Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İlk Yerli Motro, Üstelik %40 Benzin Tasarrufu

Motovento
    REKLAM ALANI
    Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400

Kayserili sanayici Hasan Basri Özdamar, tamamen yerli kaynaklarla geliştirdiği tek silindirli ve yakıttan yüzde 40 tasarruf sağlayan enjeksiyonlu motorunu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a tanıtarak, söz aldı.

Özdamar, Erciyes Dağı'ndaki Mirada Del Lago Otel'de Başbakan Erdoğan'a geliştirdiği motoru ve avantajlarını anlattı.

Özdamar muhabirine yaptığı açıklamada, adının baş harflerinden oluşan “HBO” ismini verdiği motorun Uluslararası Patent Enstitüsü'nden onay aldığını bildirdi.

BU DÜNYADA OLMAYAN BİR MOTOR

Bu motorun emsal klasik motorlara göre yüzde 35-40 daha az yakıt tükettiğini belirten Özdamar, “Gaz emisyonu fevkalade iyi neticeler veriyor. Bu motorun üretimini Türkiye'de yapmak istiyoruz. Motorun özelliği, kolaylıkla üretilebiliyor olması ve motor ömrünün diğer motorların ömründen 2 misli daha fazla olması. Çünkü, biz bu motorda piston yan yüzü sürtünmelerini sıfıra yaklaştırdık. Bu dünyada olmayan bir motor” dedi.

ERDOĞAN: SANAYİ BAKANIYLA GÖRÜŞECEĞİM

Özdamar, şunları kaydetti:

“Bu üretildiği zaman dünya bunu üretmek zorunda kalacak. Çünkü gaz emisyonları ve yakıt tasarrufu yönünden çok daha farklı bir motordur. Piston yan yüzü sürtünmeleri az olduğu için de daha sessiz çalışmakta. Daha güzel bir motor yaptığımızı düşünüyoruz. Motoru bazı açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Kayseri'ye gelen Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da anlattık. Kendisi, 'Ben Sanayi Bakanımız Nihat Ergün ile görüşeceğim. Bu konuyu ele alacağız' dedi. Devletimize, hükümetimize çok teşekkür ediyorum.”

Kaynak: Hürriyet

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ToLGa_09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO LİKE 125 cc '2011
    Hayirlisi diyelim.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    umarım haber de yazıldığı gibidir az yakıt uzun ömür düşük emisyon vallaha bunları bi üründe toplamak gerçekten güzel bi iş
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti
    NX 400
    Başlığı düzgün yazsaydım haber daha güzel olacaktı ya neyse

Atahualpa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR 250E-9
    Bu motorun haberlerini okuyup duruyorum da, teknik verilerini göremedim. Kaç cc? sıkıştırma oranı nedir ? Kaç beygir bunları bulan var mı ?
    YOU WILL NEVER WALK ALONE

Motosikleti
    NX 400
    Fazla bir teknik bilgi verilmemiş henüz. Sürtünme oranının azlığından bahsediyor, bunu nasıl sağladılar falan... açıklamalar yok şimdilik.

Atahualpa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RR 250E-9
    Erke dönergecine dönmesin de bu iş
    YOU WILL NEVER WALK ALONE

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Vereceklerini de sanmam. Hoş bu motorun da üretilebileceğini sanmıyorum. Adama hayatının teklifini sunarlar kanıtlarsa yabancı firmalara. Onlar da yıllarca patentini alıp kullanıp paralarına para katarlar.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    isin ilginci 100 yildan fazladir icten yanmali motor uretildi. 2 zamanli, 4 zamanli, 2 silindir, 12 silindir, dusuk cc de yuksek beygir derken, elektrikli araclar yavas yavas hayatimiza girerken...
    Taa yuzyil sonra, sevinmeli mi insan uzulmeli mi karar bile veremedim.

MotoRizeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CC büyütme aşamasında.
    Lucas biraz geç kakmış bir sevinç gibi duruyor ama yinede yerli bir motorumuzun olması güzel..

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Neden ise haber hakkinda teknik veri o kadar azki. Yeni bir Bor efsanesi gibi geliyor bana.
    Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

stubborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 250
    Alıntı Atahualpa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Erke dönergecine dönmesin de bu iş
    aklıma ilk gelen o oldu
    Motora bindiğim için farklı değilim! farklı olduğum için biniyorum...

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    naylon haber olduğunu düşünüyorum yıllar evvelde türkiye ilk yerli otomobilini üretecekti herkes alabilecekti vs vs.. Dediler sonrasında unutuldu gitti

Yalan bunlar bence yıllardır motosiklet devi firmalar yakıt ekonomisi için bunu geliştirmedide bizim kayserili mi geliştirdi hiiç sanmıyorum

He belki bakarsın dedikleri gibidir ama kullanılabilitesi olmaz

Enjeksionlu motordan bahsediliyor giriş kısmında karbüratör var.Millet diret enjeksionlu üretmeye başladı araçlarda.FSI.Yani iddia ediyorum imkan sağlansın bir sene içinde motorsikletlere hem benzinli hem dizel direk püskürtmeli motor imal ederim.Koskoca kanunimühendisleri bile windys e motor yaptı dünya yerinden oynadı fakat bir yıl sonra jianse den motor alıp 150 cc olarak motora taktılarBu da asparagas haber.Bunun yapılmayacak bir yanı yok.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)