Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

MotoGP efsanesi Valentino Rossi pistlere veda etti

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İtalyanların dünyaca ünlü motosiklet sürücüsü Valentino Rossi, pistlere veda etti. 1996 yılında başlayan kariyerinde 432. Grand Prix'de yarışan, 115 birinciliği ve 9 şampiyonluğu bulunan efsane İtalyan pilot, kendi döneminin en başarılı ismi olarak anılıyor.

MotoGP Dünya Şampiyonası'nda Valencia Grand Prix'si ile son yarışına çıkan "Doktor" lakaplı

Rossi, yarışı 10. sırada bitirerek kariyerini tamamladı.

1996'da 125cc'de başlayan 25 yıllık kariyerinin 432. Grand Prix'sinde yarışan, 115 birinciliği ve 9 şampiyonluğu bulunan efsane İtalyan pilot, kendi döneminin en başarılı ismi olarak anılıyor.

2000'den beri MotoGP'de mücadele eden Rossi, 21 sene içerisinde Premier sınıfta 89 yarış kazandı ve 7 kez dünya şampiyonluğu kazandı.

MotoGP'de ilk şampiyonluğunu 2001'de 22 yaşındayken alan Rossi, arka arkaya beş şampiyonluk yaşadı. Rossi, son iki şampiyonluğunu ise 2008 ve 2009'da aldı.

Rossi; 125cc, 250cc, 500cc ve MotoGP'de şampiyonluğa ulaşan tek pilot olarak pistlere veda etti.

42 yaşındaki Rossi, geçen Ağustos ayında bu yıl pistlere veda edeceğini açıklamıştı.

26 YILLIK KARİYER

26 yıl süren kariyerinde Rossi, sporda küresel bir fenomen haline geldi.

2000 yılında Honda ile 500 cc'ye yani MotoGP'ye yükselen Rossi ilk şampiyonluğunu 2001'de aldı. Rossi, 2002 ve 2003'te Honda ile 2 şampiyonluk daha kazandı.

2004 yılında Yamaha'ya geçen efsane motosiklet sürücüsü, 2004, 2005, 2008 ve 2009 yıllarında şampiyonluklar kazandı.

2011 ve 2012 yıllarında Ducati'de yarışan Rossi, 2013'te Yamaha'ya döndü ve 2021 sezonu sonunda dün emekli oldu.

Kaynak: NTVspor

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Maşallah. Takdir ediyorum.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Addio Il Dottore
    killingroad bunu beğendi.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Rossi sarı zeminli 46 rakamını
    dünyanın zihnine kazımış adamdır.
    Bunu yarış kazanarak ya da şampiyon olarak yapmadı.
    Bu başlı başına bir tez konusudur.
    İletişimci ve reklamcı arkadaşları uyandırayım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rossi sarı zeminli 46 rakamını
    dünyanın zihnine kazımış adamdır.
    Bunu yarış kazanarak ya da şampiyon olarak yapmadı.
    Bu başlı başına bir tez konusudur.
    İletişimci ve reklamcı arkadaşları uyandırayım.
    Alla alla ne yaparak kazidi peki ?

Adam motogp nin ilk superstari, bunu da yaris kazanarak ve sampiyon olarak yapti.

Şimdi bir superstar daha var ama sakatliklar cok kotu oldu..

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    moto gp nin cr 07 si

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Ne zaman milletvekili olacakmış?
    tommygun, Emreerol ve M.balibey bunu beğendiler.

oialdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250
    2015' te Dorna ve İspanyol Sürücüler Lobisi ekmeğine kan doğramasaydı. ''2015 Sepang'' 10 Şampiyonluk tüm zamanların En büyüğü olacaktı. Gerçi Giacomo Agostini' ye göre tüm zamanların en büyüğü Rossi. Gerek mizacı gerek rekabetçi ruhu ile GP' yi motosiklete bile ilgisi olmayan insanlara izlettirmiştir. Ducati' de ki başarısızlık motosikletten dolayıdır. Aynı makineden ile Stoner de çok çekmiştir. 3 Kez tamamen sürüş stilinin değiştiğini toplamdan 3 farklı sürücü neslini görmüştür. Hatta ilk Premier Sınıf galibiyetini 2 zamanlı 500cc de almıştır. Yani çeyrek asırlık sürede bu sporun ayaklı ansiklopedisi olmuştur. Rahmetli babam bile '' Doktor yarışıyorsa izleyelim derdi.'' Uzun lafın kısası büyük adamdır. Efsanedir. Çağ açıp kapamıştır.
    tommygun, msandikci ve killingroad bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alla alla ne yaparak kazidi peki ?

Adam motogp nin ilk superstari, bunu da yaris kazanarak ve sampiyon olarak yapti.

Şimdi bir superstar daha var ama sakatliklar cok kotu oldu..
    Doohan sizin okulda hademe miydi?

10. şampiyonluk gelmiş gelmemiş çok da önemli değil artık. Rossi G.O.A.T 'tur. Giacomo'ya saygımız sonsuz ama 70'lerde hem 500cc'de hem 350cc'de yarışarak gelen istatistikle modern zamanı karşılaştırmanın çok bir anlamı yok.

Burada olmam lazım diyerek son yarışı izlemeye Valencia'ya gittim. Sokakta gezerken insanların birbirlerine "forza Vale!" diye bağırması bile mükemmel bir duygu. Sportif başarılarının yanı sıra Rossi'nin MotoGP'yi ulaştırdığı nokta ise gerçekten çok çok başka bir başarı.

Bununla birlikte tüm MotoGP markasını finansal olarak bekleyen bir tehlike var. Valencia'da markaların/pilotların ürünlerinin satıldığı "merchandise" alanını şöyle anlatayım size. Rossi'ye ait 6 çadır + 1 tane dev çadır Megastore vardı ve hiçbirinin önü hiçbir anda boş değildi. Megastore'a gireyim diye az kuyruk olur düşüncesiyle Moto2 yarışını yakıp sıraya girdim, yine 20dk sürdü içeri girmem. En yakın diyebileceğimiz Marc'ın ise 3 ya da 4 çadırı vardı sadece ve önünde de hiç bir zaman kuyruk sıra kalabalık vs yoktu.

Bildiğim kadarıyla şu ana kadar Spielberg, Silverstone gibi birkaç pist önümzde sene de "Sarı Tribün" yapmak istediğini belirtti. Buradan hesap edin VR46 MotoGP için ne anlam ifade ediyor.

Grazie di esistere, il dottore, il grande.
    Forza Vale!
    Cyan ve oialdemir bunu beğendiler.

Motosikleti
    XMAX 250
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster

10. şampiyonluk gelmiş gelmemiş çok da önemli değil artık. Rossi G.O.A.T 'tur. Giacomo'ya saygımız sonsuz ama 70'lerde hem 500cc'de hem 350cc'de yarışarak gelen istatistikle modern zamanı karşılaştırmanın çok bir anlamı yok.

Burada olmam lazım diyerek son yarışı izlemeye Valencia'ya gittim. Sokakta gezerken insanların birbirlerine "forza Vale!" diye bağırması bile mükemmel bir duygu. Sportif başarılarının yanı sıra Rossi'nin MotoGP'yi ulaştırdığı nokta ise gerçekten çok çok başka bir başarı.

Bununla birlikte tüm MotoGP markasını finansal olarak bekleyen bir tehlike var. Valencia'da markaların/pilotların ürünlerinin satıldığı "merchandise" alanını şöyle anlatayım size. Rossi'ye ait 6 çadır + 1 tane dev çadır Megastore vardı ve hiçbirinin önü hiçbir anda boş değildi. Megastore'a gireyim diye az kuyruk olur düşüncesiyle Moto2 yarışını yakıp sıraya girdim, yine 20dk sürdü içeri girmem. En yakın diyebileceğimiz Marc'ın ise 3 ya da 4 çadırı vardı sadece ve önünde de hiç bir zaman kuyruk sıra kalabalık vs yoktu.

Bildiğim kadarıyla şu ana kadar Spielberg, Silverstone gibi birkaç pist önümzde sene de "Sarı Tribün" yapmak istediğini belirtti. Buradan hesap edin VR46 MotoGP için ne anlam ifade ediyor.

Forza Vale!
    Nick ten bağımsız Instagram' da ki '' Yarış Kafası '' profili size ait sanırım

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı oialdemir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nick ten bağımsız Instagram' da ki '' Yarış Kafası '' profili size ait sanırım
    Deli deliyi forumda mı yakaladı nasıl anlaşıldı? :D
    oialdemir bunu beğendi.

Motosikleti
    XMAX 250
    Deli deliyi forumda mı yakaladı nasıl anlaşıldı? :D
    Ulan diyorum ben bu üslubü bir yerden tanıyorum

Forumdan Uzaklaştırıldı

Forza Vale!
    Doohan a neden atifta bulundun cozemedim.

Sonuc olarak,rossi yaris kazanarak ve sampiyonluklar alarak superstar oldu.

Benim bildigim farkli ozel bir gucu yok

Motosikleti
    XMAX 250

Sen şimdi bütün başarısı Honda' ya bağlı dersin

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Sen şimdi bütün başarısı Honda' ya bağlı dersin
    Yok canim,adam efsane bisey demedik

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Ulan diyorum ben bu üslubü bir yerden tanıyorum
    ehehe ciao!

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:48 ----------

Rossi'den önce 5 sene üst üste şampiyon olup ayı gibi bir dominasyon sağladığı ama öyle MotoGP'yi bir yere getirmediği için olabilir mi?
    Sonuç olarak, hayır, Rossi yarış kazanarak ve şampiyon olarak bu noktaya gelmedi. Özel güç falan diye sulandırmakla bir yere varmaz konu.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    ehehe ciao!

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:48 ----------

Rossi'den önce 5 sene üst üste şampiyon olup ayı gibi bir dominasyon sağladığı ama öyle MotoGP'yi bir yere getirmediği için olabilir mi?
    Sonuç olarak, hayır, Rossi yarış kazanarak ve şampiyon olarak bu noktaya gelmedi. Özel güç falan diye sulandırmakla bir yere varmaz konu.
    Konuyu sulandir miyorum ki ?

Gercekten ne anlatmaya calisiyosun anlamiyorum.,Rossi nin ustun bir yarisci olmasi disinda baska ne ozelligi var ? İnsanustu bir varlik falan mi ?

Doohan zaten buyuk yariscidir,ama rossi yi ozel kilan galiba prime doneminde rakipsiz olmasi olabilir.

Bu arada her sampiyon olana superstar denmez.

Vettel in de 4 sampiyonlugu var ama birak superstar ligi buyuk pilot mu tartisilir.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Konuyu sulandir miyorum ki ?

Gercekten ne anlatmaya calisuyosum anlamiyorum.,Rossi nin ustun bir yarisci olmasi disinda baska ne ozelligi var ? İnsanustu bir varlik falan mi ?

Doohan zaten buyuk yariscidir,ama rossi yi ozel kilan galiba prime doneminde rakipsiz olmasi olabilir.

Bu arada her sampiyon olana superstar denmez.

Vettel in de 4 sampiyonlugu var ama birak superstar ligi buyuk pilot mu tartisilir.
    Sulandırmaya çalışmıyorken "özel gücü mü var?" "insan üstü varlık mı?" diyorsan, daha da vahim durum.
    Doohan da rakipsizdi. "Doing a Doohan" terimini kazandıran kişidir kendisi, bir sezonda 3 defa DNF gördüğü halde şampiyon olan ilk isimdir. Mesela neden superstar değil Doohan anlatır mısın merak ettim. Vettel'in büyük pilot olduğunu tartışmaya açmanla iyice arttı merakım hatta.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Sulandırmaya çalışmıyorken "özel gücü mü var?" "insan üstü varlık mı?" diyorsan, daha da vahim durum.
    Doohan da rakipsizdi. "Doing a Doohan" terimini kazandıran kişidir kendisi, bir sezonda 3 defa DNF gördüğü halde şampiyon olan ilk isimdir. Mesela neden superstar değil Doohan anlatır mısın merak ettim. Vettel'in büyük pilot olduğunu tartışmaya açmanla iyice arttı merakım hatta.
    Vahim olan bisey yok..ben zaten buyuk kitlelere mptogp yi sevdiren dolsyisiyla bu adamin ilk superstar oldugunu soyledim..sen buna katilmayanilirsin problem yok benim icin.

Doohan i bu foruma sorsak kac kisi tanir ? Ama rossi yi herkes tanir nerdeyse.

Neyi tartismaya calisiyosun anlamadim ?

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Vahim olan bisey yok..ben zaten buyuk kitlelere mptogp yi sevdiren dolsyisiyla bu adamin ilk superstar oldugunu soyledim..sen buna katilmayanilirsin problem yok benim icin.

Doohan i bu foruma sorsak kac kisi tanir ? Ama rossi yi herkes tanir nerdeyse.

Neyi tartismaya calisiyosun anlamadim ?
    Belli anlamadığın.
    Kendi ağzınla söylüyorsun Doohan'ı kimse tanımaz diye. Ben de diyorum ki olay kazanmaksa Doohan da kazandı, hatta Vale'nin 1 sezonda uyguladığı dominasyonu Doohan daha fazla süre uyguladı. Ama o kadar tanınmıyor?
    Demek ki olay yarış kazanmakla falan olmuyor.
    COQ bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)