Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Durduk yere motosikletim daha az yakmaya başladı ne iş ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Atahualpa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR 250E-9
    Normalde 100km de 4.5-5 litre arası yakan 2006 model bir Regal im var 8500km de. Egsozları tamamen açık bu nedenle yakıt tüketimi fazla biliyorum. Ancak nedense bu aralar 4 litre civarına indi yakıt tüketimi. Kullanım tarzım değişmedi, lastiklerim değişmedi sadece yeni zincir takıldı O ring li. Bunun da yakıt tüketimini azaltacağını hiç zannetmiyorum. Ne oldu da düştü bu tüketim, fikri olan var mı ?
    YOU WILL NEVER WALK ALONE

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Yakıtımı değiştirdin abi?
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Motosikleti
    RR 250E-9
    Valla genelde evime yakın olan bir Total istasyonu var oradan alırım yakıtı ama....

babaduru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yılların Eskitemediği Peugeot 103-CBR 250 R(2011)
    valla Motosiklette bilmem ama bisikletimde zinciri değiştirince yada yağlayınca acayip derecede kolay pedal atıyodum bence olay bu olabilir yada daha önceki ölçümünüz yanlış...

sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    bi çekiş kaybı var mı?

motor karbüratörlü mü? genelde karbüratörden sonraki motorla olan bağlantılarda bir delik yada hava kaçağı olduğunda, motora havanın bi kısmı karbüratörden geçmeden gittiği için yakıtta azalma, aynı zamanda performansta da düşüş olur.
    !?

HaydarBıçak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr125r
    Alıntı Atahualpa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Normalde 100km de 4.5-5 litre arası yakan 2006 model bir Regal im var 8500km de. Egsozları tamamen açık bu nedenle yakıt tüketimi fazla biliyorum. Ancak nedense bu aralar 4 litre civarına indi yakıt tüketimi. Kullanım tarzım değişmedi, lastiklerim değişmedi sadece yeni zincir takıldı O ring li. Bunun da yakıt tüketimini azaltacağını hiç zannetmiyorum. Ne oldu da düştü bu tüketim, fikri olan var mı ?
    bence regal imana gelmiştir

şaka bir yana şehir içi 3.5 - 4 litre tüketiyor benim ki şehir dışı rekorum 2.7 - 2.8 litre civarı ama genelde sakin kullanıyorum
    İkincilik kaybedenler içindir...

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Valla genelde evime yakın olan bir Total istasyonu var oradan alırım yakıtı ama....
    Bende 91 model bi transalp vardı.
    Eskiden Türk Petrolden alırdım,
    Daha sonra Shell BP gibi istasyonlar yaygınlaşmaya başlayınca benzinciyi değiştirdim.
    100 Kmh'de 0,8 lt gibi farklar çıkmaya başlamıştı.

Veya farklı oktanlarda benzinmi almıştım.
    Geçmiş zaman valla tam hatırlamıyorum.
    Ama yakıtla alakalı olarak yaklaşık 1 LT kadar düşüş yaşamıştım.
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    97 ile 95 oktan arasında belirgin fark oluyo abi hava sıcaklığıda acayip fark ediyor hava soğudukça daha az yakar
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaş çok yakar şikayet edersiniz az yakar yine şikayet anlamadım gitti yahu

Bırak kendi haline az yaksın ne güzel işte

Motosikleti
    RR 250E-9
    Performans da da bir düşüklük yok, biraz şehir dışı yaptım hafta sonu. Otobandan gittim bir süre yaldır yaldır 120 sabit. E ara hızlanmalar aynı, kalkış iyi. Ölçümde hata yok yaptığım kilometre belli aldığım yakıt belli. Dur bakalım aynı istasyondan kastırayım bir süre.

@Haydar Bıçak

Sen nasıl o kadar az yakıyorsun yahu ? 500Km gidersin bir depo ile şehir dışında o tüketimle. Kaç model senin motor? Egsozların orjinal mi bir de?

@Otopsici

97 oktan mı verdi acaba adam bana kazara ben farkında olmadan. Bir de hava ciddi soğuk bu aralar izmir de. Çok ciddi ayaz var sürekli

Motosikleti
    benelli tnt25
    motorun sıkıştırma oranına bakmak lazım. genelde 10:1 in üstünde ise 97, 10:1'in altında ise 95 daha iyi olması lazım bildiğim kadarı ile. oktan bakımından
    !?

tekhancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2012 GT250R (kırmızı-beyaz)
    o derece etki eder mi bilmiyorum ama yine de zincir-dişli olayını hafife almamak lazım... havalar soğuk olduğu için farkeder mi acaba? pek zannetmiyorum ama soğuk havada az yakma gibi bir durum olmuş olabilir mi?
    başkalarının kusur ya da avantajlarına odaklanmaktansa, kendi yanlışlarını düzeltmeye çalış ve elindeki fırsatların farkında ol... dünyada birşeyleri düzeltmek istiyosan önce kendinden başla...

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Alıntı otopsici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    97 ile 95 oktan arasında belirgin fark oluyo abi hava sıcaklığıda acayip fark ediyor hava soğudukça daha az yakar
    Soğuk havada verim hadisesi doğru, F1 takımları birkaç sene öncesine kadar soğutarak kullanıyordu yakıtkarı, sanırım verimi ve/veya performansı cüzzi olarak arttırıyordu bunu yapmak. Daha sonra yasaklandı nedenini tam bilemiyorum.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

Motosikleti
    cbr125r
    motosiklet 2006 model ama benden önceki sahibi motor ve şanzumanı sıfırlamış toplam kilometre 25.000

19000 de sıfırlanmış

egzozlardan susturucu çıkartılmış dün akşam Alper_Tim söyledi onuda ama hepsi değil sanırım çünkü çok ses çıkmıyor

ben 20 ve katlarında vites değiştiriyorum arada artçımda oluyor ama çok nadir gaza gelirim trafikle beraber hızlanırım

kısaca sakin kullanıyorum motoru bağırtmıyorum ve motoru ısıtmadan yola çıkmıyorum

---------- Post added at 00:14 ---------- Previous post was at 00:11 ----------

soğuk hava sıcak hava meselesini ben açıklıyım

hava soğuk olunca hacmi küçülüyor birim hacime düşen oksijen miktarı artıyor

motora ne kadar çok oksijenli hava girerse yanma o kadar iyi oluyor

hava ısınınca hacmi artıyor birim hacimdeki oksijen azalıyor bunun sonucunda alınan havada daha az oksijen oluyor ve yanma nispeten kötüleşiyor

1.7 renault flash marka arabama havayı soğutup sıkıştıran bir düzenek eklemiştik sonuç muhteşemdi

Motosikleti
    benelli tnt25
    Alıntı Shrieker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Soğuk havada verim hadisesi doğru, F1 takımları birkaç sene öncesine kadar soğutarak kullanıyordu yakıtkarı, sanırım verimi ve/veya performansı cüzzi olarak arttırıyordu bunu yapmak. Daha sonra yasaklandı nedenini tam bilemiyorum.
    soğuk havalarda, yakıttan ziyade, hava soğuduğu için yoğunlaşıyor. yani normalde 250cc motora, yaz günlerinde 200 cc hava dolarken kış günlerinde 300 - 350 cc yoğunlukta hava girebiliyor. ama karbüratörden akan havanın yoğunluğu artsa da hacmi aynı kalıyor.
    bi nevi turbo etkisi
    !?

Motosikleti
    RR 250E-9
    Valla ben de bunların hepsini yapıyorum. Benim motoru da ben 3.500km de aldım ( Ahırdan çıkardım yatırmış ilk sahibi) bundan tam 11 ay önce, 8500 e getirdim 11 ay da. Egsoz susturucuları tamamen çıkarılmış ben almadan. Yakıt tüketimi de yukarıda yazdığım gibi hep. Ama teknik verileri incelediğimde de hep fabrika değerleri benim yaktığım kadar görünüyor. Çok iyi seninki. Düz yolda gördüğün maksimum sürat nedir ? Fabrika verileri 110km diyor buna mesela

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Fakir karışım oluyordur.
    www.motorumla.net

Motosikleti
    cbr125r
    Valla ben de bunların hepsini yapıyorum. Benim motoru da ben 3.500km de aldım ( Ahırdan çıkardım yatırmış ilk sahibi) bundan tam 11 ay önce 8500 e getirdim. Egsoz susturucuları tamamen çıkarılmış ben almadan. Yakıt tüketimi de yukarıda yazdığım gibi hep. Ama teknik verileri incelediğimde de hep fabrika değerleri benim yaktığım kadar görünüyor. Çok iyi seninki. Düz yolda gördüğüm maksimum sürat nedir ? Fabrika verileri 110km diyor buna mesela
    ne zaman son hız denemesi yapsam kıyamıyorum motora 120 de bırakıyorum

geçenlerde rutin 2000 bakımında yağ, hava filtresi, buji değiştirdim 125 yaptı ama aynalarda titreşimden birşey göremedim bıraktım bende

devam etsem 130 başkasının motoru olsa 135 yapardım heralde

Motosikleti
    RR 250E-9
    Bundan bir %10 düşelim hata payı olarak 122 falan eder. E normal o zaman benim alet de Gps ölçümlerinde bu kadar görüyor. Hoş bir sübap ayarına gireceğim yakın zamanda bir de o zaman bakmak lazım tüketime. Sağolun arkadaşlar.

speedy2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1150GS ADV
    Alıntı otopsici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Katılıyorum,soğukta benzinci tabiri ile mal daha yoğunlaşıyor ve sonuç daha az tüketim.
    Kendi motorumdada aynı sonuç kışın daha az tüketim değerleri oluşuyor.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)