Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Kenan Sofuoğlu’na 'kaza' soruşturması

Motovento
    REKLAM ALANI
    ortomoto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 honda cbf500
    birisi aynı şekilde kenanı düşürüp ayağını kırsaydı neler söylerdik kimbilir, max biacci kenanı düşürdüğünde yüreğimiz ağzımıza gelmedimi , kenanın hatası cezasınıda delikanlı gibi çekecek , elin oğlu kurugürültüye prim vermediği için bulunduğu noktaya geliyor, gerçekci olmak lazım
    :pr:

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Sonuç;

Bu şekilde bir tepki ile destek beklenmemeli. Üslubuyla söylemesini bilmeli, olayı hemen "Ben Türküm, o yüzden bana ceza vermek istiyorlar" yada "beni çekemiyorlar" durumuna ASLA ve ASLA getirmemeli. Kenanın bu "TÜRKÇÜLÜK" üzerine verdiği demeç ve söylemler gelecek nesillerde oralarda yarışacak Türk sporcularının üzerin yapışacak böyle devam ederse... Böyle birşey söylerken 2kere düşünmeli insan.
    #sürenadam

151rsfa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT250R
    yürü be kenan gururumuz sensin...
    16 BH 631

scuderia06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tenere 700 ,Yamaha Wr250 R 2013
    Alıntı 151rsfa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yürü be kenan gururumuz sensin...
    kardes en guzel yorum senın tebrık ederım herkes böle olmalı anca dır dır dır kenan böle dedi bilmem ne, kenan kadar olunda öle yorum yapın onun hakkında
    Instagram: gezgin_endurocu
    https://www.facebook.com/gezginendurocu?pnref=story
    https://www.youtube.com/c/GezginEndurocu52?gvnc=1

cbr125cbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150'2011 Kırmızı
    Alıntı scuderia06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardes en guzel yorum senın tebrık ederım herkes böle olmalı anca dır dır dır kenan böle dedi bilmem ne, kenan kadar olunda öle yorum yapın onun hakkında
    Kenan bizim gururumuz evet. Adam tek orada başka o klasmanda yok Kenan gibi biri. Kenanı biz mi yetiştirdik. Hayır. Biz Kenan oralara geldikten sonra duyduk, en azından kendi adıma söyliyeyim. Biz ceza alır almazı bırakalım kahve muhabbetinden öteye gitmez. İşinin ehli insanlar inceler alır ya da almaz ama "Orada tek olması yaptığı herşeyin doğru olduğu anlamına da gelmez". Ne gerekiyorsa o olacak. Ceza mı verdiler, haksız ceza aldığını düşünüyor ise itiraz edecek. Bu kadar. Kaç yıldır yarışıyor ne ilk kazası ne de ilk cezasıdır diye tahmin ediyorum.

Niye objektif olamıyoruz ki. Doğruya doğru yanlışa yanlış demesini bilemiyoruz.

Sporcular kolay yetişmiyor kaç sene geçti yanında kim var, lafa gelince herkes tek teker ustası. Herkes uzman.

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı cbr125cbr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Niye objektif olamıyoruz ki. Doğruya doğru yanlışa yanlış demesini bilemiyoruz.

Sporcular kolay yetişmiyor kaç sene geçti yanında kim var, lafa gelince herkes tek teker ustası. Herkes uzman.
    Olur mu öyle şey, objektif nedir ki! Yok biz dedikleri gibi sadece Dır Dır ediyoruz kardeşim. Kafamız basmadığı için eğriyi doğruyu bırakalım, yorum yapmayalım, fikir asla paylaşmayalım, insanlar konuşarak da anlaşmaz zaten, "HELAL Sana beeaaa!" diyip konuyu kapatıyoruz lütfen. Kahve ortamı, devam...
    #sürenadam

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Alıntı techomag-cip adlı üyeden alıntı

After collidding with Julian Kenan wet to him to appologize. Kenan saw Julian starting to struggle with rear grip and Kenan was catching but he misdjuged Julian speed going into the corner and touch his rear wheel.
    Later on the team did check Kenan's race data, Kenan was doing the same speed and line as his previous laps.
    "Julian'la çarpıştıktan sonra Kenan özür dilemek için yanına gitti. Kenan Julian'ın arka lastikte tutuş sorunu yaşadığını gördü ve onu yakalıyordu, ancak Julian'ın viraja giriş hızını yanlış algıladı ve arka tekerleğine dokundu.

"Daha sonra takım Kenan'ın yarış verilerini kontrol etti, Kenan önceki turlarına kıyasla aynı viraj çizgisine ve hızına sahipti".
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

Shrieker açıklama için teşekkürler. Takımın yayınladığı mesaj gayet açık ve net.

Federasyon başkanı'da konu ile ilgili açıklama yapmış:

7 Haziran 2011 - A.A.

Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, Moto2 İspanya Grand Prix'inde İspanyol pilot Julian Simon'a çarptığı gerekçesiyle yarışma organizasyonu tarafından hakkında soruşturma başlatılan milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu'nun arkasında olduklarını söyledi.

Bekir Yunus Uçar, yaptığı açıklamada, Barcelona yarışmasında Sofuoğlu'nun talihsiz bir kaza geçirdiğini belirterek, kazayla ilgili soruşturmanın ise kendilerini tereddütte bıraktığını bildirdi.

Kenan'ın her yarışmada yaşanan kazalardan birisini yaşadığını ifade eden Uçar, “Eğer bize farklı uygulama yaparlarsa, gerekli girişimlerimizi yapacağız. Biz Kenan'ın arkasındayız. Her türlü desteği vereceğiz” dedi.

Milli motosikletçinin de geçen yıl Dünya Supersport Şampiyonası'nda benzer kazaya maruz kaldığını anımsatan Uçar, şöyle konuştu: “Geçen yıl Eugene Laverty, aynı şekilde Kenan'a çarptı. Kenan dünya şampiyonluğundan olabilirdi. Bu kazalar motosiklet sporunda pilotların başına gelebiliyor. Eğer Kenan'a çifte standart uygulanırsa, biz de gerekeni yaparız. Organizasyon şirketinin kendi sporcularını korumak için böyle bir karar vereceğini sanmıyorum. Profesyonel şirketin böyle amatör karar alacağını düşünmüyorum.”

Kenan Sofuoğlu, pazar günü koşulan Barcelona yarışmasında 15. turda 3. sıradayken önünde giden İspanyol pilot Julian Simon'a virajda arkadan çarparak kaza yapmış ve Simon'un ayağı kırılmıştı.
    Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

bboy_iced - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki zx6r
    Alıntı zeda3000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben Turkum ben eziyorlar diye bir yorum yapar ise biri , ezmiyecek olan bile ezmeye baslar.

Kenan gentilmen olmali. Sebep verdigi kazayi kabulenmeli , ceza alacak ise , kabul etmeli. Bu spor ve kurallar yarisi

Her hatali kaza yapan , Hakemler icin bunlar soykirimci ayrimci diye anti savunma yapsa yarismayi Birlesmis Milletler kolluk kuvvetleri yonetsin o zaman.
    Kesinlikle nerede ise ölüme yol açabilecek kadar ciddi bir kaza söz konusu orada tabiki kasıtlı değil ama o kadar dar bir alanda tam viraja yatarken o hamle bana göre çok gereksizdi çünkü zaten rakibinden hızlı idi ve yarış bitmesine daha 7 tur vardı bence orada risk almayıp daha garantici olmalıydı daha puanı yok olmadı 3.olsun ne olucak su andaki durumundan daha kötü olmazdı bence biraz hırsının kurbanı oluyor sanki. hırs iyidir ama doğru yönlendirilirse.
    Albert EİNSTEİN derki;
    Biri sana çok kötüsün derse boşver takma. Banada GERİZEKALI sın dediler, ATOMU PARÇALAYIP ELLERİNE VERDİM

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Konuyu yanlis bir yere çekmeyin.
    Kenan'in ceza alacagi kesin degil.
    Inceleme yapilacak, kusuru görülürse, ceza alacak.
    Yani öncelikle yargisiz infaz yapmadan Kenan sanki kesin suçluymus gibi hareket etmek yanlis.
    Fakat eger suçlu bulunursa vay efendim niye ceza verdiler? iste biz Türkleri çekemiyorlar,müslüman diye yapiyorlar diye yaygara yapmak da yanlis.

Mevzulari birbirine karistirmayalim.
    Kenan hirsli bir pilot,ama yaris içerisinde kimse kendini riske atacak kadar salak degil.
    Orada bir temas oldu, sonucunda da her iki pilot düstü.
    Kim duserek yaris disi kalmak isterki?
    Ustelik Kenan kendi haline bile bakmadan, gidip özür diledi.

Yani olayin içerisinde bir art niyet aramak yanlis.
    Üstelik Moto2 yarislari tarihinde kazasiz tek bir yaris yokken, o kadar kalabalik motoiklet arasinda bu tür kazalarin son derece normal olacagi bilinirken, bu kadar insafsiz olmaya da gerek yok.

Ceza gelirse de bu sezon gelmesi iyi bisey.
    Ne ceza verilirse verilsin Kenan'in bu sezon yapabilecegi seyleri engellemeyecektir.
    Yani ortada puan silinip sampiyonlugun engellenmesi gibi kritik bir durum yok.
    Saniyorum, pitten baslama ya da para cezasi gibi önemsiz bir ceza olacaktir.
    Kisacasi bu kadar yaygaraya gerek yok.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eger suçlu bulunursa vay efendim niye ceza verdiler? iste biz Türkleri çekemiyorlar,müslüman diye yapiyorlar diye yaygara yapmak da yanlis.

Ceza gelirse de bu sezon gelmesi iyi bisey.
    Ne ceza verilirse verilsin Kenan'in bu sezon yapabilecegi seyleri engellemeyecektir.
    Yani ortada puan silinip sampiyonlugun engellenmesi gibi kritik bir durum yok.
    Saniyorum, pitten baslama ya da para cezasi gibi önemsiz bir ceza olacaktir.
    Oluşan kaza asla kasıtlı olmadığı gibi daha önce defalarca bu tip kazalar Kenan'ın da başına geldi.
    Geçen sene Eugene Laverty'nin ceza aldığını hatırlamıyorum. Nasıl onlar ceza almadıysa Kenan'ın da ceza almaması gerekiyor.

Eğer olurda Kenan'a ceza verirlerse ve;
    "Nasıl olsa bu sene iddiamız yok, itiraz etmeyelim" mantığıyla düşünürsek, önümüzdeki sezon olası bir şampiyonluk mücadelesinde yaşanacak aynı tip bir kazada nasıl itiraz edeceğiz?

Ceza mekanizması işletildiğinde çifte standart uygulanırsa elbette itiraz edilmeli. Federasyon başkanının açıklamalarını çok doğru buluyorum.

Motosikleti
    Honda
    Efendim ceza verilirse, kafamizi egip oturalim,gikimizi çikartmayalim diyen yok.
    Ne gerekiyorsa yapilir, hatta biz bir sonraki yarista olaya pistte dahil oluruz.
    Neler yapabilecegimizi ve destegimizi de gösteriririz (-ki öyle olacak)
    Yani mesele o degil, mesele çirkeflik yapmamak.
    Kenan'in pesinden binlerce km yol gidiyoruz.
    Daha antipatik bir durumla karsilasmadik.
    Hatta Laverty'nin düsüp, Kenan'i da düsürdügü yarista, Laverty taraftarlariyla bile aramizda bir tartisma olmadi.
    Fransa yarisinda bayrak meselesinin tam iç yüzünü bilmiyorum ama Kenan'in sampiyonlugunu ilan ettigi geçen sezonun son yarisi Fransa'daydi.
    Benim Kenan'a Türk bayragini istedigim yerden verdirmeyen yaris görevlileriyle bizzat Fransiz görevliler tartisti.
    Hatta bir tanesi bayragi benden alip, pistte çikti ve Italyan görevliye hadi beni de engelle gôrelim diye bagirdi.
    Yani bu kadar ön yargili olmaya gerek yok.

Biz tabi ki Kenan'in arkasinda duracagiz ve ona destek vermeye devam edecegiz.
    Onu ezmeye çalisan kim olursa karsisina çikacagiz.
    Fakat bunu yaparken bize yakisan seyi de yapacagiz.
    Julian Simon'a mail atip, geçmis olsun dileklerimizi ve olaydan duydugumuz üzüntüyü dile getirecegiz.

cbr1100 xx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ HAYABUSA 2021 BLACK EDİTİON
    Arkadaşlar yarış psikolojisi bambaşkadır.Türk olarak Kenan kardeşimizin yanında olmaya çalışıyoruz Allah yolunu açık etsin.
    Büyük aşklar yolculuklarla başlar ama önce güvenlik....

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler

Kenan ve motor bariyere çarpıyorlar, yetmemiş gibi motorun arka lastiği Kenan'a bir de sol kroşe indiriyor. O kafanın nasıl döndüğüne bakınca Kenan'ın bişey yokmuş gibi gidip adamdan özür dilemesi insanlıktır. Bunun üzerine Kenan'a ceza vereceklerini sanmıyorum.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fransa yarisinda bayrak meselesinin tam iç yüzünü bilmiyorum ama kenan'in sampiyonlugunu ilan ettigi geçen sezonun son yarisi fransa'daydi.
    Evet, bahsettiğimiz aynı yarış.
    Pistin start-finish düzlüğünde pit alanlarının üzerinde sırasıyla tüm yarışçıların ülkelerinin bayrakları dalgalanır.
    Ama 2010'un son yarışında Fransa'da asılı olması gereken tüm yarışçıların bayrakları arasında Türk bayrağı yoktu.

Bunu fark eden Kenan özellikle ilgililere ulaşarak bayrağımızın oraya asılmasını sağladı.
    Hala imkân bulduklarında Türkiye'ye hakaret etmeyi seven bazı kişiler var. Muhtemelen bu da böyle bir işgüzarın işiydi.

Hatta Kenan şöyle anlatmıştı olayı:
    Alıntı Kenan SOFUOĞLU adlı üyeden alıntı
    “Fransada normal şartlarda yarıştığımız pistlerde yarışan sporcuların ülkelerinin bayrakları olur. Fransa’daki piste Türk Bayrağı’nı asmamışlardı. Ben de ikaz ettim. Ertesi gün Türk bayrağını dalgalandırmaya başladılar. Hatta bu Fransa’da çok konuşuldu. Bu güzel birşey sonuçta. Türk Bayrağı’nın dalgalanması insanı gururlandırıyor."

Motosikleti
    Honda
    Alıntı AydoganX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet, bahsettiğimiz aynı yarış.
    Pistin start-finish düzlüğünde pit alanlarının üzerinde sırasıyla tüm yarışçıların ülkelerinin bayrakları dalgalanır.
    Ama 2010'un son yarışında Fransa'da asılı olması gereken tüm yarışçıların bayrakları arasında Türk bayrağı yoktu.

Bunu fark eden Kenan özellikle ilgililere ulaşarak bayrağımızın oraya asılmasını sağladı.
    Hala imkân bulduklarında Türkiye'ye hakaret etmeyi seven bazı kişiler var. Muhtemelen bu da böyle bir işgüzarın işiydi.
    Ben 3 gün boyunca pistteydim.
    Fakat daha çok isin arka tarafinda oldugum için bayraklara hiç dikkat etmemisim.
    Kenan etmis bravo.
    Dogrusu cumartesi gününden itibaren orada yaklasik 50-60 kisiydik ve hiç birimizin dikkatini çekmedi.
    Kenan Fransa'ya karavani ile geliyor.
    O bayraklar pit uzerindeki localarin hemen arkasinda.
    Kenan'in karavani park ettigi yer de o alanin hemen arkasi.
    Fark etmesi dogal.
    Normal sartlarda her uluslararasi yaris haftasinda yarisan pilotlarin ülkelerinin bayraklari asiliyor.
    Dedigin gibi bir isguzarin isidir.

Kenan'dan yeni açıklama gelmiş :

AjansSpor - 07 Haziran 2011 , 21:09
    Kenan Sofuoğlu, sponsoru Redbull aracılığıyla yaptığı açıklamada, 5 Haziran'da yapılan Barcelona yarışmasında 15. turda 3. sıradayken önünde giden İspanyol pilot Simon'a virajda arkadan çarparak yaptığı kaza için üzgün olduğunu ancak bu tip kazaların motor sporlarının bir parçası olduğunu belirtti. Sofuoğlu, açıklamada şu ifadelere yer verdi:
    ''Ne yazık ki, bu tip kazalar motor sporlarının bir parçası. Önümde giden Julian Simon viraja yavaş girdi ve çarpıştık. Ciddi bir sağlık sorunu olmadığı için çok mutluyum. Sanırım ayak bileğinde bir sorun var; bu yılki yarış performansı etkilenebilir; yarışın favorilerinden biriydi. Moto2'de İspanyolların ciddi bir ağırlığı olduğu için İspanyol basını ortaya ceza konusunu attı. Bunu anlamak mümkün değil. Bildiğim kadarıyla Simon'un böyle bir talebi yok bile. İngiltere yarışından önce belli olacaktır. Ben ceza gerektirecek bir şey yapmadım. Bana da defalarca çarptılar çıkıp kimseden şikayetçi olmadım. Böyle bir şey olursa tabii ki hakkımı ararım.''

Katulunya Grand Prix'inin kendisi için geçmişte kaldığını kaydeden Sofuoğlu, ''Önümüzde 11 yarış var. Motorun ayarları piste uygun hale gelince neler yapabildiğimi gördüm ve herkese gösterdim. Tabii ki her yarışta motoru mükemmel şekilde piste uyarlamak mümkün olmayabilir; ama benim hedefim, önümdeki 11 yarışta maksimum başarıyı elde etmek'' dedi.

Sofuoğlu, gelecek yıl Moto GP'de yarışmayı düşündüğünü belirterek, şunları söyledi:
    ''Daha önce, 2012'de Moto GP'de yarışmayı düşünüyordum. Bu yarıştan sonra kararım netleşti. Yaşadığım sıkıntıların temelinde motor ayarları dahil birçok şeyin kaskatı kurallara bağlı olması yer alıyor. Moto GP sporcunun çok daha özgür olduğu bir atmosfer; herkes kendi yeteneğini ön plana çıkartmakta serbest. Benim için önemli olan şampiyon olmak. Hangi motorla, hangi ayarlarla yarıştığıma karışılmayan bir organizasyonda yer alıp yeteneğimi göstermek istiyorum. Moto GP'ye alışmak için 1-2 yıla ihtiyacım olabilir. Yaşım müsait; güçlü yanlarımı biliyorum; önümüzdeki yarışlarda pistleri daha iyi tanıyıp Moto GP'ye hazırlanma şansım var. Zamanımı Moto2'nin katı kurallarına uymaya çalışarak harcayacağıma Moto GP'de dünya şampiyonu olmak daha mantıklı görünüyor.''

Diğer başlıkta bir mesaj atmıştım hatalı sürüp yaptığı kazayla ilgili. Bu ilmekte de bir kaç kelamım olacak.

Öncelikle takımın yaptığı savunmayı (o virajda aynı çizgi ve hızdaydı) inşallah soruşturma aşamasında tekrarlamazlar. Salakça çünkü. O dereceleri yaptığında önünde Simon yoktu. Motogp de "aa ben daha hızlıyım, önümdeki bana yol versin, ben arkadan daha hızlı geliyorum çarpabilirim" gibi bir anlama gelir ki motogp gibi bir organizasyonda buna izin verileceğini düşünmek safdillik olur. Önünde senden yavaş bir sürücü varsa ve viraj içindeysen biraz bekler, uygun anında geçersin. Şimdi ne oldu? Kontrolsüzlüğü ilk 3 içinde yer almamasıyla (belki de birinci olacaktı, kim bilir?) sonuçlandı. Bir şeyler yazmış olmak için yazılmış bir savunma.

İkincisi WSBK da Laverty'e ceza vermedilermişmiş. Hmmm... WSBK? MotoGP? Elma? Armut? Kel Mahmut?

Yanıtını da vereyim: Kel alaka...

İlk demeci ne kadar ilgisizse de ikinci demeci o kadar akıllıca ve iddialı bir demeç. İnşallah MotoGP'de yer alır ve bu yaşadıklarından ders alır. Orası kurtlar arenası. Schwantz gibi sürüp Rossi gibi başarılı olacağını sanıyorsa sonu Rainey gibi olur korkarım ki.

Neyse, perşembeye kadar bekleyip göreceğiz akibetini ama bu sene Pedrosanın ve Simonun kazalar nedeniyle yarış kaçırmasını affetmeyecekler ve Kenana mutlaka bir ceza çıkaracaklardır diye tahmin ediyorum ne yazık ki. Pedrosayı çok temiz geçen Simoncelliye ve Kenanın kaza yaptığı aynı gün 125cc yarışında son 2 turda kendisiyle dalga geçen İspanyola gayet de temiz bir geçiş hamlesiyle finişte cevabını veren Fransıza yaptıkları gibi.

Alıntı deadline adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İkincisi WSBK da Laverty'e ceza vermedilermişmiş. Hmmm... WSBK? MotoGP? Elma? Armut? Kel Mahmut?
    Haklısın birisi traktör yarışı, diğeri motosiklet yarışı. Bunu nasıl düşünemedik biz?

MotoGP ve WSBK, ikisininde FIM (Fédération Internationale de Motocyclisme) organizasyonu olduğunu hatırlatırım.

Motosikleti
    Honda
    Alıntı AydoganX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haklısın birisi traktör yarışı, diğeri motosiklet yarışı. Bunu nasıl düşünemedik biz?
    Dogrusunu söylemek gerekire tarifin tam olarak dogru.
    Ikisi birbirinden çok farkli kurallari olan iki yaris.
    ayni organizasyon içerisinde yer almalari bu gerçegi maalesef degistirmiyor.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)