Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

statörlerle ilgili bir sorum var

Motovento
    REKLAM ALANI
    berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    internette gezerken cg serisi motorlar için hem 8 li statör hemde 12 li olanlar var 2 si arasında ne fark var 2 side uyumlu ama 8 yada 12 li taktıkmı herhangi bir farklılık olurmu mesela
    welcome to my world https://www.youtube.com/channel/UCPUpGYw2EcPIq_hQLSHGctw/

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    hepsinin onjektörü ve tesısatı farklıdır,
    ürettiği akım amper farkları vardır,
    scooterlardada farklı sargı sayılarına sıhıp modeller vardır,
    o sebepten orjınal sargından farklısını kullanma...
    BMW F650,,,KTM EXC 400,,,CRF 250X.....msx 125
    ''Gürcan Moto Garaj''
    0 535 939 20 86

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    bir kablo bile fazla olsa çalışmaz ben geçen ay ybr nin statörü değiştirdimn farklı modeller var uygun olanı alıp takman lazım arızalı olanla parçacıya gitmekte fayda var benden demesi...
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

yamyamaha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco Xciting500 geti gy 200 ( skygo ) & cbf 150
    evet şimdi benim bildiğimde buna yakın. sarılan kablonun kalınlığı ve sarım sayısı üretilen elektriği voltaj ve amperine doğrudan etkiliyor. ama 8 li 12li 6 lı veya 4lü bunların hepsi voltaj ve amper değerleri aynı yada yakın yada farklı da olsa sanayide parçacıya sorduğunda "abi bu kaç waat " diye " ha oda ne bu 12 volt "diyecek sarılı teller yanmayacak kadar kalın sipir sayısını tutturacak kadarda ince olmalı. bu durumda bizim motosikletteki elektrik üretimi için ayrılan boşlukta üretile bilecek elektrik güç olarak en fazla 30 waat fark eder. en iyisi içinden çıkanı takmak. ama düşünceni tahmin ediyorum en sorunsuz şekilde en fazla elektiriği üretmek bölece sis gibi ilave ekipmanda kullana bilmek.

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Bobin uçlarından alınan direnç degerleri sevis menuelinde belirtilen aralıklarda oldugu sürece kalınlığı uzunluğu pek önem arz etmiyor . Ben 0.5 olan orj bobini 1.1 sardirdim . Direnç degerlerine dikkat ettik gayet guzel oldu . Ömrü billahta yanma sıkıntısı olmadan kullanırım artık

sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    ben gt650'imin stator'u yanınca söküp kendim sardım. orjinal tel kalınlığı 0.98 - 1mm civarıydı. ben 1.2 mm tel sardım.

acayüp arkadaşın dediği gibi, önemli olan doğru direnç değerini tutması.

bunun yanında sarılan spir sayısı da doğrudan voltajı etkiliyor. bir diğer dikkat edilmesi gereken ana husus da bu.

gt650 statorunun orjinali 5000 rpm de 70 - 80 volt arası voltaj üretiyor. benim sardığım 75 - 85 volt arası üretiyor.

orjinalinden farklı bir stator aldığınızda, aracın üzerindeki konjektör bu kapasiteye sahip mi bilmek lazım. yadao stator'un orjinalde takılı olduğu motorun konjektöründen bir tane temin etmek lazım.

tabi statorlar değişik değişik oluyor ben daha önce 3 fazlıdan başka stator görmedim. sizin motorda işler değişik olabilir.

ama sonuçta etkileyeceği yegane parça konjektör. konjektör bu işin altından kalkabilecekse, yeni stator da gereken kadar enerji sağlayacaksa sıkıntı olmaz.

zira 8'li 12'li dediğiniz, herhalde üzerine bobin sarılan kutup dediğimiz kısımları.

kutup sayısı üreteceği enerjinin miktarında çok fazla etkili değildir. daha az kutuplu stator'e görece daha çok ve kalın tel sarılabilir. ama bunun da pratikte bi yere kadar faydası var. çünkü stator etrafındaki mıknatısla enerji üretiyor ve o mıknatısın sağlayabileceğinden daha fazla elektrik enerjisi üretemezsiniz.

türkçesi,

stator'de kutupların sayısı değişince şunlar olur :

1 - farklı tur ve kalınlıkta tel kullanıldı ise voltajda değişim olur. düşer veya artar.

2 - tek kalınlığı ve sayısına bağlı olarak kaldırabileceği güç değişir ( watt olaraktan, artar veya azalır )

3 - eğer 3 çıkışlı bir stator ise, 3 fazlı AC voltaj üretir. daha az kutbu olan stator'de faz farkı dediğimiz Ac elektriğin bir özelliği daha fazla olur. bu da pratikte pek tercih edilmeyen birşey olsa da, çok dandik bir konjektöre bağlanmıyorsa pek sıkıntı olmaz.
    ....

eninde sonunda konjektörü etkileyecek bir seçim.
    !?

yamyamaha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco Xciting500 geti gy 200 ( skygo ) & cbf 150
    şimdi internetten değişik motorların indirebildiğim evraklarına baktım da 166 fml motor kodu ( tipi ) olan 200 cc bir motorda 5000 devirde 150w güç üretiyor elektirik.

üzerinde ki ekipmanlar da 90 wat güç harcıyormuş.
    oldukca fazla bobin var ama hepsi azar azar sarılmış gibi.
    bu durumda sanırım sen satarator alırken ölçü aleti ile dirençini ölçmen gerekecek. fayda zarar hesabı yap ona göre al. bizim staratorlerde 3 fazlı.
    az daha kuvetlisini takarsın sana faydasıda olur belki ama arkadaşın dediği gibi konjektorun bu durumu göyüsleye bilecek mi onuda bilmek ve gerekirse değiştirmek lazım.

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    benim amacım xenon vs tarzı ekstra elektrik çeken donanımlar kullanıldığında hem biraz daha fazla elektrik olması için hemde akü ye şarj için giden elektriği yükseltmek daha yüksek amperli akü takmayı istiyorum zaten tesisatı sıfırlıyacağım için yapmışken 1 defa yapmak istedim bu arada 8 li 12 li dediğim yamyamahanın verdiği resimde sol üstteki çıkıntılı tel sarılı parçalar internette 8 10 12 li olarak var vede hepsi uyumlu gözüküyor üstündekine bakamadım ama kaçlı
    welcome to my world https://www.youtube.com/channel/UCPUpGYw2EcPIq_hQLSHGctw/

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)