Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

ilk kez motor alacağım sorularım var

Motovento
    REKLAM ALANI

merhaba foruma üye oldum. yeni yeni motora merak saldım. konu hakkında bilgim yok forumda dolaşarak öğrenmeye çalışıyorum.mayıs ayında ehliyetimi alıp yaza da motor almayı düşünüyorum.ama bazı sorularım var
    1-çevremde çoğu insan güvenli olmadığını ileri sürerek almamam gerektiğini düşünüyor. yolların kötü olması vs gibi durumlar sizce de yeni başlayacak biri için çok sıkıntı mıdır?
    2-araba ehliyetim var tekrar sınava girerken sağlıktan falan tekrar sınava girecek miyim?
    3-bursa'da yaşıyorum ama ailem istanbul'da olduğu için her hafta sonu gidiyorum. şehirler arası rahat kullanabileceğim bir motor önerebilir misiniz? fiyat araştırması yaptığımı söylemem anlamadığım için ama 4-5 milyarı gözden çıkardım. ve bu iş bana toplamda kıyafeti vs ile kaça patlar. çok fazla seçenek olduğunu gördüm ama ortalama bir şey söylerseniz sevinirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Arda_Karaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS
    Sadece 2. soruya cevap verebilirim. Sadece motor dersinden sınava gireceksiniz.

Alıntı Arda_Karaca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sadece 2. soruya cevap verebilirim. Sadece motor dersinden sınava gireceksiniz.
    teşekkür ederim hocam.
    diğer sorular içinde tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. öğrenme konusunda da endişeliyim açıkcası küçükken bisiklet bile süremezdim

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    hoşgeldin..

türkiye de yollar sonradan bozulmadı..bütün motorcular aynı yollarda öğrendi sürmeyi...
    ehliyet 500-600 e patlar..
    mont 300-400
    kask 200-500

elinde kalan paraya da 2. el çinli cruiser ya da commuter alabilirsin...

afatsum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT 07
    1. ve 3. sorunun cevabını kendin bulman lazım ne tarz bir motor lazım sana ?
    mesela birde ne kadar tehlikeli bu soruyu sormalı ve cevabını bulmalısın elbette tehlikeli sen ne kadar koruna bilirsin ? bunu bilmen lazım
    2. soruyu zaten @Arda_Karaca abimiz cevaplamış kolay gelsin diyorum forumda gezerek istediğin her şeyi bulabilirsin
    kolay gelsin şimdiden hayırlısı olsun diyorum
    Not: bende motor almadım daha alacağım aileme de senin gibi tehlikeli almayın diyorlar ama kendini ve evdekileri ikna ettikten sonra gerisi sorun değil sen kendini bil yeter

Motosikleti
    Benelli trk 502 & tvs neo x3i
    motosiklet tehlikelidir. Türkiyede bu tehlike ikiye katlar. yollarımızın ve insanlarımızın durumu malum.

ehliyet sınavında sadece 20 sorudan oluşan motor sınavına giriyorsun. en az 14 dogru cevap vermen gerekiyor.

uzun yol için seçenek çok ama önce tarzını belirlemelisin.

senin için uygun model tvs apache rtr gibi gözüküyor.
    NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

@afatsum
    ilk mesajda belirttim aslında nasıl bir motor aradığımı. şehirler arası kullanmak istiyorum. örneğin uzun yol yaptığım da da bana sıkıntı çıkarmaması önemli.

@sezer aykaç
    hocam çok fazla tarz var ama tam çözemedim olayı. söylediğiniz modele baktım gayet hoş teşekkür ederim. benim aradığım iş için daha çok hangi modeller bakmam gerekiyor peki?

Motosikleti
    Honda CBR125R
    ybr veya cbf te olabilir
    Öyle 3 aşağı 5 yukarı değil . 1 aşağı , 2 3 4 5 6 yukarı :pl:
    [I][B][U][COLOR="#FF0000"]~ Honda CBR125R[/COLOR][/U][/B][/I]

Motosikleti
    Mondial 125-KT idi satıldı.
    Kardeşim mesajına bakılırsa motor tecrüben yok.Tecrüben olmadan değil uzun yola,kısa yola bile çıkmak tehlikelidir motorla.Yani ben hemen öğrenirim bana bişey olmaz mantığı yanlıştır.Bursa-İstanbul arası yaklaşık 250 KM,bence her hafta motorla çok zor olur."İllaki motorsiklet almak istiyorum" demiyorsan eğer,4-5 milyara seni rahatlıkla uzun yola çıkaracak arabalara bakabilirsin.Misal;lada samara,ford taunus v.s..4-5 milyara çok rahat bulursun.

Motosikleti
    Benelli trk 502 & tvs neo x3i
    uzun yolda en rahat motosikletler touring ve enduro modellerdir. ama bunlar genelde yüksek cc dir ve acemi biri için tavsiye edilmez.

önerdigim model başlangıç için uygun modeldir. alternatif olarak yamaha ybr 125esd ve honda cbf150 düşünebilirsin. elbtte farklı modellerde var piyasada ama bu modellerin hem saglam ve sorunsuz hemde ufak tefek hasarlarda fatura kabarık olmaz.

sitede birçok konu var zamanında var yaza kadar. bol bol araştır olayı kendin çöz yoksa her kafadan farklı bişey çıkar.
    NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı calderon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba foruma üye oldum. yeni yeni motora merak saldım. konu hakkında bilgim yok forumda dolaşarak öğrenmeye çalışıyorum.mayıs ayında ehliyetimi alıp yaza da motor almayı düşünüyorum.ama bazı sorularım var
    1-çevremde çoğu insan güvenli olmadığını ileri sürerek almamam gerektiğini düşünüyor. yolların kötü olması vs gibi durumlar sizce de yeni başlayacak biri için çok sıkıntı mıdır?
    2-araba ehliyetim var tekrar sınava girerken sağlıktan falan tekrar sınava girecek miyim?
    3-bursa'da yaşıyorum ama ailem istanbul'da olduğu için her hafta sonu gidiyorum. şehirler arası rahat kullanabileceğim bir motor önerebilir misiniz? fiyat araştırması yaptığımı söylemem anlamadığım için ama 4-5 milyarı gözden çıkardım. ve bu iş bana toplamda kıyafeti vs ile kaça patlar. çok fazla seçenek olduğunu gördüm ama ortalama bir şey söylerseniz sevinirim.
    1 evet tehlikelidir ve sürüş tekniklerinden yoksun insanların elinde birde büyük hacimli (+250cc) motosikletler varsa tam bir ölüm makinası bile olabilir. O nedenle ekipmanların yanında (daha önce motosiklet hiç kullanmamışsan aşinalığın yoksa) hondanın gs1 kursuna katılmanızı şiddetle öneririm. çünki motosiklette amaç kazadan en az hasar almakdan ziyade kaza yapmamakdır çünki siz ne kadar önünüzdeki araca az hasarla çarpsanızda arkanızdan bir tırın gelmeyeceğinin garantisi yok

2 çok uyduruk 20 soruluk sınava gireceksiniz tabii birde direksiyon sınavı var hiç birşey bilmesenizde geçeceğiniz sınavlar ama siz motosiklete karar verdiyseniz sınav için değil kendiniz için, daha güvenli sürüş için çalışacaksınız

3) bütçenin minimum 1000tl sini ekipmanlara (kask mont dizlik eldiven vs..) 500 ila 700 arası eğitime ayırmanızı öneririm kalan paraya az daha ekleyerek 0km bir cbf150 yada tvs apache veya yamaha ybr125 alabilirsiniz

Ayrıca ilk motosiklet için 0 yerine 2.ele yönelmeniz daha iyi olabilir sizin için hem satarken çok zarar etmezsiniz hemde başına bir iş geldiğinde (allah korusun) 0 km kadar üzülmezsiniz. Hayırlısı olsun

Motosikleti
    R25
    1. eğer bilinçli hareket edersen ve önlemini alırsan( motor ekipmanlarıyla motora binersen) tehlikeyi büyük ölçüde azaltmış olursun ama herşey sonuçta arkadan gelip birinin dokundurması veya üzerine kıran bir arabaya bakar..risk her zaman var..istersen tankla gez.. yolların kötü olması bi dezavantaj değil bence sıkıntı yapmamalısın bunu..bütün motorcular aynı yolu kullanıyor.
    2. bu konu hakkında bilgim yok.
    3. fiyat araştırması yaptığında anlayacaksın ki 4-5 milyara pek de "şehirler arası rahat kullanabileceğin bir motor" bulman kolay değil.. fakat eğerki bütçeni arttıramıyorsan illa ki motor var.. ekipmana gelince 20 lirayada kask var 1000 lirayada .. fotoğraf çektirmek için alıyorsan 20 liralık kask mantıklı tabi fakat beynine ve kendine değer veriyorsan düzgün birşeyler almalısın (:
    kask için en azından 300 lira ayırmanı tavsiye ederim ..bende senin gibi bir acemiyim forumdan öğrendiklerimi paylaşacak olursam Nolan n84 serisinin bir kaskı işimizi görüyor ..olmadı daha düşük fiyata n62 n63 de olabilir..yahut scorpion.un 450 serisini de tavsiye ediyorlar..
    monta gelince bir yazlık mont ve su geçirmez mont almalısın bence.. su geçirmez mont olarak deri mont mantıklı..forumun reklam bölümünde, yukarıda hudson deri var..tavsiye ediyorlar.. yazlık olarak da revit markayı önerebilirim bu işin en iyilerinden..fakat fiyatı biraz yüksek 400 lira kadar..hudson derinin robocop montuna da 400 lira dersek büyük bir fiyat çıkar ortaya..yine forumdan daha düşük fiyata yazlık fileli mont tavsiyesi aldım.. venom marka montlar var daha düşük fiyata..150 TL gibi..
    bot çizme eldiven ve pantolon olarak bir tavsiyem yok bende araştırmadım henüz..
    özetleyecek olursak
    kask için (nolan veya Scorpion) 300 TL
    mont(Hudson robocop deri mont kışlık) 400 TL
    Yazlık mont(Venom) 150 TL
    yaklaşık olarak motosiklet dışında 1000 lira bütçe ayırmalısın ekipmana.. bu arada unutma alacağın mont tam korumalı olmalı(omuz, kol ve sırt koruması)
    birde kaskların güvenlik seviyelerini 5 üzerinden değerlendiren bu siteye de danışabilirsin..
    http://sharp.direct.gov.uk
    bu arada benim motorum ve ekipmanım yok..senin gibi niyetliyim bende ..forumdan ve etraftan öğrendiklerimi paylaşıyorum seninle

s.e.c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Duke 250, Mt25 abs, Cb250r, cbr 1000rr, Yamaha Fz8
    cbf 150, apache rtr150 ve yamaha ybr 125 in en eskisinden en son kasasına kadar hepsini kullanmış birisi olarak kesin olarak söyleyebileceğim bişey var.
    konfor da cbf 150
    güç, hız, sürüş keyfi, tasarım ve dolayısıyla çevreden toplanan beğeni açısından apache
    sağlamlık ve sorunsuzluk olarak ybr 125
    ama ben alıcak olsam kesinlikle apachenin son kasasından alırım çünkü onu kullanırken kendini daha iyi hissediyorsun ve en önemliside budur zaten. hem en sorunsuz ybr dediysem de apachenin sorunlu falan olduğunu düşünme o da gayet kalitelidir

forza46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    uzun yol yapacaksan keyif almalısın yoksa işkenceye dönüşüverebilir bi an da motorculuk . maddi durumunu bilmiyorum tabiki de ama biraz daha bütçeni zorlayarak 125 cc den uzak durmanı öneririm .
    Yavuz Sultan Selim Han

çok teşekkür ederim arkadaşlar. iyi kötü kafamda oturmaya başladı. kıyafetlere de hatrı sayılır para vermek gerektiğini bilmiyordum açıkcası motorun 4'de 1 fiyatına da onları alacağız demekki. bu arada honda'nın kursu da mantıklı geldi. ezbere iş yapmak istemiyorum ondan kurs vs.ye açığım. gösterdiğiniz motorlar içinde apachelerin tipi hoşuma gitti açıkcası. diğerleri çok küçük gibi duruyor. 190 boyum var bodyle uğraşıyorum motor bana saplanmış gibi de dursun istemiyorum

bu arada kışın yollar buzlanınca yada yağmurlu zamanda yani genel olarak kış şartlarında motor için ekipman değişimi yapılıyor mu? ona özel lastik vs. yoksa daha dikkatli allah'a emanet şeklinde mi çıkıyorsunuz yola mesela şuan bursa'da ara yollar buzlu hep o sıkıntıyı nasıl aşıyorsunuz?

mehmet_gemli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apach - SYM Wolf - Bajaj Dominar 400 (2023)
    Merhaba Arkadaşım Hoşgeldin Foruma.
    Bende 4 ay önce aldım motorumu bu sene bi motor aşkıdır çıktı pat diye gittim alıverdim TVS Apache RTR 150 mi Herkes o kadar karşı çıksada gerek motorsiklet kullanmama gerek motorsikletimin modeline bende araba aşkı vardı bi anda söndü gitti ve böyle başladık bende Bursa'da Oturuyorum bu arada Tvs öneririm gayet iyi diğer motorları açıkçası kullanmadım ama araştırdığıma göre gayet iyi hiç bir şikayetim yok uzun yol her türlü yapılır tavsiye ederim şimdiden hayırlısı olsun
    ehliyet konusu da benimde b ehliyet vardı a2 için normal sınava giriyorsun sadece motor sınavına 20 soruluk ondan sonra da direksiyon sınavı basit bu kadar kafaya çok takmaya gerek yok .
    Artı kıyafet konusu ben veno mont aldım 215 lira kask 130 lira yarım maske aldım 10 lira eldiven 45 lira dizlik 30 lira pantolon henüz almadım her türlü yola giderim ben bu şekil hava ne kadar soğuk olursa olsun yerler ıslak olmasın yeter

Alıntı s.e.c adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cbf 150, apache rtr150 ve yamaha ybr 125 in en eskisinden en son kasasına kadar hepsini kullanmış birisi olarak kesin olarak söyleyebileceğim bişey var.
    konfor da cbf 150
    güç, hız, sürüş keyfi, tasarım ve dolayısıyla çevreden toplanan beğeni açısından apache
    sağlamlık ve sorunsuzluk olarak ybr 125
    ama ben alıcak olsam kesinlikle apachenin son kasasından alırım çünkü onu kullanırken kendini daha iyi hissediyorsun ve en önemliside budur zaten. hem en sorunsuz ybr dediysem de apachenin sorunlu falan olduğunu düşünme o da gayet kalitelidir

Tvs konusunda kesinlikle katılıyorum arkadaşım benım de 2011 model gayet memnunum. Tavsiye ederim

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çok teşekkür ederim arkadaşlar. iyi kötü kafamda oturmaya başladı. kıyafetlere de hatrı sayılır para vermek gerektiğini bilmiyordum açıkcası motorun 4'de 1 fiyatına da onları alacağız demekki. bu arada honda'nın kursu da mantıklı geldi. ezbere iş yapmak istemiyorum ondan kurs vs.ye açığım. gösterdiğiniz motorlar içinde apachelerin tipi hoşuma gitti açıkcası. diğerleri çok küçük gibi duruyor. 190 boyum var bodyle uğraşıyorum motor bana saplanmış gibi de dursun istemiyorum

bu arada kışın yollar buzlanınca yada yağmurlu zamanda yani genel olarak kış şartlarında motor için ekipman değişimi yapılıyor mu? ona özel lastik vs. yoksa daha dikkatli allah'a emanet şeklinde mi çıkıyorsunuz yola mesela şuan bursa'da ara yollar buzlu hep o sıkıntıyı nasıl aşıyorsunuz?
    Yazlık kışlık lastikler alınıp mevsimlik değiştirilebilir ama motosiklet lastikleri biraz tuzlu olduğundan genelde 4 mevsim lastik kullanılır.

Ekipman içinde aynı durum maddiyat elveriyorsa yazlık kışlık ayrı montlar kullanmak daha verimli ve faydalı olur ama yeterli maddiyatımız yoksa 4 mevsim mont kullanıyoruz

Ayrıca yeterli tecrübe edinmeden karlı havada çıkmamanızı ve tecrübeniz olsada buzlu yola girmemenizi öneririm

mehmet tufan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BURGMAN
    motosiklet bir aşktır.
    öyle aman şöyle olurmu böyle olurmu diye düşünürsen
    yarın viraja girerken acaba şu kadar yatsammı diye çelişkide kalır düşersin.
    örnek vereyim.
    hava eksi kaç bilmiyorum.
    yollar buz bildiğin.
    motosikletimi naptım ettim çalıştıramadım az önce
    tam olarak yarım saat uğraştım, çalıştırdım ısıttım işe geldim
    ha bu ne alaka diceksin şimdii.
    bi taksiye atlasam 8 lira falan yazacaktı.
    vazgeçemiyoruz dostum biz bu aşktan.
    What goes around, Comes back arround...

Motosikleti
    yk 125
    kardeş eğer uzun yol düşünüyorsan 250 cc bi makina almanı öneririm çünkü bursa-istanbul ybr veya cbf ile çekilecek mesafe değil

)) annem de çok kızıyor motora binme me hatta oğlum evin önünden uzaklaşma bile diyor. ))

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)