Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kenan Sofuoğlu Kalex marka motosiklet kullanmak istiyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer

Bu sezon yarışmalarda istediği sonuçları olamayan milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, kullandığı Suter motosiklet markasından vazgeçerek, Kalex marka motosiklet kullanmak istiyor.

Moto GP'nin bir alt dalı olan Moto2 yarışmalarında mücadele eden Kenan Sofuoğlu, yaptığı açıklamada, Fransız takımı Technomag-CIP ile yer aldığı bu kategoride kullandığı motosiklet markası Suter'in kendisine verdiği sözü tutmadığını dile getirdi.

Kullandığı 2011 model motosikletten memnun olmadığını gündeme getirdiğini, son İspanya Grand Prix'inde ise 2010 model motosikletle yarıştığını anlatan Sofuoğlu, ''Eski model motosikletin lastikleri hızlı aşınıyor. Yarış sonunu getiremiyorum. İspanya yarışında ikinci sıradayken belirli turdan sonra düştüm ve yarış dışı kaldım. Çünkü yer tutuşu yoktu. Bu nedenle motosiklet markasını değiştirme kararı aldım. Kalex motosikletler daha iyi sonuç veriyor. Kalex motosiklet kiralayarak deneme yapacağım ve memnun kalırsam federasyon aracılığıyla 2 adet yeni motosiklet almak istiyorum'' diye konuştu.

Sofuoğlu, Moto2 yarışmalarında kazanan sporcuların Kalex marka motosiklet kullandıklarını belirterek, şunları kaydetti: ''Kalex motosikleti kullanan sporcular benim zorlandığım yerleri çok rahat bir şekilde geçtiler. Çünkü daha iyi sonuç alacağıma inanıyorum. Yarışmaları şu an ismimin olmaması gereken yerlerde bitiriyorum. Takımımla konuştum ve değişikliği kabul ettiler. Suter markası da bana verdiği sözü yerine getirmedi. Motosikletin şasesinden memnun olmadığım halde değiştirmediler. Bu sezonu bu şekilde devam etmemi istediler. Bunu kabul etmem mümkün değil. Geride kalan 3 yarışta sıfır puan aldım. Önümüzde uzun bir sezon var. Yarışılan yer ve şampiyona belli. Podyumda olmam gerekir.''

-MOTOSİKLETLER 80 BİN AVRO-
    Motosiklet markası değişikliği konusunu paylaştığı federasyon başkanı Bekir Yunus Uçar'ın destek verdiğini anlatan Sofuoğlu, ''Kalex marka motosikletler 80 bin avro değerinde. Benim iki motosiklet almam gerekiyor. Bunun için bütçeye gereksinim var. Federasyon başkanı (Değiştirmen gerekiyorsa, değiştir. Bütçe bulacağım) dedi. Sezon içinde böyle bir değişim kolay değil, ama buna mecburum'' diye konuştu.

Kiralayacakları motosiklet ile 21 Mayıs'ta İtalya'da test sürüşleri gerçekleştireceğini ifade eden Sofuoğlu, ''Testlerde Kalex'i beğenirsem, yarışmaya devam edeceğim. Sonra da 2 adet satın alacağım'' dedi.

Kaynak: Ajansspor

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    KadZe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 125R
    "Federasyon başkanı (Değiştirmen gerekiyorsa, değiştir. Bütçe bulacağım) dedi. " Eğer gerçekten bu bütçeyi sağlarsa federasyon başkanına tebrikler.
    2011'e geçişte Kalex lerin daha iyi bir gelişim gösterdikleri daha önce de konuşulmuştu ama bakalım kalex şase Kenan için ne derece uygun olucak. Elbette ki her şase de her sürücünün stiline de uymayabilir. İnş Kenan için hayırlısı olur, bu sonuçları haketmiyor bence de. italya testlerinin sonuçlarını merakla bekliyorum.
    KADir ZEngin

Ne kadar hızlı gittiğini durman gerektiğinde anlarsın...

emre_tnl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kenan'ın yeri podyumun ortası... bunun için şartların olgunlaşması gerekecek galiba..
    Kahya Motorumu Hazırla Çıkıyorum!

cbr125cbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150'2011 Kırmızı
    Hayırlısı olsun diyelim bakalım, ama bir türlü dikiş tutturamadı Kenan bu sene, aslında bunlar yarış sezonu başlamadan önce karşısına çıksaydı, çok daha iyi sonuçlar podyumda görebilirdik zannediyorum.

jönysf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kenan Gerekeni Yapacağına inanıyorum. Umarım Yeni motoru ona şans getirir ve sorunsuz bir şekilde gururla yine bayrağımızı dalgalandıracağına inanıyorum...

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Ayni sorunu Rossi de yasiyor Ducati senelerce kendini Stoner a gore ayarladi gelistirid. Simdi Rossi bambaska bir teknik ve surus mantigi ile geldi Ducatiye. Ducati bunu cevaplayamiyor.

Kotu marka motor diye bir sey yok bence. Iyi motor ve surucu uyumu var. Kenan eger Kalexte bu uyumu sagladi ise, bunu birakmamali.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

RiDeR_2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MCX RoadraceR
    başkana helal ,umarım Kenan hakettigini bulur

scuderia06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tenere 700 ,Yamaha Wr250 R 2013
    anlamadıgım lastigin cabuk bitmesi ile motosıkletin modelinin ne alakası var?
    Instagram: gezgin_endurocu
    https://www.facebook.com/gezginendurocu?pnref=story
    https://www.youtube.com/c/GezginEndurocu52?gvnc=1

dreamdark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hadi hayırlısı bakalım, Kenan'ın hakettiği yere artık gelmesini umuyorum.

Motosikleti
    hyundai 125
    hayırlısı ne ise o olsun,Kenan kardeşimize şimdi den başarılar dilerim,
    kadir 1973

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Alıntı scuderia06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    anlamadıgım lastigin cabuk bitmesi ile motosıkletin modelinin ne alakası var?
    Şasi geometrisi (ve hatta yapıldığı malzemenin rijitliği), süspansyon konfigürasyonu vs. şeyler doğrudan sürüşe ve lastiklere etki eden faktörler. Bir yarışçı kullandığı motorla %100 uyumlu olmalı. Yoksa başarı gelmez.

Kenan biraz yolunu kaybetmiş gibi duruyor şimdilik. Umarım Kalex'le aradığını bulur ve bunu yarışlara da taşımayı başarır.

Bu arada 21 Mayıs'ta test edeceğim demiş Kalex şasiyi. Bu durumda 15 Mayıs'taki Le-Mans yarışında yine Suter'la yarışmak zorunda kalacak demek bu.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

metci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    İlginç... Suter ile başarılı yarışlar çıkaranlar da az değil... Son yarışı saymazsak Thomas Lüthi, Suter ile gayet iyi iş çıkardı. Andrea Iannone ise son yarışta yaroş dışı kalmadan önce 1 adet 1.lik, 1 adet 2.lik alarak klasman lideriydi... Suter'lerin çok başarısız olduğunu kabul etmiyorum ama Kenan'a göre değil sanırım...
    ”Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz. Fikirler, şiddetle, top ve tüfekle öldürülemez.” M.Kemal Atatürk...

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Suter'in tartisilmaz bir üstünlügü var.
    Biraz enteresan bir durum bu.
    Rossi de Ducati ile çok basarili olamadi ama mizmizlanmiyor!
    Yapiyoruz,ediyoruz,gelistiriyoruz diyor.
    Bence sorun Kenan'da ve sorunun ne oldugunu görmemiz uzun sürmeyecek.
    Hayirlisi ne ise o olsun.
    Ama Kenan geçen sene ayni motorla az daha yaris kazaniyordu.
    Bunu da akilda tutmak lazim.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

clemenze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Seksenbinavroo

Motosikleti
    Triumph Street Triple
    Aslında sorun Kenanın kullandığı Şaside bunu da bu hafta sonu açıkça gördük, Anladığım kadarıylada Kenan bu Şaseyi başka bir 2011 le değiştirmek istedi ama değiştirmeyincede tepki olarak başka bir model şase istiyor. Kenanın kullandığı 2011 suter şasisinde önlenemeyen bir vibrasyon olduğunu ve sorunun da bu olduğunu da yazalım bu arada.

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Lastikleri çabuk bitirdiği doğru. Ancak lastikleri kenan mı yoksa suter şasi mi bitiriyor emin değilim. Normal şartlarda sürücü sebep olur derdim ancak Kenan dan daha agresif süren yarışçıların bile daha uzun süre lastiklerinin dayandığını görüyoruz.

Hadi iki ihtimali de geçtim(Kenan/SUTER, takımın kullandığı çekiş kontrolü iyi değil desek, arka lastik bu yüzden çabuk aşınıyor desek... Ama ön lastikler de dayanmıyor. Zaten son yarışta bu yüzden düştü. Yani sadece çekiş değil yol tutuş tamamen kayboluyor...

2010 şasisi ile umutluydum fakat olmadır... Bu işte bir iş var... Hayırlısı diyorum.
    #sürenadam

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı Syanur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lastikleri çabuk bitirdiği doğru. Ancak lastikleri kenan mı yoksa suter şasi mi bitiriyor emin değilim. Normal şartlarda sürücü sebep olur derdim ancak Kenan dan daha agresif süren yarışçıların bile daha uzun süre lastiklerinin dayandığını görüyoruz.

Hadi iki ihtimali de geçtim(Kenan/SUTER, takımın kullandığı çekiş kontrolü iyi değil desek, arka lastik bu yüzden çabuk aşınıyor desek... Ama ön lastikler de dayanmıyor. Zaten son yarışta bu yüzden düştü. Yani sadece çekiş değil yol tutuş tamamen kayboluyor...

2010 şasisi ile umutluydum fakat olmadır... Bu işte bir iş var... Hayırlısı diyorum.
    Afferim lem!!!
    Dogru tespit.

kenan lastik katili resmen.
    WSBK da yarisirken de o lastiklerin anasini aglatiyordu.
    Bugüne kadar kazanamadigi her yaristan sonra tribune gelip lastikleri göstermistir.
    Hatta 3. geldigi bir yaris sonrasi yanimdakine bak simdi gelip lastikleri gösterecek demistim, hadi lem ordan demisti eleman.

Kenan gelip lastikleri gôsterince bi daha konusmadi.

Bu lastik konusu enteresan.
    Arka bitse bir derece idare ediliyorda, ön lastik bittimi yapacak bisey kalmiyor.
    kenan'in bütün numarasi geç frenaj.
    Adam bu konuda acaip yetenekli.
    Tabi bunun yansimasi da ön lastige oluyor.

Bir baska mesele de sürüs stili.
    O nasil çözülecek bilmiyorum artik.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Moto2'de Kenan'ın supersport'dan alışık olduğu çekiş kontrol yok. Yasak. Gerçi Kenan çekiş kontrol olmadan da Dünya Şampiyonu oldu (2007). Hatta bana kalırsa elektronik yardımlar olmadan Kenan daha iyi bir pilot. Moto2'de başarılı olmanın sırrı hem lastikleri koruyup hem hızlı gitmekte. Ancak Kenan'ın tarzı buna kesinlikle müsait değil. Hızı tamamen agresif sürüş üstüne kurulu. Viraj girişlerine dikkat edin. Diğer pilotlar ip gibi tren rayı üstündeymişçesine girerken Kenan gavurların "backing it in" dediği teknikle arka tekerleği savurarak/kaydırarak giriyor viraja. Arka lastikte daha fazla aşınmaya sebep olur bu. Bu da lastiklerinin diğer pilotlara kıyasla önceden bitmesi demek. Suter şasinin de tabii ki buna katkısı olabilir.

Ancak önümüzde Iannone gibi sıradışı bir örnek var. Adam Suter şasi kullanıyor. Tek tur üzerinden asla hızlı değil. Kenan daha hızlı bir pilot. Iannone ilk 3 yarışın sıralama turlarında hiç ilk 10'a giremedi. Bakın ilk 10 diyorum. Yarışların ilk yarısında veya ilk üçte birlik bölümünde lastiklere kesinlikle abanmıyor. Lastikleri bir şekilde korumayı başarıp (çokta yavaş gitmiyor tabii ki, kendisini bir miktar yukarıya taşıyacak kadar hızını koruyor) yarışların 2. yarısında diğer pilotların lastikleri iyice aşındıktan sonra saldırmaya başlıyor.

Kenan'ın dunlop lastiklerle tecrübesi çok az. Lastiklerde gavurların 'trick' dediği bir numara var. Yani lastiklere hemen abandığınızda mı, yoksa bir süre koruyup sonra zorladığınızda mı yarışı daha önce bitirirsiniz bunun analizinin iyi yapılması gerekiyor. Bence Kenan ve takımı Iannone'nin lastiklerden nasıl bu kadar iyi istifade ettiğini imkanlar dahilinde olabildiğince detaylı olarak incelemeli. Moto2'de başarı için lastikleri doğru çalıştırabilmek kilit rol oynuyor... Belki de bu kabiliyet Kenan'a tecrübeyle birlikte gelecek.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

Alıntı Shrieker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Moto2'de Kenan'ın supersport'dan alışık olduğu çekiş kontrol yok. Yasak. Gerçi Kenan çekiş kontrol olmadan da Dünya Şampiyonu oldu (2007). Hatta bana kalırsa elektronik yardımlar olmadan Kenan daha iyi bir pilot. Moto2'de başarılı olmanın sırrı hem lastikleri koruyup hem hızlı gitmekte. Ancak Kenan'ın tarzı buna kesinlikle müsait değil. Hızı tamamen agresif sürüş üstüne kurulu. Viraj girişlerine dikkat edin. Diğer pilotlar ip gibi tren rayı üstündeymişçesine girerken Kenan gavurların "backing it in" dediği teknikle arka tekerleği savurarak/kaydırarak giriyor viraja. Arka lastikte daha fazla aşınmaya sebep olur bu. Bu da lastiklerinin diğer pilotlara kıyasla önceden bitmesi demek. Suter şasinin de tabii ki buna katkısı olabilir.

Ancak önümüzde Iannone gibi sıradışı bir örnek var. Adam Suter şasi kullanıyor. Tek tur üzerinden asla hızlı değil. Kenan daha hızlı bir pilot. Iannone ilk 3 yarışın sıralama turlarında hiç ilk 10'a giremedi. Bakın ilk 10 diyorum. Yarışların ilk yarısında veya ilk üçte birlik bölümünde lastiklere kesinlikle abanmıyor. Lastikleri bir şekilde korumayı başarıp (çokta yavaş gitmiyor tabii ki, kendisini bir miktar yukarıya taşıyacak kadar hızını koruyor) yarışların 2. yarısında diğer pilotların lastikleri iyice aşındıktan sonra saldırmaya başlıyor.

Kenan'ın dunlop lastiklerle tecrübesi çok az. Lastiklerde gavurların 'trick' dediği bir numara var. Yani lastiklere hemen abandığınızda mı, yoksa bir süre koruyup sonra zorladığınızda mı yarışı daha önce bitirirsiniz bunun analizinin iyi yapılması gerekiyor. Bence Kenan ve takımı Iannone'nin lastiklerden nasıl bu kadar iyi istifade ettiğini imkanlar dahilinde olabildiğince detaylı olarak incelemeli. Moto2'de başarı için lastikleri doğru çalıştırabilmek kilit rol oynuyor... Belki de bu kabiliyet Kenan'a tecrübeyle birlikte gelecek.
    Çok doğru bir tespit. Kenan'ın sürüş stili tamamen lastik katili. Ama Allah var hızlı.
    Bir antrenman turunda ya Iannone ya da bradley smith bu ikisinden biri kenan'ı takip ediyordu. Motor kamerasından izlediğim kadarıyla Kenan'ı test ediyordu. Viraja arka arkaya girdiler. Kenan virajı döndü ama nasıl dönüş aklınız durur. Arkasındaki adamda aynı hızda girdi fakat dönemedi, viraj dışına çıktı.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler