Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Bim Akü Şarj Cihazı - 25 Kasım

Motovento
    REKLAM ALANI
    FatihKARAKAŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1200 RT
    Arkadaşlar BİM'in camında insertde bulunan Akü dikkatimi çekti.
    Oldukça cazip fiyata, ne dersiniz alınır mı??
    İnsert aşağıda

Bu arada başlığı yanlış yazmışım mod. lar düzeltirlerse sevinirim Şat ---> Şarj olacak

# Çocukluk saflığını kaybetmeyen adama büyük adam denir. (Mencius) #

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Soykan67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Bence çok gerekli bir şey değil.Akünün bitmesinden en azından benim açımdan sorun değil.Ama evin yada arabanın bir köşesinde ne olur ne olmaz diye bulundurulabilir.

_w_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Breton 125
    Akü şarj cihazı seçerken düşük amperde şarj eden şarj cihazları tercih edin. çünkü motosiklet aküleri araba akü gibi 50-60 amper değildir. şarj cihazının şarj çıkış gücü yüksek olmaması lazım yüksek olursa motosiklet aküsü ölüyor. Bizzat yaşadığım bir durum 12 Ah bir şarj cihazına taktığım Yuasa marka (7 ah) aküyü 1 saat şarjda tutarak aküyü öldürdüm. Bim Konusuna gelince aldığım her elektronik eşya bozuk çıktı.
    Kompresör- ışıldak- elektrikli ısıtıcı - aldık hepsi bozuldu. Komşumuz Asus laptop aldı laptopu şarja takmadan biraz kullanmışlar sonra şarja takmışlar tekrar açılmamış. Baktım Bilgisayardan yanık kokusu geliyordu. Amacım Bim i kötülemek değil. Sadece elektronik parçaları çabuk bozuluyor. Broşürde görülen araba şarj cihazı galiba.
    Ben Yaşadıkça Sen ÇıLdIrAcAksIn!!!
    Kanuni Breton _Mavi Ejder_

Vedalar Zamansız olur...

Motosikleti
    BMW R 1200 RT
    Alıntı _w_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Broşürde görülen araba şarj cihazı galiba.
    Akü Şarj cihazının üzerinde araba ve motor resmi var.

http://img197.imageshack.us/img197/6039/bim25.jpg büyük haline linkten bakın

Akü dolum cihazlarını gereksiz görüyorum. Evinizde mutlaka 12 V'lik bir adaptör vardır. Ucundaki fişi yan keskiyle kesip atın, kablonun ucunu 5 cm kadar sıyırın, akü başlarına ikisini de dolayın ve adaptörü fişe takın. Akünün akım kapasitesini adaptörün çıkış akımına bölün, aküyü en fazla o kadar saat akımda bırakın.
    Hızlı akım konsu ise doğru. En basit örnek, sıradan piller GP rapid charge ile dolmaz, dolarsa da hemen ölür. Bir defasında kardeşimin yanlışlıkla koyduğu pil akmıştı, düşünün gerisi.

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Katı meyve presi kazık fiyatmış! Çok benzerini Kipa'dan 29 liraya aldık.
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

gugukk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Beyaz Gt250r - Fiat 500L Living
    Ne olur ne olmaz bence evde olması gerek kışın kullanılmayan motorların aküleri bitiyor en azından bu cihaz ile şarj etme imkanı olur en azından arabada dursun lazım bir gün
    2011 Hyosung GT250R EFI Beyaz

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Eğer motosiklet aküsü şarj etmek içinse böyle bir şarj aletine gerek yok. Şu linkteki gayet güzel işinizi görür. http://urun.gittigidiyor.com/elektro...ihazi-47567431

Alıntı A2+B adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Akü dolum cihazlarını gereksiz görüyorum. Evinizde mutlaka 12 V'lik bir adaptör vardır. Ucundaki fişi yan keskiyle kesip atın, kablonun ucunu 5 cm kadar sıyırın, akü başlarına ikisini de dolayın ve adaptörü fişe takın. Akünün akım kapasitesini adaptörün çıkış akımına bölün, aküyü en fazla o kadar saat akımda bırakın.
    Aküyü bir adaptörle bu şekilde tam şarj edemezsiniz.

cbr125cbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150'2011 Kırmızı
    Sizi böyle alalım Benimde aklıma geldi, üstelik sık sık binemiyorum haliyle bitiyor aküm çakmak girişinden kolay şarj edebilirim sanırım..

http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...apalim-mi.html

gugukk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Beyaz Gt250r - Fiat 500L Living
    aşağıdaki linkte daha ayrıntılı açıklama var

http://www.malzememarket.com/detail/...kne-akusu.html

Einhell BT-BC 12 Akü Şarj Cihazı 12Volt 26-200 Ah ye uygun
    Akım göstergesi (ampermetre)
    Ters kutup, aşırı yük ve kısa devre
    koruması
    Taşıma kulbu
    İzole metal dış kaplama

Şarj gerilimi 12 V
    Şarj akımı 8 A / 12 A
    Batarya kapasitesi 26 - 200 Ah
    Net/Brüt ağırlık 3.33 / 3.6 kg
    Ambalaj boyutları 215 x 190 x 125 mm
    Art.No. 10.567.00
    2011 Hyosung GT250R EFI Beyaz

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hızlı akım konsu ise doğru. En basit örnek, sıradan piller GP rapid charge ile dolmaz, dolarsa da hemen ölür. Bir defasında kardeşimin yanlışlıkla koyduğu pil akmıştı, düşünün gerisi.
    Şu adaptör mevzusunu biraz daha ayrıntılı açarmısınız mesela elimizde 24 volt 4 amper akü var bahsettiğiniz yöntem için nasıl bir adaptör kullanmalıyız?

Alıntı Slayerrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aküyü bir adaptörle bu şekilde tam şarj edemezsiniz.
    Tecrübeyle sabittir, akü sağlamsa doluyor. Ama aküyü öldürmemek için bahsettiğim süreyi geçmemek iyi olacaktır. Zaten aküyü dolduduktan sonra motosiklete/arabaya takacaksınız, kullanımda eksiği tamamlanır.

Alıntı safakk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu adaptör mevzusunu biraz daha ayrıntılı açarmısınız mesela elimizde 24 volt 4 amper akü var bahsettiğiniz yöntem için nasıl bir adaptör kullanmalıyız?
    Kamyonunuz mu var hocam? 24V denemedim ama 24V gerilime sahip adaptörle o da dolar diye düşünüyorum ama adaptörü gerekmedikçe kullanmayın yine de. En iyi dolum, aracı kullanırken gerçekleştirilen dolumdur.

kamyonum yok ama elektrikli bisikletim var yani şu hesap kitap kısmını az anlatsan anlarım

Yanlış bir şey söyleyerek sorumluluk almak istemem. Normalde pilleri nasıl dolduruyorsunuz? Elektrikli bisikletlerde fiş oluyor diye duymuştum ama bir bilgim. Ayrı şekilde, bu akü dolum cihazlarına benzer bir alet de varsa o cihazın gerilim ve akım çıkış değerlerine bakın. Örneğin iyi bir cihazın çıkış değerleri 24V / 0,5A ise siz de 24V çıkış gerilim, yarım amper çıkışakımına sahip bir adaptör kullanın. Yalnız bu noktada +/- yönlere de dikkat etmek gerekiyor tabi. Kendin yap ve elektronik sitelerinde ters akımı önleyebilecek küçük devreler vardır. Onlara bakarak bir devre de hazırlayabilirsiniz, hatta takviye kabloblosu doğrudan akü başlıklarını sıkıştıracak bir pense ekleyebilirsiniz. Elektronikte çoğu zaman kalite farkı olmaz, etiket farkı olur. Birçok ürüne yalnızca etiketi için fazladan para ödüyoruz.

_w_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Breton 125
    Alıntı gugukk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aşağıdaki linkte daha ayrıntılı açıklama var

http://www.malzememarket.com/detail/...kne-akusu.html

Einhell BT-BC 12 Akü Şarj Cihazı 12Volt 26-200 Ah ye uygun
    Akım göstergesi (ampermetre)
    Ters kutup, aşırı yük ve kısa devre
    koruması
    Taşıma kulbu
    İzole metal dış kaplama

Şarj gerilimi 12 V
    Şarj akımı 8 A / 12 A
    Batarya kapasitesi 26 - 200 Ah
    Net/Brüt ağırlık 3.33 / 3.6 kg
    Ambalaj boyutları 215 x 190 x 125 mm
    Art.No. 10.567.00
    eğer bu doğru ise motosiklet aküsü için 8 amper çok Yakında aküyü elinize alırsınız.
    Ben Yaşadıkça Sen ÇıLdIrAcAksIn!!!
    Kanuni Breton _Mavi Ejder_

Vedalar Zamansız olur...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Tecrübeyle sabittir, akü sağlamsa doluyor. Ama aküyü öldürmemek için bahsettiğim süreyi geçmemek iyi olacaktır. Zaten aküyü dolduduktan sonra motosiklete/arabaya takacaksınız, kullanımda eksiği tamamlanır.
    Akü tamamen dolmaz. 12 v bir adaptörle aküyü en fazla 11,5-12v kadar doldurabilirsiniz. Ama akünün normalde olması gerekeni 13,8 volttur. Ayrıca adaptörün erime riski de var. Ama çok lazım olduğunda marş motorunu çevirebilecek kadar doldurmuş oluruz. Yani akü şarj cihazı olarak değil de acil durum akü şarj cihazı olarak kullanılabilir. Şarj süresine de çok dikkat etmek gerekir çünkü adaptör, şarj cihazları gibi akü dolduğunda akımı kesmeyeceği için akü için kötü sonuçlar çıkabilir.

Zaten aküyü doldurmak acil bir durumdur ki ömrünüz boyunca kaç defa kullancağınız da sayıldır. Ben bu nedenle o kadar para vermeyin, adpatörü kullanın demek istedim. Elektronikten anlıyorsanız zaten yanlış bir şey yapmanız da zordur. Geçen kış kardeşimin biten aküsünü adaptörler, yaklaşık 30 satte doldurmuştuk. Avometre ile ölçüm yaptığımda akım ölçmemiştim ama gerilim sizin de bahsettiğiniz gibi 13V civarı bir değerdeydi. Benim önerim zaten yarıya kadar doldurmak, sonra aküyü araca takmak. Biraz da yol yaptığınız da akü kendini toparlayacaktır.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    uzun zaman önce bende almıştım..hala kullanıyorum yani..güzel çalışıyor ,iş görüyor..ama dikkat edin en küçük 26 amper aküyü şarj ediyor...motosikletlerinizin aküsü daha küçükse bu cihaza bağlamamalısınız....
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

Motosikleti
    BMW R 1200 RT
    Ben bir ara akümü Bosh Şarjlı Tornavida cihazının adaptörü ile şarj ediyordum. Adaptörün ( - ) ve ( + ) çıkışlarını kendi yaptığım kablo ile aküye bağlıyordum.
    14.4 V ve 0,4 AH ile yaklaşık 14-15 saatde 12 V 12 A. akü şarj oluyordu. Bence akünün şarj durumunu gösteren ve aküye zarar vermeyecek cihaz almak gerekiyor. http://urun.gittigidiyor.com/elektro...ihazi-47567431 linkteki cihaz ile 7 amper üzeri aküleri şarj etmek kanımca mümkün değil

Yanlış bir şey söyleyerek sorumluluk almak istemem. Normalde pilleri nasıl dolduruyorsunuz? Elektrikli bisikletlerde fiş oluyor diye duymuştum ama bir bilgim. Ayrı şekilde, bu akü dolum cihazlarına benzer bir alet de varsa o cihazın gerilim ve akım çıkış değerlerine bakın. Örneğin iyi bir cihazın çıkış değerleri 24V / 0,5A ise siz de 24V çıkış gerilim, yarım amper çıkışakımına sahip bir adaptör kullanın. Yalnız bu noktada +/- yönlere de dikkat etmek gerekiyor tabi. Kendin yap ve elektronik sitelerinde ters akımı önleyebilecek küçük devreler vardır. Onlara bakarak bir devre de hazırlayabilirsiniz, hatta takviye kabloblosu doğrudan akü başlıklarını sıkıştıracak bir pense ekleyebilirsiniz. Elektronikte çoğu zaman kalite farkı olmaz, etiket farkı olur. Birçok ürüne yalnızca etiketi için fazladan para ödüyoruz.
    Anladım hocam çok teşekkür ederim normal şarj adaptörü mevcut ancak bazen yanıma almayı unutuyorum bahsettiğiniz gibi ufak çaplı bir adaptörle iş hallolabilirse sürekli motorda taşıyacağımda

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)