Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Izmit Körfez Pisti Kapatıldı!

Motovento
    REKLAM ALANI
    GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kocaeli'nin Körfez ilçesinde bulunan ve özellikle motosiklet yarışlarının düzenlendiği Körfez Pisti, ses kirliliği yaptığı gerekçesiyle şikayet üzerine belediye tarafından Avrupa Birliği (AB) Çevre Mevzuatı doğrultusunda mühürlendi.

Şikayet üzerine Körfez Pisti'ne 50 metrelik mesafedeki bir konutun bahçesinde yapılan ölçümlerde ses seviyesinin 75 desibel (dB) olduğu gerekçesiyle pist kapatıldı. Söz konusu mesafede elde edilen değerin 5 desibel olması gerektiği bildirildi.

Motosiklet Federasyonu Başkanı Süleyman Memnun, yaptığı açıklamada, pistin mühürlendiğine yönelik kendilerine yazı ulaştığını söyledi.

Pistin Körfez Belediyesi tarafından mühürlendiğini dile getiren Memnun, ''Burası 1950 metrelik bir pist. Bu pistten Kenan Sofuoğlu yetişti. Böyle bir pist neden kapatılıyor anlayamıyorum. Burası spora ayrılmış bir bölge. Kapandığı için 5-6 Eylül tarihlerinde iki şampiyonayı yapamadık'' dedi.

15 BİN TL PARA CEZASI
    Körfez Pisti'ni işleten İstanbul Motorsporları Kulübü (İMK) Başkanı Hakan Koca da çevredeki konutlarda yaşayan birisinin ''ses kirliliği'' nedeniyle şikayetçi olduğunu söyledi.

''Körfez Belediyesi, Avrupa Birliği Uyum Yasaları kapsamında çevreyle ilgili mevzuatı doğrultusunda işlem yapmış. Gelip ölçtüler ve 5 desibelin üstünde olduğu için de pist kapatıldı'' diyen Koca, şöyle konuştu:
    ''Temmuz ayında 15 bin 531 lira ceza kestiler. Ağustos ayında cezayı ödedik. Buna rağmen ekipler pisti mühürledi. Ben uzun yıllar bu sporun içindeyim. Burası 1992-1993 yılında yapıldı. Burası spora ayrıldı ve ona göre yapıldı. O dönemde burada her hangi bir konut yoktu. Atıl olan bir bölgeydi. Pist yapılınca gelişme sağladı, imar alanları oluştu. İnsanlar konut yaptı. Ekonomik gelişme kaydedildi. Bir anlamda dağdan gelip bağdakileri kovuyorlar.''

Daha sonra Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu'na (TÜBİTAK) ölçüm yaptırdıklarını belirten Koca, belediyenin ölçüm yaptığı cihazın kalibrasyonunda hatalar olduğunu tespit ettiklerini savundu.

Ayrıca ilgili maddede ''konutun sağında, solunda, önünde veya arkasında'' gibi ifadelere yer verildiğini kaydeden Koca, ''Oysa pistin böyle bir durumu yok. 50 metre mesafe var ve aradan yol geçiyor. Belediye ekipleri de evin bahçesinden ölçüm yapmışlar. Oysa evin içinden pencere kapalıyken ölçüm olmalı'' dedi.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA DAVASI
    Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) ve federasyon aracılığıyla gerekli tedbirleri almak için çalışma başlattıklarını belirten Koca, şunları kaydetti:
    ''Öncelikli olarak Kocaeli 2. İdare Mahkemesi'ne yürütmeyi durdurma davası açtık. Ne yazık ki şu an burada antrenman bile yapılamıyor. Biz belediye kurallarına uymak istiyoruz. Karşı gelmemiz söz konusu değil. Zaten pistle ilgili daha büyük organizasyonlar için çalışma başlatmayı planlıyorduk. Şimdi bunun içine sesi de ilave edeceğiz. Pistin konutlara bakan bölümüne önlemler almayı planlıyoruz. Ancak bunun mali bir bedeli de var.''

Kaynak: ajansspor.com
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    speirs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6-F
    bu haberi daha öncede okuduğumu hatırlıyorum. ve ne yazık ki üzülüyorum ne kadar geri düşünceli bir toplumuz. futbol statlarının da yanlarında evler bulunuyor ve bu statlarda her hafta maçlar oynanıyor oralardada gürülyü kirliliği yaşanıyor neden statları şikayet edip mühürletmiyorlar çünkü türkiyede futboldan başka spor bilinmiyor. motosiklet yarışlarıda bir spor türüdür ama nerde bunu anlayacak toplum. bizim ülkemizde motosiklet denince zengin oyuncağı diye anılıyor. motosiklet tutkunları sehir içi yollarda hız yapıncada küfür ederler niye bukadar hızlı kullanıyorsun diye. elimizdeki pistten yararlanamadıktan sonra , o pistin orda olmasının bir anlamı yok yıkın baride bişeye benzesin.

philetoaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Duke 250 ABS, 640 LC4 SM
    Pist zaten Süleyman Memnun sağolsun , patates tarlasından farksızdı.. Sinan Sofuoğlu da bu yüzden bu pistte can verdi Belki de iyi oldu kapanması yoksa tadilata falan gireceği yoktu!..
    Ridin' through this world, all alone. God takes your soul, you're on your own

kuyucadısı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xx 12999,9rr cadı süpürgesi :P
    ''ses'' yüzünden pist kapatan bir zihniyeti anlamak mümkün değil. keşke bu haber ''bakım için körfez pisti geçici bir süreliğine kapatıldı'' şeklinde olsaydı. gönül böyle olsun istiyo ama sadece istemekle yetiniyo. yazık ne denirki başka?
    durmak yok... yola devam.....

selam dünyalı ben dostum......

T0LGA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -Yok-
    Herşeyin Hayırlısı..ßenim Kanahatim keşke daha önce kapatılsaydıda Sinan Sofuoglunu kaybetmezdik :(

dreamdark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aslında bir yarış pistinin, İstanbul Park örneğindeki ve dünyadaki birçok pist gibi, yerleşim yerlerinin biraz uzağında kurulması, daha doğru bence.
    Sonuçta gerçekten yükses bir ses ve oradaki konutlarda yaşayanlar için çekilmez olabilir. Bunun hastası var, yaşlısı var, bebeği var..
    Bahaneyle adam gibi bir pist yapsalar bari bir yerlere, nerdeeee..

T0LGA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -Yok-
    Alıntı dreamdark adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında bir yarış pistinin, İstanbul Park örneğindeki ve dünyadaki birçok pist gibi, yerleşim yerlerinin biraz uzağında kurulması, daha doğru bence.
    Sonuçta gerçekten yükses bir ses ve oradaki konutlarda yaşayanlar için çekilmez olabilir. Bunun hastası var, yaşlısı var, bebeği var..
    Bahaneyle adam gibi bir pist yapsalar bari bir yerlere, nerdeeee..
    Yapsalar ne olcak İstanbul Park yapıldı ne oldu kiraya verdiler 2021 e kadar

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Haber baya eski, 1 aydır kapalı pist.

Ama şu yanlış, "yerleşim yerinin dışına yapılsın", zaten yapıldığında dışındadır, yerleşim böyle projelere yaklaşır.

Daha 7-8 sene önce istanbulpark civarındaki arazilerde inek bile gübreme yazık diye ahıra kadar tuta tuta gidiyordu.

Şimdi çevresi villa dolu, arazi fiyatları yüzlerce katı.

Çok sürmez gürültüsü için onuda mühürlerler, malum yerleşim bölgesi.

Alıntı aYe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haber baya eski, 1 aydır kapalı pist.

Ama şu yanlış, "yerleşim yerinin dışına yapılsın", zaten yapıldığında dışındadır, yerleşim böyle projelere yaklaşır.

Daha 7-8 sene önce istanbulpark civarındaki arazilerde inek bile gübreme yazık diye ahıra kadar tuta tuta gidiyordu.

Şimdi çevresi villa dolu, arazi fiyatları yüzlerce katı.

Çok sürmez gürültüsü için onuda mühürlerler, malum yerleşim bölgesi.

Olm inek örneği var ya kopardı beni yaaa

KaPTaNHaSaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawa Z750
    gürültülü bir spor salonu bu. belediye ona göre ruhsat veriyor. bence tamamen suç belediyenin. yanına 50 metre yanına ne ev verirsin ki!
    ben öyle bir izin vermedim gecekondu diyorsan da git yık kardeşim. kestiğin ceza ile kamyona iş makinasına benzin koyarsın artık.
    benzin deyince aklıma geldi ne olacak bu benzinin hali
    yakında rakı daha ucuz kalacak depoya dökeceğiz
    Beni sevmeyeni ben hiç sevmem. hayat felsefem budur..

Aykut009 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YZF-R25

Körfez Pisti Mühürlendi !!!

Kocaeli’nin Körfez ilçesindeki otomobil ve motosiklet yarışlarının düzenlendiği ‘körfez yarış pisti’ gürültü kirliliği yarattığı gerekçesiyle mühürlendi.

Çok sayıda yarış organizasyonun yapıldığı ve 2007 Dünya Süper Sport Şampiyonu Kenan Sofuoğlu gibi birçok ünlü motosiklet yarışçısının yetiştiği pist, çevrede oturanların tarafından gürültü kirliliği yarattığı gerekçesiyle şikayet edildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de, pistin işletmeciliğini yapan İstanbul Motor Sporları Kulübü Derneği’ne gürültü kirliliğini önlemesi için 180 gün süre verdi.

Ancak verilen sürede önlem alınmayınca, belediye pisti mühürledi.

Kaynak | CNNTURK

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF

AB, motosiklet pisti kapattı

AB, motosiklet pisti kapattı

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bulunan ve özellikle motosiklet yarışlarının düzenlendiği Körfez Pisti, ses kirliliği yaptığı gerekçesiyle şikayet üzerine belediye tarafından Avrupa Birliği (AB) Çevre Mevzuatı doğrultusunda mühürlendi.

Şikayet üzerine Körfez Pisti’ne 50 metrelik mesafedeki bir konutun bahçesinde yapılan ölçümlerde ses seviyesinin 75 desibel (dB) olduğu gerekçesiyle pist kapatıldı. Söz konusu mesafede elde edilen değerin 5 desibel olması gerektiği bildirildi.

Motosiklet Federasyonu Başkanı Süleyman Memnun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pistin mühürlendiğine yönelik kendilerine yazı ulaştığını söyledi.

Pistin Körfez Belediyesi tarafından mühürlendiğini dile getiren Memnun, "Burası 1950 metrelik bir pist. Bu pistten Kenan Sofuoğlu yetişti. Böyle bir pist neden kapatılıyor anlayamıyorum. Burası spora ayrılmış bir bölge. Kapandığı için 5-6 Eylül tarihlerinde iki şampiyonayı yapamadık" dedi.

15 BİN TL PARA CEZASI

Körfez Pisti’ni işleten İstanbul Motorsporları Kulübü (İMK) Başkanı Hakan Koca da çevredeki konutlarda yaşayan birisinin "ses kirliliği" nedeniyle şikayetçi olduğunu söyledi.

"Körfez Belediyesi, Avrupa Birliği Uyum Yasaları kapsamında çevreyle ilgili mevzuatı doğrultusunda işlem yapmış. Gelip ölçtüler ve 5 desibelin üstünde olduğu için de pist kapatıldı" diyen Koca, şöyle konuştu: "Temmuz ayında 15 bin 531 lira ceza kestiler. Ağustos ayında cezayı ödedik. Buna rağmen ekipler pisti mühürledi. Ben uzun yıllar bu sporun içindeyim.

Burası 1992-1993 yılında yapıldı. Burası spora ayrıldı ve ona göre yapıldı. O dönemde burada her hangi bir konut yoktu. Atıl olan bir bölgeydi. Pist yapılınca gelişme sağladı, imar alanları oluştu. İnsanlar konut yaptı. Ekonomik gelişme kaydedildi. Bir anlamda dağdan gelip bağdakileri kovuyorlar." Daha sonra Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’na (TÜBİTAK) ölçüm yaptırdıklarını belirten Koca, belediyenin ölçüm yaptığı cihazın kalibrasyonunda hatalar olduğunu tespit ettiklerini savundu.

Ayrıca ilgili maddede "konutun sağında, solunda, önünde veya arkasında" gibi ifadelere yer verildiğini kaydeden Koca, "Oysa pistin böyle bir durumu yok.

50 metre mesafe var ve aradan yol geçiyor. Belediye ekipleri de evin bahçesinden ölçüm yapmışlar. Oysa evin içinden pencere kapalıyken ölçüm olmalı" dedi.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA DAVASI

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) ve federasyon aracılığıyla gerekli tedbirleri almak için çalışma başlattıklarını belirten Koca, şunları kaydetti: "Öncelikli olarak Kocaeli 2. İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma davası açtık. Ne yazık ki şu an burada antrenman bile yapılamıyor. Biz belediye kurallarına uymak istiyoruz. Karşı gelmemiz söz konusu değil. Zaten pistle ilgili daha büyük organizasyonlar için çalışma başlatmayı planlıyorduk. Şimdi bunun içine sesi de ilave edeceğiz. Pistin konutlara bakan bölümüne önlemler almayı planlıyoruz. Ancak bunun mali bir bedeli de var."

Kaynak : Milliyet Gazetesi - 14.09.2009

Neredeyse 20 yıllık bir pisti gürültü bahanesiyle kapattılar. İnsanlar otobanda hız yapacaklarına en azından haftasonu gidip pistte dönüp hıza doyuyorlardı. Yarışlar senelerdir bu pistte yapılıyordu. Benim bu konuda tek bir düşüncem var, bu memleketten Kenan Sofuoğlu gibi başka yarışçılar çıkmasını istemiyorlar herhalde. İngiltere, Fransa, İtalya gibi Avrupa ülkelerinde onlarca pist var ve insanlar bu pistlerde kendilerini yetiştirip dünya çapındaki yarışlara giriyorlar. Biz tek bir dünya şampiyonu çıkarttık, o konuda da ülkemizin hiçbir katkısı olmadı. Emrah Kurdoğlu arkadaşımız Kenan'ın gittiği aynı yolda ilerliyor, Almanya'da R6 Cup yarışlarında kendisini geliştiriyor. Bu ülke ne sporculara değer verir, ne de sporcu yetişmesi için insanlara olanak sağlar. Yazık, çok yazık..
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

aargh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Tuono 660 Factory Dark
    Pist yanında inşa eve mi yanalım, yerleşim ile iç içe piste mi?
    Bizim buralarda bu tarz şeylerin yaşanmassı normal. Hiç şaşırmadım.
    Pist fakirliği çekerken böyle bir hadisenin yaşanması vurucu darbe olmuş.
    = = = Be Aprilia racer! = = =

askon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pıoneer 200cc 2007
    şimdi akıllı adamlar lazım yönetime tabıkı motosıkletten anlayan iç içe yaşamış bırı olarak süleyman memnun gelınce memnun olacağımızı her gun yeni ileri bır projelerle karşılaşacağımızı umuyorduk ama olmadı varsada benım bu konuda duyumum yok pratık zekalı adamlar tehlıkeyi önceden sezer önceden gıdıpte beledıyeye pist etrafına yakın bu evlere nıye ruhsat verildi diye dava acılabılırdıler onlardan önce davranılabılırlerdi amaaa nerdeeee bizde öylesi ALLAH aşkınıza motosıkletler için ne yapılıyor ben merak edıyorum hele hele bunun sporu ile uğraşanlara hiç ellerınden tutan yok yazık

davids - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Alıntı T0LGA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herşeyin Hayırlısı..ßenim Kanahatim keşke daha önce kapatılsaydıda Sinan Sofuoglunu kaybetmezdik :(
    hayat şansa bırakılacak kadar uzun değil

milletimizin spora bu denli ilgisiz olup ses yapıyor bahanesiyle kapattırması gerçekten çok üzücü bir durum..

Motosikleti
    SYM EVO 250
    izmit belediyesindekileri seçenleri kutluyorum...izmitin o kadar ilçesi var, bi karamürselliler akıllı davranmış....mutlu olun izmitliler..
    işte buna dokunma !!!

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Belediye kendi yediği halt için başkasına ceza kesiyor. Sen pist yanı konutlara inşaat izni verirken ileride gelecek şikayetleri düşünmedin mi diye sorarlar adama! Pes arkadaş, ne kadar cahilce yönetildiğimizin sembolüdür bu kapatma..
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

deli_mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    velespit(Bianchi-Apache 941d)
    valla hic bi sey demicem....zaten anlamadigim nokta senelerce otomobil yaristirilan pistte ayni zamanda motosikletler yaristirilmasi sacma geliyo bana nedenine gelince yollari cokertti sagolsun rally araclari sonra motosikletlere birakildi.........
    Zihniyet kotu..........
    bir ayakkabiyi hem yazin hemde kisin giy babam giy ondan sonrada sakin ha eskimeeeee diye bagirin dur...

sonunda yine bi zamanlar bir devlet buyugumuzun dedigi gibi avrupaya(gelin su olayi biz cozemedik siz cozun...)
    avrupa geldi demek kapatti...
    yakisir...
    Ben Felegin Tekerine Comak Sokariiiiim
    Kirli Dunyadaki Kirlenmemis Duygular Adina...
    Listen To Your Heart/Roxette/19.10.1988

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler