Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Kazıksız Benzin Fiyatı Ne Kadar????

Motovento
    REKLAM ALANI
    HaydarBıçak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr125r
    Türkiye, dünyanın en pahalı akaryakıt satışını gerçekleştiren ülke. Bu gerçeği artık duymayan, bilmeyen kalmadı.

Hemen herkes akaryakıt satış fiyatlarında "rekortmen" olmamızın nedeninin vergi olduğunu da biliyor. Peki çok şikayet ettiğimiz, kimi zaman "isyan" ettiğimiz bu akaryakıt üzerindeki vergi paylarının ne kadar olduğunu biliyor musunuz?

Sizler için rafineri çıkış fiyatı ve sonrasında üzerine eklenen vergiler ve kar payları ile akaryakıt fiyatlarının nasıl iki katından daha yüksek seviyeye çıktığını araştırdık.

İşte akaryakıt ürünlerinin rafineri çıkış fiyatları ve vergilendirildikten sonra satış fiyatı:

KURŞUNSUZ BENZİN 95 OKTAN
    95 oktan kurşunsuz benzinin İzmir ve İzmit'teki rafineri çıkış fiyatı 1.553 lira.

Bu fiyata önce 1.891 TL ÖTV, sonra 2,06 kuruş EPDK'nın gelir payı ekleniyor.

Böylece bir litre 95 oktan kurşunsuz benzinin KDV hariç satış fiyatı 3.447 liraya çıkıyor.

Son olarak bunlara bir de 620,46 kuruş da KDV ekleniyor ve rafineri satış fiyatı 1.553 lira olan bir litre benzin 4.067 liraya fırlıyor.

Akaryakıt dağıtım firmalarının kar payları ile birlikte (yüzde 7-9 veya 40-50 kuruş) bir litre benzin depoya 4 buçuk liranın üzerinde bir fiyatla giriyor.

Sonuç: Rafineri çıkış fiyatı 1.553 lira, pompa fiyatı 4.50 lira. Fark 2.947 lira.

MOTORİN
    Motorinde durum daha farklı. Bugün motorin fiyatları son zamla birlikte benzinden 50 kuruş daha ucuz. Ancak, rafineri çıkış fiyatına baktığımızda motorinin benzinden daha pahalı olduğunu görüyoruz.

95 oktan kurşunsuz benzin rafineriden 1.553 liradan çıkarken, motorin rafineriden 1.657 liradan çıkıyor.

1.657 liradan rafineriden çıkan motorine önce 1.305 TL ÖTV, sonra 2,06 kuruş EPDK'nın gelir payı ekleniyor.

Böylece bir litre motorinin KDV hariç satış fiyatı 2.963 liraya çıkıyor.

Son olarak bunlara bir de 533 kuruş da KDV ekleniyor ve rafineri satış fiyatı 1.657 lira olan bir litre motorin 3.50 liraya çıkıyor.

Akaryakıt dağıtım firmalarının kar payları ile birlikte (yüzde 7-9 veya 40-50 kuruş) bir litre motorin depoya 4 liranın üzerinde bir fiyatla giriyor.

Gazyağı, kalorifer yakıtı, fuel oil ve yüksek kükürtlü fuel oilde de durum bundan farklı değil.

Sonuç: Rafineri çıkış fiyatı 1.657 lira, pompa fiyatı 4 lira. Fark 2.343 lira.

VERGİNİN DE VERGİSİNİ ÖDÜYORUZ
    Buradan da görüldüğü üzere, akaryakıt firmaları aslında çok yüksek karlar elde etmiyor.

Asıl yükü devletin almış olduğu ÖTV ve KDV oluşturuyor. Hatta devlet, önce ÖTV ekleyip, sonrasında ÖTV'li satış fiyatının üzerinden KDV alarak verginin de vergisini alıyor. Sırf bundan vazgeçilse, yani KDV, ÖTV'li fiyat üzerinden değil de rafineri çıkış fiyatı üzerinden alınsa 40-50 kuruşluk indirim olur. Ama devletin böyle birşey yapmaya hiç mi hiç niyeti yok. Çünkü devlet başka yerlerden toplayamadığı vergiyi bu şekilde akaryakıt ürünlerinden topluyor.

TÜPRAŞ KAFASINA GÖRE Mİ ZAM YAPIYOR?
    Akaryakıt fiyatlarında zam ve indirimi TÜPRAŞ yapıyor. TÜPRAŞ'ın fiyat hareketlerini Brent petrolü baz alarak ayarladığı belirtiliyor. Brent petrol fiyatlarındaki fiyat artışları veya fiyat düşüşleri TÜPRAŞ tarafından değerlendirilerek bize yansıyor.

Burada sektör temsilcilerinin önemle dikkat çketiği bir konu var. TÜPRAŞ, eskiden bir devlet kuruluşuydu ve Enerji Bakanlığı onayıyla fiyatlar belirleniyordu. Ama artık özel bir kuruluş ve burada her hangi bir denetim yok. Yani zam ve indirimler devletin her hangi bir mekanizmasına danışılmadan karar verilerek yürürlüğe giriyor. Sektör oyuncularının genel isteği, fiyatların bu kadar oynak hale gelmesine izin verilmemesi yönünde.

Burada belki de yıllık anlaşmalar yapılarak fiyatlar belirlenmeli. Çünkü, bütün dünyada devletler petrolü hangi ülkeden alırsa alsın, yıllık anlaşmalar yapıyor. Yani sizin bugün almış olduğunuz petrolün fiyatı aslında bir yıl öncesinden belli. Bu nedenle, her sene başında petrol ihraç eden ülkelerle yapılan anlaşma çerçevesinde fiyatın ayarlanması, hergün akaryakıt fiyatlarında zamlar görmemizi engelleyebilir.

BENZİN RAFİNERİDE UCUZ, POMPADA PAHALI
    Akaryakıtta bir diğer çarpıklık da benzin ve motorin fiyatlarındaki dengesizlik.

Gelişmiş ülkelerin hemen hepsinde akaryakıt ürünlerinden benzin fiyatı çevreye daha az zarar verdiği için motorine göre daha ucuz satılıyor. Ancak, Türkiye'de durum çok farklı. Benzin rafineriden motirine göre daha ucuza çıkmasına karşın, litrede 50 kuruş daha pahalı satılıyor. Doğal olarak da motorin satışları artarken benzin satışları düşüyor. Vatandaş da çevreden çok kesesini düşündüğü için motorine yöneliyor.

Sektör oyuncuları, benzin fiyatının düşürülmesi gerektiğini vurguluyor. Benzin fiyatlarında yaşanacak bir düşüşle birlikte, hem akaryakıt hem otomotiv hem de yan sektörlerde bir hareketlilik yaşanacağı öngörülüyor.

kaynak :

http://finanshaber.mynet.com/detay/e...iz-vergi/77176
    espri kutusu, 106GT!, fatih545 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    İkincilik kaybedenler içindir...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Felon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koymayan kalmamış(vergi), bu ne böyle
    ENGİN REİS ve alperarıcan bunu beğendiler.
    https://www.youtube.com/alifeyizoglu

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    cbf150,(bayan isimlerine inat) CaBBaR VT750 Shadow

ysn17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    motoranTorro 100 - Mtr 125
    ötv+ mtv + kdv ile Nakit(garanti) vergi mümkün iken gelir vergisiyle kim uğraşsın ki ?
    Tr de devletin en iyi vergi kalemleri bunlardır.
    Bir ağaçtan binlerce kibrit çöpü olur, ama unutmayalım ki bir kibrit çöpünden de binlerce ağaç kül olur...

Motosikleti
    Honda cb125e
    offf okudukca ıcım sıkılıyor daralıyorum araba alcak param var ben koyucak param yok... Napsak benzın ıstasyonlarına mı molotof atsak nasıl olsa sıgortalılar belkı eylem kabul edılır
    MotorKafa, Zippo's ve search16 bunu beğendiler.

c3nk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda PS 150i
    vay arkadaş vergisi kendi fiyatının 2 katı

bu başlık hiç iyi olmamış bence.. bindirmelerin içinde trt payı yok... adamları uyandıracanız şimdi
    alperarıcan bunu beğendi.

Chronix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 1200
    askerden önce benzin istasyonun da çalışıyordum. bir ara tanker şoförü irsaliyeyi bana verdi, listeyi görüdüğüm de gözüm yuvalarından fırladı.. koca a4 sayfası kesilen vergiler doluydu
    Two Against the World

Hyosung RT125 (55.000) Hyosung GT250 X (100.000) Ducati Monster 1200

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    vergileri savunan bazı sivri zekalı forum sakinlerimiz umarım şimdi bi nebze olsun anlamışlardır durumun vehametini

Gümrüklerde kontroller sıkılaştırılsa kaçak petrolün önüne geçilse bu zamlara zaten gerek kalmaz

Ama elektrikden bile kaçak kullanmamamıza rağmen kk bedeli (kaçak kullanım bedeli) alarak kaçak elektriği dahi önlemekden aciz üşengeç bi ülkeden gümrük kontrolü beklemekde biraz hayal...

Halk sesini çıkarmadığı sürece yolda duran eskimiş çöp konteynırının bile parasını alırlar üstüne bi de gelir vergisi zart zurt alırlar... Alsınlar alsınlar nasılsa bu ülkenin çoğunluğu bundan memnun...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    cbf150,(bayan isimlerine inat) CaBBaR VT750 Shadow
    Alıntı safakk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vergileri savunan bazı sivri zekalı forum sakinlerimiz umarım şimdi bi nebze olsun anlamışlardır durumun vehametini

Gümrüklerde kontroller sıkılaştırılsa kaçak petrolün önüne geçilse bu zamlara zaten gerek kalmaz

Ama elektrikden bile kaçak kullanmamamıza rağmen kk bedeli (kaçak kullanım bedeli) alarak kaçak elektriği dahi önlemekden aciz üşengeç bi ülkeden gümrük kontrolü beklemekde biraz hayal...

Halk sesini çıkarmadığı sürece yolda duran eskimiş çöp konteynırının bile parasını alırlar üstüne bi de gelir vergisi zart zurt alırlar... Alsınlar alsınlar nasılsa bu ülkenin çoğunluğu bundan memnun...
    öyle deme ama
    kırılırlar sana
    gelir vergiside veriliyor bu ülkede,birde talan olup satılanlardan elde edilen gelirler var
    iyide geçenlerde bakan açıkladı deprem vergileri ile duble yol döşedik dedi
    yol deprem vergisine kaldıysa,vanda hala çadırda bebelrer yanıp ölüyorsa
    bu toplananlarla satılıp savılanların paraları ne oldu?

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ZIPPIRMAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öyle deme ama
    kırılırlar sana
    gelir vergiside veriliyor bu ülkede,birde talan olup satılanlardan elde edilen gelirler var
    iyide geçenlerde bakan açıkladı deprem vergileri ile duble yol döşedik dedi
    yol deprem vergisine kaldıysa,vanda hala çadırda bebelrer yanıp ölüyorsa
    bu toplananlarla satılıp savılanların paraları ne oldu?
    Hocam oralara hiç girmeyelim bir günde 2 konuyu bu site kaldırmaz iç savaş çıkar mazallah

Ben biliyorum sizde biliyorsunuz aslında onlarda biliyordu ama öyle bi unutturdular kii..

Neyse neyse bari bu konuyu kilitlemesinlerde belki birşeylerin farkına varırlar...

Alper Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600 FA (2011) Honda CBR 500R (2014)
    yuh desemde oh desemde bu ne vergidir desemde bi şey değişmiyor sonuç hep aynı hepte aynı kalıcak moralimi bozan türkiyede doğmak bir cezamı anlamıyorum bütün bir ülkenin yükünü 3-4tane ilden alınan vergilermi döndürüyor yazık yazık bu ülkeye bu sisteme
    kanucan bunu beğendi.
    bir yere gitmek için arabaya binilir motora binmek için her yere gidilir Önemli Olan Varmak Değil Yolda Olmaktır...

DarkSeleCT93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Rks rocca 100 max
    Alıntı c3nk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vay arkadaş vergisi kendi fiyatının 2 katı
    kdv le 3 katı oluyor ;d

kanucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı alper150zc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yuh desemde oh desemde bu ne vergidir desemde bi şey değişmiyor sonuç hep aynı hepte aynı kalıcak moralimi bozan türkiyede doğmak bir cezamı anlamıyorum bütün bir ülkenin yükünü 3-4tane ilden alınan vergilermi döndürüyor yazık yazık bu ülkeye bu sisteme
    Katılıyorum.
    Bu zamlardan sonra bu ülkede doğmak kesinlikle cezadır.Daha büyük ceza olamaz.

crayzboyone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ulen arkadaş 2.5 senedir şirket işletiyorum dünyanın vergisini ödüyorum, demek ki siz benim yerimde olsanız kafayı yersiniz

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    Alıntı crayzboyone adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ulen arkadaş 2.5 senedir şirket işletiyorum dünyanın vergisini ödüyorum, demek ki siz benim yerimde olsanız kafayı yersiniz
    ne kadar kazanıyorsun abi

crayzboyone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam şöyle başlıyım ;

En basit giderlerimi yazıyorum ;

1200 TL Kira
    3'ayda bir 1200 TL stopaj vergisi
    Her sene damga vergisi 200 TL
    Her ay 25 TL normal vergi
    Her sene çöp vergisi
    Her ay 200-300 Tl elektrik faturası bunun yarısı vergi
    Her ay 50 TL su faturası bunun yarısı vergi
    Her ay en az 300 TL lik benzin bunun yarısından fazlası vergi
    Her ay illaki fatura açığım oluyor onun için devlete %18 vergi veriyorum oda epey bi tutar oluyor her ay ortalaması değişiyor.
    (ve bunlar gibi devlete giden birsürü ufak tefek vergiler var)

Yani bırakın devletimiz kazansın sizden almıcak benden almıcak kimden alıcak devlet ? Nasıl yöneticek bu ülkeyi ? Bizim ülkeye fakir ülke diyen adamın anlını karıçlarım. Çıkın istanbulda herhangi bir caddeye bakın bakım 15 milyarlıktan aşağı bir araba varmı Boş yol varmı boş park yeri varmı Esnafta kapalı kepenk varmı SÖYLEMESİ AYIP BİZİM ÜLKEMİZDE AÇ KALAN İNSAN ÖKÜZ HATTA ÖKÜZ AZ KALIR HAYVANDIR. YA ACİZLİĞİNDEN AÇ KALIR YADA TEMBELLİĞİNDEN
    Soykan67 bunu beğendi.

Soykan67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Hocam şöyle başlıyım ;

1200 TL Kira
    Her sene çöp vergisi
    Her ay illaki fatura açığım oluyor onun için devlete %18 vergi veriyorum oda epey bi tutar oluyor her ay ortalaması değişiyor.

Yani bırakın devletimiz kazansın sizden almıcak benden almıcak kimden alıcak devlet ? Nasıl yöneticek bu ülkeyi ? Bizim ülkeye fakir ülke diyen adamın anlını karıçlarım. Çıkın istanbulda herhangi bir caddeye bakın bakım 15 milyarlıktan aşağı bir araba varmı Boş yol varmı boş park yeri varmı Esnafta kapalı kepenk varmı SÖYLEMESİ AYIP BİZİM ÜLKEMİZDE AÇ KALAN İNSAN ÖKÜZ HATTA ÖKÜZ AZ KALIR HAYVANDIR. YA ACİZLİĞİNDEN AÇ KALIR YADA TEMBELLİĞİNDEN
    Alın işte durum ortada! ama yok yok işte.. Hala beyinler çalışmıyor, durumun ciddiyetinin farkına varılmıyor.Yunanistan ile dalga geçiyoruz ama emin olun onlardan beter olacağız.Zamlarla bir yere kadar yürütecekler sonra "Gümmm!" çakılacağız.

Emin olun böyle bir şey olursa kurtarıcımız Tayyip diye haykırır bu millet.Zamanında kızdılar bir ünlüye, "Benim oyum dağdaki çobanın oyuyla eşit olamaz" diye.Peki sizce haksız mı?

Demokrasi cahillerin elinde tehlikeli bir silaha dönüşür.
    ANGARAJ

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Hocam şöyle başlıyım ;

1200 TL Kira
    Her sene çöp vergisi

Sen şirket işletiyorsun aylık ödediğin vergi 600 ü bulmuyor, ben bordrolu çalışanım ben her ay diğer senin saydığın ıvır zıvırları katarsan 1.500 TL vergi veriyorum. Şimdi sen mi patronsun ben mi Bu işte bir terslik var
    ozan_bursa bunu beğendi.
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

UNdocab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT650, RT125
    Bunun bi parti ile alakası yok devletin genel olarak vatandaşa sokma isteği ile alakası var.
    Her ne kadar beğenilmese de AKparti döneminde benzin üzerindeki devlet payı %72 den %68 e düşürülmüş( amma düşürmüşler hea).
    Bunu en başta kim koydu onu sorgulamak lazım ÖTV ne zaman kim tarafındna çıkarıldı. Hadi pamuk eller google'a
    Geçici vergi olarak çıkarılan vergiler neden 10 küsür yıldır hala geçi(ri)ci vergi olarak devam ediyor?
    Devlet yaslamış sırtını! vergisini veren vatandaşın cebine kolay yoldan para kazanıyor. Hukuk devleti zaten hak getire açılan bütün davalar çok bağımsız mahkemelerimiz tarafından düşürülüyor. Geçici vergiyi bile kaldırtmıyorlar.
    Vergi bir ülke için olmazsa olmazdır ama bırakın vatandaşta yaşayabilecek kadar nefes alsın bari.
    Chronix bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)