Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Takip cihazı tavsiye

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar yeni motor aldım ve takip cihazı ayrıca gps takmayı düşünüyorum yardıma ihtiyacım var kurye olarak çalışacağım motorum çalınsın istemiyorum.
    1.Takip cihazını hırsız çok rahat bulup etkisiz hale getirebilir mi ?
    2. gps cihazını motorda nerelere saklayabiliriz ( scooter )
    3. bunlar hakkında marka model önerileriniz var mı ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Motor çalındığında hemen polise gidip bakın motorun çalındı konumu da şu an burada dediğinizde polislerin hemen anında peşine düşüp yakalayacağına inanıyorsanız takip cihazı alın.
    GoGi bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor çalındığında hemen polise gidip bakın motorun çalındı konumu da şu an burada dediğinizde polislerin hemen anında peşine düşüp yakalayacağına inanıyorsanız takip cihazı alın.
    Memur beyler duyuyor musunuz? Biz vatandaş için canımızı ortaya koyuyoruz diyorsunuz ama vatandaşın gözündeki yeriniz.
    espresso bunu beğendi.

arkadaşlar memurların hepsini bu şekilde bir tutamayız. Dediğiniz gibi olanlar çok olduğuna eminim. Ama seve seve peşinden koşacak bir o kadarda görevini seven vatandaşına yardım isteği olan memurlarımızda var emin olabilirsiniz

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Alıntı ScooMan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar memurların hepsini bu şekilde bir tutamayız. Dediğiniz gibi olanlar çok olduğuna eminim. Ama seve seve peşinden koşacak bir o kadarda görevini seven vatandaşına yardım isteği olan memurlarımızda var emin olabilirsiniz
    Bir an önce çıkart bunu aklından, ne kadar erken kabullenirsen o kadar az acıtır.
    killingroad, espresso ve GoGi bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Acaba ben mi yazdım bunu diye yazana baktım meğer espresso imiş

YRA eğitiminde tanıştığım bir kişi ile konuşurken bana, motor çalıştı diye mesaj gelince derhal karakola gittiklerini, o sırada motor bir yerde sabit durduğunu, polislere "hadi motor sabit bir yerde duruyor hemen gidelim" dediğini, karakoldakilerin, "durun devriyeye haber verelim, bekleyin ekipler gelsin, şimdi hazırlanıyoruz" tarzı şeyler dediklerini, sonra sinyalin kaybolduğunu, en son sinyal alınan yere gittiklerinde de "ee kimse yok burada" dediklerini söyledi.

Bu tip başlıklar ayda bir açılıyor. Her birisinde "bende takip cihazı vardı, takip cihazının yerini polise söyledim ve motorumu buldum" diyen var mı diye soruyorum, bugüne kadar 1 kişi bile bunu onaylamadı. Veya söylemiyor-yazmıyor.

Bunca yıldır bu işlerin içindeyim, sadece 1 olay söylendi. Çalıntı motorları bir kamyonete yükleyip İstanbul'dan Antalya'ya götürürlerken motorun bir tanesinde takip cihazı varmış. Onun sayesinde tüm motorlar sahiplerine ulaştırılmış. Sadece bu efsane anlatıldı bana o kadar.

Motor nasıl bulunur diye merak edenler, yıllar önce İstanbul-Ataşehir'de Tenere modeldi galiba bir motor çalınmıştı. Tam hatrlamıyorum ama ya 1 ya 2 gün sonra hırsızlar motoru polisin bulabileceği bir yere tek edip gitmişti. Çalınan motorun bulunması için şartları o yazıda okuyabilirsiniz.
    espresso bunu beğendi.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Sırf motosikletim çalınırsa gidip hırsızların birkaç uzvunu kesmek için takip cihazı taktırmayı düşünüyorum şu anda.
    tommygun bunu beğendi.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Alıntı gerivites adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sırf motosikletim çalınırsa gidip hırsızların birkaç uzvunu kesmek için takip cihazı taktırmayı düşünüyorum şu anda.
    Doğru takip cihazı kullanımı işte budur, gidip kafa göz dalamayacaksanız emaneti çekip süzgeçe çeviremeyecekseniz adam sizden motorunuzla kaçarken arkadan arabayla vurup deviremeyecekseniz boşuna taktırmayın takip cihazı. Polis güya arama emri çıkartana kadar motorun aküsü 10 kere biter, hırsız 20 kere takip cihazını söker.

Hırsızlar belalı adamlar, bize bela olurlar düşüncesi de yanlış. Alayı 15 20 yaşında zargana vücutlu aptal orospu çocukları. Belki çalıştıkları adamın eli ayağı tutuyordur, ama emin olun hırsızı yakalayıp, dövüp, tehdit edip motorunuzu alıp gittikten sonra ne tasmasını tutan ne de polis bir şey demez size. Adamların en kötüsünün 2 sayfa sabıka kaydı var, insan yerine bile koymazlar sizin karşınızda.

En ucuz motor 5 10 asgari ücret, adam gelecek 10 aylık emeği çalacak, burnuyla ayak baş parmağının yerini değiştiririm yakalarsam.
    M.balibey, espresso ve tommygun bunu beğendiler.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğru takip cihazı kullanımı işte budur, gidip kafa göz dalamayacaksanız emaneti çekip süzgeçe çeviremeyecekseniz adam sizden motorunuzla kaçarken arkadan arabayla vurup deviremeyecekseniz boşuna taktırmayın takip cihazı. Polis güya arama emri çıkartana kadar motorun aküsü 10 kere biter, hırsız 20 kere takip cihazını söker.

Hırsızlar belalı adamlar, bize bela olurlar düşüncesi de yanlış. Alayı 15 20 yaşında zargana vücutlu aptal orospu çocukları. Belki çalıştıkları adamın eli ayağı tutuyordur, ama emin olun hırsızı yakalayıp, dövüp, tehdit edip motorunuzu alıp gittikten sonra ne tasmasını tutan ne de polis bir şey demez size. Adamların en kötüsünün 2 sayfa sabıka kaydı var, insan yerine bile koymazlar sizin karşınızda.

En ucuz motor 5 10 asgari ücret, adam gelecek 10 aylık emeği çalacak, burnuyla ayak baş parmağının yerini değiştiririm yakalarsam.
    Adam darp raporu alır yada yaralanırsa adli olaya giriyor ve bu seferde sizi karakola çekiyorlar. Ben yaşadım bu olayı ordan biliyorum ama yok bana birşey olmaz arkam sağlam diyorsanız sosyal medyada duyulmadan örtbas edilebilir.

Anca şöyle olur kimseye dokunmadan kayıt dışı ve etrafta şahit olmadan tehdit edip elinden motorunuzu alabilrsiniz.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Geçen gün sahilde cep telefonu ile karşıda bulunan gemiyi çekiyordum bir geldi bana küfür etti. Benim onunla, onun benimle hiç alakam yok.

Cep telefonum kayıtta olduğu için küfürleri kayıt ettim.

Dün olayın olduğu yerde ki karakola şikayet için gittim. Sahilde biri bana küfür etti dedim. Şahit var mı dedi yok ama kayıt var dedim. Beni diğer memura yönlendirdi o memur yanımda köpeği olan orta yaşlı biri mi dedi evet dedim. Demek ki başka şikayetlerde olmuş şahıs bunu iş edinmiş. Bilinen bir kişi.

Yanında ki memur bana BOŞ VER UĞRAŞMA dedi. Diğer memurları tenzih ederim ama işte bu laf beni bitir di.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    MONDİAL DRİFT 125 L
    takip cihazı hariç her şeyi söylemişsiniz

dreams82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-Max 300 ABS / 2018
    Merhabalar yeni motor aldım ve takip cihazı ayrıca gps takmayı düşünüyorum yardıma ihtiyacım var kurye olarak çalışacağım motorum çalınsın istemiyorum.
    1.Takip cihazını hırsız çok rahat bulup etkisiz hale getirebilir mi ?
    2. gps cihazını motorda nerelere saklayabiliriz ( scooter )
    3. bunlar hakkında marka model önerileriniz var mı ?
    Ben Mts Motor Takip Sistemi kullanıyorum.
    Sevdiğim yanları
    -Takıldığı günden bugüne gittiğim tüm rotanın gün gün saklanması,
    -Telefondan kontağı kilitleyebilmem ve bir daha çalıştırılamaması,
    -Bazı bölgelerde hız limitlerini bilip aştığımda uyarması,
    -Sarsıntı anında telefona alarm göndermesi,
    -Kendi bataryası olup aküden şarj edeceği zaman mesaj atıp beni uyarması,
    -Haritasından güvenli bölgeler oluşturup bunların dışına çıkıldığında uyarması,
    -Kontaksız hareket etme durumunda yine telefona mesaj gelmesi...

Ek olarak yeni versiyonuna sarsıntı anında alarmda eklemişler, disk kilidi gibi ötüyor bence bu da güzel özellik.

Sevmediğim yanları
    -Bazen sunucusu bakımda mı oluyor nedir mesaj çoooook geç geliyor.
    -İçindeki sim karttan mıdır cihazdan mıdır her yerde iyi çekmiyor, bu yüzden bırakılacak yerde telefonun tam çekip çekmediğini kontrol etmek gerek.

Montaj olarak motorunuzun durumuna göre en uğraştıracak yeri seçip montaj ediyorlar. Tabii burayı hırsızın fark edip bulması da tamamen şans işi çünkü fazla yer yok motosiklet sonuçta

Hırsızlık anında alternatif olarak direk emniyet güçlerine gitmek yerine motorun bulunduğu yere gidip "haneye tecavüz var" diyerek emniyete haber verilirse belki daha hızlı olay yerine intikal edilebilir(tabi bu kısım işin şakası )

Alternatif firma olarak bildiğim Mpower ve Motorist var. Bunları da değerlendirebilirsiniz.

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Şimdi bu takip cihazlarını satan firmalar güvenlik şirketleri gibi güvenlikçi ekip kursalar, motor çalındığında bunların güvenlikçi ekipleri hemen motorun yanına gidip motoru güvenliğe alıp polisi beklese, yani hırsızları gerekirse etkisiz hale getirecek ya da hırsızlardan motoru alacak ekipleri olsa o zaman takip cihazına para ödemeyi tercih edebilirim, hatta kaskoya verdiğim kadar para da verebilirim her yıl ama bunu yapan yok, motor çalınırsa polise konumu verin onlar yakalar demek dışında bir şey yapmıyorlar.
    okanbagiscan ve dreams82 bunu beğendiler.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bu işi neden güvenlik firmaları sektör haline getirmiyor acaba.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Ben airtag koyarım motorun bir yerine diyerek aldım.
    Şimdi monitörün önünde yatıyor, pilini de takmış bulundum, yattığı yerden yiyor maşallah =)

Arkası düz olmadığı ve motorun da adam akıllı bunu koyabileceğim yeri olmadığı için kaldı konu ortada. 3D printer'da TPU'dan arkası düz bir kılıf vs basıp onun içine saklanabilir airtag. Tbii airtag'in de zayıf noktaları var. Hırsız iPhone kullanıyorsa kendisine motorda bir airtag olduğu ve sürekli kendisinin konum bilgisini kullandığı bildirimi gidecek. Bir de Apple'ın değiştirmiş olduğunu düşündüğüm bipleme özelliği vardı, eşleştiği cihazdan uzaklaşınca bipbip bağırıyordu airtag salak gibi.

Ama zaten profesyonel takip cihazında da çok benzer sıkıntılar olacak. EN fazla iş bulunsun belki işe yarar diye alınabilecek bir önlem, yoksa bu sistemlere güvenemem ben

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu işi neden güvenlik firmaları sektör haline getirmiyor acaba.
    Şimdi şöyle hayali bir takip cihazı sistemi hayal edelim.

Takip cihazını satan firma aynı zamanda bir güvenlik firması ile de ortak.
    Cihazın montajını yapıyorlar ve aylık ödememiz başlıyor.

- Motor çalınıyor, firmaya çalındı diye hemen telefonla ya da cep telefonu uygulamasından bildiriyoruz,
    firmanın güvenlik elemanları hızlıca konuma ulaşıp daha takip cihazı sökülmeden motoru hırsızlardan alıyorlar, bir şekilde polis gelene kadar motorun başında bekleyip emniyete alıyorlar ya da çekici ile çalındığı yere ulaştırma vb. ek hizmeti de olabilir. Bu güvenlik elemanları eğitimli kişiler ve hırsızların onlardan gözü korkuyor.

Şimdi bunun için ekstradan güvenlik elemanı falan çalıştırmak masraftır maliyettir ama kaskolarda olduğu gibi herkesin motoru her an çalınmıyor, sigorta öder gibi bir sürü kişi aylık ödeme yapsa bunlardan güvenlik elemanlarının maliyeti çıkar firma kar bile yapar. Hatta bu hizmeti veren takip cihazı olan araçların çalındığında güvenlik elemanlarının peşine düşeceği bilinir olacağı için hırsızlar bu takip cihazı olan motorları çalmaktan vazgeçer, yani motor çalındı güvenlik elemanı peşine düştü olayı da azalacağı için aslında az sayıda güvenlik elemanı ile iş görülür maliyet yine düşer.

Bence güvenlik şirketlerinin böyle bir pazar olacağından haberi yok. olsalar yaparlardı.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Bence böyle bir pazar yok zaten
    Yolda motosiklette giden birini herhangi bir güvenlik şirketi hangi yetkiye dayanarak durduracak? Çaldıysam polis gelir, kolluk kuvvetinin işini başkası yapamaz.

Motosiklet takip sistemi en fazla hırsızız caydırmak için kullanılabilir, gözümde başka bir artısı yok. Ha o zaman niye airtag aldım? Eh yani olsun bakalım nasıl bişey diye, bir de bunu yapmak için gidip motorun elektrik sistemine ayrı bir cihaz takmak vs gibi uğraşlar yok.

dreams82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-Max 300 ABS / 2018
    Şimdi şöyle hayali bir takip cihazı sistemi hayal edelim.

Takip cihazını satan firma aynı zamanda bir güvenlik firması ile de ortak.
    Cihazın montajını yapıyorlar ve aylık ödememiz başlıyor.

- Motor çalınıyor, firmaya çalındı diye hemen telefonla ya da cep telefonu uygulamasından bildiriyoruz,
    firmanın güvenlik elemanları hızlıca konuma ulaşıp daha takip cihazı sökülmeden motoru hırsızlardan alıyorlar, bir şekilde polis gelene kadar motorun başında bekleyip emniyete alıyorlar ya da çekici ile çalındığı yere ulaştırma vb. ek hizmeti de olabilir. Bu güvenlik elemanları eğitimli kişiler ve hırsızların onlardan gözü korkuyor.

Şimdi bunun için ekstradan güvenlik elemanı falan çalıştırmak masraftır maliyettir ama kaskolarda olduğu gibi herkesin motoru her an çalınmıyor, sigorta öder gibi bir sürü kişi aylık ödeme yapsa bunlardan güvenlik elemanlarının maliyeti çıkar firma kar bile yapar. Hatta bu hizmeti veren takip cihazı olan araçların çalındığında güvenlik elemanlarının peşine düşeceği bilinir olacağı için hırsızlar bu takip cihazı olan motorları çalmaktan vazgeçer, yani motor çalındı güvenlik elemanı peşine düştü olayı da azalacağı için aslında az sayıda güvenlik elemanı ile iş görülür maliyet yine düşer.

Bence güvenlik şirketlerinin böyle bir pazar olacağından haberi yok. olsalar yaparlardı.
    Aslında alarm firmaları merkeze bağlı sistem aldığınızda alarm durumunda size soruyorlar "ekip yönlendirelim mi" diye. Yönlendirin dediğinizde anında alarm yerine ekip/ler gidiyorlar. Gerçi gelenlerde "boşa yordun bizi ceza kesmemiz lazım" diyip insanı gerse de motosiklet takip sistemleri de böyle bir oluşuma girebilir aslında
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı dreams82 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında alarm firmaları merkeze bağlı sistem aldığınızda alarm durumunda size soruyorlar "ekip yönlendirelim mi" diye. Yönlendirin dediğinizde anında alarm yerine ekip/ler gidiyorlar. Gerçi gelenlerde "boşa yordun bizi ceza kesmemiz lazım" diyip insanı gerse de motosiklet takip sistemleri de böyle bir oluşuma girebilir aslında
    işte benzer bir sistem bu da. Ama neden yapmıyorlar farkında mı değller anlamadım.
    Genelde takip cihazı firmaları teknoloji firmaları, işin takip ve teknik yanı ile ilgileniyorlar, çalınırsa polisi ara deyip geçiyorlar ama asıl sorun hemen hızlıca çalanlardan geri alabilmek ve bunu çözecek bir şey yapmıyorlar. BU konuda güvenlik firmaları ile ortak çalışacak bir takip cihazı firması olsa müşterisi olurdum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)