diyelim.
    Okan Sinan Ocan, elessartt, Sam@ ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Ben geçmiş olsun dileklerimi ilettim kendisine ama buradan da tekrar geçmiş olsun diyelim.
    Ağzınıza sağlık hocam....
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

Malik_Ugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09 Tracer
    Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba Motosiklet Dostları,

Öncelikle ,

Barkın Bayoğlu (AEA) , Fuat Domaniç ve Devrim Sirmen e en içten şekilde büyük geçmiş olsun diyorum .

Bu dakikadan sonra kuru kuru eleştiri yapmayı istemiyorum. Barkının sürüşü hakkında bu kaza olmadan önce defalarca yazdım çizdim. İleri sürüşteki öğretilerin özeti şudur "BİR KAZAYA KARIŞMAMANIN EN GARANTİLİ YOLU HİÇ ORADA OLMAMAKTIR" yani bizim öğretimiz kaza olmadan önce biter. Kaza olmuşsa yapılacak tek şey geçmiş olsun demek ve ölüm olmamış olmasına sevinmektir. Düşene sonradan akıl vermek sevimsiz bir durumdur.

Umarım en kısa sürede sağlıklarına kavuşurlar ve Barkın eğitmenler hakkında sallamaya devam edebilir. Sağlık olsun yeterki onlar geri dönsünler biz yine katlanırız.

Eleştirmek yerine sadece kazanın oluş şekli ve nedenlerini videodan çözebildiğim kadarı ile kendi görüşümle anlatmak isterim.

Kazanın oluşundaki ana etken "yakın sürüş ve yetersiz arka kontrolüdür" tür. "Fuat Domaniç arkadan geldi çarptı" demek işin kolayına kaçmaktır. O hızda yapılan bir sürüşte , o takip mesafesinde Barkının frenle beraber gelen sağa pikesine cevap verebilecek ne zamanı ne de mesafesi vardı Fuat Domaniç in.

FD nin daha önceki pistteki kazasındaki durum ile burada olan biten arasında dünyalar kadar fark var , saatte 150 km civarında 1 sn takip mesafesinde önünüzde giden motor sert bir frenle sağa çekilir ve önünüzü kapatırsa aynen videoda olduğu gibi daha gazı kapatamadan patlarsınız. Yinede FD tecrübesi ile motoru oldukça sağa çekmeyi başarmış ama arkasında olan bitenden habersiz, ayna kontrolü olmadan sağa çekilmeye devam eden Barkından gidonu kurtaramamış.

Sonuçta sadece Fuat Domaniçe yüklenmek haksızlık etmektir. Bu hızda bu kadar yakın takip mesafesinde o üçlüden hangisi arkadaysa ortadakine çarpması kaçınılmazdır.

Tekrar tekrar her ikisine de geçmiş olsun diyor ,en kısa sürede sağlıklarına kavuşarak motosiklet üzerinde görmeyi diliyorum.

Sevgilerimle

https://www.youtube.com/watch?v=xofqykB38M0

Herkeze Selamlar,

Videoyu dikkatlice izliyor musunuz arkadaşlar ? 6.sn yeden yani sollamanın başlangıcından 26.sn yeye yani sollamanın bitimine kadar takip mesafeleri gayet iyi.Ayrıyeten 3 motorlununda konumlamalarıda iyi dikkatli bakın lütfen ! fuat abi 24. saniyede sağ şeride geçiyor konumunu alıyor ve hızını koruyor.Barkın 24. saniyede orta şerit çizgisinde konumu iyi ve hızı fuat abi ve öndeki sürücü ile neredeyse aynı.

kazanın sebebi, LİDER SURUCUNUN ANIDEN HIZINI AZALTMASI.Ne barkının en ufak bir kusuru nede Fuat abinin en ufak bir kusuru var.Tek kusurlu,önccden nasıl gidileceği planlanmış bir sürüş esnasında bu plana uymayan (neden o an okadar ani yavaşladı bilemem) lider sürücüdür.

Hepinize iyi akşamlar.
    altug34 bunu beğendi.

CrazyBullet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda RCV213, Yamaha YZR500
    Ucu de interkomluymus ve iletişim halindeymis, kim nasıl gidecek önceden planmışlar da. Kazadan önce interkomda aralarında ne diyalog geçti, yanlış anlasilma mi oldu da böyle bir kaza yaşandı bilemeyiz.

Motosikleti
    Alıntı Malik_Ugur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkeze Selamlar,

Videoyu dikkatlice izliyor musunuz arkadaşlar ? 6.sn yeden yani sollamanın başlangıcından 26.sn yeye yani sollamanın bitimine kadar takip mesafeleri gayet iyi.Ayrıyeten 3 motorlununda konumlamalarıda iyi dikkatli bakın lütfen ! fuat abi 24. saniyede sağ şeride geçiyor konumunu alıyor ve hızını koruyor.Barkın 24. saniyede orta şerit çizgisinde konumu iyi ve hızı fuat abi ve öndeki sürücü ile neredeyse aynı.

kazanın sebebi, LİDER SURUCUNUN ANIDEN HIZINI AZALTMASI.Ne barkının en ufak bir kusuru nede Fuat abinin en ufak bir kusuru var.Tek kusurlu,önccden nasıl gidileceği planlanmış bir sürüş esnasında bu plana uymayan (neden o an okadar ani yavaşladı bilemem) lider sürücüdür.

Hepinize iyi akşamlar.
    Haklısınız kazanın tetikleyicisi liderin hız kesmesi ama kazanın sebebi değil. En başta saydığımız yakın takip ve arkayı kontrol etmeme durumları olmasaydı lider dursa bile bu kaza olmazdı yanından geçip giderlerdi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Grup suruslerinde neden fermuar düzen var? işte bu sorunun cevaplarindan biri de bu videodur

Alıntı Malik_Ugur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkeze Selamlar,

Hepinize iyi akşamlar.
    Bende sana katılıyorum ancak barkın takip mesafesini korumuyor liderin yanına gelip sonra aşırı sağa kırmaya başlıyor. Üstelik en arkadaki motor olası aksiliklerde önündekini sağlamak yerine arkadan gelen olası tehlikeler için yolun güvenliğini alması beklenir.

Kısaca burda 3'üde hatalı davranmış. Tabii elimizde yargılamak için yeteri veri yok, adamlar interkomdan ne konuşmuşlar bilmiyoruz. Kazanın en doğru analizini kendileri yapacaklar.

basto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Hocam değerlendirmeniz ve bu konunun tartışılmasını sağladığınız için teşekkür ederim. Çok faydalanacağımız bir konu oldu.
    Okan Sinan Ocan bunu beğendi.

sven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hala "barkın öndekini sağlıyor, yanlış!!" diyenler var. Ulan nerenle izledin bilmiyorum ki, devrim sirmen düz yolda önü açıkken frene basıyor, ki Barkın'a bişey söylemeye/göstermeye çalıştığı için yaptığını düşünüyorum. Barkın da ona kitlenince arka kontrolü, şerit vs hepsini es geçiyor ve fren yaparken dışa açılmaya başlıyor farkında olmadan. Fuat Domaniç gayet durumun farkında hatta kaçınma manevrası da yapmaya çalışıyor fakat çarpıştıkları noktaya bakarsanız sağ şeritin bitimine 50cm kala oluyor kaza.

benim gördüğüm hatalar;
    - tabiki yüksek sürat
    - devrim abi ve barkının yüksek süratteyken birden gaz kesmek istemesi
    - barkının arka kontrolünü yeterince iyi yapamaması ve dışa açılması
    - fuat abinin yakın takip mesafesi ve yavaş kalan reaksiyon süresi

Motosikleti
    Alıntı sven adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hala "barkın öndekini sağlıyor, yanlış!!" diyenler var. Ulan nerenle izledin bilmiyorum ki, devrim sirmen düz yolda önü açıkken frene basıyor, ki Barkın'a bişey söylemeye/göstermeye çalıştığı için yaptığını düşünüyorum. Barkın da ona kitlenince arka kontrolü, şerit vs hepsini es geçiyor ve fren yaparken dışa açılmaya başlıyor farkında olmadan. Fuat Domaniç gayet durumun farkında hatta kaçınma manevrası da yapmaya çalışıyor fakat çarpıştıkları noktaya bakarsanız sağ şeritin bitimine 50cm kala oluyor kaza.

benim gördüğüm hatalar;
    - tabiki yüksek sürat
    - devrim abi ve barkının yüksek süratteyken birden gaz kesmek istemesi
    - barkının arka kontrolünü yeterince iyi yapamaması ve dışa açılması
    - fuat abinin yakın takip mesafesi ve yavaş kalan reaksiyon süresi
    Merhabalar,

Bu kazada yavaş kalan reaksyon diye bir durum söz konusu değil. Barkının fren lambasının parlaması ile kazanın oluşu arasındaki süre 2 sn den daha az . Bu kısa sürede Fuat Domaniç verebileceği tepkiyi vermiş ve motoru sağa kaçırabilmiş , temas anında MT10 sağ şeritte ve daha fazla sağa kaçabilmek için sağa yatmış durumda.

Sorun tamamen yüksek hız ve yakın takip. 1 saniye daha geride olsaydı bu kaza olmayabilirdi ama bu pozisyonda kaçışı yok.

Sevgilerimle

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Motosiklet tecrübesi çok eskide kalmış ve kendini sıfır gibi hisseden birinin bakış açısı da bir işe yarar belki diyerek iki çiziktireyim dedim.
    Tecrübeli sürücülere veya tecrübesizlere çok fazlza "kabahat" bulmak haddime değil, kimse buldu demiyorum, sadece fikir jimastiği olsun diye düşüncemi yazmak istedim.

Liderin hız kesmesine atıfta bulunma kısmına pek katılamadım açıkçası.
    Lider hız mı kesmiş? İyi güzel, siz de kesin o zaman? Burdan sonrası kilit olur, o nedenle liderin davranışını hani analiz edebiliriz ama kazaya sebebiyet vermek gibi bir noktadan bakmak çok doğru gelmiyor bana açıkçası.

Kural kitabına göre baktığımızda Barkın sinyal vermeden arkasını kontrol etmeden sağa giriyor burası doğru. Daha kritik olan hata sanırım, belki de binlerce km yaptığı yol arkadaşını kontrol etmemesi, ona güvenmesi ve "nasılsa benim sağa girdğimi görüyor" demesi.
    Fuat abinin zaten kendi açıklaması oldu, o sırada çekimle ilgili kontroller yaptığı için yola iyi bakamadığını söyledi. Ben asıl hatanın bu olduğunu düşünüyorum. Önünüzdeki araç bir anda anlaşılan hızdan düşebilir, yola bir şey atlar atlamaz farketmez bir sebepten ötürü, doğru bir davranış olmasa bile, ani şekilde ve/ya kurallara göre yanlış şekilde şerit değiştirebilir. Bunu daha ölümcül bir durumdan kurtulmak için de yapabilir, keyfi de yapabilir, tamam yapmaması gerekir ama yapabilir. Bunu sayın @COQ 'nun dediği gibi "her an olabilecek" bir şey olduğunu söylemek istiyorum, yoksa Barkın'ın şerit değiştirme şeklinin çok kitaba göre olmadığını söyledim zaten. %100 kitaba göre gitmek ne kadar mümkünse zaten.
    Ancak 150-160kmh gibi hızlarda yol alırken kamera işlerini veya benzeri dikkat dağıtabilecek şeyleri önceden halletmiş olmak gerekir ki, odak yolda olsun. Fuat abinin kendi demecinden yola çıkacak olursak, o sırada önüne bakabiliyor olsaydı çok büyük ihtimalle bu kaza gerçekleşmeyecekti.
    O da Barkın'ınkine benzer bir hata daha yaptı, "ben senin sağ arkanda olurum" dediği arkadaşının bunu unutmayacağını düşündü, nasılsa önümde birden yavaşlamaz dedi. Böyle bir güven duyabileceğiniz yoldaşınızın olması elbette güzel ama bu tarzda bir güven Barkın'ın hissettiğinden daha yanlış bence, zira yukarıda anlatmaya çalıştığım gibi Barkın'ın bu bildiğini unutmasına ya da umursamamasına neden olabilecek onlarca şey olabilir yolda.

Çok sevdiğim kış sporlarındaki bir kuralın burada önem arz ettiğini düşünüyorum. Sorumluluk arkadan gelendedir. Öndekinin neler yapabileceğini kestirerek ilerlemeli ve geçecekse buna göre geçmelidir, Fuat abi geçiş yapmıyormuş zaten o sırada ama, yine de arkadan gelenin sorumluluğundan kastettiğim anlaşılmıştır diye umuyorum.

Çok kıymetli insanlar ikisi de, olmasalar da farketmez, otomobille ve camiasıyla daha içli dışlı ve daha ateşli diyelim olduğum günlerden kalma bir alışkanlık, kimsenin kazasına çok bişey demek istemem. Yorumlarını yazan herhangi bir arkadaşı itham etmiyorum asla yanlış anlamayın lütfen, ama bizim memlekette zaten kazaya bıkbıklanmak hobi gibi bir şeydir. Supersport arabaların kazalarına bakıp "bilmeden alıyorlar" diyen 100bhp araba sürücüsü diye bir meslek grubu vardır mesela. Bundan ötürü ben pek kazalara yorum yazmamaya çalışırım.

Tekrardan geçmiş olsun, Barkın geçirdi gitti zaten Fuat abi de iyileşiyor diye biliyorum. Birbirimize güvenme konusunda dersler çıkaracağımız bir müsibet olarak kalır umarım.

Liderin erken ya da gereksiz fren yapması denilince aklıma aşağıdaki video geldi. Videoda Fuat bey önde, Devrim bey yakın mesafeden takipte ve Fuat beyin (bana göre) tekinsiz sürüşüne rağmen Devrim bey hızını ve pozisyonunu ona göre ayarlayıp gayet akıcı hatta abartırsam şiir gibi sürüyor. Videonun bir yerinden sonra zaten daral geldiği için olacak ki öne geçip kendi temposunda devam ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=R5-v-HehqQ0

Salurbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Fuat Bey'in motosiklet tecrübesine ve bilgisine ayrıca motorda bilinçli eğitimli kullanım için yaptıklarına saygı duyuyorum fakat ne var ki kendi hataları eksiklikleri varsa bunlarda elestirilmeli. Barkın'in keza motosiklet dunyasi icin yaptıkları katkısı mucadelesi sevgisi takdir edilesi ama youtube koyduğu bir gsxs1000 sürüşü var. Bu kadar dedilerine , verdiği egitimlere , uyarılara ters düşen ve kötü örnek teşkil eden bir sürüş olamaz. Yapılmaması gereken ne kadar hatalı sürüş varsa kendisi yapmış. Diyorlar ki bu onu ilgilendirirmis. Katılmıyorum, kendisi motor ile ilgili bir kitle figürü buda onu istesede istemesede sorumlu davranmak zorunda bırakır. Ben kendi adıma napiyorum, doğru yaptıklarını dikkate alıp yanlışlarını eliyorum.
    slyman_b bunu beğendi.

Motosikleti
    Bajaj Avenger Street 150
    Fanatik derecesinde takipçilerden; Fuat abinin şeker hastalığına bile değinenleri gördüm.

Ben hocamızın bakış şeklini sevdim. Ben amatör bir motorcu olarak videoyu ilk izlediğimde vardığım sonuçta;

Ülknin en popüler vlogerının, devamlı kazaya karışan bodysinin (fuat abinin devamlı kaza yaptığıu söylenildiği için öyle yazdım)tekrar hata yapabileceğini düşünüp kontrollü olması lazımdı.
    Kaza yapıldıktan sonra da; hastanede yatan biri için bana çarptı tabiri de birazcık beni yaraladı.

sollamalar ve sağlamalar, yüksek hızlar bunlar tyabi konusulur; ama road captain dediğin kişi grubunu tanımalı ve her daim tedbirli olmalı diye düşünüyorum.

Yanlışta düşünüyor olabilirim.
    slyman_b ve yasdal bunu beğendiler.

Motosikleti
    Benelli TNT 25
    Barkın Bey kaza ile ilgili açıklama yaparken, üçünün yanyana geldiği bir vido çekiminden bahsetti. Kaza anında sollama veya sağlama durumu yok anladığım kadarı ile. Amaçları aynı hizaya gelmek.

Videoda gördüğüm Devrim Bey arkadakileri kontrol için sağa arkaya bakıp hızla sağa kayıp fren yapıyor, Barkın bey ondan kaçıyor, Fuat Bey kaçamıyor. Sanki Devrim Bey nereye bakarsan motor oraya gider kuralını unutmuş gibi geldi bana...

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    birde soralım fuat bey in altında mt 10 değil MT-07 olsa idi kaza yine olurmuydu?

Motosikleti
    Alıntı GP500-1st adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    birde soralım fuat bey in altında mt 10 değil MT-07 olsa idi kaza yine olurmuydu?
    Bunu bilebilmemiz gerçekten çok zor. Varsayımlar ile yorum yapmış oluruz.

Önemli olan her üçü de şu anda hayatta ve sağlıklarına kavuşma yolundalar.

sevgilerimle
    huduni bunu beğendi.

Motosikleti
    Keşke ölmeseydin be Barkın. Keşke ölmeseydin de yine böyle bir başlık açıp yine kaza hakkındaki fikirlerimi açıkça yazabilseydim.
    İki tane gencecik insan yine bir hiç uğruna ölüp gittiler.
    Bu dakikadan sonra ne söylense boş. Giden gelmeyecek...

Başımız sağolsun
    zuluman, sey_47, mfBulut ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)