Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorize Ekiplerin Motor Seçimi Hk.

Motovento
    REKLAM ALANI
    HAYALBUYSA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF - R6
    Bİlindiği üzere Polis teşkilatımızda Şahinler adı verilen motorlu trafik ekiplerimiz mevcut.Ve bu ekiplerimiz kuruluşundan beri BMW motorlar kullanmakta.
    Geçen gün dikkatimi çekti.Bu birimlere yeni motorlar alınmış.Alınan motorlar yine BMW.Bu markanın kalite ve sağlamlığına diyecek kimsenin sözü olamaz. ancak sıra teşkilatın motor seçimine gelince olay bence fiyasko.....

Motorlu trafik timlerine verilen motorların bir kısmı R 1150 GS.Perakende satış fiyatı 22.322 YTL olan bir motor.Bu motoru kullanan ekiplerin görev şekillerine bakacak olursan genellikle yaptıkları hizmet E-5 ,Tem,köprilergibi skıışık trafikte oluşan kazalara bir an önce müdahele edip yolu açmak veya sabit noktalarda konuşlanıp trafik hizmeti vermek. Yani bu ekiplerin suçlu kovalamak gibi bir görev tanımı yok.
    Peki bu pasif görevler için 80 Bg lik 1150 cc lik ve 23.000 YTL lik bir motorun alınmasına gerek var mı.... ??????

Bence müsriflikten başka bi şey değil illa ki BMW alacaksan al F 650 Dakar ver ekiplerine olsun bitsin. esasında bu motorlardan da alınmış ancak R 1150 nin alınması çok saçma.R1150 nin 23.000 YTL fiyatına karşılık F 650 16.000YTL fiyatında.....

Yani neredeyse iki ye bir motor durumu olacak.Ancak çok zengin bir ülke olduğumuz için herhalde yine savurmuşuz YTL leri.....

Bir de kendimce ufak bir araştırma yaptım ve F650 ve R 1150 ye bir kaç alternatif buldum. genel kullanım şartları göz önüne alınırsa diğer markalarında iyi modelleri uygun fiyatlara alabilmek mümkün....

YAMAHA
    XT 660 X 11,375 YTL

SUZUKİ
    DL-650 V-STORM 14,000 YTL

HONDA
    CBF 650 ABS 12,700 YTL
    XL 650 TRANSALP 12,200 YTL

Yukarıdaki fiyatlar perakende satış fiyatları olup,toplu alımlarda epey bir indirim olacağına eminim.....

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Ertuğrul_Öz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dışı büyük içi küçük sarı şey
    Amerika'da polislerde Harley-Davidson vardı (geçen terminatörü tekrar izledim de)
    Konya'da adını hatırlayamadığım (kawasaki miydi ne) japon bi polis motoru vardı ortalıkta sürücüsü ile görüşmüştüm. Memur bana bu motorlardan zamanında çok sayıda alındığını ancak bmw kadar sağlam olmadığı için silinip gittiklerini, birtek kendisinin kullandığının kaldığını söylemişti.

Birzamanlar ,kanuni polis teşkilatına Mz satmak için ihaleye girmişti neyseki kazanamamış (Kanuniyi kötülemek için değil ama burada zabıtalar kullanıyorlar pek memnun sayılmazlar.)

nightwatcher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasaki ER-6N
    bazı şeyler bildiimiz gibi deil bir bölgede polis teşkilatına alınan motorlar. normal fiyatlarının %40 daha altında. ayrıca bu motorlar alınırken uzun araştırmalar yapılıyor bir polis bir gün boyunca bunun üzerinde. rahatlığı da önemli. ya da daha ucuza alacağın bir motorun konforu ya da sağlamlığı nasıl. ya da biz bir görevin aktifliğini ya da pasifliğini nasıl belirleyebiliriz. yanlış anlama arkadaşım ben görüşümü belirttim. bence polis daha da iyisini hakeder. çoğu sorun çıkarsa da bazen onalr bizleri koruyor.
    live to ride, ride to live

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Ertuğrul_Öz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dışı büyük içi küçük sarı şey
    Alıntı nightwatcher adlı üyeden alıntı
    bazı şeyler bildiimiz gibi deil bir bölgede polis teşkilatına alınan motorlar. normal fiyatlarının %40 daha altında. ayrıca bu motorlar alınırken uzun araştırmalar yapılıyor bir polis bir gün boyunca bunun üzerinde. rahatlığı da önemli. ya da daha ucuza alacağın bir motorun konforu ya da sağlamlığı nasıl. ya da biz bir görevin aktifliğini ya da pasifliğini nasıl belirleyebiliriz. yanlış anlama arkadaşım ben görüşümü belirttim. bence polis daha da iyisini hakeder. çoğu sorun çıkarsa da bazen onalr bizleri koruyor.
    Eskiden beri polisin araç gereçleri köyüydü (renault 12-çakaralmaz silahlar vs..) ama motorları herzaman güzeldi, herzaman da güzel olması dileğiyle

xxxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 500
    ilk önce dediğin şahinler değil yunuslar olması lazım (kırmızı-siyahlılar) bu dediğin motorlardan anlaşıldığı kadarıyla, çünkü şahinler (siyah-sarılılar) bu model enduro değil modelini bilmediğim tourer kullanıyorlar.
    polis teşkilatını bu motorları kullanması sahiden benim diikkatimi çekmişti ama sonuçta bu motorların bazıları hediye edilmiş olabilir parayla satın alınanların da hangi şartlarla alındığını incelemek lazım böyle şeyler yazmadan önce. senin verdiğin fiyatlar bizler için geçerli ve üstüne vergi üstüne vergi eklenmiş hali devlet kendine yurt dışından araç getirtcek olsa gümrük vergisi vs. vergisi almaz heralde (alsada bi cebinden alıp öteki cebine koymuş olur) yani bu motorların bu kadar yüksek rakamlara alındığını tahmin etmiyorum.
    ayrıca kimseyi takip etmek gibi bi zorunlulukları yok demişsin ama bu da yanlış.ben eğitimlerini görmüştüm allah kimsenin peşine takamasın valla
    ben giderim adım kalır dostlar beni hatırlasın

Motosikleti
    YZF - R6
    hayır R1150 leri trafkçi olanları sarı -siyah kıyafetlilerde kullanıyor.

R1150 yunusların kullanması normal zaten kullanıyorlar da ancak trafik ekiplerinin kullanması abes.. zaten bunu kullanan memur motor üzerinde görev yapmıyor..Motoru çekiyor düdüğü alıyor öyle trafiği yönetiyor.

R 1150 yerine daha makul ve ucuz bir versiyor alınabilir trafik ekiplerine.....

O senin izlediğin Yunuslardır. eğitim yerleride Edirnekapı İETT garajı. onlara fazer bile versek yeridir. çünkü araç takibi yapıyorlar suçlu kovalıyorlar.....

mastergenie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı nightwatcher adlı üyeden alıntı
    Çok doğru söylemiş nightwatcher. Bu motorların rahatlığı çok önemli. her gün üstüste bir 650GS'nin üstünde 8 saat geçirmek kolay olmaz gerçekten.

Bu arada, başka bir ilde Polis teşkilatına Honda Transalp alındığını okumuştum bir yerde. Onun dışında Honda PanEuropean'da olabilir rahatlık açısından, ama onlarda pahalı zaten.

Motosikleti
    YZF - R6
    Alıntı mastergenie adlı üyeden alıntı
    Çok doğru söylemiş nightwatcher. Bu motorların rahatlığı çok önemli. her gün üstüste bir 650GS'nin üstünde 8 saat geçirmek kolay olmaz gerçekten.

Bu arada, başka bir ilde Polis teşkilatına Honda Transalp alındığını okumuştum bir yerde. Onun dışında Honda PanEuropean'da olabilir rahatlık açısından, ama onlarda pahalı zaten.
    Pan europan ingiltere polis teşkilatı tarafından kullanılıyor.

rider89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hussar125
    Onlar ihaleyle alıyorlar herşeyi.O yüzden indirimli geliyor..Mesela şimdi Ankara'da büyükşehir belediyesi 450 tane MAN otobüs aldı ihaleyle hem indirimli gelmiş oldu hemde MAN 25 tane daha kendisi hediye etti
    0 Rh (+)
    06 - 09

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler