Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

çin malı motor sahibi konu açmaya görsün ...

Motovento
    REKLAM ALANI
    denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    Alıntı Deryali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konunun muhattaplarından biriyim,
    Çin malı motor kullanıyorsanız canınızı sevmiyorsunuz demektir. Madem aldınız çıkacak sorunlarıda peşinen kabul ediyorsunuz neden burada konu açıpta sorunlarınızla dolduruyorsunuzki, kendi düşen ağlamaz.
    Bende parasız ve motorsuz kaldım ama Bin liraya gidipte motorsuz kalmaktansa ÇİN malı alayım da bineyim demedim.
    Otobüse bindim, minibüse bindim ve hatta yürüdüm.... ama Çin malı motora binmedim.
    Motor zaten hata affetmiyor birde o kadar kalitesiz hertarafı sorun motora binmeye nasıl cesaret edeyim.

ülkemize getirenleri kınıyorum, siz hiç bir avrupa ülkesinde Çin malı motor gördünüz mü ?
    Göremezsiniz çünki oradaki insanlar bilinçli.

Söylediğim gibi bisiklete binerim hatta motorsuz kalırım ama çin malı motor kullanmam, direk bi uçurumdan atlarım daha iyi
    Tamamen katılıyorum.

Ancak parantezi şöyle genişletmek lazım, Çin Malı olması değil de, ucuz malın yahnisinin yavan olması daha önemli...

Motor zaten Şeytan Arabasının bir de Motor takılmış halidir. E bir de biz buna en ucuz şeytanı eklersek ve bir de buralarda, vay motorum kırıldı, vay çalışmadı, vay staraken de para etmedi dersek acaba sadece birilerinin kazdığı kuyulara gönüllü atlamış olmamışmıyız?

Motosiklet, zevk ve şevk ile gezmek, kafayı rahatlatmak, basıp gitmaktir benim için. Bu arada, şurası mı patladı, burası mı cırtladı endişesi, hele ki yaşamımızı tehdit edecek önemli arızaları düşünerek, günümü rezil etmek değildir.

Çin Malı dediğimiz şey aslında herkesin diline ve bilincine yerleşmiş bir kavram. Hep dediğim gibi, binmeyin, almayın, alana engel olun, hele alıp bir de burada ''aldım-bindim-mahvoldum, yardım edin'' forumu açan kardeşlerime de dost acı söyler demeyi ihmal etmeyin. Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim

Kim ne derse desin, çin malı motor kullananları kınıyorum. O motorları satanları
    Poturdak

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DarkSeleCT93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Rks rocca 100 max
    Bu konunun muhattaplarından biriyim,
    Çin malı motor kullanıyorsanız canınızı sevmiyorsunuz demektir. Madem aldınız çıkacak sorunlarıda peşinen kabul ediyorsunuz neden burada konu açıpta sorunlarınızla dolduruyorsunuzki, kendi düşen ağlamaz.
    Bende parasız ve motorsuz kaldım ama Bin liraya gidipte motorsuz kalmaktansa ÇİN malı alayım da bineyim demedim.
    Otobüse bindim, minibüse bindim ve hatta yürüdüm.... ama Çin malı motora binmedim.
    Motor zaten hata affetmiyor birde o kadar kalitesiz hertarafı sorun motora binmeye nasıl cesaret edeyim.

Kim ne derse desin, çin malı motor kullananları kınıyorum. O motorları satanları, ülkemize getirenleri kınıyorum, siz hiç bir avrupa ülkesinde Çin malı motor gördünüz mü ?
    Göremezsiniz çünki oradaki insanlar bilinçli.

Söylediğim gibi bisiklete binerim hatta motorsuz kalırım ama çin malı motor kullanmam, direk bi uçurumdan atlarım daha iyi
    hocam biraz abartıyorsun galiba
    yamaha ybr ve honda cbf de çin malı onlardamı tehlikeli o zaman

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    beyaz eşya satan mehmet amcanın getirdiği çin malı motoru 24 ay senetle alıp kalite diye bağırırsan olmaz ama sağlam firmanın ithal ettiği çin malı motoru alırsan binersin benimki kaliteli çin malı cub 5 yıldır biniyorum daha arıza yapıp yolda kalmadım bütün motorları aynı katogoriye koymayın japon dediğiniz orta sınıf motorların tamamı çinde üretiliyor üretilmeyen motorların parçaları çinde üretiliyor ybr nin ön şaside kocaman etiket var made ın çin cbf de öyle ama japon diye tutturmuşlar 45 gün önce ikinci el cbf bakıyorum 4000-4500 tl 2011 modeli ama sıfırı 3990 tl hadi buyur bakalım mototal 150 tl taksitle koruma demiri ve kask balaklava yan ayaklık veriyor ben ikinci el cbf e 3500 tl 500 km de olsa dahi en yakınımdan yinede almam sıfır alırım o ikinci el 4000-4500 liralık motoru som altın kaplasalar yinede tercih etmem demek istediğim şu japon diye tabir ettiğiniz motorlara gereğinden fazla değer veriyorsunuz bu değeri kesinlikle haketmiyorlar

scooboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xj6N 2013
    Kendi içimizde bile çinli(ucuz) Japon(Pahalı) ayrımını yaparsak (Bi şekilde değersizleştirmedir bu)
    Trafikte bize neler yapar o ayı dediğiniz sürücüler.
    Konu anladığım kadarıyla tatlıya bağlanmış ama bende görüşümü belirtmek isterim.
    Karşılıklı empati kurmayı beceremeyeceksek bende bazılarını kınamak isterim.
    1-Baba parasıyla alacağı motor için topik açan ergeni kınıyorum.
    2-Bağdat caddesinde koluna kaskını takıp en az 600cc motorunu bağırta bağırta gezen
    sonradan görmeyi kınıyorum.
    3-Koca koca dağ tepe aşmak için üretilen enduro motorunu piri pak bi şekilde oturduğu kafenin
    kaldırımına park eden züppeyi kınıyorum.
    4-Mobiletinin arka dişlisini büyütüp vs. vs. eklemeler yapıp üzerine fırıncı küreği gibi yatıp
    akrobasi yaptığını sanan apaçiyi kınıyorum.
    5-Hiç bir eğitim almadığı halde direk 650cc cruiser (Japon) motorla başlayan kendimi kınıyorum.
    6-Parça parça döküldüğünü bildiği halde 2 kez motorunu yapıp en son uğraşmaktan bıkıp satan
    kendimi yine kınıyorum.(150zc)
    Aslında biliyorum bu maddeleri arttırabilirim ama gerek yok.
    Neyse sonuçta düşümcem şudur ki; kimsenin bir başkasının seçimine(zevk veya maddiyattan fark etmez)
    ne karışmaya nede onu kınamaya hakkı yok. Sonuçta kimse bir değil ve aynı düşünmek zorundada değil.
    Samimiysen alma kardeşim şu şu sebebten dersin geçersin...
    Uzun oldu kusura bakmayın. Tekerleriniz (Çin veya japon veya italyan)düz bassın...

lycantrophic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 250
    Ben de Çin malı motor kullanıyorum, gidip de sıfır çin malı motor alacağıma ikinci el cbf ybr almak aklımın ucundan bile geçmedi geçmez de. Ybrnin Cbfnin gözümde elektrikli bisikletten daha fazla bir değeri yok; kütüğe teker motor tak üstüne bin gez bunlara binip gezmekle aynı. Ayda 500 lira taksitle 10 yıl vadeli hayvani bir motor alacak yerde deneme amaçlı çin motoru alırım sağını solunu bozdum mu üzülmem öğrenir yoluma devam ederim ucuz tarafından. Hiçbir çin motoru da öyle dediğiniz gibi ortadan kırılıp çatlamıyor, bir anda havaya uçup infilak etmiyor abartmayın. Tamam hayat boyu çin malı motor kullanılmaz ama bir yerden başlamak için maddi imkanlar ölçüsünde bir olanak sağlar, motorun sağını solunu daha rahat öğrenmenizi sağlar, bakımıyla daha çok ilgilenmenize imkan verir. YBR CBF de iyi alternatifler değildir tipsizlikleriyle, aynı zamanda bunlar da meyd in çaynadır zaten.

her at sahibine göre kişner (çin biraz dandiktir kabul düzgün kullanıp bakımlarını eksik etmezsen seni çok iyi götürür neyse)

çinlere binenlerde çinlilere binmeye meraklı değildir ama bütçe meselesi yani

35emre35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf250 L
    Yanlış anlamışsın, bende İtalyan motosikletimle sorun yaşadım, yolda kaldım bunuda yazdım. Ama kimse bana sen sat bu motoru git başka marka al demedi.
    Ama Çinli motor arıza yaptığında büyük çoğunluk uğraşma al bi japon, italyan keyfine bak diyor. Anlatmak istediğim buydu.

Ayrıca, evet ben daha önce japon ve italyan'dan başka motor kullanmadım ama çevremde kullananlar vardı, test etme imkanımda oldu. Onlara sabır dilemekten ve dua etmekten başka çarem yok.

...ve yine şunuda eklemek isterim. Aldığınız Çin Malı motorların sıfırı 1500 TL ile 5000TL arasında para veriyorsunuz. ve bu motorlar bugün açılan konudaki gibi daha 850KM'de arıza veriyor.
    Peki madem sadece maddi zorluklardan ve motorsuz kalmaktan iyidir diye bu kadar bütçe ayırıyorsunuz pek ala bu bütçe ile 125cc Sıfır km Honda alabilir veya 2.el 100-125-200 ve hatta 250cc Japon veya İtalyan motor alabilirsiniz.
    28.000km kullandığım Honda Dylan 1 kere bile arıza yapmadığı gibi radyatörü su bile eksiltmedi...

Bunları kıyaslayın arkadaşlar bir önceki mesajda yazan arkadaşın da dediği gibi, motor alma aşamasındakilere Çin Malı'nı tavsiye etmiyorum, ama alanlar için kazasız belasız ve sorunsuz sürüşler diliyorum.

Dost acı söyler, motor kullananları ayrıca çok severim, kimse üzülsün istemem, 2.El japon motorlar ile Sıfır Çinli arasında ( aynı cc'lerde ) uçurumlar yok hatta neredeyse aynı.

Hal böyle iken başka bahaneler ardına saklanmayın, bugün bir başlangıç yapın, öz eleştiri yapın...
    ha yani sırf sat bu motoru demesinler diye, saygı duyulsun aşağılanmayalım diye marka motorlar almak zorundayız, marka motorlar alamıyorsak ezik 2sınıf insanlarız, ozman sırf ihtiyaçlarını karşılaması için şahin, doğan, uno, tipo vs ye binen insanlarada o gözle bakmak gerekiyor. şimdi anladım hocam, özür kabahatten beter.
    ben 2005 senesinden 2008senesine kadar 250mct kullandım 50000km yaptım ve hiç yolda kalmadım, bir keresinde silindir contasından yağ atıyordu 100kmye yakınbu şekilde kullandım paçalarım yağ oldu gittiğim yerde yaptırdım ve ertesi gün motorum hazırdı
    2008den 2011ağustosuna kadar skygo200 cross kullandım ki hafta sonları dağ bayır patika kuş uçmaz kervan geçmez yerler olmasına rağmen gene hiç yolda kalmadım ve gene 50000km yi devirdim
    şuanda gene bir çinli kullanıyorum ve 5 ayda 7800km deyim sırf yağ değiştirdim ve gene 50000km sorun yaşamayacağıma eminim
    uçurum yok lafınıza gülüyorum, benim aldığım motorun sıfır fiyatı 4000tl aynı cc honda cross motorun sıfır fiyatı 9400usd gerçekten uçurum yokmuş. biraz daha dişimi sıksaymışım alıyormuşum, ne malım yaaa
    ayrıca olay sadece almakla bitmiyor, bunun yedek parçası servis masrafları var
    bugün bakıma sokacak olsam fren balatası, debriyaj balatası, yağı vs. kendim gidip marketten alır gibi parçacıdan alıp üstüne birde pazarlık yapıp servisime gidip parçalarımı taktırır 20tl işçilik verir çıkarım, hangi japon veya alman servisi sizi 20tl ile bırakır sorarım hadi en kötü ihtimali düşünelim; komple ölü bir çinli motoru(şanzuman+piston vs) toplatmak işçilik dahil enfazla 400tl komik rakam değilmi.
    herzaman söyledim gene söylüyorum, ileride kalite bir chopper motora binme hayalim var ama yedekteki motorum illaki bir çinli olacaktır, çünkü kalite motorum arıza yaptığında 3-4ay parça beklerken ben diğer motorumla gene rahat rahat rahat gezebilecek, gezenleri görüp motorum servisten çıksın artık diye iç geçirip, koca bir sezonu kaçırmayacağım.

scooboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xj6N 2013
    Alıntı 35emre35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ha yani sırf sat bu motoru demesinler diye, saygı duyulsun aşağılanmayalım diye marka motorlar almak zorundayız, marka motorlar alamıyorsak ezik 2sınıf insanlarız, ozman sırf ihtiyaçlarını karşılaması için şahin, doğan, uno, tipo vs ye binen insanlarada o gözle bakmak gerekiyor. şimdi anladım hocam, özür kabahatten beter.
    ben 2005 senesinden 2008senesine kadar 250mct kullandım 50000km yaptım ve hiç yolda kalmadım, bir keresinde silindir contasından yağ atıyordu 100kmye yakınbu şekilde kullandım paçalarım yağ oldu gittiğim yerde yaptırdım ve ertesi gün motorum hazırdı
    2008den 2011ağustosuna kadar skygo200 cross kullandım ki hafta sonları dağ bayır patika kuş uçmaz kervan geçmez yerler olmasına rağmen gene hiç yolda kalmadım ve gene 50000km yi devirdim
    şuanda gene bir çinli kullanıyorum ve 5 ayda 7800km deyim sırf yağ değiştirdim ve gene 50000km sorun yaşamayacağıma eminim
    uçurum yok lafınıza gülüyorum, benim aldığım motorun sıfır fiyatı 4000tl aynı cc honda cross motorun sıfır fiyatı 9400usd gerçekten uçurum yokmuş. biraz daha dişimi sıksaymışım alıyormuşum, ne malım yaaa
    ayrıca olay sadece almakla bitmiyor, bunun yedek parçası servis masrafları var
    bugün bakıma sokacak olsam fren balatası, debriyaj balatası, yağı vs. kendim gidip marketten alır gibi parçacıdan alıp üstüne birde pazarlık yapıp servisime gidip parçalarımı taktırır 20tl işçilik verir çıkarım, hangi japon veya alman servisi sizi 20tl ile bırakır sorarım hadi en kötü ihtimali düşünelim; komple ölü bir çinli motoru(şanzuman+piston vs) toplatmak işçilik dahil enfazla 400tl komik rakam değilmi.
    herzaman söyledim gene söylüyorum, ileride kalite bir chopper motora binme hayalim var ama yedekteki motorum illaki bir çinli olacaktır, çünkü kalite motorum arıza yaptığında 3-4ay parça beklerken ben diğer motorumla gene rahat rahat rahat gezebilecek, gezenleri görüp motorum servisten çıksın artık diye iç geçirip, koca bir sezonu kaçırmayacağım.

Şİmdi bak hemen söyleyeyim sana dostum. İstanbulda kucaklanmadığım (tabir için özür dilerim) servis kalmadı benim bir iki'sini tenzih ederim.
    şimdi senin yaptırdığın tamir parasını ben ilk motorumda (cruiser) ustaya veya onun çırağına bahşiş olarak veriyodum.(Bu yanlış anlaşılmasın tamir veya servis ücretinin ne
    kadar tuttuğunu anlatmak için verilmiş bir örnektir.)
    2 kez motorunu yaptırdığım 150zc ye tek sefer olmak üzere 360tl verdim. Ne kadar komik bi rakam gelmişti bana.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Ulem gûzel konu olmus bu be.
    Ben bir çin sarabi açip geliyorum.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

35emre35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf250 L
    Alıntı scooboy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şİmdi bak hemen söyleyeyim sana dostum. İstanbulda kucaklanmadığım (tabir için özür dilerim) servis kalmadı benim bir iki'sini tenzih ederim.
    şimdi senin yaptırdığın tamir parasını ben ilk motorumda (cruiser) ustaya veya onun çırağına bahşiş olarak veriyodum.(Bu yanlış anlaşılmasın tamir veya servis ücretinin ne
    kadar tuttuğunu anlatmak için verilmiş bir örnektir.)
    2 kez motorunu yaptırdığım 150zc ye tek sefer olmak üzere 360tl verdim. Ne kadar komik bi rakam gelmişti bana.
    aynen işte bende bu ve buna benzer sebeplerden neden tercih ettiğimizi anlatmaya çalışıyorum. işi bilmediğim acemi olduğum zamanlarda bende(genelde çoğumuz) kucaklandım ama genede çinli servislerin kucaklaması daha az can yakıyor. 2005ten 2008e kadar 10dan fazla servis değiştirdim, 2008den beri aynı ustaya gitmekteyim, motorumun garantisi bittikten sonra gene aynı ustaya gitmeye devam edeceğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:25 ----------

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ulem gûzel konu olmus bu be.
    Ben bir çin sarabi açip geliyorum.

hiç içmedim abi, kesin dandiktir japoncular gibin hemen önyargı yaparım
    şimdi kaliteciler kesin naptın hocam köpek öldüren içiyorsun, aç kendine bir fransız şarabı bak keyfine der

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Şu hep aşalanan bisiklet tamircisinden bozma çinli motor servisi denilen servislerde, işçilik için saatlik ortalama 10-15tl alıyorlar. Araba servisine benzer motor servisinde yağ hariç sadece bakım 40 tl, hemde bakım yapılırken motorun yanında duramıyorsunuz, adamların canı ne istediyse onu yapıyor motorunuza şu parçayı değiştiricem değiştireyimmi diye de sormuyor. Yağ sızdıran motoru ve debriyaj teli değişimini bisikletçi görünümlü serviste 50 liraya yaptırdım adam 3 saat uğraştı tek benim motorum için. Ve o 3 saat boyunca adamla sürekli muhabbet ettim çok şey öğrendim. Araba servisine benzer serviste bakım için 75 lira ödedim 45 dakkalık işti yaptıkları.

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Çinli motor ucuzdur, bütçeye göre, Türkiyedeki pahalı motor kültürünü yıkanlarda onlar oldu, MZ lere jawa lara ne kadar iç geçirerek baktığımı, bionik alabilmek için kardeşimle beraber tüm yaz çalıştığımı biliyorum.

Ama şu laflara çok gülüyorum Çinli motoru düzgün kullanırsan çok iyi gider, çinli motoru kullanan motordan anlamalı, anlamayan adamlar yüzünden çinli motorlar hurdaya dönüyor vb..

Yahu çinli kullanmayan bizler çok mu kötü kullanıyoruz, motordan hiç mi anlamıyoruz Motor kullanan insan motorun mekaniğinden anlamak zorunda mı? Motor tamircisi mi olmak zorunda? Hiç bir araba kullanıcısının ben arabaı iyi kullanıyorum o yüzden uzun ömürlü, at sahibine göre kişner demesini neden duymuyoruz.

Sonuç bütçe meselesi, ben motorumu 2. el aldım. Aldığım fiyata da satabilirim ama hiç bir çinliyi aldığınız fiyata satamazsınız 30.000 km kullandıktan sonra. O yüzden benim için Çinliler asla başlangıç motoru olamazlar, ha birde çıkardığı sorunlar motordan bezdirir neme lazım Birde ortadan 2 ye ayrılan motor gerçek hikaye biraz araştırın forumda hem de boğaz köprüsü üstünde oldu olay..
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

Motosikleti
    kanuni scooter merlin 150 cc , 2012 model
    bir motosiklet üzerinde , - made in china - , yazmıyorsa neresine bakılıp çin malı olduğu veya olmadığı anlaşılır , bilen arkadaşların bunu türkiye 'deki motosiklet markalarını da içine alıp değerlendirecek şekilde cevap yazarlarsa öğrenmiş oluruz , şu motosiklet modelleri çin malı şunlar çin malı değil tarzında olarak

maxi97 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '12 SYM GTS 250i '10 YBR125City, '10 Mondial 150ZC
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çin malı motor yolda giderken ortadan ikiye ayrılırmış, hadi canım !!
    Amacına göre kullanılıp ta ortadan ikiye ayrılan bir tane çin malı motor varmıdır acaba, adam şase kırılması demiyor direk yolda giderken ikiye ayrılırmış
    Çin malı cross motorlar bile ortadan ikiye ayrılmıyor. Hiç duymadık en azından. Üzerine 7 tane damacana atıp bütün gün su dağıtan çinli scooterlara bişey olmuyor. Benim çinli mobiletimde bile 5 cm çapında borudan yekpare şase var, ana boruda bir tane ek yok gidondan arka amortisöre kadar tek parça. Ortadan ikiye ayrılabilmesi için kaynaklı olması gerek bir kere, motorumun başına gelebilecek en son şey şase kırılması.
    zcnin amortisörleri 5 para etmediğinden 6 şase kırılması gördüm şu 17 ayda. ybrnin ön amortisörü 8 parmak esnerken zcninki 3 parmak esniyor. aradaki bu güç farkı da direk gidonun altındaki şasi demirine biniyor. tüm zclerin şasileri aynı yerden kırıldı.

zcnin sürüşü ybrye göre daha güzel. ybrnin amortisörü ve motor kısmının kalitesi zcde olsaydı emin ol zcyi ömür boyu kullanırdım. ancak şunu da bilmek gerekiyor. çin malı motosiklet alacaksan illa ki iyi bir ustaya sahip olman gerek.

çin malı motosiklet biraz da şans işi;

zc ile 15.500 km yol yaptım. her zaman ustaların saçmalıkları yüzünden arıza çıktı. kayışı değiş dedikten sonra kayış için para almalarına rağmen kayış kopması yüzünden 42 km otomobilin arkasında çekildim. mesela yağ değişiminden sonra egzozu oturtmak için yağ tıpasını biraz açık bırakıp egzozu taktıktan sonra tıpayı sıkmayan usta yüzünden 50 km tapa gaz gittikten sonra durunca tıpanın açık olduğunu gördüm. ilçedeki petrol ofisinden yarı sentetik 10w-40 yap buldum. 750 gr yağ alan zc 500 grdan fazla yağ aldı. 50 km tapa gaz giderken motorun içinde 250 gr yağ varmış.

bu olayın üstünden 3000 kmden fazla geçti. bu saçmasapan ustalara rağmen halen daha motorda yağ yakma güçten düşme sorunu yok .

ferad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Klx 250 D`Tracker
    ne kadar ekmek o kadar kofte sonucta bu motorlar cok uygun fiyatlara satiliyor yedek parcalari da o sekilde.Cin mallarini savunmuyorum hatta zamaninda bende cok cektim mondial`den ama sitede bazen asiri fanatik yorumlar yapiliyor.ornegin:Cin mali motorlar Honda Activa`nin sibop kapagi bile olamaz

Okumuyoruz, araştırmıyoruz, öğrenmiyoruz.

Geri kalanlarında başka yapacak işi yok, aynı konuları tartışıp duruyoruz, bende dahil.

Öncelikle "onu neden aldın bunu alsaydın" demek çocukça bir söylem, aynı zamanda ayıp.Bir malı alan insana en fazla "hayırlı olsun" denir, "güle güle" kullan denir.Nezaket bunu gerektirir.Kişiyi aldığına pişman etmemek gerekir.Almış artık, yapacak bir şey yok.Ama almadan önce sorsaydı, kırmadan üzmeden, parası olmayabileceği ihtimalini de düşünerek bir şeyler önerilebilir.Öncelikle çok kırıcı yazılar yazılıyor, onu düzeltmek lazım.

Motor, araba yada benzinin pahalı olma sebebi üretim maliyeti değil devletin uyguladığı yüksek vergiler ve burnundan kıl aldırmayan bayilerin ısrarla yüksek kar marjları ile çalışmaya devam etme istekleri.650 liraya Çin'den alınan motor ülkemizde 2500 liraya satılıyor.Diğer ülkelerdeki insanlar aynı paraya en kaliteli motorlara biniyor.

Serbest piyasada işler arz talep dengesine göre yürür.Bizde yolda görmüş olduğunuz motorların hangisi en fazla ise talep o yönde demektir.Tabi talebi oluşturan tüketici eğilimleri her zaman bilinçli ve optimum faydaya yönelik olmaz.Burada tüketicinin kişisel olarak bilinçlenmesi gerekliliği de önemli, ama ondan daha önemli bir şey var: devletin belli standartlar altında kalan malların yurt içine girişine izin vermemesi gerekirdi.Ama izin verildi.Bayiler resmen çöp denebilecek motorlar ile doldu taştı.İlk parti Çin malı motorları getiren mondial gibi firmaların kısa sürede büyük paralar kazanması ileride yeni yatırımlar yapıp, bayi, servis, yedek parça ağını genişletip getirdiği motor kalitesini de daha yukarı bir seviyeye çıkarabilme imkanı sağladı.

Çin mallarını topyekün kötülemek doğru değil.Zira ybr 125 Çin'de üretiliyor.Ben aldığımda üzerine "Made in China" etiketi vardı.Çin alıcı ne isterse onu üreten bir sanayi modeli geliştirdi.Ducati isterseniz onu da üretebiliyorlar.Bugün bmw dahil bilindik otomobil firmalarının Çin'de üretim yapan fabrikaları var.Günümüzde piyasa ekonomisine kapılarını açmış tüm ülkelerde sermaye ve işçilik küreselleşti.Artık bir malın nerede üretildiğinin anlamı kalmadı. Önemli olan üretim maliyetleri.Çin'de insan hakları zayıf olduğu için işçiler köle gibi çalıştırılabiliyor.O yüzden düşük maliyet ile daha fazla kar elde etmek isteyen aç gözlü şirketler Çin'li işçilerin emeğini sömürerek bizlere daha ucuz mallar sunmuyor.Dünya kaynakları hızla tükeniyor.Bu aç gözlü üretimin ve şuursuzca tüketimin sürekli devam etmesi matematiksel olarak mümkün değil.Filmlerdeki gibi her tarafı metal çöplerle doldurup kendi pisliğimiz içinde geberip gideceğimiz günler çok uzak olmayabilir.Sanıyorum bugün 20'li yaşlarda olan nesil bunu görecek.Daha şimdiden kanser başta olmak üzere, hareketsizlikten kaynaklanan şeker ve kalp damar hastalıklarında inanılmaz bir artış var.Bilinen modern insanın ortaya çıkışı 250 bin yıl olarak tahmin ediliyor.Dinazorlar bu gezegende 157 milyon yıl yaşadılar.gezegenimizin yaşı 4,5 milyar yıl.Sadece 50 yılda koca gezegenin ağzına zıçtık.Biz halen burada Çin malı motor mu alalım, zonda'mı alalım onu tartışıyoruz.Eşek al, en güzeli o bence.

McWarnaly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia AF1+FZR 1000+YZFR6
    Tamamen katiliyorum kardesim.Ama asil sorun Turkiye nin vergilerinden kaynaklaniyor bence.Burada 2004 model japon ss 2500 euro yaparken Turkiye de o paraya ancak cin mali alinabiliyor.Ama birde su var ki Turkiye de motosiklet kullanicilari motorlara iyi bakmadiklarindan midir bilmem,hemen herkesde 0 km hastaligi var.Ornegin 8000 tl ye ikinci el km si cok ta olsa temiz yuksek cc bir motor almak yerine 0 km dusuk cc cin mali almayi tercih ediyor.Bu mantigi bir turlu cozemedim.
    RIDE or DIE

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    şu çin malı motosikleti meselesi gerçekten defalarca kez tartışılmıştır burada ve konu sahibi arkadaşım kusuruma bakmasın ancak keşke ve keşke adam gibi motosiklet yapsalarda şu totoşu kalkmış yamahasının, hondasının , kawasakısının, yüzüne bakmasak , ve iyikide piyasaya girdiler, rekabet ortamı doğdu insanlar motosiklet gördü acaaaaaakkkk..

şimdi burada bir durun , zamanla kalitesinden dolayı adı 90 a çıkan çin motosikletinin 80 lere düşmesi zaman alacak gibi , yani bir kere adı çıkmış ,
    arkadaş öyle güzel duruyorlar öyle güzel , kalıplamışlar ve yapmışlarki, janjanlı, ciklet gibi yiyesim geliyor çok güzel, madem bu kadar uğraştınız , şunun azıcık daha kalitelisini yapın daaaaa

eeee durum böyle olunca cefasını tüketici çekmekte , ben istiyorumki adam gibi kaliteli japon ayarında motosiklet yapsınlar yeminle japonlara fark atarlar , malesef bayilerin önündeki plaka takılmamış , sıfır motorların durduğu yerde paslandığını gözümle görmesem inanmazdım bu kadar kısa sürede, bu taraftan böyle

yine başka bir taraftan konu maliyetle alakalı 2500 liraya 2300 liraya sıfır scooter satılıyor , vitesli modellerin genelinin motor aksamları bakımlarını düzgün yaptığınızda sizi şaşırtabiliyorlar ancak bana scooter derseniz , sizle aynı fikirde olduğumu söyleyemem ki 1.5 yıl yada 2 yıl içinde tabiri caizse sürekli kullanımlarda hurdaya dönüyorlar..

o zamanda devreye kıyaslama giriyor ister istemez insanlarda neden honda ? neden çin ? neden pahalı, neden ucuz ? soruları üzerine yoğunlaşmamızın faydası olacağı düşüncesindeyim ,

---------- Post added at 10:00 ---------- Previous post was at 09:37 ----------

Alıntı McWarnaly adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamamen katiliyorum kardesim.Ama asil sorun Turkiye nin vergilerinden kaynaklaniyor bence.Burada 2004 model japon ss 2500 euro yaparken Turkiye de o paraya ancak cin mali alinabiliyor.Ama birde su var ki Turkiye de motosiklet kullanicilari motorlara iyi bakmadiklarindan midir bilmem,hemen herkesde 0 km hastaligi var.Ornegin 8000 tl ye ikinci el km si cok ta olsa temiz yuksek cc bir motor almak yerine 0 km dusuk cc cin mali almayi tercih ediyor.Bu mantigi bir turlu cozemedim.
    ben bahsettiğin mantığı çözdüm ve bahsettiğin bir insan olarak gücüm yettiği halde gidip kawasakı en 500 yada er 5 almayı düşünürken cbf 150 aldım sebebi yada mantığı mı ? bana göre

yavaş gideyim, ilk sahibi olup her sorununu bileyim, beni yolda bırakmasın...başka sebepleride olabilir kullanıcıdan kullanıcıya sevgiler...
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

lycantrophic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 250
    Alıntı McWarnaly adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de tam tersinin mantığını çözemiyorum. Kişisel tercih meselesi, kimine göre mantıklı gelen kimine göre gelmeyebilir. Misal, GV 250 almayı planlıyorum, ikinci elini çok rahat alırım şu anda ama para biriktirip sıfır alacağım. Sonuçta motorun ilk sahibi olmak istiyorum, sıfır aldığın bir motorla kişisel anlamda daha fazla bir bağ kurabileceğimi düşünüyorum. Piyanist_irf'nin dediği gibi bence de motorla bazı şeyleri ilk yaşayan olmayı tercih ederim. İkinci el motor almak, kaba bir tabir olacak ama, boşanmış bir kadınla ya da kadınlar için de adamla evlenmek gibi olur. Tamam mutlu olabilirsin o insanla belki ama, sonuçta daha önceden yaşananlar yaşanmış, geçip gitmiş olacak. Tabii benim öznel bakış açım böyle. İsteyen istediğine inanabilir.

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    Alıntı piyanist_irf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şu çin malı motosikleti meselesi gerçekten defalarca kez tartışılmıştır burada ve konu sahibi arkadaşım kusuruma bakmasın ancak keşke ve keşke adam gibi motosiklet yapsalarda şu totoşu kalkmış yamahasının, hondasının , kawasakısının, yüzüne bakmasak , ve iyikide piyasaya girdiler, rekabet ortamı doğdu insanlar motosiklet gördü acaaaaaakkkk..

şimdi burada bir durun , zamanla kalitesinden dolayı adı 90 a çıkan çin motosikletinin 80 lere düşmesi zaman alacak gibi , yani bir kere adı çıkmış ,
    arkadaş öyle güzel duruyorlar öyle güzel , kalıplamışlar ve yapmışlarki, janjanlı, ciklet gibi yiyesim geliyor çok güzel, madem bu kadar uğraştınız , şunun azıcık daha kalitelisini yapın daaaaa

eeee durum böyle olunca cefasını tüketici çekmekte , ben istiyorumki adam gibi kaliteli japon ayarında motosiklet yapsınlar yeminle japonlara fark atarlar , malesef bayilerin önündeki plaka takılmamış , sıfır motorların durduğu yerde paslandığını gözümle görmesem inanmazdım bu kadar kısa sürede, bu taraftan böyle

yine başka bir taraftan konu maliyetle alakalı 2500 liraya 2300 liraya sıfır scooter satılıyor , vitesli modellerin genelinin motor aksamları bakımlarını düzgün yaptığınızda sizi şaşırtabiliyorlar ancak bana scooter derseniz , sizle aynı fikirde olduğumu söyleyemem ki 1.5 yıl yada 2 yıl içinde tabiri caizse sürekli kullanımlarda hurdaya dönüyorlar..

o zamanda devreye kıyaslama giriyor ister istemez insanlarda neden honda ? neden çin ? neden pahalı, neden ucuz ? soruları üzerine yoğunlaşmamızın faydası olacağı düşüncesindeyim ,

---------- Post added at 10:00 ---------- Previous post was at 09:37 ----------

ben bahsettiğin mantığı çözdüm ve bahsettiğin bir insan olarak gücüm yettiği halde gidip kawasakı en 500 yada er 5 almayı düşünürken cbf 150 aldım sebebi yada mantığı mı ? bana göre

yavaş gideyim, ilk sahibi olup her sorununu bileyim, beni yolda bırakmasın...başka sebepleride olabilir kullanıcıdan kullanıcıya sevgiler...

aslında yukarıda anlattığım şey konuyu açan arkadaşın başlığıyla alakalı olmayabilir özür ama adamın motoru çin malı diye ayrımcılık yapan çok ayıp eder doğrusu ona bakarsak benim bindiğim motorda çin malı
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)