Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

'Doktor' reçeteyi yazdı! / MotoGp

Motovento
    REKLAM ALANI
    Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Laguna Seca'da Valentino Rossi ve Casey Stoner Avustralyalı pilotun hata yapıp düştüğü 24. tura kadar tampon tampona gittiler. Bu hatayı affetmeyen şampiyona lideri 'Doktor' Amerika'da hanesine 25 puan yazdırdı. Stoner Laguna Seca'da ikincilikte kalırken podyumun son basamağında Vermeulen vardı.

MotoGP 2008 Sezonu'nun 11. ayağı 32 turluk Amerika Grand Prixi 3.610km uzunluğundaki Laguna Seca'da yapıldı.

Sıralamalarda kendisine ait pist rekorunu 4 kez geliştiren Casey Stoner (Ducati) yarışa pole pozisyonundan başlarken, ikinci cepte şampiyona lideri 'Doktor' Valentino Rossi (Fiat Yamaha) vardı. 2006 şampiyonu Nicky Hayden (Repsol Honda) ise üçüncü cepteydi.

Stoner startta yerini korumayı başarsa da ilerleyen metrelerde Rossi'nin atağına cevap veremedi ve 'Doktor' liderliği devraldı. Lorenzo'nun (Fiat Yamaha) düştüğü ve sol ayak bileğinden sakatlandığı ilk turda Hayden öndeki ikiliden kopmaya başladı.

Dördüncü turda liderlik Stoner ve Rossi arasında 5 kez el değiştirdi, 2008 Sezonu'nun en çekişmeli yarışı oluyordu. Stoner ve Rossi arasında liderlik, Hayden, Dovizioso (Honda Scot) ve Vermeulen (Suzuki Rizla) arasında üçüncülük yarışı vardı.

Bitime 19 tur kala Rossi'yi geçen Stoner viraj çıkışında açıkta kalınca 'Doktor'a yeniden geçildi. Vermeulen ise Hayden'ı arkasında tutarak üçüncülükteki yerini koruyordu.

Stoner 24. turda inanılmaz bir hata yaptı; Avustralyalı pilot Rossi'yi geçmek isterken pist dışına taştı ve düştü. Bu hatadan sonra Rossi-Stoner farkı 13 saniyeye çıktı.

Rossi bu hata sonrası pozisyonunu yarış sonuna kadar koruyarak Laguna Seca'dan 25 puanla dönmeyi başardı. Stoner yaptığı büyük hata sonrası ikincilikte kalırken, Suzuki Rizla adına yarışan Chris Vermeulen podyumun son basamağına çıktı.

1 Valentino Rossi Yamaha Factory
    2 Casey Stoner Ducati MotoGP
    3 Chris Vermeulen Suzuki MotoGP
    4 Andrea Dovizioso Honda Scot
    5 Nicky Hayden Honda HRC
    6 Randy De Puniet Honda LCR
    7 Antonio Elias Ducati d'Antin
    8 James Toseland Yamaha Tech3
    10 Shinya Nakano Honda Gresini
    11 Jamie Hacking Kawasaki Racing
    12 Sylvain Guintoli Ducati d'Antin
    13 Alex De Angelis Honda Gresini
    14 Colin Edwards Yamaha Tech3
    15 Loris Capirossi Suzuki MotoGP
    16 Marco Melandri Ducati MotoGP
    17 Anthony West Kawasaki Racing

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bandit07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM MIO
    Arkadaş bu suzuki ne zaman birinci olacak yaAma olsun üçüncülük de iyidir

superzzt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 135 + GT650 Comet
    son 2 senede izlediğim en güzel motogp di diyebilirim.

Motosikleti
    CBR 125R
    cok kaliteli yarıştı. geceyarısına kadar beklediğimize değidi
    [B][COLOR="Red"]C[/COLOR][/B]ourageous [COLOR="red"][B]B[/B][/COLOR]eautiful [COLOR="red"][B]R[/B][/COLOR]acer...... [B][I]HoNDa RuLeZZzzz[/I][/B]... :cat:

barannet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco CK 125
    evet gerçekten çok çekişmeli geçti. keyifle izledim.

Motosikleti
    -
    1 Valentino ROSSI 212
    2 Casey STONER 187
    3 Dani PEDROSA 171
    4 Jorge LORENZO 114
    5 Andrea DOVIZIOSO 103
    6 Colin EDWARDS 100
    7 Chris VERMEULEN 89
    8 Nicky HAYDEN 84
    9 James TOSELAND 72
    10 Shinya NAKANO 70
    11 Loris CAPIROSSI 61
    12 Toni ELIAS 46
    13 Alex DE ANGELIS 41
    14 Randy DE PUNIET 40
    15 Sylvain GUINTOLI 38
    16 John HOPKINS 32
    17 Marco MELANDRI 32
    18 Anthony WEST 22
    19 Ben SPIES 10
    20 Jamie HACKING 5
    21 Tadayuki OKADA 2

Geriye 7 yarış kala puan durumuna baktığımızda, Rossi, Stoner, Pedrosa'yı ilk üçte görüyoruz.

Lorenzo toplam 3 yarışta düştüğü ve 1 yarışta sakatlığından dolayı yarışmadığı halde hala 4. sırada. Gelecekte çok iyi dereceler elde edebilir. Zaten 20 yaşında MotoGP'de yarış kazanarak en genç yarış kazanan 4 kişiden biri olmuştu.

MotoGP'de çaylak olan Lorenzo, Dovizioso ve Toseland da ilk on içerisinde, onlar için büyük başarı. Toseland ilk yarışlarda daha iyi performans çıkarıyordu. Hatta Rossi kendisi için MotoGP'nin henüz erken olduğunu söylemişti, ama ilk yarışında 6. oldu.

Vemeulen ikinci kez podyuma çıktı, böylece genel sıralamada 7. oldu.

Suzuki adına ikinci kez yarışan Ben Spies ise kendi evinde 8. oldu. Kendisi iki kez Amerika Superbike Şampiyonu ve şu anda hala superbike'ta yarışıyor ve lider.

Marco Melandri ise Ducati'de bu sezon pek bir şey yapamıyor, şu an 16. sırada. Geçen üç sezon şampiyonda Honda'yla sezon sonunda sırasıyla ikinci, dördüncü ve beşinci olmuştu. Demek Ducati'nin hızlı olması yetmiyor, motora alışmak da çok önemli, zaten kendisi Kawakasiyle görüşüyormuş.

arslanfb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 390 düke-kmcyo 250 xciting
    Gece işteydim ve cepten izlediğim kadarıyla çok keyifli zevkli bir yarış oldu
    Rossi her seferinde Stoner'a geçildiğin de ilk virajda hemen üstünlüğünü
    gösterip öne geçmesini bildi işte bir Rossi klasiği daha izledik.Go Rossi go.
    Bu arada yarışın Videosunu buraya ekleyen olursa çok sevinirim cep tel.
    ekran küçük olduğu için pek izleyemedim ben baktım bulamadım nette.

jonturq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cosa 200
    Mukemmel bir yaristi , ozellikle rossi ve stoner arasindaki viraj cekismeleri harika bir gorsel solenendi.
    First Day Of My Life

masaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    pedrosa kaza mi yapti bu hafta izleyemedim ben

edy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    süper bir yarıştı, her yerde uzun yıllardır böyle bir yarış izlemediklerini söylüyorlar. seyretmesi gerçekten çok keyifliydi. rossi harikaydı. yarışı keyifli kılan sadece rossi değildi, stonerde rossi kadar inanılmazdı. her iki sürücüde bu yarışı ne kadar çok kazanmak ıstedıklerını gösterdiler. fakat kazanan rossi oldu . bu yarış sonrası stonerın ne kadar iyi bir sürücü olduğunuda görmüş olduk. rossi emekliye ayrılınca adından çok söz edirecek bir sürücü. geçen senelerde herkes stonerdan çok ducatiden bahsediyordu. ama artık stonerdan bahsedilecek gibi geliyor bana.
    If you spend all your time worrying about dying, living isn't going to be much fun.

Motosikleti
    -
    Alıntı masaya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    pedrosa kaza mi yapti bu hafta izleyemedim ben
    Pedrosa geçen hafta yaptığı kazadan sonra tam iyileşemediği için riske atmak istemedi kendini, önünde 24 günlük bir dinlenme süresi var. Gelecek yarışta yarışacak.

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Alıntı edy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    rossi emekliye ayrılınca adından çok söz edirecek bir sürücü.
    Rossi emekliye ayrılınca mı

Rossi şu an 25 puan önde olabilir ama Stoner bu sezon da şampiyon olacak."Ducati iyi, Stoner'da bi numara yok" diyenlere Marco Melandri gibi bir pilotun Ducati'deki performansı dank etmiştir umarım.

Ayrıca yoldan çıkıp düşmesi salt kendi hatası değildi.Rossi Stoner'ın iyi olduğu yerlerde onu yavaşlatarak kendine avantaj sağlamaya çalışıyordu.Stoner başlangıç düzlüğüne çıkan virajda daha iyi olduğundan son viraja girişte normal yerinden erken fren yaptı Rossi Stoner bunu beklemiyordu ve ona çarpmamak için dışa doğru gitmek zorunda kaldı.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Stoner düşene kadar gözümü ekrandan ayırmadan izledim.
    Daha yarışın başında yanımdaki arkadaşa bu ikisi yarışı düşmeden zor tamamlarlar demiştim.

Ciddi bir sorun yaşamadılar ama önce Stoner Rossi'ye güzel bir oyun oynayıp, pist dışına itti.
    Fakat yarışa hemen geri dönen Rossi bu üçkağıtçılığı affetmedi.
    Fakat çok mu kızdı bilmiyorum ama yaptığı atraksiyonlar bence hiç hoş değildi.
    Zaten nihayetinde istediği sonuca ulaştı ve rakibini pistin dışına gönderdi.
    Stoner'ın neredeyse durmuşken arka tekerleğinin birden bire zıplaması ve neticesinde yana yatması ise ilginçti.
    Eğer yatmasaydı iki yetenekli pilotun mücadelesi yarış sonuna kadar devam edecek ve kimin kazanacağını tahmin etmek çok zor olacaktı.
    Ama Rossi bu avantajı iyi değerlendirdi.

Geçen sezonun ortalarına doğru Honda ve Suzuki, Ducati'nin düzlüklerdeki ezici üstünlüğüne yetişmişler ve hatta Ducati'den çok daha iyi performans sağlamışlardı.
    Aynı atağı sezon başından beri Yamaha'dan da bekliyordum.
    Son 3 yarışta Yamaha'ların performansına baktığımda onun da diğer rakiplerini yakaladığını görüyorum.

Şimdi sıra Kawasaki'de..

Bir kaç yarış önce motor tipini değiştirmişlerdi.
    Ben büyük umutlar beslemiştim ama Kawasaki'de işler aynı tas aynı hamam devam etmekte.

Sezon çok ilginç şeylere gebe.
    Rossi sıralama turlarını ciddiye alması gerektiğini öğrenmiş görünüyor.
    Bu nedenle altındaki makina ciddi bir sorun çıkarmazsa şampiyonluğun en büyük adayı.

Bakalım neler olacak.....

Bu arada Şampiyonumuz Kenan Sofuoğlu'da dün SBK'da harika iki yarış çıkardı.
    Kendisini tebrik ediyorum.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    HYOSUNG GT250R (satılıktır)
    Laguna Seca'da Valentino Rossi ve Casey Stoner Avustralyalı pilotun hata yapıp düştüğü 24. tura kadar tampon tampona gittiler. Bu hatayı affetmeyen şampiyona lideri 'Doktor' Amerika'da hanesine 25 puan yazdırdı. Stoner Laguna Seca'da ikincilikte kalırken podyumun son basamağında Vermeulen vardı.

Biri bana motorla tampon tampona nası gidilir açıklayabilirmi?????

ERGENE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    B-King
    Sezonda şuana kadar izlediğim en iyi yarıştı harbi yarış seyrettik sonunda. Rossi büyük bir pilot ve tam bir profesyonel umarım bu çekişme diğer etaplarada yansır. Vermeulen'de çok iyiydi yağmurlu havalarda banko podyum yapıyor bu sefer kuruda'da iyi bir sonuç aldı.
    THRACE

timtim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok malesef olcağada benzemior.
    Alıntı Shrieker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rossi emekliye ayrılınca mı

Rossi şu an 25 puan önde olabilir ama Stoner bu sezon da şampiyon olacak."Ducati iyi, Stoner'da bi numara yok" diyenlere Marco Melandri gibi bir pilotun Ducati'deki performansı dank etmiştir umarım.

Ayrıca yoldan çıkıp düşmesi salt kendi hatası değildi.Rossi Stoner'ın iyi olduğu yerlerde onu yavaşlatarak kendine avantaj sağlamaya çalışıyordu.Stoner başlangıç düzlüğüne çıkan virajda daha iyi olduğundan son viraja girişte normal yerinden erken fren yaptı Rossi Stoner bunu beklemiyordu ve ona çarpmamak için dışa doğru gitmek zorunda kaldı.
    stoner gereğinden hızlı girdi bence frenede asıldı hali ile kontrolü kaybettti yarış esnasında ekranda gaz açma ve fren yapmada rossi hep önde idi daha az fren daha erken gaz açma şeklindedi ekrandaki veride bariz şekilde bellidi düzlükte ducati hızlı olmasa rossi yanaştırmaz stoner ı yanına bence

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Şu "Ducati düzlükte hızlı gidiyor Stoner ondan birinci ! " olayını aşın artık bence.Sadece Stoner'ın Ducati'si mi hızlı gidiyor düzlükte ? Ya Melandri ? Diğer Ducati takımı Pramac D'antin motorları ?

Stoner fazla Meksika fasulyesi yiyor yarışlardan önce öyle mi
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler