Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

İlk uzun yol tecrübesi için tavsiye

Motovento
    REKLAM ALANI
    erimozel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150
    Merhabalar,

Yakın zamanda İstanbuldan çıkıp Altınoluk'a motorla gitmeyi düşünüyorum.Motorum 125cc ve henüz 2500kmde. Aklınıza gelen hertürlü tavsiyeye açığım, yol ile ilgili olsun, yanıma almam gerekenler ile ilgili olsun, karşılaşabileceğim tehlikeler ile ilgili olsun, yol öncesi ve sonrası motorun bakım ve kontrolleri ile ilgili olsun... Özellikle yolu yeni gidip gelmiş arkadaşlardan tavsiyeler ve yol durumu hakkında bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.Uzun uzun da yazın, üşenmeden okurum hepsini Aklımda bu yol için üç tane rota var:

1)İstanbuldan yalovaya feribotla geçip yalova, bursa, balıkesir ve ardından edremit üzerinden altınoluk.

2)İstanbuldan bandırmaya geçip oradan Balıkesir, gerisi aynı.

3)İstanbuldan karşıya geçip (anadolu yakasında oturuyorum) tekirdağ üzerinden gelibolu, oradan feribotla karşıya geçip ezine, ayvacık, küçükkuyu ve altınoluk.

Başka önerilere de açığım. Gezerek gitmek istiyorum. ( Tabi hepsini değil, genel olarak otoyol )

Şimdiden teşekkürler.

Birde şu motorun şişme olayını anlatırsanız sevinirim. Motosikletimi bilmeyenler, ybr125 gibi düşünebilir, eşdeğerdir.
    ---İTÜ Makina Mühendisliği 2009---
    2009-2010 UYARI Model Uydu Takımı
    2010- ? ITU Formula SAE Takımı

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

feribotta dikkat et motorun düşebilir.

Motosikleti
    yamaha cryptone
    Valla kardeş ben geçen hafta bursadan kuşadasına innova ile gittim. Şimdiki aklım olsa atlar otobüse giderdim. Feribot alternatifin varsa en azından o şekilde kolaylaştır yolculuğu. Neden dersen 125cc motor, artı bu bölgede berbat bir rüzgar var, bir de buna bozuk yolları hızlı otomobilleri tırları ve kamyonları eklersen yolculuk korkulu bir hal alıp tatilini bile zehir edebilir.

Diğer yandan tatil beldesine de gidince altında motor olması iyi oluyor, malum havalar sıcak rahatça gezebiliyorsun. Bence bandırmaya feribotla gelip yolculuğu kolaylaştır. Özellikle rüzgar çok yoruyor insanı yollarda...

Motosikleti
    125CC
    dün 130 geçtiğimiz pazartesi günüde 190 km uzun yol yaptım. tavsiyem ; motoruna güveniyorsan besmele çek ve yola koyul.
    tabiki yanına yedek benzin al sadece. yedek zincir buji ~gibi parçaları zaten yolda değiştirmek için gerekli alet edevatla beraber alırsan motorun arkasına römork bağlaman gerekir. saat başı 10 dk dinlen gerisi hikaye

overcloud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XL650V Transalp
    dogru seçenek bu:

"1)İstanbuldan yalovaya feribotla geçip yalova, bursa, balıkesir ve ardından edremit üzerinden altınoluk." tabi hızlı feribotla geçmen daha doğru olur.

geçen sene bende 30 ağustos'ta cbr125 ile altınoluk'a gitmiştim. yalova'dan sonra 4 -5 saat kadar sürmüştü.

sana tavsiyem sabah en erken hızlı feribotla karşıya geçmendir (saat 7:15'ti galiba).

feribotta motoru viteste bırak ve feribot yanaşmadan üzerine oturma

bu sene balıkesir - edremit arasındaki yolun harfiyat kamyonları yüzünden çok bozulduğunu belirtiyorlar. bu parkurda dikkatli olmanda fayda var.

her 150km'de bir 15dk mola verirsen hem motorun için hemde senin için daha rahat bir yolculuk olur.
    the evil that men do - cbr 125r 7500km - ninja 250r (tabiki yeşil) 25000km - transalp ile yollarda

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    125 cc motor ile o yol işkenceye dönüşeceğinden herkes bir şekilde yolu kısaltmayı tavsiye ediyor.

her sene mütemadiyen bir kaç sefer eylediğim güzergah olduğundan dolayı bir iki nacizhane gözlemimi belirteyim.

trakya üzerinden yol daha zevkli fakat nisbeten daha rüzgarlı. sadece çanakkale içinden geçmek için bile o yol gidilir.
    benim tercihim bu yoldur.

bursa yolu istanbuldan kaçanların ilk tercihi olduğundan çok tercih etmemeye çalışıyorum. daha kalabalık olduğundan nisbeten daha güvenli olduğu da söylenebilir. ironik sizin için tehlike oluşturan trafik aynı zamanda güvenliğinizi de sağlıyor.

bandırma feribotu da tercihler arasında olabilir. feribotdan sonra bandırma susuruk arası çok kullanılan yolmadığından zevkli bir sürüş gbi görünebilir, lakin her an yola fırlamaya and içmiş traktörlere dikkat etmek gerekli.

susurluktan sonra yol yapım çalışmaları devam ediyor. bu bile tek başına trakya yolunu açabilir.
    eğer susurluktan gidilecek ise susurluk yörsan da hafif bir yemek molası tavsiye edebilirim. YASA tesislerinde bundan 3-4 sene önce motorumu park etmek için adamlar ile tartışmaya girdiğimden beri uğramam, gerçi daha önce de uğramamıştım. ilk seferde iyi püskürttüler beni.

ivrindiye yalaşıldığında yol bir çay bahçesinin etrafına dolaşıyor, işte o çay bahçesinde çay için, hem hoş sohbet hem de çaylar çok güzel.

trakya yolunda koru dağındaki satır köfte satan yeri bu sefer es geçelim her ne kadar servis ve mekan şahsi kıstaslarımın üzerinde olsa da yemeklerin genel durumu beklediğimin oldukça altında kaldı.

uzun yol ile ilgili diğer konulardan daha genel bilgilere ulaşabilirsin.

ilk deneyim için kesin tavsiyem bandırma feribotu ile başlaman.
    o yolu ilk gittimde mart yahut nisandı bursa üzerinden gittim. yolda aklıma gelen tek şarkı salvatore adamo dan tomba la neige idi.

ulu manitu yolunu açık etsin ....
    can't be worried about that shit. life goes on man.

Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda
    Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    125 cc motor ile o yol işkenceye dönüşeceğinden herkes bir şekilde yolu kısaltmayı tavsiye ediyor.

her sene mütemadiyen bir kaç sefer eylediğim güzergah olduğundan dolayı bir iki nacizhane gözlemimi belirteyim....

ulu manitu yolunu açık etsin ....

Aynı rotayı bir kaç kes ben de katettim...hele Aliağa - İvrindi - Balıkesir arası doğa bekımından bir muhteşem...yolun iniş ve çıkışları, tarlalarda otlayan İnekler, gölet ve gördüğümüz onlarca yırtıcı kuş. Oralarda doğa henüz olması gerektiği gibi. Yerleşim yerleri arası bir hayli uzak olmasına rağmen her şeye değer. Küçük bir köyde mola verdik..en az 25-30 çay içtik (20'ini Wallace içmiştir :-) ) verdiğimiz para şaka gibiydi..5-6 TL mi ne verdik.Sadece motosiklet ile deği,l otomobil ile yolculuk edenlerde bu yolu kesinlikle tavsiye edilebilir.

YASA da mola yapmaya ya gelince. Sanırım bu mekanın genel olarak motosikletler ile bir sıkıntısı var benzer bir mevzuu biz de yaşadık..son derece anlayışsız, adamlar yontulmamış birer kalas.Mekan sahibi mutfakta, kasa da hava da karada her yerde aktif ancak müşteri memnuniyeti diye bir düşüncesi yok..kendisine aynen şunu söyledim; yolcuları birer yolunacak kaz gibi gördüğünü, ye ve çek git mantığı gütdüğünü, ve fiyatlarının fahiş olduğunu ancak boşa nefes tükettiğimi farkedince vaz geçtim. Tek tavsiyem YASA da mola vermeyin...bu mekan kimsenin parasını hak etmiyor.
    Tarzım çok basittir.....
    Her zaman en kalitelisi ile memnun olurum

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    özer
    susurluktan sonra yol çalışmaları olduğu için bu sene belki 1-2 sene o tad kalmayacak zira yol cidden yorucu göründü bana.

çay işine katılıyorum.
    saat 23:00 de adetim olmamasına rağmen 7-8 bardak çay için köyün yaşlı delikanlılarının zamparalık maceralarını dinlemiştim.
    bana hesap ödetmemişlerdi bir seferinde çay zaten 25 kuruş du ve içilebilecek nitelikte çay idi.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

motoriderrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 N
    Geçen sene YBR125 ile 2600 km uzun yol yaptım. Şişme hakkında ki sorun hakkında YBR için konuşursam (senin motoru bilmiyorum SYM XS125-K) 4 saat kadar hiç durmadan gittiğimi bilirim, günde 7-8 saat sürdüm motorda hiç bir sıkıntı olmadı. YBR gerçenten müthiş sağlam bir motor. Güzargah olarak Bandırma Balıkesir bence daha uygun ve daha keyifli olur. Yolu çok fazla uzatma bence de.

excavatus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 ST
    gerek küçük gerek büyük motorla, o yolu kaç defa gittim hatırlamıyorum. Sana diyebileceğim tek şey, çanakkale üzerinden git. Hatta çok gezmek istersen Tekirdağ'dan sonra bölünmüş yoldan çık sahilden döne dolana gel çanakkaleye.

Bursa Balıkesir rotası azap. Hele hele küçük motora. Dümdüz yol Tırlar bile 100 ile gidiyor. Gerisini sen düşün. Gemlikten bUrsaya geçtikten sonra zaten otobana gireceksin, rüzgar manyağı olacaksın. Sonrası gene bölünmüş dümdüz yol. Sabah 6 gibi atla motora gün doğarken, tekirdağ-çanakkale üzerinden git. Sadece çanakkaleden altınoluğa kadar olan yol bile, hepsinden güzel. Devasa çamların arasındaki 3 şeritli yoldan kıvrıla kıvrıla egeye inmek.. Muhteşem bir şey.

Dediğim gibi sayısız defa gittim. 1 saat kadar uzatır yolunu. Ancak hem konfor, hem keyif açısından çok daha iyi.
    HAYATINDA 1dk ICINDE ARDINDA BIRAKIP GIDEMEYECEGIN HIC BIR SEY OLMASIN...

Motosikleti
    CBF 150
    Alıntı excavatus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gerek küçük gerek büyük motorla, o yolu kaç defa gittim hatırlamıyorum. Sana diyebileceğim tek şey, çanakkale üzerinden git. Hatta çok gezmek istersen Tekirdağ'dan sonra bölünmüş yoldan çık sahilden döne dolana gel çanakkaleye.

Bursa Balıkesir rotası azap. Hele hele küçük motora. Dümdüz yol Tırlar bile 100 ile gidiyor. Gerisini sen düşün. Gemlikten bUrsaya geçtikten sonra zaten otobana gireceksin, rüzgar manyağı olacaksın. Sonrası gene bölünmüş dümdüz yol. Sabah 6 gibi atla motora gün doğarken, tekirdağ-çanakkale üzerinden git. Sadece çanakkaleden altınoluğa kadar olan yol bile, hepsinden güzel. Devasa çamların arasındaki 3 şeritli yoldan kıvrıla kıvrıla egeye inmek.. Muhteşem bir şey.

Dediğim gibi sayısız defa gittim. 1 saat kadar uzatır yolunu. Ancak hem konfor, hem keyif açısından çok daha iyi.
    Bursa üzerinden giden yoldan çok kişi şikayetçi sanırım tekirdağ üzerinden gideceğim. Son zamanlarda tekirdağ üzerinden giden yolu kullanmış olan var mıdır? Kaç şerittir, yol nasıldır bozuk mudur? 125 cc motosiklet ile gidecekmiş gibi düşünün.

kim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Tekirdağ yolu güzeldir,bende geçen hafta gittim o yolu üstelik yüklüydüm bir nevi artçı taşır gibi oldu ,lastiğe vida girmesi hariç sorun yoktu ,malkarada lastiği yaptırıp devam ettim mecidiye ye kadar toplamda sanırım 500 km yol yaptım oldukça keyifliydi,dikkat etmen gereken aslında bu her yol için geçerli ,kontrolsüz kavşaklar var buralara ve yerleşim birimlerimde fazla hız yapmaman doğru olur,yinede yanına tamir takımları ve lastik tüpü almayı ihmal etme ,ayrıca aşırı rüzgar oluyor buna göre dikkat etmende fayda var,motoru saat başı dinlendir çok süratten kaç ortalama 100 110 gittim ben

7 Tepe Motosiklet Kulübü

Free_AnGeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250r '' ReD DraGoN ''
    Alıntı erimozel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bursa üzerinden giden yoldan çok kişi şikayetçi sanırım tekirdağ üzerinden gideceğim. Son zamanlarda tekirdağ üzerinden giden yolu kullanmış olan var mıdır? Kaç şerittir, yol nasıldır bozuk mudur? 125 cc motosiklet ile gidecekmiş gibi düşünün.

Hocam bir Tekirdağlı olarak (5 senedir buradayım ) Eğer yolun buradan geçecek ise özelden bana mesaj atarsın vaktin olursa Bişeyler içeriz biraz laflarız Yol konusunda Geçen Sene yollar yenilendi He mükemmel demiyorum ama seni çok yoracak,üzecek yollarla karşılaşmazsın..
    ''Bir adamı sabah gördüğümde tesadüf olarak kabul ederim, öğlen aynı adamı bir daha görürsem kuşkulanırım. Akşam karşılaştığımızda tereddütsüz silahımı çekip vururum. Tesadüflere inanmam '' Al Capone

Motosikleti
    CBF 150
    Alıntı Free_AnGeL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bir Tekirdağlı olarak (5 senedir buradayım ) Eğer yolun buradan geçecek ise özelden bana mesaj atarsın vaktin olursa Bişeyler içeriz biraz laflarız Yol konusunda Geçen Sene yollar yenilendi He mükemmel demiyorum ama seni çok yoracak,üzecek yollarla karşılaşmazsın..
    Bu yazılanlardan sonra büyük ihtimal oradan geçeceğim, haber veririm laflarız tabiki, molamı orada veririm bir aksilik çıkmazsa

kim , o eklediğin fotoğraflar varya, yedi bitirdi beni az önce, şimdi atlayıp gidesim geldi motorla, o kadar hoşuma gitti! Geze geze gitmek en doğrusu tekirdağ üzerinden... Hem çanakkalede şehitlerimize fatiha okur da geçmiş olurum böylece. Şimdi sorum şudur ki;

Yanıma neler almalıyım tam bir liste yazabilecek olan var mıdır?

Motosikleti
    GT250r '' ReD DraGoN ''
    Bende Bir edirne yolu yapacaktım 23-24 ünden sonra forumda konu açmıştım )

Uzunyol İçin Bir kaç Tavsiye.
    ''Bir adamı sabah gördüğümde tesadüf olarak kabul ederim, öğlen aynı adamı bir daha görürsem kuşkulanırım. Akşam karşılaştığımızda tereddütsüz silahımı çekip vururum. Tesadüflere inanmam '' Al Capone

kim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Daha öncede yazılmıştı ama yinede yazayım

1. lastik tamir tüpü
    2. yedek anahtarların ve evraklarının fotokopisi
    3. alet edevat
    4. yağmurluk
    5. bir miktar nakit para
    6. her ihtimale karşı yedek benzin
    7. şarjı dolu bir telefon
    8. güzergah üzerinde belli noktalardaki servis numaraları
    9. kgs kartı
    10.eğer alablirsen çıkmadan reflektörlü yelek mutlaka al görünürlüğünü arttırır 5 tl

şimdilik aklıma gelenler bunlar

altın kural yolda otostopçu alma veya bir hatun işaret ederse durma giderken yol kenarında (tekirdağ) hatunlar dikiliyor profesyonel yani soyarlar bırakırlar ona göre ) aldığım duyumlar böyle )
    7 Tepe Motosiklet Kulübü

Motosikleti
    GT250r '' ReD DraGoN ''
    Alıntı kim adlı üyeden alıntı Mesajı göster

altın kural yolda otostopçu alma veya bir hatun işaret ederse durma giderken yol kenarında (tekirdağ) hatunlar dikiliyor profesyonel yani soyarlar bırakırlar ona göre ) aldığım duyumlar böyle )
    1 kez başıma geldii .. Zor Topuk Yaptım :D Tekirdağ Girişten son Liselerin olduğu bölgelerde '' Dikkatli '' olalımm ))

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    http://www.motosiklet.net/forum/etki...en-devami.html

İlk uzun yolum Ümraniye-Çanakkale üzerinden Ayvalıktı, güzel fakat yorucu olacağını bilmelisin. Bir üç kişi çıktık, dura dura gittik ve birimizin lastiği indi, şansımıza tamirci çok yakındı. Zevk aldık fakat akşamına canımızda çıkmıştı. Ondan sonra hep Bursa yolunu tercih ettim. Geçen sene tek başıma Çanakkale'den gideyim dedim (Çatalca da ikamet ediyordum) ilk yolculuğum kadar yorucu gelmedi. Tek başına o yol seni zorlar, bitmek bilmez diye düşünüyorum. İlk uzun yolun olduğu ve düşük cc ile çıkacağın için sana Bandırma üzerinden gitmeni tavsiye ederim. Tabi Balıkesirden sonra İvrindiye kadar yolun acınası halinden ötürü azami dikkat! Çanakkale'den gidersen Kaz dağının süper keskin virajlarına ve Küçükkuyu-Altınoluk arası sahil yolunda önüne zıplayan tatilcilere dikkat! Nereden gidersen git yolun açık olsun, tekerine daş değmeye..
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

excavatus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 ST
    Navigasyon cihazın var ise, çıkmadan rota üzerindeki benzinlikleri otelleri kasabaları iyice bir gözden geçir. Motorunun ne kadar yolda ne kadar yaktığını bilirsin. Yakıt planlaması yap. Çünkü benzin dolayısıyla yolda kalan bütün motorcular, iyi bir istasyon ararken benzini bitenlerdir. Patlak lastik tüpü mutlaka al. Nakit para az bir miktar mutlaka olsun 50-100 civarı. alet edevat takımı mutlaka olsun, iki cıvatanın altında kalmış ve yerinden çıkmış bir soket için yolda kalmak adamı çıldırtır. yedek bir gaz-debriyaj teli al ve tabiki yola çıkmadan nasıl takacağını öğren. Soğuk olma ihtimaline karşı bir iki şey al yanına...

Ancak herşeyden öte... sabah güneş doğarken yola çıkmaya çalış. En önemlisi bu. Denize yakın yerlerde gideceksin. Deniz ve ova gibi büyük düzlüklerin olduğu yerlerde ve çevrelerinde, öğlen 11:30 - 12:00 gibi harika rüzgarlar çıkar. Dikkat ettiysen, gün doğarken deniz çarşaf gibidir. damla su oynamaz yerinden. Veya iç anadolda bulunduysan, gün doğarken tarlalar kartpostal gibi durur. Ancak her ikisi de öğleden sonra iyice çalkalanır.
    Sen de küçük motorunla çalkalanmak istemiyorsan yollarda. öğlen olana kadar çanakeleye varmış ol derim ben. Çanakkeleden sonrası dağ yolları olacağı için çok fazla rüzgar problemin olmayacaktır Küçükkuyu - altınoluk arasındaki kısa mesafeyi saymazsak.

Haydin iyi yolculuklar. Yapabiliyorsan yol boyunca update et buraları
    HAYATINDA 1dk ICINDE ARDINDA BIRAKIP GIDEMEYECEGIN HIC BIR SEY OLMASIN...

Motosikleti
    CBF 150
    Günceldir, yorumlarınızı bekliyorum.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)