Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosikletten Düşme Tekniği.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Honda Hornet 900
    1)Motordan ayrılın
    2)Kollarınızı açmayın
    3)Kafanızı korumaya çalışmayın
    4)Düştükten sonra kalkmaya çalışmayın
    5)Hemen kalkıp motosikleti düzeltmeye çalışmayın

Sürüklenme esnasında ayağa kalkmaya çalışırsanız ,kolunuzu bacağınızı açarsanız bi yerlerinizi kırarsınız .
    Sürüklenme sırasında motosikletten mutlaka ayrılmaya çalışın , size ne kadar uzak olursa o kadar az zarar görürsünüz .Kafanızı korumanıza gerek yok , çünkü kaskınız var .Nasıl yuvarlanıyorsanız aynı şekilde devam edin , herhangi bir pozisyon almaya çalışmayın , 2 -3 takladan sonra durursunuz .

kazadan sonra : durduğunuz yerde kalın , önce sakinleşin . şu an vücudunuzdaki adrenalin o kadar fazla ki ağrınızı hissetmeniz 5-10 dakika sürer . yattığınız yerden vücudunuzu kontrol edin .önemli birşeyiniz yoksa yavaşça kalkın .
    Faydalı olacağını düşündüm
    alıntıdır
    En iyi sürücü, kendini karşısındakinden koruyabilendir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Merak ettim, tecrüben nedir? Bu yazdıkların neye dayanıyor? "Nasıl yuvarlanıyorsanız aynı şekilde devam edin" gibi şeyler ile motosikletten düşme tekniği olur mu?!?
    #sürenadam

gorkemuls - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hysong GV 250
    Arkadasim keske alinti yaptigin yeri de yazsaydin. En azindan orda nasil yazdigina da bakardik

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Honda Hornet 900
    Syanur : Gp yarışlarını izliyosan görmüşsündür.Motosikletten düşen sürücü takla tarken hiçbir şekilde karşı bir hareket yapmıyor.söylendiği gibi 4-5 takladan sonra duruyor.Bir kere mantıken bakarsak takla atarken kolunun yada bacağının vücudunun altında kalarak kırılması olağan bişey.11 Yıldır motosiklet kullanıcısıyım.
    gorkemuls: Alıntı yaptığım yerden direk kopyala yapıştır yaptım.
    En iyi sürücü, kendini karşısındakinden koruyabilendir.

Motosikleti
    SYM GT EVO 250 İ
    Bir diğer motor sitesinden alıntı yapılmış,

Bence denilenler doğru, çünkü yarışlarda düşen pilotlar bunları uyguluyor.

egelim 43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 UPM (Pizzacı moturu) :)
    Teşekkürler paylaşım için aklımızın bi köşesinde bulunsun unutmayalım ama kullanmak zorundada kalmayalım inşallah
    "HERKESİN DOĞRUSU KENDİNE DOĞRU"eşşşşşekkkk gibi çalış insan gibi yaşa bumu la dünya?

Zippo's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 600F ABS
    Bencede yazilanlar gayet mantikli.Tesekkurler bilgiler icin

ramizan83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speed150 mc150 kuba125-12d wolf125 yenidenMC-X
    bilgiler çok faydalı teşekkürler
    Bana göre en iyi Köpek: Isırmayan Köpek.

Soykan67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Bilgiler için çok teşekkürler.Uyulması gereken püf noktaları fakat o esnada kimsenin aklına gelmez.Özellikle ilk kazada.

Rebornx4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 150nk
    Giyotin bariyerlere karşı da bir taktik varmı acep?

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı Rebornx4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Giyotin bariyerlere karşı da bir taktik varmı acep?
    Olduğun gibi bırak kendini -no resistance-, sürücüler öyle yapıyormuş.
    #sürenadam

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Yıllardır bu maddeleri okurum ve sadece/halen düştükten sonra motordan nasıl ayrılacağımı anlayamadım. Diğer maddelere itiraz yok zaten
    Virajı alamayıp arka fren kızaklamasıyla kendimi yere saldım ve motor önde ben arkada sürüklenmeye başladık. İkimiz de hem sürükleniyor hem de hafiften dönüyoruz.
    Bir ara sağ ayağım motora temas etti ve egzosda 2,5 yıldır botumun tabanının izi var, çıkmadı lanet bir türlü
    Şimdi ben sürüklenme anında hem kolumu bacağımı oynatıp toparlanmaya çalışmayacağım (ki son derece doğru), hem de motordan ayrılmaya çalışacağım. Nasıl olacak bu peki

tombo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    çapırdı çıplak oldu SUZUKI GSR 600 K7
    Motorla sürüklenirken bacağını oynatıp motoru iterek kurtulmaya çalışabilirsin

Sonrasında oynatmasan olur bence

BBelt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gayet güzel bir yazı bence. Teşekkürler.

Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yıllardır bu maddeleri okurum ve sadece/halen düştükten sonra motordan nasıl ayrılacağımı anlayamadım. Diğer maddelere itiraz yok zaten
    Virajı alamayıp arka fren kızaklamasıyla kendimi yere saldım ve motor önde ben arkada sürüklenmeye başladık. İkimiz de hem sürükleniyor hem de hafiften dönüyoruz.
    Bir ara sağ ayağım motora temas etti ve egzosda 2,5 yıldır botumun tabanının izi var, çıkmadı lanet bir türlü
    Şimdi ben sürüklenme anında hem kolumu bacağımı oynatıp toparlanmaya çalışmayacağım (ki son derece doğru), hem de motordan ayrılmaya çalışacağım. Nasıl olacak bu peki
    Ağa onu düşme anında yaptın yaptın, yapamadın geçmiş olsun
    I'm all alone, I smoke my friends down to the filter...

Motosikleti
    NX 400
    Alıntı BBelt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ağa onu düşme anında yaptın yaptın, yapamadın geçmiş olsun
    Teknik reca etsek

Belki konu daha yararlı hale gelir.
    Ne zamandır konuşmuyorduk bu tür şeyleri.

BBelt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teknik reca etsek http://serve.mysmiley.net/happy/happy0071.gif

Belki konu daha yararlı hale gelir.
    Ne zamandır konuşmuyorduk bu tür şeyleri.
    Yaf ben trafiğe kapalı alanda sürekli çalışıyorum bu düşme tekniklerini. Yalnız her çalışmadan sonra 2 ay alçıda kaldığımdan bir de iki üç düşmede bir motoru değiştirmek zorunda kaldığımdan tekniği mükemmelleştirmek için zamana ihtiyacım var
    I'm all alone, I smoke my friends down to the filter...

Motosikleti
    NX 400
    Sofuoğlu anlatırdı amma, o da bu foruma gelmez ki

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    Alıntı BBelt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaf ben trafiğe kapalı alanda sürekli çalışıyorum bu düşme tekniklerini. Yalnız her çalışmadan sonra 2 ay alçıda kaldığımdan bir de iki üç düşmede bir motoru değiştirmek zorunda kaldığımdan tekniği mükemmelleştirmek için zamana ihtiyacım var
    Bu işleri düşerken aklımıza getirmemiz çok zor iş. 1-2 sn de ne yaptın yaptın. O arada zaten kaza şokunda olacağından bunları hatırlayıp uygulamak ancak tecrübe ile refleks olursa imkanlıdır. Frenleme çaışmasını bu yüzden yaparız. Bir kaç ayda bir boş alanlarda kızaklayıp durma, engelden kaçma çalışmaktaki fayda da budur. Ama Senin de dediğin gibi Hakan bu işi çalışmak için ne uygun ekipmana ne de ziyan edecek motora sahibiz. O yüzden mümkünse düşmeyin Sonra da dua edin de şans torbanız dolu olsun. yapacak çok bir şey yok. Eğer bir yarış sürücüsü değilseniz muhtemelen bu düşme taktiklerini uygulayıp alışkanlık kazanacak kadar geliştirmeniz hayal olarak kalacak. İnşallah kimsenin işine yaramak zorunda kalmaz bu bilgiler. Vesile ile şu kaza konu başlıkları altında uzuuun uzuun kaza anını anlatan şöyle yaptım böyle yaptım kurtuldum diyen arkadaşlara çok gıpta ettiğimi söyleyeyim içimde kalmasın Umarım ben de ilerde o kadar iyi motorcu olur da kazada bu bilgileri kullanırım.
    Gökhan YAŞDAL

Motosikleti
    honda sw 600 abs
    Merhabalar,

Düşmenin bir sürü şekli var demek yalnış olmaz. Motorun üzerinden aşmaya yapacak ne var bilmiyorum ama motoru yatırarak düşmeyi becerebileceğiniz bir durum var ise motoru (mevcut durumu da değerlendirerek) mümkün olduğunca yavaşlayabilmek için son ana kadar motordan ayrılmadan kalmalı. Etrafı kolaçan edip uygun bir şekilde motoru kendinizden uzaklaştıracak bir hamle ile kendinizi ayrı taraflara iterek düşmelisiniz. Motorun yatmasını mümkün olduğunca beklerken (yüksekten düşmemek için) yatan taraftaki ayağı motorun altında kalmaması için çekmeyi unutmamalısınız. Sırtınızda koruma var, sırt üstü düşmeyi seçmek daha akıllıca görünüyor. Yere değerken bir elinizle yeri tokatlamak düşme enerjinizi azaltacağı için faydalı (uzakdoğu sporları yapanlar düşerken bu tekniği kullanırlar). Yere sırt üstü düşerken kaplumbağa gibi kalarak yerde sürüklenmeye çalışmak ayrıca olabildiği kadarıyla elleri ve ayakları kullanarak yuvarlanmamaya çalışmak lazım. Başımdan geçmiş bir düşmedir. Tabi bu düşmenin oldukça rahat olduğu açık. Bütün bunları motosiklet sitelerinde okuduklarımdan ve aikidodan yararlanarak yaptım. Özellikle Donald Duck teorileri bende faydalı oldu.

Kaza işe şöyleydi; yandan beni şeritte görmeyen bir arabanın sol şerite girmesi ve beni ittirip devirmesi ile gerçekleşmiş bir düşmeydi bu. 70km civarında bir hızdaydım. İstanbul Maltepe'deki Honda'ya doğru Kadıköy yönünde aşağı doğru inerken gerçekleşti. Hava yağmurluydu ve ben kendimi bariyere denk gelmeden (biraz aşağıda üst geçitin altında başlıyordu bariyer) motoru sağ ayağımla iterekortadaki çimenliğe atabildim ve kaplumbağa gibi sırt üstü kaydım. Ben 50mt kadar, motor ise aşağıya düzlüğe kadar 70mt kadar kaydı. Her zaman öyleu şanslı bir yer denk gelmeyebilir tabi. Ondan sonra ABS'li bir motor edindim(2005) onu kullanıyorum artık.

Herkese kazasız günler dilerim.

Kutalmış keskin

mayildiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 abs
    Alıntı kkeskin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

Düşmenin bir sürü şekli var demek yalnış olmaz. Motorun üzerinden aşmaya yapacak ne var bilmiyorum ama motoru yatırarak düşmeyi becerebileceğiniz bir durum var ise motoru (mevcut durumu da değerlendirerek) mümkün olduğunca yavaşlayabilmek için son ana kadar motordan ayrılmadan kalmalı. Etrafı kolaçan edip uygun bir şekilde motoru kendinizden uzaklaştıracak bir hamle ile kendinizi ayrı taraflara iterek düşmelisiniz. Motorun yatmasını mümkün olduğunca beklerken (yüksekten düşmemek için) yatan taraftaki ayağı motorun altında kalmaması için çekmeyi unutmamalısınız. Sırtınızda koruma var, sırt üstü düşmeyi seçmek daha akıllıca görünüyor. Yere değerken bir elinizle yeri tokatlamak düşme enerjinizi azaltacağı için faydalı (uzakdoğu sporları yapanlar düşerken bu tekniği kullanırlar). Yere sırt üstü düşerken kaplumbağa gibi kalarak yerde sürüklenmeye çalışmak ayrıca olabildiği kadarıyla elleri ve ayakları kullanarak yuvarlanmamaya çalışmak lazım. Başımdan geçmiş bir düşmedir. Tabi bu düşmenin oldukça rahat olduğu açık. Bütün bunları motosiklet sitelerinde okuduklarımdan ve aikidodan yararlanarak yaptım. Özellikle Donald Duck teorileri bende faydalı oldu.

Kaza işe şöyleydi; yandan beni şeritte görmeyen bir arabanın sol şerite girmesi ve beni ittirip devirmesi ile gerçekleşmiş bir düşmeydi bu. 70km civarında bir hızdaydım. İstanbul Maltepe'deki Honda'ya doğru Kadıköy yönünde aşağı doğru inerken gerçekleşti. Hava yağmurluydu ve ben kendimi bariyere denk gelmeden (biraz aşağıda üst geçitin altında başlıyordu bariyer) motoru sağ ayağımla iterekortadaki çimenliğe atabildim ve kaplumbağa gibi sırt üstü kaydım. Ben 50mt kadar, motor ise aşağıya düzlüğe kadar 70mt kadar kaydı. Her zaman öyleu şanslı bir yer denk gelmeyebilir tabi. Ondan sonra ABS'li bir motor edindim(2005) onu kullanıyorum artık.

Herkese kazasız günler dilerim.

Kutalmış keskin
    Tecrübenizi aktardığınız için teşekkürler. Düşme teorileri kadar gerçek hayatta yaşanmış düşüşleri bilmekte faydalı olsa gerek.
    Benimde bir düşme anım var ama malesef çok ezik. "O ne ya asfalt mı?" ve sürüklenme. Bitti.
    Sanıyorum düşme anında ilk verilecek tepki motorun yada yattığı taraftakı bacağımızı yukarı çekmek olmalı. Daha sonrasını takip edip kontrollü bir şekilde düşebilen bir zihin zaten teoriyide uygulayabilir, ama benim gibi düşmüşsen bacağını kurtardığına şükredebilirsin.
    Haksızlığın önünde eğilmeyin, hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)