Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Birde Benim Gözümden Bakın #1

Motovento
    REKLAM ALANI
    Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Merhabalar,

Son dönemlerde aksiyon kameralarının bollaşması ve ucuzlaması sebebi ile bolca sürüş videosu izlemeye başladık .

Ancak;

Zaman zaman motosiklet sürücülerinin canlı kaza veya atlatılan kazalara ait videolara işin kolayına kaçarak sadece araç sürücülerine kusur bulunduğu ima edilen bazı videoları birde benim gözümden benim yorumumla sunacağım.

Benim için trafik kurallarına göre kimin haklı olduğu hiç ama hiç önemli değildir. Önemli olan motosiklet sürücüsünün kendisini korumak için gerekeni yapıp yapmadığıdır. Mezar taşınızda "HAKLIYDI AMA ÖLDÜ" yazacağına ,alınacak basit önlemler ile yaşamaya devam etmenin yollarına dikkat çekmeye çalışacağım.

Bugün ilk videomuz Motorcu Muhabbeti adlı vlogger ın bir videosu olacak. Hakkını teslim etmek lazım videonun sonunda daha dikkatli olunması konusunda küçük bir uyarı koymuş.

Benim Yorumum

Orjinal video

feti_can, Carbondioxid, orh ve 13 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    feti_can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Ben de bu ara motorcu megolamanlığından iyice bıkmıştım.
    Abim hız sınırını, şerit değiştirme kurallarını, takip mesafesini,... hiç bir şeyi takmaz
    200 metre ilerde araç sol şeride geçti mi önüne kırdı olur : )
    Millete küfür etmek yerine biz ne yaparızı konuşalım.

Hocam çok iyi geldi. Serinin devamını merakla takip ediyoruz.
    SAZMAN bunu beğendi.

blk_pasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda SH300i NF02
    Elinize emeğinize bilginize sağlık güzel ve eğitici bir konu olmuş teşekkürler.

CrazyBullet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda RCV213, Yamaha YZR500
    Motorcu dediğiniz gibi kaskatı kesilmiş olsaydı düşerdi ya da otomobile çarpardı. Not kırmak için sınav kağıdı okuyan hoca gibi yorumlamışsınız. Motorcunun doğru yaptığı hiç mi bir şey yok?
    HamzaBey95 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı CrazyBullet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorcu dediğiniz gibi kaskatı kesilmiş olsaydı düşerdi ya da otomobile çarpardı. Not kırmak için sınav kağıdı okuyan hoca gibi yorumlamışsınız. Motorcunun doğru yaptığı hiç mi bir şey yok?
    Merhabalar,

Tarzımın acımasız olduğu konusunda çok doğru bir teşhiste bulunmuşsunuz teşekkür ederim.

Biz motosiklet eğitmenleri okullarınızdaki hocalarınızdan çok daha acımasız olmak zorundayız. Sınav kağıdındaki hatalarınız yüzünden sadece notunuz düşer motorunuz değil Kurtarmaya çalıştığımız şey sizin canınızdır. Kaldı ki ben burada bunu neredeyse karşılıksız yapıyorum. Kullanıcıların yolladığı beğeni mesajları dışında hiçbir çıkarım da yok ...

Sürücü hiçmi doğru birşey yapmadı ,sorunuza gelirsek ;

Eğer otomobil yürümeye devam edip motorun önünden çekilmeseydi zaten çarpmıştı. yani motosiklet sürücüsünün bu kazanın atlatılmasında zerre payı yok.

Sevgilerimle
    SAZMAN, CrazyBullet, Onurhan D ve 4 diğerleri bunu beğendiler..
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

Motosikleti
    dealim daystar 250
    Hocam sizlere sonuna kadar hak veriyorum, genelde insanlar vurdum duymazlıkla araç kullanıyor , gün gelip bir yere yapışınca da cırlamayı kendinde hak biliyorlar.
    Okan Sinan Ocan bunu beğendi.

sagat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs rtr 150 apache
    Adamın çok sağlam verilmiş sadakası varmış demek ki o kadar hataya rağmen kaza yapmamış Hatanın kaynağı hatayı nasıl çözebiliyor onuda anlamış değilim, bana kalırsa araba sürücüsü aman yoluma devam edeyim de üzerime gelen motosiklet bana çarpmasın diye düşünmemiştir.
    Motosikletlinin sola kırması, yola atlayan öküzün duracağını ya da kendini görünce en azından yavaşlayacağını düşünmesinden kaynaklı diye düşünüyorum. Sağa kırıp arkasından geçerim diye düşünmüş olsa ve öküz heyecan yapıp dursa yada yavaşlasa sonuç gene hüsran.
    Yani motosikletli doğru mesafede duramadığı sürece, yaptığı eylemlerin tamamı yola atlayan öküzün yapacaklarına göre sonuçlanıyor. Videoyu izleyip araç şoförünün yaptığını gördükten sonra, fren dışında şunu yapmalıydı demek o yüzden yanlış diye düşünüyorum.
    Yani şans mı dersiniz verilmiş sadakamı bilemem ama böyle karşıdaki öküzün insafına kaldığınız durumlarda bu ikisinden biri lehinize değilse işiniz çok zor.

Motosikleti
    Alıntı sagat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Adamın çok sağlam verilmiş sadakası varmış demek ki o kadar hataya rağmen kaza yapmamış Hatanın kaynağı hatayı nasıl çözebiliyor onuda anlamış değilim, bana kalırsa araba sürücüsü aman yoluma devam edeyim de üzerime gelen motosiklet bana çarpmasın diye düşünmemiştir.
    Motosikletlinin sola kırması, yola atlayan öküzün duracağını ya da kendini görünce en azından yavaşlayacağını düşünmesinden kaynaklı diye düşünüyorum. Sağa kırıp arkasından geçerim diye düşünmüş olsa ve öküz heyecan yapıp dursa yada yavaşlasa sonuç gene hüsran.
    Yani motosikletli doğru mesafede duramadığı sürece, yaptığı eylemlerin tamamı yola atlayan öküzün yapacaklarına göre sonuçlanıyor. Videoyu izleyip araç şoförünün yaptığını gördükten sonra, fren dışında şunu yapmalıydı demek o yüzden yanlış diye düşünüyorum.
    Yani şans mı dersiniz verilmiş sadakamı bilemem ama böyle karşıdaki öküzün insafına kaldığınız durumlarda bu ikisinden biri lehinize değilse işiniz çok zor.
    Sevgili Kardeşim,

Biz motosiklet eğitmenleride sizinle aynı koşullarda ve aynı mekanlarda motosiklet kullanıyoruz ama böyle durumlardan çok daha basit ve güvenli şekilde sıyrılabiliyoruz.

Bu olay için ben olsaydım;

O hızda oraya asla gitmezdim. Bizim hocalarımızın bizlere verdiği çok basit bir nasihat vardır.

Derlerki;

Çevredeki evler yola yakın şekilde konumlanmaya başlarlarsa o bölgede hızını limitlerin bile altına indir. Potansiyel kaza riski çok yüksektir. Bu sebepten dolayı şehir içinde ara sokaklarda hız sınırı 30 km ye kadar düşer.

Diyelimki o gün gaza gelip o hızda oraya daldım ;

Aracı farkettiğim anda çok daha etkili bir fren ile motorumu durdurabilirdim ki çok yapmışlığım vardır.

Hadi fren de yetmedi diyelim ;

Aracın davranışına göre son ana kadar kaçış noktası arardım bodoslama aracın üzerine sürmez , eğer durursa önünden , durmazsa arkasından "swerving" ile sıyrılır giderdim. Swerving nedir merak edersen videoya bir göz atabilirsin.

Sevgilerimle
    mhmtesk, GezeGeze, Lucien ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    Alıntı sagat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence hız sınırının 50 olduğu yerde 120 ile giden kişi araba sürücüsünden daha öküz bence. ve eğer siz sadece araç sürücüsüne öküz deyip motor sürücüsüne bir şey demiyrsanız benzer bir durumda kaza yapacağınızın habercisidir bu durum. şimdiden geçmiş olsun. buarada ölümlü motor kazalarının 2/3 ü motorların aşırı hızından kaynaklanmaktadır.

videoyu hazırlayan arkadaşa ise teşekkür ederim. gerçekten olması gereken bakış açısıyla bakmış olaya.
    feti_can bunu beğendi.
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

Yasin D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    22" Bajaj NS 200
    Bu videoyu ilk izlediğimde araba sürücüsüne çok küfür etmiştim. Şimdi hocamızın gözünden bakınca araba sürücüsünde ettiğim her küfür için özür diliyorum.

Motosikleti
    Alıntı Yasin D adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu videoyu ilk izlediğimde araba sürücüsüne çok küfür etmiştim. Şimdi hocamızın gözünden bakınca araba sürücüsünde ettiğim her küfür için özür diliyorum.
    Sevgili Yasin ,

Araç sürücüsü kurallara göre hatalı çıkıyor bunun mazereti olamaz .

Ancak;

Önemli olan biz motosiklet sürücülerinin böyle durumlara daima hazırlıklı olmamız gerektiğidir.

Sevgilerimle
    Yasin D ve SweentLy bunu beğendiler.

Pekbipicadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 600 Hornet ( Geçmiş : Piaggio X9 250 ,)
    Söylediklerinizin hepsinde haklısınız , hiç tartışılacak bir yanı yok ancak ben ben olsaydım şu taktikle kurtulurdum kısmına çok katılmıyorum öyle bir ihtimal öyle bir zamanlama ile birlikte gerçekleşir ki siz bile ne olduğunuzu şaşırırsınız ,hepimiz motor kullanıyoruz, ister hoca olun ister yarışçı olun veya ne olursanız olun , o olay gerçekleştiğinde motorun üstünde kendiniz yoksanız bu şekilde bilmişlik yapmak bence yanlış.

Not:Yanlış anlaşılmasın konu hakkında yorum yapıp yanlışları söylemeniz gerçekten güzel sadece en son kısımda yazdıklarınız için söylüyorum

Motosikleti
    Kawasaki EL-250 ,Mondial Z-ONE 150
    Kaza riski veya kendisinin videosu üzerine yorum yapmak yanlış diye biliyoruz neden? Ağzı olan konuşuyor çünkü. Ve bazıları sınırı da kaçırıyor ,çünkü herkes her şeyi çok iyi bildiğine inanıyor..

Oysa burda konuşan adam herkesin işi iyi bildiğine inandığı adam , arada ufak bir fark var :p

Bana göre de motorsiklet sürücüsünün konumlanması ve frenlemesi yanlış ancak takıldığım nokta yoldaki işaretler. Ne yazık ki çoğu zaman takmıyoruz bu işaretleri ,neden? Takılacak gibi değiller abi çünkü. O yolda 50 ile gitmekte risk , bir çok noktada gereksiz düşük işaretler takmamamızı sağlamış .

Motosikleti
    Alıntı SenC_an adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaza riski veya kendisinin videosu üzerine yorum yapmak yanlış diye biliyoruz neden? Ağzı olan konuşuyor çünkü. Ve bazıları sınırı da kaçırıyor ,çünkü herkes her şeyi çok iyi bildiğine inanıyor..

Oysa burda konuşan adam herkesin işi iyi bildiğine inandığı adam , arada ufak bir fark var :p

Bana göre de motorsiklet sürücüsünün konumlanması ve frenlemesi yanlış ancak takıldığım nokta yoldaki işaretler. Ne yazık ki çoğu zaman takmıyoruz bu işaretleri ,neden? Takılacak gibi değiller abi çünkü. O yolda 50 ile gitmekte risk , bir çok noktada gereksiz düşük işaretler takmamamızı sağlamış .

Merhabalar,

Eğer o işaretleri nasıl yorumlayacağını bilirsen mutlaka önemsersin.

Hadi şu başlığa bir göz atıver ne dediğimi daha iyi anlayacaksın.

Sevgilerimle

http://www.motosiklet.net/forum/moto...niz-varmi.html

enxdesign - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 1198SP - "biradam binRR"
    Video için teşekkürler.

Peki bu hızla giderken karşımızda kaçabilecek bir alan olmadığı şekilde tehlike yaşarsak ne yapmamız lazım? Yani güvenli kaçış alanının olmadığı bir durumda.

Mesela araba yerine komple yolu kaplayan bir tırla karşı karşıya gelmiş olsaydı, motorcu ne yapmalıydı?

Motosikleti
    Alıntı enxdesign adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Video için teşekkürler.

Peki bu hızla giderken karşımızda kaçabilecek bir alan olmadığı şekilde tehlike yaşarsak ne yapmamız lazım? Yani güvenli kaçış alanının olmadığı bir durumda.

Mesela araba yerine komple yolu kaplayan bir tırla karşı karşıya gelmiş olsaydı, motorcu ne yapmalıydı?
    Merhabalar,

Doğru frenleme ile kaçış alanı kalmamış olsa bile bu videodaki hız ve mesafe için durmak mümkündür.

Doğru frenleme için bkz. https://www.youtube.com/watch?v=ewzCXs7_CWE

Yanlış hızda ve mesafeniz kalmaması durumunda ise bende cevap yok. Yapabildiğim kadar fren yapar çarpışma hızını azaltmaya çalışırdım.

Ancak ;

Özellikle yol eğitimlerimizin amacı , yanlış hızla , yanlış yerde olmamaktır. İleride bu konuda çalışmalarımızı burada yayınlayacağım takipte kalınız..

Sevgilerimle
    bpak bunu beğendi.

cbr1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motoran XF-250
    Çok önemli bir konuya değişmişsiniz, devamını bekliyorum.

CrazyBullet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda RCV213, Yamaha YZR500
    Oocan abi, bu altın elbiseli adam kimi motor eğitimcilerine "mirketler" diyordu
    Burada seni mi kasdediyor?

Motosikleti
    Alıntı CrazyBullet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oocan abi, bu altın elbiseli adam kimi motor eğitimcilerine "mirketler" diyordu
    Burada seni mi kasdediyor?
    Valla Barkın hep ortaya konuşuyor bizde anlayamadık kimi tarif ettiğini kendi haline bıraktık

Şakası bir yana AEA son dönemde "Motosiklet Eğitmenleri" ve eğitmenlik mesleğini ciddi şekilde karalamakta. Durmadan ağır ithamlarda bulunuyor ama hiç isim vermiyor. Bu durum bende dahil bu işi yapan meslektaşlarımı ciddi şekilde rahatsız etmekte. Bizler bu yapılanın arka planını ve sebeplerinin farkındayız. İşimizi en iyi şekilde yapıp bunlara takılmamaya çalışıyoruz.

Elbet zamanla sap ile saman birbirinden ayrılacaktır.

Sevgilerimle
    bpak, cbr1907 ve CrazyBullet bunu beğendiler.

Sokollu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konusu acilmisken ben de bahsi gecen motovlog ile ilgili bir sitemde bulunmak istiyorum.

Hocam guzel bir degerlendirme olmus, elinize saglik. Eklediginiz sarki da , video duzenlemeniz de cok hos.

Simdi konudan ayri olarak motovlogger konusunda ciddi sikintilar var benim gordugum. Misal bu ninjali abimiz...

Kendisinin ilk takipcilerindenim, ilk koydugu trafik videolari, yagmurlu havada islak zeminde surus gibi videolarini cok begeniyordum, ve severek takip ediyorum. Tamam bu adamlar profesyonel degil, egitmen de degil ama ayni sehirde ve guzergahta motosiklet surup deneyimlerini paylasan birini bulduguma cok seviniyordum.

Taaa ki su videoyu kanalindan paylasana kadar ;

4. dakikadan sonra bir izleyin.

Ilgili videonun altina yorum biraktim, benim gibi dusunen takipci sayisi bayagi bir cokmus ki ayni yorumlar begenildi ve en ustte gosterilmeye baslandi.

Sagolsun abimiz bu konuda birseyler yazacagina veya sonraki videolarinda bundan bahsedecegine videoyu yoruma kapatip, duymazdan gelerek devam etti.

Sunu ogrendim, 500 milyon km deneyimi de olsa, altinda kullandigi 25. litrelik motoru da olsa bu is hakkinda ahkam kesmek egitmen harici kimsenin harci degil.
    Lucien, Okan Sinan Ocan ve Eski_kasa bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)