Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
6. sayfa BirinciBirinci ... 4567 SonuncuSonuncu

Marco Simonceli MotoGP Malezya'daki Feci Kazada Hayatını Kaybetti

Motovento
    REKLAM ALANI
    __sArSıLmAz__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 650F
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Din dersimi vereceksiniz?....
    İhtiyacımız yok sağolun... Bakın siz dalganıza...
    Siz cennete gidin...
    Bizler için 2 odun atarsınız cehenneme...
    Hem siz ısınırsınız hem biz...

Burası motosiklet sitesi....
    Yarışçılardan biri kaza yapmış..
    Ve ölmüş gencecik çocuk...
    Din dil ırk farketmeyen bir ülkede yaşayan vatandaşlar olarak rahmet diledik...
    Dilediğimize dileyeceğimize pişman ettiniz yahu...
    Bırakın da kime ne dileyeceğimize biz karar verelim...

Bırakın fetva vermeyi...
    Azcık ta faydalı işler yapın....
    kimse senin için odun atamaz çünkü : Kuranı Kerim de Bakara suresi 2/24 "Yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden sakınınız"

çok renkli bir kişiliğe sahipti, çok üzüldüm haala şoktayım inanamıyorum,haala elim ayağım titriyor,
    annemle babamla kahvaltı yapıp yarışı izliyoduk,annem kadıncağız haala kendine gelemedi,ilk defa bir yarış izledi ondada böyle bir olay oldu
    Her asker yeşil bereli olamaz

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    GhostRider-L - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RS 125 2010
    Nur icinde yat Marco Simoncelli...

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaskin kaza sonrasi halini görmeden bisey söylemek yanlis ama kayisin kopmasi ya da kilidin açilmasi pek mümkün degil.
    Bence alt baglanti parçasi koptu.
    Yani kask ikiye bölündü ve ust kisim kafasindan firladi.
    Yine de dedigim gibi kaski görmek lazim.
    videoda kaskın alt kısmından sarkan bir parça vardı. kaza sonrası gelen bilgilerde çift D'yi tutan ipin kaska bağlandığı bölge kırılmış ve boyun bağının serbest kaldığı şeklindeydi.

ama aynı zamanda benim aklıma başka bir soru daha geliyor
    moto gp sürücüleri kasklarını seçerken acaba kafalarına göre tam olması gereken kaskları mı seçiyorlar yoksa olması gerekenden büyük beden alarak konforlarını mı ön planda tutuyorlar ?

soruyu sormamdaki amaç şu
    kaza anına tekrar baktım defalarca rossinin motoru simoncellinin sol kolundan zıplayarak ön lastiğin sol tarafı ile kaska çarpıyor ve o esnada kaskta çıkıyor ve kask yuvarlanırken uzunca bir ip serbest bir şekilde görünüyor ve rossinin çamurluğunun bir kısmının kırıldığı görülüyor. ama kaskın kafadan çıkmasıda sanki çok basit bir şekilde gerçekleşiyor gibi geldi bana. rossinin motoru simoncellinin boynunun üzerinden geçmişse çamurluğun kırılması nasıl oldu? birde kaza sonrasına dikkatli bakılırsa simoncellinin motoru ön kısımdan 2 defa havalanıyor gibi yani boyundaki iz kendi motorunun izi de olabilir miş gibi geliyor çünkü kaza esnasına kadar simonceli motorun sağ kısmında ama arkadan gelen ilk darbe ile beraber motorun önüne fırlamış olsa gerek...

benim şu an için aklıma gelen başka detaylar bunlarda

rosside olayı net bir şekilde görmüş kaskına bakılırsa kafası simoncelliye bakıyor kaza esnasında kaskın çıktığını direk görmüş bence
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Yaris pilotlari uzerindeki ekipmanlari pek seçiyor sayilmazlar.
    Genellikle kim sponsor olmussa onun ürünlerini kullaniyorlar.
    Fakat beden konusunda is farkli.
    Kask da dahil bütün ekipmanlar pilot için özel üretiliyor.
    Yani bir uyumsuzluk söz konusu degil.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

murat_1989 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dikkatli izliyince kaza anını kaskın nasıl cıktıgını bilemem ama kaskın cıkmasının sebebi rossinin ön tekeri tam kafasına carpıyor ve kask o anda kafasında cıkıyor çarpınca boynu kırılmış olabilir yüksek ihtimalle sürüklendiği esnada vucudunda hiçbir haraket yok sanırım çarpmanın etkisiyle aniden vefaat etti Allah rahmet eylesin kötü olmuş yakınlarına sabırlar dilerim.

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaris pilotlari uzerindeki ekipmanlari pek seçiyor sayilmazlar.
    Genellikle kim sponsor olmussa onun ürünlerini kullaniyorlar.
    Fakat beden konusunda is farkli.
    Kask da dahil bütün ekipmanlar pilot için özel üretiliyor.
    Yani bir uyumsuzluk söz konusu degil.
    bu arada kaskın bu kadar rahat çıkması ile ilgili bir şey daha aklıma geldi
    simoncellinin saçları uzun ve kıvırcık olduğundan bir hayli dolgun
    yani aslında kafasına taktığı kask aslında her halukarda olması gerekenden büyüktü bence
    ve kısa saçlı birine göre uzun saçı olan birisinde kask o kadar rahat tutunacağını sanmam
    yani alttaki boyun bağı dışında kaskın sıkı bir şekide kafayı sarması bile bir etken bir nebzede olsa ama kazada kask şıp diye çıkıyor

neyse konuyu fazlaca saptırmadan başka bir şey ortaya atmıyım
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

halilertan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Tuono Factory
    olan oldu giden gitti güzel kardeşim, biz kendimize düşen dersi almalıyız, her nekadar piste çıkmıyor olsak da, tedbiri elden bırakmamak lazım, çünkü biz düşersek arkadan gelen alsa motosiklet değil
    let it be

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Yeterince büyük bir kuvvet uygularsanız kaskı parçalayabilir veya kenarlardaki metal bağlantı noktalarından kayışı koparabilirsiniz. Saçlara gelirsek, bence kendi bedenine sığmaması söz konusu değil saçlar yüzünden, veya izin vermezler büyük beden kullanmasına sırf saçları engel oluyor diye. ~160 km/s hızda kaska doğrudan gelen bir darbe var ve bir de ön tekerleğin dönme momentini işin içine katmak gerekiyor. Bu çok çok büyük bir kuvvet. Sanmıyorum ki Dünya üzerindeki hiç bir kask sağlam kalabilsin öyle bir darbeden sonra.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

johnny_rook - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Shrieker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeterince büyük bir kuvvet uygularsanız kaskı parçalayabilir veya kenarlardaki metal bağlantı noktalarından kayışı koparabilirsiniz. Saçlara gelirsek, bence kendi bedenine sığmaması söz konusu değil saçlar yüzünden, veya izin vermezler büyük beden kullanmasına sırf saçları engel oluyor diye. ~160 km/s hızda kaska doğrudan gelen bir darbe var ve bir de ön tekerleğin dönme momentini işin içine katmak gerekiyor. Bu çok çok büyük bir kuvvet. Sanmıyorum ki Dünya üzerindeki hiç bir kask sağlam kalabilsin öyle bir darbeden sonra.
    yabancı bir forumda, saçları yuzunden özel bir kask - muhtemenlen daha geniş - kullandıgı yazıyordu, teknik olarak mantıklı mı çok bilemedim, aşağıdaki resim tam rossi'nin çarpma anını gösteriyor, olay orada kopmuş gibi

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Toprağı bol olsun genç ve yetenekli bir sürücüydü. Gerçekten yarışlara renk katıyordu .
    Kaza anı videolarda ağır çekimde izleniyor normal çekimde görsek olay çok kısa sürecektir.
    Daha öncede motosiklet yarışlarında ölümlü kazalar oldu ve hemen hepsinde arkadan gelen motosikletin boyuna çarpması sonucu ölüm olayı gerçekleşti.
    Bu sporda ne kadar koruma olursa olsun boyun bölgesini koruyacak birşey yok maalesef.

not: Müslüman olmayan birine Allah rahmet eylesin denir mi? Elbette denmez. Denmesi gereken "TOPRAĞI BOL OLSUN"dur.
    Bunu böyle yapmayıp aksini yaparsanız ne olur. Bir kafire Allah rahmet etmez siz aksini iddia ederseniz sizinde Allah'ın rahmetinden mahrum kalma riskiniz vardır. Bu konuda sizi uyaran arkadaşlara karşı tavır almanızı da anlayamadım. Yani birisi uçurumdan düşeceksin diye seni uyarsa sana ne düşersem düşerim mi? diyeceksiniz. Ben çok dindar biri değilim ama imanımın tam olduğunu düşünüyorum. Tepki gösteren arkadaşlara sadece şunu hatırlatmak istiyorum; Hollywood filmlerine ve dizilerine bir baksınlar hristiyan alemi müslümanlara ve müslümanlığa nasıl bakıyor nasıl yaklaşıyor! Hz. İsa elbette bizim için bir peygamberdir ve gerekli saygıyı gösteriyoruz. Ancak hristiyanlar için Hz. Muhammed sadece müslümanların peygamberidir. Yani bir hristiyan Hz. Muhammed' in Allah'ın peygamberi olduğunu kabul etmez. Hatta kendini peygamber zanneden şizofren olduğunu bile söyleyenler var. Neye inanıyorsunuz nasıl inanıyorsunuz elbette beni ilgilendirmez ama Allah'ın adını ağzınıza alıyorsanız yerli yersiz kullanmamaya da özen göstermeniz gerekir. Bu da dikkatinizin çekilmesi gereken önemli bir konu değilse ne önemli sizin için?

avciceyhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA-CBF 1000
    videoda dikkat ettiyseniz öyle bir yatmışki sanki bilincini kaybetmiş ve motora bilmeden istemeden tutunuyormuş gibi dikkat ettiyseniz nerdeyse motorla tek bağlatısı sağ ayağı ve elleri bence kazadan önce bilinç kaybı yada gözleri falan karardı yada kalp krizi geçirmiş olup sonrada böyle bir kaza gerçekleşmiş olablir gerçekten çok üzüldüm
    HONDA
    CBF 150-CBF 500-CBF 1000

Motosikleti
    var bi şeyler
    Herkes vaiz kesilmiş mübarek... Yahu insanlar neden başkalarının cennete mi cehenneme mi gideceğine bu kadar takıyor anlamış değilim. Sanane kardeşim ? Seni de beraber götürmüyorum ya gideceğim yere ? Niye kendi işine bakmak bu kadar zor ?

---------------------------------------

Arkadaşlar bir kaska yeteri kadar kuvvet uygularsanız ikiye bile bölebilirsiniz. Sonuçta kırılmaz değiller, belli bir dayanma güçleri var. Yabancı forumlarda saçları için daha büyük bir kask takmış olabileceğini ben de okudum. Ancak bunlar genelde yorum/dedikodudan öteye gitmiyor. Kesinlikle saçları yüzünden bir beden büyük kask falan takacağını düşünmüyorum ben. Bir de şunu eklemek lazım. O kazada ne kadar sıkı bir kask takmış olursa olsun sonuç büyük ihtimalle değişmeyecekti. Ha tabii ki doğru beden kask takmak çok önemli ona itiraz etmiyorum. MotoGP herkesin elini kolunu sallaya sallaya istediğini yapabileceği bir yer değil. Belirli güvenlik kontrolleri var; bonus(!) saç sığsın diye büyük beden giymesi gibi birşey kesinlikle söz konusu değildir.

Ruhu şad olsun, allah rahmet eylesin. Böyle kazalardan ders alıp pilot güvenliğini arttırması gerekiyor Dorna'nın. Hava yastıklı tulumlar önemli bir ilerleme ancak bir sonraki adım kaza anında baş/boyun çevresini saran hava yastıkları olmalı...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:10 ----------

Yabancı bir forumdan;

http://www.youtube.com/watch?v=4rbQC...layer_embedded

Gerizekalı beyinsizler bu kadar ağır kaza geçirmiş bir adamı doktorlar gelmeden hareket ettiriyorlar ve taşırken de sedyeyi düşürüyorlar. Midem bulandı resmen... Bir sayfa önce de yazmıştım, geçen sene de Tomizawa'nın kazasının ardından sedyeden düşürmüşlerdi adamı. Dorna bu konu hakkında bir arpa boyu ilerleme katedememiş...

Bu arada olay yerine scooterla gelen adam babası

samet10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 400
    videoyu izlerken görüyorum ki diğer sürücüler çarpmadna önce o yere yapışmış sürükleniyor ve motoru düzenltmek için tepki yok galiba o diğerleir çarpmadna ölmüştü diğerlerinin çarpması sadece daha vahim hale getirdi

Motosikleti
    var bi şeyler
    Alıntı samet10 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    videoyu izlerken görüyorum ki diğer sürücüler çarpmadna önce o yere yapışmış sürükleniyor ve motoru düzenltmek için tepki yok galiba o diğerleir çarpmadna ölmüştü diğerlerinin çarpması sadece daha vahim hale getirdi
    Motorunu 45 derce yan yatır, kalçanı yere koy, sol ayağını selenin üzerinden at ve ellerinle gidona tutun. Motoru dikebiliyor musun bu pozisyonda ? Hayır. Bir de sürüklenirken yapmaya çalıştığını düşün bunu. Neden yapamadığını ve diğer motorlar çarpmadan önce hayatta olduğunu buradan anlayabilirsin. Biraz düşünelim yorum yapmadan.

samet10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 400
    bence o genç motoru o hale yatıracak kadar kötü bir pilot değil ki motor o hale gelmişse motoru öne atıp arkasından yuvarlanmayı tercih etmeliydi.

düşündüm ve mantıklı olduğunu düşünüyorum

muhendisane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    On-board kamera'dan görüntü(11. saniye). Sunucunun anlatımına göre virajdaki ıslak bir bölgeden dolayı lowside olmuş. Ama ilginçtir, toparlama refleksi göstermemiş, sanki bilincini yitirmiş.

Feci şekilde ölmüş. Yazık oldu, yetenekli pilottu.

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Yarışı da kaza anını da defalarca izledim. Tek emin olduğum şey kendisinin daha önce de yaşadığı denge kaybı. Kesinlikle düşük hızlı virajlarda motoru yatırdığında uzun boyundan ötürü denge kaybı yaşıyor. Tam viraj çıkışı bu olay yaşanıyor ve motor low-side yapmıyor. Sürücü motorun üzerinde acayip bir pozisyonda kalıyor doğal olarak çünkü bir ayağı peg'den kaymış, bir şekilde tutunmaya çalışıyor. Ancak motorda tutuş kaybı yok. İster istemez dışa doğru açılıyor ve sonra sanki high-side'larda görmeye alıştığımız keskin bir hamle ile içe doğru yöneliyor. Yani aslında Simoncelli motora asılı kalıyor. İlk başta denge kaybından dolayı viraj dışına çıkıyor sonra da motora asılı kaldığı için motor simoncellinin üstüne yığılıyor. Adam motor altında sürükleniyor, doğal olarak tepkisizmiş gibi görünüyor. Çarpmadan önce ölme durumu felan yok.

Ancak ben Edwards'ın Marconun vucudunu ilk çarpmada fena sıkıştırdığını sanmıştım. Fakat yukarıdaki resim herşeyi gösteriyor. Rossinin tekerinin darbesi ile ölmesi muhtemel. Ayrıca o kaskın maruz kaldığı kuvveti düşünemiyorum, kim söylüyor kolayca çıktığını. Ve o kaskın kafasından çıkarken sürücünün başına uyguladığı basıncı ve sıkıştırma(muhtemelen çeneden) kuvvetini de düşünemiyorum. Darbeden ziyade belki de boynu kırıldı.

Gerizekalı görevliler de adamı düşürdü bir de, inanılacak gibi değil...

Şirketteyken ilk okuduğumda yarım saat felan afalladım resmen. Yarışları çok yakından takip eden ve simoncelliyi seven birisi olarak gerçekten çok üzüldüm...

Allah bildiği gibi yapsın(ne diyelim...)
    #sürenadam

Bir takım yetkilisinden aldığım bilgi,

Marco Simoncelli yarış günü diğer sürücülerin aksine sert lastikler tercih etmiş, yarıştan önce iyi performans sergileyen bu lastikler yarış sırasında şartların değişmesi sonucu kötü performans göstermiş, yol tutuşları kaybolmuş

Bautista geçtikten sonra Marco Simoncelli virajda hem ön hemde arka tekerleğini kaybetmiş. Sağ dizini yere koyarak motoru düzeltmeye çalışmış. Arka tekerlek yolu tutmuş fakat ön tekerlek tutmamış. Motor ön tekerlek tarafından yatıp viraj içine dönmüş.

Valentino Rossi'nin ön tekerleği Marco Simoncelli'e boyun tarafından vurmuş. Bu darbe hem öldürücü olmuş hem de kaskın kopmasına neden olmuş.

Hatta Kenan'da Marco gibi sert lastik tercih etmiş. Yarıştan sonra sert lastiklerin yolu hiç tutmadığını söylemiş.

DarksideR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT 03
    "In fourth position during lap two, Simoncelli's bike lost traction in Turn 11 and it started to slide towards the gravel, but the tyres regained traction and his bike suddenly veered across the track into the path of Edwards and Rossi, with Simoncelli hanging down on the right side[30].

Edwards came off and suffered a dislocated shoulder. After sliding down the track surface Simoncelli lay still, his helmet having come off during the incident. The race was immediately red-flagged. Simoncelli was taken by ambulance to the circuit's medical centre, but at 16:56 local time it was announced that he had died from his injuries.[31][32][33] Later, at a press conference involving members of the MotoGP Race Direction, Medical Director Michele Macchiagodena said that Simoncelli had sustained "a very serious trauma to the head, to the neck and the chest", and was administered CPR for 45 minutes.[34]"

http://en.wikipedia.org/wiki/Marco_Simoncelli

Bana da kaza öncesi bilinç kaybı var gibi gelmişti ama yukarıda da shrieker'in anlattığı gibi anlatmış. Referanslar da haber siteleri gerçi ama, başka bir kaynakta motor üzerinde ön ve arka tekerin hızlarını ölçen ve kaydeden bir sistem olduğu (bir nevi kara kutu anladığım kadarı ile), o incelendikten sonra kesin olarak sebein anlaşılabileceği yazıyor.

Üst kısmın özet Türkçesi ; 2 tur 11. dönüşte tekerlerin önce tutunmayı kaybetmesi ve motorun çakıla doğru kayması, sonrasında ise aniden yeniden tutuş sağlanması sonucu kontrolsüz olarak edward'la rossi'nin üzerine gitmesi olarak anlatılıyor. Daha sonra ise yetkili doktor kafa boyun ve göğüs kımına çok ciddi darbeler sonucu öldüğünü açıklamış.

Marco Simoncelli'nin cenaze töreni canlı yayınlanıyor http://www.streaming-calcio-film-tv....streaming.html

REKLAM ALANI
6. sayfa BirinciBirinci ... 4567 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler