Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

KUBA CG 150: cc yükseltme,yapılanlar,masraflar +resimler

Motovento
    REKLAM ALANI
    pasa216 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya AS 100 2012 Kırmızı :)
    ..............................
    Tehlikeleri nasıl dibine kadar bertaraf edeceğini bilemiyorsan sakın motosiklete binme, çünkü o zaman bu işi beceremezsin demektir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    yamyamaha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco Xciting500 geti gy 200 ( skygo ) & cbf 150
    motorun üstünden ağırlık çıkarmak titreşimi azaltmaz. titreşimden kaynaklı rahatsızlıgı azaltır.

_w_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Breton 125
    aslında hep aklıma gelmiştir bu motorlardaki titreşimi nasıl hallederiz diye aklımda bi çözüm yolu var ama olur mu bilmem
    bu motor aksamının şase ile bağlı olan vidalarına conta felan koysak bir ekzos bağlantı noktalarına titreşim azalır mı ki
    Ben Yaşadıkça Sen ÇıLdIrAcAksIn!!!
    Kanuni Breton _Mavi Ejder_

Vedalar Zamansız olur...

Motosikleti
    belki faydası olur. ama benim başıma geleni anlatayım.
    benim motorda şaseye baglanan uzun saplamalar koptu ( titreşimden ) bizde sanayide daha iyi bir malzemeden ( sert yada yumuşak ) yeni saplama cektirdik tornadan, malzemeyi tornacı usta kendi seçti sürekli başlarına geliyormuş.
    yeni saplamaları takmadan öncede sanayide benim motorun aynısından gördüm. dertleşirken kendisinde de buna benzer sorun oldugunu ama saplamaların değilde şasedeki yerlerin sorun çıkardıgını söyledi kendisi bu yerleri tarmir ettirirken et kalınlıgı fazla olan pullar kaynattıgını bu işlemden sonra titreşimin azaldıgını söyledi.
    bende saplamalarımı takmadan önce şasedeki yerlere kalın pulları kaynak yaptırıp ( kaportacıda oksijen kaynagı ile ) saplamaları taktım benim motorda da titreşim hissedilir derecede azaldı.
    işin içinde kaynak oldugundan herkese tavsiye edmiyorum sonuçda motorun şasesine kaynak değecek, beğenmezse de geri dönüşü olmayacak. ama kalın pul olayını kaynatmadan deneye bilirsiniz belki.
    aslında imalattan şaseyi biraz geniş tutsalarda kavcuk takozlar taka bilsek daha hoş olurdu.

Motosikleti
    Honda Titan
    muayene de felan sıkıntı olmuyor mu ? ruhsatta 150 cc yazıyor motor 200 cc..
    [B][COLOR="#696969"]Mondial RS 151 - 2008 / 2011[/COLOR][HR][/HR] [COLOR="#FF0000"]Honda Titan - 2011 / ?[/COLOR][HR][/HR] :bestmt:[/B]

Motosikleti
    sen muyanede motorun cc ölçümü yapıldıgını gördünmü hiç.
    hatta burada genelde 100cc nin altında cuplar alınıyor vergisi olmadıgından 110 cc ye cevriliyor. çok yaygın. böğece vatandaş vergiden muhaf motoruyla vergili motor keyfi sürüyor. hoş ben kesinlikle 10- 20 cc için tadilat yapmazdım.
    ben sadece hava soğutmalıyı su soğutmalıya cevirmek ve o esnada denk gelirse 50 cc kazanmak için yapardım böle bir tadilatı.

KurtBeyi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KANUNİ CUP 100 X
    Alıntı klm644 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Titreşimiazaltmak için neler yapılabilir acaba?
    Ben de motorumdan çok memnunum ama birde şu titreşim olmasa
    KANUNİ BS 100 motoru olan arkadaşım. Motorundan memnunmusun bende bu motorun 125'liğini almayı düşünüyorumda. Tavsiye edermisin. Artıları ve eksileri nelerdir. Teşekkürler..
    .: MezaR KabuL :.

polo34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS Cruiser 250
    benim motor için modifiye hakkında bilgisi olan var mı acaba? hyosung rx 125sm, 125cc 14.5hp, üstten çift egzantrikli ... sağlıklı olarak, işin hakkı verilerek sorunsuz 200-250 cc olsa yakıt coşar mı acaba? şu an max 3 lt yakıyor desek sonrasında max ne yakar?
    Gelecekse beklenen, beklemek güzeldir. Özleyecekse özlenen, özlemek güzeldir. Ve sevecekse sevilen; O hayat her şeye bedeldir. Özdemir Asaf...

Motosikleti
    yakıt kesin artar ama uygun kitleri bulman lazım.
    motorun güzel bence.

Motosikleti
    Honda Titan
    Alıntı yamyamaha adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen muyanede motorun cc ölçümü yapıldıgını gördünmü hiç.
    hatta burada genelde 100cc nin altında cuplar alınıyor vergisi olmadıgından 110 cc ye cevriliyor. çok yaygın. böğece vatandaş vergiden muhaf motoruyla vergili motor keyfi sürüyor. hoş ben kesinlikle 10- 20 cc için tadilat yapmazdım.
    ben sadece hava soğutmalıyı su soğutmalıya cevirmek ve o esnada denk gelirse 50 cc kazanmak için yapardım böle bir tadilatı.
    Dostum hiç muayene motor götürmedim o yüzden bilgim yok ;) Ben her yerine bakıyor diye biliyordum :D
    [B][COLOR="#696969"]Mondial RS 151 - 2008 / 2011[/COLOR][HR][/HR] [COLOR="#FF0000"]Honda Titan - 2011 / ?[/COLOR][HR][/HR] :bestmt:[/B]

Motosikleti
    bakmalar gerek ama sonuçta işlem baştan yanlış yapılıyor. tuv ün amacı aracın fabrikadan cıktıgı standartlarda olması. ilk önce tartıya girse zaten gözle görülmeyen ilaveler yapılıp yağılmadıgı belli olacak.
    tüv bilindiği üzere almanların şimdi oradan cık aşagıya italyaya gel zaten olay zaten değişiyor. italyadan türkiyeye geldiğinde zaten olay kopuyor. hindistana ulaştıgında olay falan kalmıyor.
    yani almanların disiplini buraya kadar gelesiye biraz esnemiş oluyor. onun için farlar yanıyormu sinyaller var mı. aynası fala tammı ona bakıyorlar haydi yallah.
    okadar absürt bakıyorlarki benim lpg li motorun tesisatını götürmeden gitsen geçer. ( derim ama çesaret edemem o ayrı )

Motosikleti
    muayenede ayna,far,sinyal elektrik aksamları korna vs. gibi şeylere bakılıyor.Motor kısmında sadece motor numarasna baklıyor bildigim kadarıyla.Motorun numarası alt kartel de,kartel de 63,5 mm çaplı silindire çok uygun olduğu için değiştirmedim,büyük yani.Ki küçük bile olsa,asya as 125,kuba km125-6 gibi,kartel tornaya gönderilip genişletilir yine sorun olmazdı.Ama kartel tornaya göndermek daha önce de sylediğim gibi cok saglıklı deil.Olmaz demiyorum ama sorun cıkaranlar da var.Benim motor suan muayeneye gitse sadece egzozdan cıkan sesten dolayı geçemez.Onun da 3 sebebi var 1. Egzoz büyük kazanlı,içi boş dolayısıyla sesli.2. egzoz ayarlandı hız için onunda sese etkisi var. 3. motor buyuk,egzozda sesli olunca ses kavuruyor ortalıgı.Ama diğer halk tabiriyle cırtlak bi sesi yok.Gayet tok ve rahatsız etmeyen bi sesi var bana göre.Ki polisler sorun etmiyor ama muayenede sıfır ses istiyorlar.
    Tehlikeleri nasıl dibine kadar bertaraf edeceğini bilemiyorsan sakın motosiklete binme, çünkü o zaman bu işi beceremezsin demektir.

maxi97 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '12 SYM GTS 250i '10 YBR125City, '10 Mondial 150ZC
    scooterlara cc büyütme işlemi yapılıyor mu?

Motosikleti
    Alıntı maxi97 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yapılmaz kardeş.Sadece silindir üst kapak vs. tornaya gider rektefe edilir. Ama arada hatırı sayılır bir fark olmaz.

Motosikleti
    Alıntı maxi97 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    scoterin motor kısmının kodu önemli gy6 motor kodlu ise. bu motor hondanın 1980 lı yıllardan kalma oldukça çok üretilmiş halı hazırda çinlilerinde patır patır ürettikleri bir motor.
    bu motorun 50 cc den 125 cc ye orijinal hondaları var.
    ayrıca çinlilerin ürettiği 150 likler var.
    50 cc yi 80 cc 125 likleri 150 lik falan yapıla bildiği gibi. 150 cc liklerle 200 cc ye kadar yükseltile biliyor.
    bu yükseltmelerin dışında cdi ünitei , varyotor , karbürator gibi kısımlardan değiştirilerek güç yükseltmeleri yapıla biliyor. ayrıca ciddi anlamda turbo takandan acılı eksandirik mili takana kadar bir çok uygulama ve kitler nette var. sorun bunlardan türkiyede varsa ulaşa bilirmisin.
    kendinde nette arama yaptıgında aşağıdaki sitelerle karşılaşırsın.
    180 cc ye büyütürsün http://www.diytrade.com/china/4/prod...GY6-125CC.html
    burdada bir modifiye olayı var bir bak elin adamı neler yapmış. http://www.honda-zoomer-tuning.de/ha...e-swap-125ccm/
    burdada 180cc var http://www.ginospr.com/page3.html
    burda da bir sürü çerez var http://www.dadeetrade.com/eproductsearch.asp?id=6&ids=
    burdada herifin teki 150cc yi 200 yapmış http://tube.7s-b.com/gy6+150cc/

burda bir arkadaşımızda güzel bir anlatım yapmış.
    Alıntı Tbilge adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar öncelikle 150cc gy6 tipi motoru güçlendirmenin veyahut performansını arttırmanın en efektif yolu supercharger veya turbo sistemi bağlamaktır,

Ancak scooterların egsoz basıncı turboyu cevirmeye yetmeyeceğinden yapılabilecek tek secenek kalıyor oda supercharger yani devamlı hava besleme bu sistem şöle çalışır bir kayışla tahrik alan hava türbünü (kompresör gibi minik) motora yüksek basınçlı havayı alıp basar turboya göre avantajı her devirde etkindir yüksek devirler gerektirmez , dezavantajı yakıt tüketimini arttırır kompresyon çok artar bazı durumlarda motorun kompresyon değerini düşürmek gerekebilir ,

Hali hazırda bu supercharger sistemini uygulanmış olan Peugeot Satelis 125 Compressor modelini inceleyebilirsiniz bu sistemde ön varyatör mili uzatılmış ve bir kayışla milden kompresöre tahrik verilmiştir , bu sayede 20 hp rahatlıkla 150 cc den elde edilebilir ,

Bunun dışında son hız arttırmak için ön varyatör kasnağınızı büyütmeniz de (çapını) mümkündür bunun için var olan varyatör metal muhafaza kısmını kesmeniz büyütmeniz gerekir ancak bu durumda performans değilde sadece son hız değişir, bunların dışında hava filtrenizi çok rahat hava alan bir geniş delikli bir süngerle değiştirmenizde motorun hem rahat hava almasına hemde yakıt ekonomisine neden olur,

Ek olarak bilinen performans kayışı , performans varyatörleri vs.. gibi tırı vırı parçalar tamamen faydasızdır sadece varyatör ağırlıklarının daha hafif olduğu kalkışı değerlerinin hızlanma noktasını değiştirir mesela varyatör ağırlıklarınızı hafifle değiştirirseniz atıyorum 20-50 ye 5 sn de çıkıyosanız 20-den 50 ye 4 sn de çıkabilirsiniz ama bunun sonuzunde 50 den 80 e çıkma süreniz uzar yani kısaca performan varyatör vsss.. işe yaramaz,

ekte superchargerın bir örnek resmini koydum ,

Forumdan Uzaklaştırıldı
    selam usta bende cg150 sport var. piston tepeli 200cc yaptırdım üst kapagı 200luk takmıştık motor 8 bin'e gelmeden kesiciye giriyordu(sende bu olay oldumu). daha sonra orjinal üst kapagı taktık sorun cözüldü. bende 16 32 dişli var ve motor doldurabiliyor.
    bu cg150liler oynamaya pek gelmiyor hocam balansörü motoru cok yoruyor. en iyi farklı yapılabilen motor breton bence.

Motosikleti
    kardeş 200 lük üst kapağın markası da önemlidir.Şimdilik CG modellerinde en iyi üst kapaklar Kuba ve Zonghenin 200 lük üst kapaklarıdır.Diğer markalarda sağlam olmamasına rağmen fiyatıyla ve diğer ''Kötü'' üst kapaklara tercih edilen marka benim bildigim Abus,Rialli,Arch gbi markalar.Rialli iyi parca üretiyor ama Kuba ve ZOngshen üst kapakta birinci.ZAten 63,5 mm çaplı bir silindire Kuba üst kapağı takarsan,üst kapak silindiri tamamen kaplıyor görüntü olarak.Hatta bayaa bi kaplıyor 250 lik miş gbi duruyor.ZOngshen üst kapak da dış görüntüsüne göre kuba dan biraz daha zarif ama uzun ayrıca silindiri tamamen kaplıyor.motor kısmını komple indirsen,Kuba veya Zongshen üst kapaklı bir motorda üstten bakarsan silindiri göremezsin.Kenarını bile.Ama bu bahsettiğim diğer markalardan üst kapak kullanırsan üstten baktıında silindirin bi tarafı sana el sallıyor.Yani dmek istediğim kalite.Üst kapağın iyi olsaydı 8000 devirde kesiciye girmezdi.Ki krank yükseltmemişsin krankı yükseltsen belki girmeyebilirdi onun için tüm sorunu üst kapağa yüklemiyorum

ayrıca motordaki balansör dediğin gibi motoru acayip yoruyor.Ha sürüş rahat oluyo ama gitmiyo motor.125 likler kafa tutuyo.

oynanmaz sözüne gelecek olursak: ben de onun için motor kısmının içindeki tüm parçaları çıkarttım dağıttım.sadece kartel büyük olduğu için karteli kullandım bir de şanzıman.Geri kalan hersey değişti.Silindir saplama vidalarına kadar hersey.şimdi memnunum,motorumda 17-32 dişli var kiloma rağmen bitiriyor dişliyi.

necathan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Arora 200 Tiger
    tabi canım aynaları çıkartın sinyalleri sökün kafadan bi 20 km atar. Yazdıklarınıza bakıyorumda gülmekten kendimi alamıyorum. Ancak kendinizi kandırıyorsunuz. Ben bu mesleği yapıyorum. Karbüratör ayarı ile titreşimi nasıl azaltıyosunuz merak ettim doğrusu . O makinelerle kaç km yürüyeceksiniz onuda merak ediyorum 3 ayda piston segman gömlek uğraşırsınız artık Allah akıl fikir ihsan eylesin !
    Motosikletine binmek için acele et ama bindikten sonra etme ...

Motosikleti
    Alıntı necathan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tabi canım aynaları çıkartın sinyalleri sökün kafadan bi 20 km atar. Yazdıklarınıza bakıyorumda gülmekten kendimi alamıyorum. Ancak kendinizi kandırıyorsunuz. Ben bu mesleği yapıyorum. Karbüratör ayarı ile titreşimi nasıl azaltıyosunuz merak ettim doğrusu . O makinelerle kaç km yürüyeceksiniz onuda merak ediyorum 3 ayda piston segman gömlek uğraşırsınız artık Allah akıl fikir ihsan eylesin !
    sevgili abicim bak bakalım motorun resmlerine.Aynası çamurlugu sinyali farı vs. vs hepsi çıkarılmış mı? Ayrıca motorcuyum ben bu işi yapıyorum demişssin ama kusura bakma herkes motorcu(tamirci ya da bakım onarımcı her ne dersen) olabilir, lakin USTA olamaz.3 ayda piston segman gömlek vs. ugrasırsınız demişssin de biz o taraflarda değiliz,motorumuzun belli bi hızı var ki ben bunu söylemedim motorum kesinlikle şunu yapıyor diye.Zaten bir motorun son hızını kolay kolay belirleyemezsin.En azından bizimkiler gibi ufak makineler.Ağırlık,yol şartları vs. hepsi bunu etkiler.Modifiye yapıyormusun yapmıyormusun bilmiyorum ama,benim modifiyeme elini sürme.gidişi benim hoşuma gidiyor istersen en fazla 100 km/s hıza ulassın benim motor. Karbüratör olayına gelince,jikleyi kaldır,gaz ver bakalım motora.Motor nasıl zangır zangır titriyor.bu da öyle bişey.Motorun her türlü ayarını yapmalısın ki sorunsuz olsun,rahatsız edici olmasın.Motor düzgün gaz yemezse ne olacak? millet motor hızlanmıyo diye gazlayacak bu neye sebep olacak? yakıt+yüksek devirdenn dolayı titreşim.ben kendi eski motorumda olanları söylüyorum senin bu tip olaylarla karsılasıp karsılasmadığın beni ilgilendirmez. yapılan bişey var ortada,hosuna gitmese bile saygı göster sevgili USTACIM.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı pasa216 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeş 200 lük üst kapağın markası da önemlidir.Şimdilik CG modellerinde en iyi üst kapaklar Kuba ve Zonghenin 200 lük üst kapaklarıdır.Diğer markalarda sağlam olmamasına rağmen fiyatıyla ve diğer ''Kötü'' üst kapaklara tercih edilen marka benim bildigim Abus,Rialli,Arch gbi markalar.Rialli iyi parca üretiyor ama Kuba ve ZOngshen üst kapakta birinci.ZAten 63,5 mm çaplı bir silindire Kuba üst kapağı takarsan,üst kapak silindiri tamamen kaplıyor görüntü olarak.Hatta bayaa bi kaplıyor 250 lik miş gbi duruyor.ZOngshen üst kapak da dış görüntüsüne göre kuba dan biraz daha zarif ama uzun ayrıca silindiri tamamen kaplıyor.motor kısmını komple indirsen,Kuba veya Zongshen üst kapaklı bir motorda üstten bakarsan silindiri göremezsin.Kenarını bile.Ama bu bahsettiğim diğer markalardan üst kapak kullanırsan üstten baktıında silindirin bi tarafı sana el sallıyor.Yani dmek istediğim kalite.Üst kapağın iyi olsaydı 8000 devirde kesiciye girmezdi.Ki krank yükseltmemişsin krankı yükseltsen belki girmeyebilirdi onun için tüm sorunu üst kapağa yüklemiyorum

ayrıca motordaki balansör dediğin gibi motoru acayip yoruyor.Ha sürüş rahat oluyo ama gitmiyo motor.125 likler kafa tutuyo.

oynanmaz sözüne gelecek olursak: ben de onun için motor kısmının içindeki tüm parçaları çıkarttım dağıttım.sadece kartel büyük olduğu için karteli kullandım bir de şanzıman.Geri kalan hersey değişti.Silindir saplama vidalarına kadar hersey.şimdi memnunum,motorumda 17-32 dişli var kiloma rağmen bitiriyor dişliyi.
    krank orjinal. 2 kere piston degiştim. şüanda tek farklı ustunde 200luk pistonu ve 200luk vakumlu kalburatörü birde dişlileri işte. balansörü iptal ettinmi sen yanı birtek balansör dişlilerini cıkartınca fark ettimi. titreşim,serilik falan.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)