Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Toprak Razgatlıoğlu, dünya şampiyonu olarak tarih yazdı

Motovento
    REKLAM ALANI
    -ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Toprak bizi gururlandırdı, o ayrı da merak ettim, Türkiye böyle akıllara kazınınca ne olacak?
    ne olmayacak ki
    bu tarz müsabakalar gelişmiş ve gelişmemiş ülkeleri algısal anlamda ayırır. insanların akıllarındaki Türkiye imajı ona göre şekillenir. yurtdışı seyehatinde hiç denk geldiniz mi bilmiyorum ama "a sen hiç türk'e benzemiyorsun" gibi olumlu görünen ama oldukça olumsuz bir anlam taşıyan ifadeler zamanla silinir, afganistan, iran veya kuzey kore gibi her ne kadar uç örnek gibi görünse de dünyaya kapalı ülkeler yerine dünyaya açık ve spora/sanata önem veren bir algı yaratılır zamanla.

evet tüm bunlar bu ve bu şekilde bu ülkeye karşı olumlu bakış açısı/tanınırlık kazandırarak olur. bugün avrupada türkiye'yi biliyor musunuz tarzı bir soru sorunca bazı insanların galatasaray'dan fenerbahçe'den bahsetmesi bunun en büyük kanıtıdır mesela. bu şekilde tanınıyoruz. böyle böyle akıllara kazınınca tanınıyorsun, tanınınca da maddi ve manevi anlamda ülkeye girdi oluyor.

algı herşeydir anlayacağınız. akıllara kazınmak da bu nedenlerden dolayı önemlidir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Anlaşıldı. Pozitif algı yaratır diyorsunuz. Tek başına bir şey ifade etmese de başlangıç için iyi tabii.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı -ZERO- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne olmayacak ki
    bu tarz müsabakalar gelişmiş ve gelişmemiş ülkeleri algısal anlamda ayırır. insanların akıllarındaki Türkiye imajı ona göre şekillenir. yurtdışı seyehatinde hiç denk geldiniz mi bilmiyorum ama "a sen hiç türk'e benzemiyorsun" gibi olumlu görünen ama oldukça olumsuz bir anlam taşıyan ifadeler zamanla silinir, afganistan, iran veya kuzey kore gibi her ne kadar uç örnek gibi görünse de dünyaya kapalı ülkeler yerine dünyaya açık ve spora/sanata önem veren bir algı yaratılır zamanla.

evet tüm bunlar bu ve bu şekilde bu ülkeye karşı olumlu bakış açısı/tanınırlık kazandırarak olur. bugün avrupada türkiye'yi biliyor musunuz tarzı bir soru sorunca bazı insanların galatasaray'dan fenerbahçe'den bahsetmesi bunun en büyük kanıtıdır mesela. bu şekilde tanınıyoruz. böyle böyle akıllara kazınınca tanınıyorsun, tanınınca da maddi ve manevi anlamda ülkeye girdi oluyor.

algı herşeydir anlayacağınız. akıllara kazınmak da bu nedenlerden dolayı önemlidir.
    Olayi polemige cevirmek hic istemiyorum aslinda. Bireysel bir sporda ustunluk kesinlikle azimsanacak bir is degil, bu anlamda Toprak ve arkasindaki ekibin basarisi cok buyuk, bunu kucumsememek gerekiyor. Ancak altyapi olunca oluyormus soylemleri icin diger sporlara ne kadar destek ayirabildigimiz, ne kadar cabaladigimiz onemli. Her sporcumuzun arkasina birer "senator" veremiyoruz maalesef, ulke sartlari.

Siz algidan bahsedince aklima geldi, malum yurtdisinda Turk dizileri - her ne kadar sosyolojik bakimdan rezil olsalar da - cok izleniyor.

Ecuador'dan bir arkadasim var, Galatasaray'i biliyor bilmesine ama bana sordugu soru dumur edici.

"Turk erkekleri kadinlarina pek iyi davranmiyormus dogru mu ?"

Yarattigimiz algi bu.
    tommygun ve DickName bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    en çok ben sevindim şu habere ya.sonunda dünya şampiyonu oğlum adam diyeceğimiz 1 kişi çıktı ülkeden.fason değil öyle 4. ligten de değil gerçek 1. lig şampiyonu.türkiyenin gözü şampiyon görsün sapına kadar hemde.öyle çoluk çocuk geçipte yalandan olmuyor bu işler yılların tecrüberiyle yarışıp alın teriyle şampiyon oldu
    motogp ye geçiceğini en azından 3 4 sezon hiç beklemiyorum.2 3 tane daha böyle şampiyon olursa davette gelirse bu adam durmaz orayada geçer.orda yarışması kürsüye çıkmasa bile o seviyede gurur verici olur.heleki şu an rossi kendi motor takımını kuruyor.istermisin toprağıda davet etsin takımında yarıştırsın abbooowww olaya bakkk o zaman
    Siyahi bunu beğendi.

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olayi polemige cevirmek hic istemiyorum aslinda. Bireysel bir sporda ustunluk kesinlikle azimsanacak bir is degil, bu anlamda Toprak ve arkasindaki ekibin basarisi cok buyuk, bunu kucumsememek gerekiyor. Ancak altyapi olunca oluyormus soylemleri icin diger sporlara ne kadar destek ayirabildigimiz, ne kadar cabaladigimiz onemli. Her sporcumuzun arkasina birer "senator" veremiyoruz maalesef, ulke sartlari.

Siz algidan bahsedince aklima geldi, malum yurtdisinda Turk dizileri - her ne kadar sosyolojik bakimdan rezil olsalar da - cok izleniyor.

Ecuador'dan bir arkadasim var, Galatasaray'i biliyor bilmesine ama bana sordugu soru dumur edici.

Yarattigimiz algi bu.
    Benim bahsettiğim akıllara kazınmanın neden önemli olduğu idi. Nasıl akıllara kazınacağımızı bireysel olarak belirleyemiyoruz malesef. O dizilerden dolayı güney amerika ülkeleri türkiyeye olumlu bakıyor mesela. Birçoğu istanbulu görmek hatta türkçe öğrenmek dahi istiyor. Youtube'da bununla ilgili birçok röportaj var. O diziler olmasaydı çoğu türkiyenin adını dahi bilmezdi eminim. Turistlerin gelip osmanlı dönemi kıyafeti giyip istanbul manzarasında fotoğraf çektirip bi de üzerine para ödemesi mükemmel birşey mesela. Sadece diziler sayesinde bunlar oluyor. Maddi manevi büyük bir kazanç.

Dizileri bir kenara bırakırsak, hileye hurdaya karışılmadığı sürece spor musabakalarında olumsuz bir algı kazanmak imkansıza yakın.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı -ZERO- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim bahsettiğim akıllara kazınmanın neden önemli olduğu idi. Nasıl akıllara kazınacağımızı bireysel olarak belirleyemiyoruz malesef. O dizilerden dolayı güney amerika ülkeleri türkiyeye olumlu bakıyor mesela. Birçoğu istanbulu görmek hatta türkçe öğrenmek dahi istiyor. Youtube'da bununla ilgili birçok röportaj var. O diziler olmasaydı çoğu türkiyenin adını dahi bilmezdi eminim. Turistlerin gelip osmanlı dönemi kıyafeti giyip istanbul manzarasında fotoğraf çektirip bi de üzerine para ödemesi mükemmel birşey mesela. Sadece diziler sayesinde bunlar oluyor. Maddi manevi büyük bir kazanç.

Dizileri bir kenara bırakırsak, hileye hurdaya karışılmadığı sürece spor musabakalarında olumsuz bir algı kazanmak imkansıza yakın.
    Sizinle ayni fikirde olmasam da, fikirlerinize saygim var.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Yarattigimiz algi bu.
    Akp Türkiyesinde kimsenin "one minute" çıkışını sallamadığını yıllar sonra öğrendik ama Ecuador tayfasında da biraz mallık olabilir. Ben mesela lise çağında gençken "pen friend" muhabbeti vardı, Fransız lisesinde okuduğumdan biz de bir yerlerden bir arkadaşı denk getirdik, mektup yazdık. Baktık arkadaş bize "Sizin ülkede McDonald's var mı?" minvalinde abuk subuk konuşuyor, verdik küsküyü, anlattık Kristal Hamburger'i. Velhasıl o küfür ettiğim genco şu an Fransız siyasetindeyse kusuruma bakmayın ağalar, memleketin yurtdışındaki bombok imajının sorumlularından biriyim.
    Qualified, haluk23, gurcanozturk ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kenan gibi birisine rağmen şampiyon oldu bravo gerçekten.

Yalnız atladığımız bir nokta var. Şimdi işte dünya bizi biraz da olsa kıskanıyor olabilir Sığırların ağır bir şekilde saçmaladıkları kıskanma mevzusu bu olabilir!
    DickName bunu beğendi.

Motosikleti
    Bajaj >Pulsar 200NS
    R25 70 bini aşmış 100e giderken Motosiklet sevdalısı Gençler...

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Toprak'ın hemen hemen bütün yarışlarını çaylaklar kupası zamanından beri canlı takip ediyorum. Kah Red Bull tv'den, superstock zamanları kah İtalyan kanalından, sonrası da eurosport, ssport ve trt'den. Gösterdiği gelişime yıl be yıl şahit oldum. Bu sene çıkardığı işin ne kadar muazzam olduğunu anlatabilmek için şunu diyeceğim; Toprak bu sezon hiç kendi hatasıyla düşmedi. Yamaha takım patronu, yarıştan sonra verdiği röportajda, Superbike tarihinde hiç düşmeden şampiyon olan başka bir pilot olmayabileceğini söyledi (hakikaten de olmayabilir, bakmak lazım). Kendi hatasıyla kaybettiği tek puanlar Estoril'deki ikinci yarışta fodepar yapıp iki kere uzun tur cezasıyla kaybettiği 4-9 puandı. Buna kıyasla rakibi Johhnny, şampiyonluğa oynadığı bir sezonda ilk kez 4 kez düşüp sıfır çekti. Bunların üçünde Toprak onun ya hemen önünde, ya da hemen arkasındaydı. Kısacası 2021'e dek onu Toprak kadar zorlayan başka bir pilot çıkmadı. Toprak'ın saf yetenek olarak Superbike tarihinin en iyisi olduğunu ve gerisinin de geleceğini düşünüyorum.

Bu şampiyonluk bence Türkiye'nin motorsporlarında kazandığı açık ara en büyük başarıdır. Toprak fazlasıyla haketti bu kupayı

Yarışlarını izlemeyip, bu başarıyı siyasi malzeme yapmaya çalışıp, "niğe gutlamıyohuz lağğn" diyen zihniyete de ahlak diliyorum ama büyük ihtimal hiçbir zaman nasip olmayacak.
    Siyahi, AzÇok, Lucas ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kenan gibi birisine rağmen şampiyon oldu bravo gerçekten.

vallaha aynısını yazacaktım ama kenana aşık forum üyelerimiz tepki gösterir diye yazmadm :D
    ero__ bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vallaha aynısını yazacaktım ama kenana aşık forum üyelerimiz tepki gösterir diye yazmadm :D
    Göstermezlerse hatırım kalır

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    80 yaşındaki annemi bile yarış sırasında ekran karşısına çektinya...

Helal olsun be çocuk.

Başarılarının devamını dilerim.
    Shrieker bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)