Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

V silindir ile sıra silindir arasındaki ses farkı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    RR - DADYW Class 250cc
    Selamlar,

Haftasonu şöyle bir gezerken karaköydeki Zongzhen bayine girdim. Motor 250cclik V silindir güzel bir chopper. Lakin 4.750lik fiyatıyla diğer çinlilerden biraz ayrılıyor.

Motoru çalıştırdığımızda klasik chopper sesini gayet güzel duydum . Tabiri biras saçma ama par par par diye kesik kesik gelen sesten bahsediyorum.

Oradaki elemanda bu sesi sıra silindirden alamazsın dedi. Açıkçası Regal Raptor olsun, Seyhan olsun hakkaten bu motorların sesleri araba gibi çıkıyor. Tok ama düz bir ses.

Acaba elemanın dediği doğru mudur? Sıra ile V silindir arasında böyle bir ses farkı varmı? Yoksa tamamen egzos ile mi ilgili??

Nedir acep fikriniz bu konuda?????

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Prometheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    2 ile 4 silindir arası farkı biliyorum ben
    Onur Yollarda
    Facebook: http://www.facebook.com/OnurYollarda
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC1TqEwgGS4AHvdmULc9qoIQ

ccbbdd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    5Yamaha3Virago5
    var tabiki V motordan çıkan ses sıra tip silindirden çıkmaz V motorda silindirlerin çalışma şekli sıradan farklı bu sebepten ses farklı olur,En500 sesi su motoru gibi çıkar Virago535 in aslan kükremesi gibi..
    [B]"Akıllı olanlar sebepler konusunda tartışırlar,ama nihai kararı sonuçta sürekli aptallar verir...!"[/B]

Infaustus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson Sportster 1200
    Barış'a aynen katılıyorum. V motorun sesi farklıdır. Cruiser motorların o meshur sesi ancak V motor oldugunda alınabilir. Bu arada iki değişik V motor sesi için linkler vereyim..

İlki aslan gürlemesi gibi sesiyle ünlü bir harley davidson.. İşte Fatboy'un motor sesi..
    http://www.bc.edu/bc_org/avp/law/st_...1101_fatboy.au

Ve Honda Shadow Ace 1100'ün sesi.. Arada oldukca fark var..
    http://www.bc.edu/bc_org/avp/law/st_...101_shadow.wav
    Kralını tanımam. Edirne Motorcycle Club!!!

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Ertuğrul_Öz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dışı büyük içi küçük sarı şey
    Dikkat ederseniz. tok ses veren motorlar hacimlerine oranla düşük güç üreten,alçak devirli,karbüratörlü,fazla yakıt tüketen,zayıf susturuculu motorlardır. Amerikan v8 ler ve HD v2 ler.
    Ducati de v2 ama sesi hiç te tok çıkmıyor.

Bu işten anlayan birisi bizi aydınlatsa iyi olur.

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu birazda eksozla alakalıdır her v motor aynı sesi çıkarmaz
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Infaustus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson Sportster 1200
    Yukarda verdiğim linkteki sesleri bir dinleyin.. Harbi cok guzel ya.. Winamp'da 15 dakkadır repeat ederek bu sesleri dinliyorum Benimkisi de biraz psikopatlık ya neyse..

Ha bu arada bu fatboy neye benzer diyenler için bir link size..
    http://patrickweb.com/gallery/slides...rcycles_fatboy
    Kralını tanımam. Edirne Motorcycle Club!!!

Prometheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    V motorun beygiri düşük ama torku fazladır.
    Onur Yollarda
    Facebook: http://www.facebook.com/OnurYollarda
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC1TqEwgGS4AHvdmULc9qoIQ

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    Mantık olarak hiçbir farkı yok.Yakıt nereden bilsin sıralı,boxer,v motoru. Eminim aynı çap strok,sübap, devir...oranına sahip.Yani kısaca v2 motoru şööyle büküp sıralı hale getirsek sesi değişecekmi yani

Prometeus aslında v motorun torku fazla falan değildir. beygir gücüne oranla torkunun fazla olmasının nedeni beygir gücünün motor hacmine oranla düşük olmasıdır.

Motosikleti
    RR - DADYW Class 250cc
    Alıntı cenkmenderes adlı üyeden alıntı
    Yukarda verdiğim linkteki sesleri bir dinleyin.. Harbi cok guzel ya.. Winamp'da 15 dakkadır repeat ederek bu sesleri dinliyorum Benimkisi de biraz psikopatlık ya neyse..

Ha bu arada bu fatboy neye benzer diyenler için bir link size..
    http://patrickweb.com/gallery/slides...rcycles_fatboy

yaw ben açamadım gönderdiğin linkleri. Sesler baya iyi sanırım o kadar dinlediğine göre. Rica etsem obuke@umtas.com.tr adresine gönderebilirmisin?

Arkadaşlar çok saolun fikirlerinizi paylaştığınız için....LAkin bende hem tork hemde ses sevdasına düştüm, sırf bu yüzden kararttım gözleri KW Supershadow la Land cruiser'ı bekliyorum sabırsızlıkla

Motosikleti
    5Yamaha3Virago5
    tabiki silindirin duruş şekli sesi değiştirir sonuçta sesi ortaya çıkaran ne pistonlar değilmi onların yuvalara ne şekilde girip çıktığı sesi belirler elbette,sesin şiddeti demiyorum bakın,şekli biri patpatpatpat derken diğeri patapatapatapata diye çalışır hepsi bu.yada homurhomurhomur şeklindede olabilir
    [B]"Akıllı olanlar sebepler konusunda tartışırlar,ama nihai kararı sonuçta sürekli aptallar verir...!"[/B]

mastergenie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Prometheus adlı üyeden alıntı
    2 ile 4 silindir arası farkı biliyorum ben
    2 ile 4 zamanlımı diyecektin?

mastergenie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı cenkmenderes adlı üyeden alıntı
    Barış'a aynen katılıyorum. V motorun sesi farklıdır. Cruiser motorların o meshur sesi ancak V motor oldugunda alınabilir. Bu arada iki değişik V motor sesi için linkler vereyim..

İlki aslan gürlemesi gibi sesiyle ünlü bir harley davidson.. İşte Fatboy'un motor sesi..
    http://www.bc.edu/bc_org/avp/law/st_...1101_fatboy.au

Ve Honda Shadow Ace 1100'ün sesi.. Arada oldukca fark var..
    http://www.bc.edu/bc_org/avp/law/st_...101_shadow.wav
    Bir açıklama yazayım dedim: Aradaki fark motor hacminden yada egzosdan falan değil, V'nin açısından. HD'nin sesini HD sesi yapan motorun açısı, ve bu açı patentli olduğundan başka hiç bir marka kullanamıyor.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    Aslında o homurdama sesinin ana sebebi chopper v motorlarda kurs mesafesinin (pistonun ötelenme mesafesi) uzun olmasıdır. Mesela boxer motorların kendine has bir sesi vardır,bunun ana nedeni de o kurs mesafesinin kısa silindir çapının büyük olmasıdır.

ccbbdd senin yaklaşımdan yola çıkarsak 26 derece eğimli rampada (v52/2=26 derece) duran sıralı silindirli bir arabanın motor sesinin değişmesi lazım
    Kaldı ki birçok modern otomobilde yarım sekiz diye tabir edilen eğimli dört silindirli motorlar (mercedes A) kullanılmaktadır. Bunların da homurdaması gerekmez mi ?

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    Alıntı mastergenie adlı üyeden alıntı
    Bir açıklama yazayım dedim: Aradaki fark motor hacminden yada egzosdan falan değil, V'nin açısından. HD'nin sesini HD sesi yapan motorun açısı, ve bu açı patentli olduğundan başka hiç bir marka kullanamıyor.
    Anlamıyorum neye dayanarak bu yorumlarda bulunabiliyorsunuz .Açının patenti mi olurmuş Allahaşkına. HD bir dönem motor sesi japonlar tarafından taklit edilmesin diye sesin patentini almaya kalkıştı. Ama nafile.

Daha önce de yazmıştım ducati sport motosiklet ve v2 niye homurdamıyor buna cevap verebilecek kimse varmı aranızda

Doğrudur.

İçten yanmalı motorlarda v şeklindeki silindirlerin çıkardığı ses farklı olur. Sebebi ateşleme zamanlası ve silindirlerin birbirinden uzak olması ile alakalıdır.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    Konuyu teknik olarak biraz daha açabilirmisin lütfen.

Motosikleti
    5Yamaha3Virago5
    Alıntı Akira adlı üyeden alıntı
    Daha önce de yazmıştım ducati sport motosiklet ve v2 niye homurdamıyor buna cevap verebilecek kimse varmı aranızda
    eksozla alakalıdır,,benim 250 cc lik v motor yamaha homurduyor çünkü

Alıntı Akira adlı üyeden alıntı
    ccbbdd senin yaklaşımdan yola çıkarsak 26 derece eğimli rampada (v52/2=26 derece) duran sıralı silindirli bir arabanın motor sesinin değişmesi lazım
    Kaldı ki birçok modern otomobilde yarım sekiz diye tabir edilen eğimli dört silindirli motorlar (mercedes A) kullanılmaktadır. Bunların da homurdaması gerekmez mi ?
    alakası yok benim anlattığım şey ile..

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    Teknik konulara çok meraklıyımdır. Yaw bu işi silindirler şöyle sağlam ve teknik olarak açıklayabilecek birisi çıksa da cahil kalmasak.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Selam,

V motorların, sıralı olanlardan en büyük farkı bunlarda her iki silindirin tek krank koluna bağlı olmasıdır. Bu sebepten aynı devirde iki silindirin ateşleme zamanları arasındaki fark, sıralı bir motora göre farklı olacağından sesi de farklı çıkar. Bence yine de en büyük farkı egsoz sistemi oluşturur. Harley Davidson açıya patent alabileceğini sanmıyorum.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler