Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Tork anahtarı alıyorum...

Motovento
    REKLAM ALANI

Alıntı polemos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosikletimin servis kitapçığında bakım için kullanılan cıvatalrın tork değerleri 12-27 Nm aralığında. Yağ değişimi ve zincir ayarlama için kullanacağım. Buna uygun bir örnek verebilir misiniz?
    Bu alıntı nasıl oldu ise gözden kaçmış aşırı uykulu iken olması muhtemel, pardon.

Aklıma İZELTAŞ uygun tork aralığındaki modelleri geliyor, yerli malı olmasına rağmen, el aletlerinde olağan üstü yüksek kaliteye ulaşmış durumdalar, bana kalırsa İzeltaş'a bakınız, yurtiçi olduğundan kalibrasyon desteğide sorabilirsiniz, aklıma bu geldi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    polemos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650 ABS (2013)
    Alıntı Carbondioxid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu alıntı nasıl oldu ise gözden kaçmış aşırı uykulu iken olması muhtemel, pardon.

Aklıma İZELTAŞ uygun tork aralığındaki modelleri geliyor, yerli malı olmasına rağmen, el aletlerinde olağan üstü yüksek kaliteye ulaşmış durumdalar, bana kalırsa İzeltaş'a bakınız, yurtiçi olduğundan kalibrasyon desteğide sorabilirsiniz, aklıma bu geldi.
    Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Fakat İzeltaş'ın ürünleri kaliteli olmasının yanında bizim gibi amatörler için fazla pahalı.
    Bulabildiğim en uygun fiyat 258,90 TL.

http://www.hepsiburada.com/izeltas-t...HeYhoCUYHw_wcB

Bunun yerine sadece yağ değişimi için servise gitmek daha mantıklı görünüyor.

Şimdi tork anahtarı alırken bir çok husus var, eğer sapmaları çok önemsemeyecekseniz zaten tork anahtarı ile sıkmanıza gerek yok. Buna istinaden Türkiye'de bulabileceğiniz ne iyi marka Alman GEDORE . Bir çok modeli var Türkçe pek kaynak yok ama benim bu konu hakkında bulduğum en açıklayıcı yazılardan birisi bu http://www.ambarla.com/sayfa/gedore-tork-anahtarinin-farki-nedir

gursus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR600F
    ben 200-300 tl bandında min 10 nm ile 100nm arası tork anahtarı tavsiyesi istesem çok mu abartırım 10nm minimum olsunda maximumu 70 nm de olabilir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Alıntı gursus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben 200-300 tl bandında min 10 nm ile 100nm arası tork anahtarı tavsiyesi istesem çok mu abartırım 10nm minimum olsunda maximumu 70 nm de olabilir.
    5-23, 6-30 nm aralığında oluyorlar genelde.

Arkadaşlar selam;

Motorun kitapçıgında tork aralıkları 1.5 dan başliyor 85 Nm ye kdr gidiyor. (1.5-85 nm)

Şimdi 1/2 tork anahtarına bakıyorum ortalama 20-200 nm arası değerleri var. Peki 5 nm lik bi yeri sıkarken ne kullanacağiz? Ekstra gidip 1/4 ya da 3/8 ölçülerinde tork anahtarı mı almamız gerekiyor?

1/2 ölçüsünde 0-100 nm tork aralıgında tork anahtarı olmuyor mu?

Alıntı sfenks111 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar selam;

Motorun kitapçıgında tork aralıkları 1.5 dan başliyor 85 Nm ye kdr gidiyor. (1.5-85 nm)

Şimdi 1/2 tork anahtarına bakıyorum ortalama 20-200 nm arası değerleri var. Peki 5 nm lik bi yeri sıkarken ne kullanacağiz? Ekstra gidip 1/4 ya da 3/8 ölçülerinde tork anahtarı mı almamız gerekiyor?

1/2 ölçüsünde 0-100 nm tork aralıgında tork anahtarı olmuyor mu?
    5nm tork anahtarına ne kadar ihtiyacınız var?misal plastik aksamlardaki civataları torklamanız gerekiyor mu?m6 stardart civatalar 10nm'den başlıyor.ihtiyacınıza uygun aralığı seçmelisiniz.teker somunlarını torkluyacaksan daha 100nm'ye ihtiyaç var.Evet, 2 tane alınabilir yada genel bakım için (10-100,8-70 değerler marka modellere göre değişiklik gösterir) 3\8-1\2 tork anahtarı eğer elinizde 1\4 veya 1\2 varsa ona göre de adaptörle kullanabilirsin
    khaledome bunu beğendi.

Not almıştım tork aralıklarını. Plastık olmayan yerlerde de 20 torkun altında değerler var. Artı motorda da bir çok 5-20 aralıgında yerler var.

Maşa bölümü= 25 - 48 nm
    Ön lastik-disk -caliper= 12-78
    Debriyaj kontrol= 6-10
    Şase= 25-50
    Stand= 10-25
    Depo arka= 10-25
    Arka süspansiyon bölümü= 58 nm
    Arka lastik disk dişli vs= 12-78
    Radyatör=10
    sağ sol footrest= 5-25
    swingarm= 78

Motor;

transmission mil= 35-45
    emme manifold=10
    Yağ filtre=25
    yağ basınç= 12-14
    buji=12-14
    Egzantrik zinciri=10
    Debriyaj tası= 35-45
    starter=13
    manyeto volan = 83-90
    Ön dişli= 30 nm
    Silindir üst valf vs= 10-25

Tabi biraz da ruh hastalığı var, hersey kitabına göre olacak illa.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)