Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorcycle detailing

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhabalar.Sanırım çoğumuz motosiklet yıkıyoruz.Bu ara detailing işi ile fazla ilgileniyorum.Meğerse çoğumuz ne kadar yanlış yıkama yapıyoruz farkında bile değiliz.İsterseniz ufak ufak güzel bir yıkama nasıl olur bunu beraber inceleyelim.Ben bu işte çok bilgili değilim.Ancak yine de elimden geldiğince sizlere anlatayım.Arkadaşlar en güzel yıkama motosikletinize en az şekilde dokunarak oluyor.Evet yanlış duymadınız en az şekilde dokunarak...
    Ben size kendi elimde bulunan ve tamamladığında olacak ekipman listemi resimleri ile aktarayım.
    1-Karcher 2.01 plus yıkama makinem...(Amatör tipi ancak motosiklet için yeter ve artar.)
    İlgili link: http://www.karcher.com.tr/tr/Urunler...i/16711000.htm

2-Karcher foam lance...(Köpüksüz yıkama yapıyor.İçine özel konsantre detarjanı koyarak kullanıyoruz.)
    İlgili link: http://www.karcher.com.tr/tr/Urunler...nozzle+0%2C6+l

3-Atas proteo konsantre deterjan...(Köpüksüz yıkama deterjanıdır.Parlaklık verir ve cila özelliği vardır.)
    İlgili link: http://www.asmltd.com.tr/

4-Meguiars wass mitt...(Yıkama eldiveni.Mikrofiber ve motosikletinizi çizmiyor.Hiç kimseden olumsuz yorum duymadım.)

5-Meguiars water magnet...(Kurulama bezi.Aracınızı en az çizmek için güzel bir tercih.)

6-Sonax hızlı cila...(Sıvı bir cila fısfıs kutusundan püskürtüp temizlediğiniz motosikleti kurularken kullanıyorsunuz.)

7-Sonax aylık cila...(Bu ürün sıvı ciladan daha güçlü ve kılcal çizik giderme gibi özelliği var.)

8-Mikrofiber bezler...(Bu bezler motosikleti çizmiyor ve gayet güzel temizliyor.Çeşitli markalarda var.)

9-Sonax lastik parlatıcı jel...(Bu ürün uzun süre lastikleri parlak tutuyor.Ancak çok uygulamamalıyız.)

10-Meguiars cila pedi...(Cilanızı atarken bu ürünü kullanabilirsiniz.Yumuşak ve çizmemesiyle ünlü.)

11-Küçük bir blower kompresörünüz olursa elinizin girmeyeceği yerleri rüzgar ile temizlersiniz.Biraz gazyağı zincirinizden ve diğer yerlerden sıçrayan yağları temizlemede yardımcı olur.(Fısfısa koyup atabilirsiniz.)Diğer bir özellik polish yani pasta dediğimiz ürün.Çizikler çok derin olmadıkça bunları çıkarabilir.Fazla kalın almamanızı tercih ederim.Ürünlerimizi anlattıktan sonra isterseniz yıkama işine geçelim.

Öncelikle foam lance kullanacaksanız motosikletiniz çok kirli değilse motosikletinizi ıslatmanızı önermiyorlar.İlk olarak foam lance şişemizi dolduruyoruz.(Atas proteo oranı 1'e 3 oranında karıştırılıyor.Üzerine şaşal su ilave ederek karışımı hazırlıyoruz).Sonra motosikletimizin üzerine püskürtüyoruz.Foam lance şişemiz bittiğinde köpüğümüzün kirlere işlemesini bekliyoruz.Sonra gerek varsa yıkama eldivenimizle köpüğe yardımcı oluyoruz.Durulama sırası geldiğinde alışıldığı gibi yukarıdan aşağıya değil aşağıdan yukarıya duruluyoruz tazyikli su ile.Sonra motosikletimiz kurumadan üzerine sonax sıvı cilamızı sıkıyoruz.Ve kurulama bezimizle siliyoruz.Kurulama esnasında elimizin girmediği yerleri blower ile hallediyoruz.Motosikletimiz artık kurudu.Ve aylık cilamızı uygulama şekline göre atıyoruz.Cila pedi kullanarak boyaya güzelce yediriyoruz.(Aylık cilanızı her yıkamada değil de ayda 1 kez atarsınız arada ise hızlı cila aylık cilayı korur.)Sonra lastik parlatıcımız ile lastiklerimizi parlatıyoruz.Motosikletimizi güzel yıkadığımızı anlamanın yolu kurulama bezimiz temiz ise işlem tamamdır.Motosikletinizdeki kılcal çizikler için polish yapabilirsiniz.Artık motosikletimizi tertemiz kullanabiliriz.
    Arkadaşlar motosikletimizi yıkarken en önemli olay şu dairesel çizikleri yaratmamak ve çizmemektir.Bu işlemler boyayı mat gösterir ve boya ömrünün erken bitmesine neden olur.Eksik olan yerleri beraber tamamlayabiliriz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Not: Markasını belirttiğim kişi,ürün,site ile hiç bir ticari veya diğer şekilde ilişkim yoktur.Reklam amaçlı bir yazı değildir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    çok şanslı bir motosikletin var. ben çeşme suyu ve prille yıkıyorum. biraz da sabun
    tabi böyle malzemeler kullanmak daha doğru.

bY_aLp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX250
    benzin istasyonuna gidiyorum 1 lira köpük ve 1 lira tazyikli su ili yarım saatte işim bitiyor sonuç.= pırıl pırıl
    bu kawasaki bir başka dostummm

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Güzel paylasim.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    araç temizliğinin nasıl yapılması gerektiği konusunda iyi bir paylaşım.

hatalı temizleyici aracınızdaki aksama zarar verir ve etkileri uzun sürede de ortaya çıkabilir.

yalnız plastik kısımlar ile ilgili bir ürün göremedim.
    örneğin scooter kullanıcıları gibi plastik aksam ile daha haşır neşir olan grup için plastik kısımlar için ne tavsiye edilir ?
    can't be worried about that shit. life goes on man.

Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    araç temizliğinin nasıl yapılması gerektiği konusunda iyi bir paylaşım.

hatalı temizleyici aracınızdaki aksama zarar verir ve etkileri uzun sürede de ortaya çıkabilir.

yalnız plastik kısımlar ile ilgili bir ürün göremedim.
    örneğin scooter kullanıcıları gibi plastik aksam ile daha haşır neşir olan grup için plastik kısımlar için ne tavsiye edilir ?
    Vallaha bir sürü plastik koruyucu var.Motosikletiniz için plak2 kullanabilirsiniz sanırım.Atas plak2.Plastik koruma ve parlatma görevi vardı bildiğim kadarı ile.Arkadaşlar ayrıca birşeyi unutmuşum.Motosikletinizin sehpa,ufak oynar parçaları vs gibi yerleri de hem parlatmak hemde yağlamak amacı ile dikiş makinesi yağı kullanabilirsiniz.:=)

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yanlış anlamayın yazınızın sonundaki notu okudum ama biraz televizyon reklamı gibi olmuş

Güzel bilgiler elinize sağlık

Alıntı safakk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yanlış anlamayın yazınızın sonundaki notu okudum ama biraz televizyon reklamı gibi olmuş

Güzel bilgiler elinize sağlık
    Televizyon reklamı derken? Arkadaşlar birkez böyle bir olay başıma geldi.Bir ürün tanıttım.Adamın bana özelden attığı mesaj.Ne kadar veriyorlar reklam ücreti? Bilader reklam yapacaksan başka foruma! Böyle bir olayın bir daha boşuma gelmemesi için yazdım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)