Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Aracına yada Motorsikletine XENON far takmak isteyenler. DİKKAT!!!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    search16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GTS Evo 250 - Hero Hunk 150
    23/01/2012 tarihinde girmiş olduğum araç muhayenesinde, xenon farların yeni yasa ile ağır kusur olarak kabul edildiğini öğrendim. İllaki ben takacam diyen varsada araca tadilat raporu düzenletmesi gerekiyormuş. Birde farlarda yukarı aşşağı ayar ve far yıkama olması ve malzemenin CE uyumluluk belgesinin olması gerekiyormuş. Orjinal farı xenon olanlarda sorun yok. Benden hatırlatması. Ben gittim geçemedim. Tekrar eski farlar ile girdim. Sanırım daha detaylı bilgi TÜV web adresinde var.
    Hepimize kazasız günler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    benim cub a taktığım mercekli bi xenon ile muayeneye girdim ve geçtim rapora bi xenon diye yazmışlar

Volkan Serezli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    kusur sayılıyor fakat geçerli rapor alıyor
    çoğu xenonda selektör işi tam olmadığından kabul olunmuyor
    yanıyorsa selektörü düzgün yapıyorsa problem çıkarmazlar
    sadece kusur olarak işlenir

Motosikleti
    Alıntı wolky-ksk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kusur sayılıyor fakat geçerli rapor alıyor
    çoğu xenonda selektör işi tam olmadığından kabul olunmuyor
    yanıyorsa selektörü düzgün yapıyorsa problem çıkarmazlar
    sadece kusur olarak işlenir
    Arkadaşlar bu yasa çıkalı 20 gün olmuş. TÜV de heryerde birdir kusurlar. Aralık 2011 de girenlerde evet geçiyordu fakat şimdi geçmiyor. Benimle aynı gün giren birçok araç geri çevrildi buyüzden.

Reşit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İyi olmuş vallahi. Gözümüz kör oluyordu...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    15.01.2012 tarihinde yapılan düzenlemeyle sonradan takılan bir xenon farla muayeneden geçilemeyeceği doğru. Ama yukarıda yazıldığı gibi tadilat raporu, uygunluk belgesi, far yıkama istenmiyor. Sadece xenon far için otomatik far yükseklik ayarlayıcısı ve çalışır durumda olması şartı konulmuş. Bu da sadece orjinal xenonu olan araçlarda mevcur bir şey. Sonradan takılması ya da motosiklette olması pek mümkün değil.

Alıntı Reşit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi olmuş vallahi. Gözümüz kör oluyordu...
    Bir şey değişeceğini sanmıyorum. Muayene giderken halojen ampul takıp, muayene sonrası xenonu geri takacaklardır.

Motosikleti
    Muhayeneyi yapan arkadaş yazdıklarımı saydı. Onun yalancısıyım. Ayrıca sordum ben buradan geçince geri takarım ne fark edecek dedim. Yasağın başladığı tarihten sonra tuv den onay almışsanız ve helen kullanıyorsanız para cezası söz konusu dedi. Yine onun yalancısıyım.

Guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf 250 L
    İsabet olmuş.
    EN YAKIN YOL,BİLDİĞİN YOLDUR.

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    hangi araçların fabrika çıkışında xenon far olduğunu biliyomuki bunlar
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı Slayerrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    15.01.2012 tarihinde yapılan düzenlemeyle sonradan takılan bir xenon farla muayeneden geçilemeyeceği doğru. Ama yukarıda yazıldığı gibi tadilat raporu, uygunluk belgesi, far yıkama istenmiyor. Sadece xenon far için otomatik far yükseklik ayarlayıcısı ve çalışır durumda olması şartı konulmuş. Bu da sadece orjinal xenonu olan araçlarda mevcur bir şey. Sonradan takılması ya da motosiklette olması pek mümkün değil.

Bir şey değişeceğini sanmıyorum. Muayene giderken halojen ampul takıp, muayene sonrası xenonu geri takacaklardır.
    Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı hikaye bence, dün bir sürü orjinal xenon'lu jip gördüm, Porsche Cayenne'ler bile vardı, hepsi gökyüzünü aydınlatıyo. öyle farları da söktürsünler orjinal ama gözümüzü alıyor.

turbocharge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ktm Duke 200 (2014)
    Birde farlarda yukarı aşşağı ayar ve far yıkama olması ve malzemenin CE uyumluluk belgesinin olması gerekiyormuş

Bu her arabada olan özellik değil ki! Bu arada bizim 71 model voswos muayeneden geçtiyse hepsi geçer haha

---------- Post added at 04:58 ---------- Previous post was at 04:55 ----------

Alıntı search16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birde farlarda yukarı aşşağı ayar ve far yıkama olması ve malzemenin CE uyumluluk belgesinin olması gerekiyormuş.

Bu her arabada olan özellik değil ki! Bu arada bizim 71 model voswos muayeneden geçtiyse hepsi geçer haha

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    22 ay rahatım

Serdarrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000
    Şahsi aracıma sonradan xenon taktırdım, standart aydınlatması çok kötüydü. Emin olun sökersem daha tehlikeli olacak

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    xenon farların amacı verdiği ışık hüzmesini bir noktaya odaklıyor olması,
    ülkemizde xenon deyince halkımızın aklına beyaz yansında nasıl yanarsa yansın iyice ışık versin ortalığa diye vurgu yapıyor beyinde,
    xenonların orjınalınde MERCEK(büyüteç) olduğu sürece sıkıntı çıkartmaz muayenede,
    fakat 50,,,100 liralık xenonlarda sadece modul ve ampul bulunur,
    buda muayenede sıkıntı demektir...
    BMW F650,,,KTM EXC 400,,,CRF 250X.....msx 125
    ''Gürcan Moto Garaj''
    0 535 939 20 86

erol 62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200GS
    Çok doğru bir karar, geç bile kalını, bundan sonra çakma zenonlara ceza geliyor.
    MUTLU OLAMIYORSAN BAHANE ÜRETME, KAFANI DEĞİŞTİRMEYİ DENE..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı hikaye bence, dün bir sürü orjinal xenon'lu jip gördüm, Porsche Cayenne'ler bile vardı, hepsi gökyüzünü aydınlatıyo. öyle farları da söktürsünler orjinal ama gözümüzü alıyor.
    Öncelikle orjinal xenonlu olduğunu sandığınız bir çok araca xenon sonradan takılmış olabiliyor. Araçta opsiyonel aksesuar olarak alınca çok para istiyorlar diye kendisi taktıranlar olabiliyor.
    Ayrıca otomatik far yükseklik ayarlayıcısı bozuk olan far ayarını düzeltmek için değildir. Aracın normalde far ayarı bozuksa ayarlayıcının yapacağı bir şey yok. Onun görevi halojen aydınlatmalı araçlarda direksiyonun yanından bulunan ve üzerinde 0,1,2,3 gibi seviyeler olan far yükseklik anahtarıyla aynı. Eskiden araçta fazla yük olup da arkası çöktüğünde arabanın önü yukarıya doğru bakacağından farların yüksekliğini düzeltmek için yüke göre seviye seçerdik. Mesela araç çok yüklüyse 3. seviyeye getirip farların, araç yüksüzken olduğu seviyede aydınlatmasını sağlardık. Ama xenonlu araçlarda bu ayarı seçmeyi unutma ihtimaline karşı otomatiğe çevrilmiş, aksın üzerindeki bir sensör aracın yerden yüksekliğini ölçüp farların aydınlatması gereken seviyeyi otomatik olarak ayarlıyor.
    Kısacası bu ayarlayıcının görevini yerine getirebilmesi için far ayarının doğru yapılması gerekiyor. Eskiden kısa far ayarının bozuk olması muayenede ağır kusur sayılıyordu. Dolayısıyla muayenden geçmek isteyen mecbur far ayarını yaptırıyordu. Ne güzel aynalarımı aydınlatan araç sayısı gittikçe azalacak diye düşünürken bunu hafif kusura çevirdiler, mecbur olmayınca da kimse ayar yaptırmıyor.

Raphae1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Er6-F-Cbf 1000+YBR 125, gts250-cbf150-600rr-mt07
    mercekli xenon aslında rahatsız etmıyor , bizi rahatsız edenler merceksiz olanları.
    ARTİSTLİĞİN SONU FİGÜRANLIKTIR...

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sonradan takılan değilde şu Range Rover larda bir zenon var. Aracın farıda arabalardan 30-40 cm yüksekte. arkadan gelirken o nasıl bir far nasıl bir zenon arkadaş? 200 metre arkandan bile seni kör ediyor.

Buna onay veren trafiğe çıkaran adamın gözlerinde bi sorun var bence.

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    far yıkama nasıl olacak acaba?arabanın ve motosiklet'in fabrika çıkışında bile yokken...resmen saçmalık
    ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı ozrace adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    far yıkama nasıl olacak acaba?arabanın ve motosiklet'in fabrika çıkışında bile yokken...resmen saçmalık
    Motosiklet için aynı otomatik yükseklik ayarlamada olduğu gibi pek mümkün olmayan bir şey. Ama orjinal xenon farı olan tüm araçlarda far yıkama standarttır.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)