Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklete Extra Benzin Bidonu Bağlamak İstiyorum

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha Tracer 7
    Merhabalar sevgili forum üyeleri,

Motosikletime (Suzuki V-Stom 250 ) extradan benzin bidonu bağlamayı düşünüyorum, bağlamayı düşündüğüm yer koruma demirinin yan tarafı. Böyle bir ürün hazır satılıyor mu ? eğer satılmıyorsa nereden yaptırabilirim ve dikkat etmem gereken özel hususlar var mıdır?

Not: Aşağıya bıraktığım resimde benim motorumu ve "Itchy Boots" diye bilinen ablamızın motorunda ne istediğimi gösteren resim ekliyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    resim yok :D

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    sebebini anlamayamadım nye extra benzin taşıma ihtiyacınz olsunki.şehir içinde intahar olur çölde değiliz

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Bir arkadaşım üç yıl önce 52 günde 12.000 kmlik Balkan turu yaptı.
    Motosikleti 13.5 lt depoya sahip Burgman 400 dü ve hiç ekstra depo ihtiyacı duymadı.
    Hemen ardından 17.5 lt depoya sahip V-Strom 250 alarak yine bir Balkan turu yaptı.
    İlginçtir. Yine ekstra depo/bidon ihtiyacı duymadı.

Sizin turunuzda Balkan turu olmayacakmıydı?
    Itchi Boots'un Avrupadaki turlarında ekstra depo/bidon kullandığını hatırlamıyorum.

Ya fantazi yapıyorsunuz,
    Yada planlar değişti Asya veya Afrikaya gideceksiniz!

V-Strom 17.5 lt yakıt tankıyla, yük ve hızınıza göre size 350-400 km menzil sağlar.
    Yetmiyor mu?

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Motosiklet ortalama 300 km gitse, 300 km'de güvenilir 5 6 tane benzinlik olur tüm Avrupa kıtasında. Benzin almayı unutmak gibi durumlar için termos gibi sağlam bir şeyin içerisinde iyice sararak 1 litre benzin taşınabilir. Güvenli olacağını düşünmüyorum bir kaza anında çıkıntı olan bir benzin deposunun. Ufacık bir kıvılcımla parlayan bir madde sonuçta.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    çölde mi süreceksiniz?

Motosikleti
    Yamaha Tracer 7
    Forumda yeniyim resim koyma işini pek becerememişim kusura bakmayın ekliyorum;

https://resimlink.com/zWtNd : Motosikletimde bağlamayı düşündüğüm yer.
    https://resimlink.com/tyBSs : Örnek fotoğraf

Neden benzin deposu ihtiyacı düşünüyorum soruları için;
    İşimi şansa bırakmayı sevmiyorum, Türkiye veya Avrupa içinde benzin sıkıntısı çekmem haklısınız (bir depo ile 400+ km gittiğimi de düşünürsek hiç sıkıntı olmaz). Amacım geleceğe yatırımlık bilgiler almak. Şehir içinde vs. kullanmayacağım, bu tehlikeyi göze almam. Sadece uzun seyahatlere çıktığımda kullanabileceğim bir şey düşünüyorum.

Motorda yedek benzin taşımanın türlü riskleri var ve çok az gezi senaryosunda gerekli.
    RotoPax araştırabilirsin.

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Böyle bir şey yapıp deneyecekseniz içine su doldurup bir kaç hafta turlayın başınıza bir şey geliyor mu denersiniz. Sadece potansiyel tehlike değil ağırlık/denge'ye de etkisi olur diye düsünüyorum.
    geziniyorum bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    Valla artik köylerde bile benzinlik var yolda kalma ihtimaliniz 0 desen yalan olmaz.1 2 litre cantaniza koyup gitseniz anlarim 30 40 km goturur 250cc yi.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    Alıntı geziniyorum adlı üyeden alıntı Mesajı göster

İşimi şansa bırakmayı sevmiyorum, Türkiye veya Avrupa içinde benzin sıkıntısı çekmem haklısınız (bir depo ile 400+ km gittiğimi de düşünürsek hiç sıkıntı olmaz). Amacım geleceğe yatırımlık bilgiler almak. Şehir içinde vs. kullanmayacağım, bu tehlikeyi göze almam. Sadece uzun seyahatlere çıktığımda kullanabileceğim bir şey düşünüyorum.
    koyulabilecek en tehlikeli yer gibi görüyorum.
    motoru devirdiğiniz anda sıkıntı büyük olur.
    https://bit.ly/30jiOxE

infernus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı geziniyorum adlı üyeden alıntı Mesajı göster

dostum burada kullanırsan kendini alev topuna çevirebilirsin. Niyetin iyi olabilir ama aldığın risk hiçbir şekilde değmez. Arkadaşlar bahsetmiş bu turda ekstra depoya ihtiyaç yok, kaldı ki mola verirsin benzinlikte dinlenirsin güzel olur.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Yedek yakıt taşımaya karşı değilim, hatta destekliyorum. Birçok kez işime yaramıştır, yolda kalan arkadaşlara da yardım ettiğim birkaç kez olmuştur. İnsanlar yolda kalabildiğine göre demek ki gereksiz değilmiş.

En son CRF250 ile çıktığım arazi sürüşüne araziye girmeden önce depoyu tam doldurarak başladım. Planda köy ve dağ yollarından geçip sonrasında birkaç köyün içinden keçmek ve başlangıca geri dönmek vardı. Ne var ki arazide kayboldum. Evet gerçekten bildiğiniz kayboldum, neredeyse 2 saat boyunca orman ve orman yolu karışımı bir seyahatte nereye gittiğim hakkında hiçbir fikrim olmadan devam ettim. Tanıdık bir yola çıkıp bir köy yolunu bulduğumda yakıt göstergesi en altta, başlangıca geldiğimde ise yedek depodaydım. Köy yoluna girdiğimde elbette yardım isteyip yakıt temin edebilirdim ancak zaten medeniyeti bulmuşluğun rahatlığı() ile geri dönüşe yeteceğini fark ederek yakıt istemedim, hatta yola çıktığımda bir yakıt istasyonu yanından geçtiğim halde almadım. Ama eğer yarım saat daha arazide kalsaydım, kalmıştım biliyorum. O yüzden yedek yakıtı destekliyorum.

not: Kısa yolculuk diyerek, ağzına kadar dolu depoya güvenerek yanıma yedek yakıt almamıştım. Seyahat 5 saate yakın sürmüş. Eve geldiğimde yorgunluktan tamamen bitmiştim.

Yakıt deposunu takmayı planladığınız yer sorun yaratabilecek riskli bir konum. Onun yerine en az risk teşkil eden konumlar sol arka yan çanta demirinin iç kısmı veya topcase bağlamakta kullanılacak arka çanta demirinin mümkünse altına yapılacak bir yuva, yoksa çanta demirinin üzerine sabitlenmesi. Özellikle topcase kullanmıyorsanız ayrı bir hava katacağı da kesin.

Yedek yakıt taşıyacaksanız delinmeye ve sürtünmeye dirençli, antistatik ve taşımada titreşim ve darbeden etkilenmeyecek malzemelerden üretilmiş ürünleri değerlendirmenizin öneririm. Bu arada, kapak sisteminin sızdırmazlığı ve sabitlendiği yere monte/demontesinin kolaylığı + sağlamlığı haddinden fazla önemlidir hatırlatırım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler