Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kask Hakkında bir soru

Motovento
    REKLAM ALANI
    excavatus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 ST
    Arkadaşlar selam,

Nitro F341 VN model bir çeneden açılır kask aldım bugün.

Sorum şu... ilk defa nitro ve ilk defa full-face dışında kask aldığım için kafa takılan bir şey var.
    Bu kaskı TAHMİNEN, çeneden açılır olduğu için giyerken çene kısmı açılabildiğinden dolayı, çene kısmını uzun tutmuşlar rüzgar girmesin diye.
    Bu kaskın çene kısmını açmadan giyemiyor olmam normal mi? kafa çevresi 59, Large kask için 59-60 diyorları.

İç kısmı hokka gibi oturuyor. tüm kafaya komple yapışıyor. hava geçecek boşluk kalmıyor pedler ile kafam ve suratım arasında. Ancak sıkma ve rahatsız etme gibi bir durumu yok.
    Bu açıdan bakınca güzel oturuyor diye düşünüyorum. Zaten iç pedlerin zamanla biraz daha yumuşayıp en azından bi yarım numara daha büyüyeceğini de biliyorum.
    Ancak bu durumdayken, çene kısmını kapatınca, alta eğimli kısmın, çenem ile arasındaki mesafe yaklaşık 0.5cm. azıcık oynattım mı çenem kasa yapışıyor.

soru: bu kaskın bu çene kısmının darlığı ve uzunluğu tamamen çeneden açılır olmasından mıdır? (çeneyi açmadan giyememek, kapatınca direk çeneye değmek üzere olması) yoksa bu kask bana küçük müdür?. Dediğim gibi. hokka gibi oturuyor iç kısmı...

Teşekkürler şimdiden. Çeneden açılır kask kullananlar, nitro kullananlar veya her ikisini de kullananlar biraz yorum yaparsa sevinirim.
    HAYATINDA 1dk ICINDE ARDINDA BIRAKIP GIDEMEYECEGIN HIC BIR SEY OLMASIN...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Burnun kaskin vizörüne degiyormu?
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    BMW F650 ST
    yok değmiyo..
    Sadece çene kısmını kapatınca, vizörden alt kısım, direk bir kavisle çenenin altına doğru yaylanıyor. Rüzgar girmesin diye yapmışlar diye düşünüyorum. Acaba bir büyük boy ile değiştireyim mi dedim, ama o zaman da içi bol olacak sanki. Heleki pedler kendin saldıktan sonra.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    çenesi açilan kasklar hakkinda çok tecrubeli degilim ama bence kask kafana uygundur.
    Kullanan arkadaslar ne diyecek bakalim?
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    BMW F650 ST
    Bu arada sen sorduktan sonra tekrar bi denedim emin olmak için
    burun değmiyor ama. çene ve dudaklar kaska değdi değecek... yarım cm bile yok arada. bir kaç mm sadece..
    değiştireyim iye düşünmeye başladım...

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    O kaski ilk piyasaya ciktigi gün almistim, hatta profil resmimdeki kaskta senin o bahsettigin kasktan,
    Benim kullandigimda L bedendi.
    Söylediklerinde anormal bir durum yok, bütün cene acilir kasklarda olan seyler onlar,
    Farkindaysan fullface kasklara oranla biraz buyuktur.
    Kaskin cene kismini acmadan giyip cikartman cok zor, buda zaten acilir kasklarin özelliği.

Kaskin üst tarafinda 2 tane hava kanali var, onlari acik konumda birakin,
    Birde burun kisminda bir havalandirma var, onuda SOL tarafa bakacak sekilde acik birakin.

Birde iç pegleri cikartip yikadiktan sonra, iyice yerine oturduguna ve baglantilarini düzgün yapildigini kontrol edin, aksi halde kaskin icine hava akışında sıkıntı olabilir. Bunun disinda soylediklerinizde gayet normal, bence bi sıkıntı yok, güle güle kullanin.
    Tek eksigi görüş açısı biraz düşük gibi..
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

davutyuksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1100 Gs
    Bende de var aynı kasktan ama benimki çeneme değmiyor. Hatta iyi bir mesafe de kalıyor arada sanırım kafa ve çene yapısına göre değişen bişey. ÇEneyi açmadan ben de giyemiyorum

---------- Post added at 15:45 ---------- Previous post was at 15:32 ----------

Bende de var aynı kasktan ama benimki çeneme değmiyor. Hatta iyi bir mesafe de kalıyor arada sanırım kafa ve çene yapısına göre değişen bişey. ÇEneyi açmadan ben de giyemiyorum

Motosikleti
    BMW F650 ST
    Arkadaşlar çok teşekkür ederim... Kullanıcılardan gelen yorumlar özellikle yardımcı oldu.
    3 - 5 sefer daha denedim, içime sinmedi diye.. giyerken kulakların katlandığını fark ettim. Kulakların denk geldiği yerdeki boşluğa gelince biraz böyle uğraşıp kulakları anca oturtabildiğimi fark ettim. Normal gelmişti aslında ilk başta ama.. Şimdi kurt düştü ya içime. Ben en temizi değitireyim bunu. XL alayım.. zaten XL ile L arasında çok fazla bir fark yok. kafa 60-61 demekki benim.

Çene ve dudakların kaska neredeyse deyiyor olması rahatsız etti gerçekten. kaskın içinde konuşurken bile dudaklar çarpıyor kaskın içine. varmış ellerinde 1 adet XL, bugün gider öbürgün gelir artık...

Alıntı excavatus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    giyerken kulakların katlandığını fark ettim. Kulakların denk geldiği yerdeki boşluğa gelince biraz böyle uğraşıp kulakları anca oturtabildiğimi fark ettim.
    Kaskı giyerken kulakların katlanması normal bir durum. Eğer kulaklarım katlanmasın diyorsan, balaklava kullanmalısın. Zaten 3-5 TL.'lik ucuz ürünler. Hemde kaskın içi bu şekilde temiz kalmış olur. Ben kullanıyorum tavsiye ederim.

Eğer balaklava kullanmadan ve kulaklar katlanmadan kaskı giyebiliyorsan o kask bol demektir. Kaza anında yeterli korumayı sağlamayabilir, bu yüzden bence aldığın kask bedenine göre normaldir. Güle güle kullan

Zaten zamanla kullandıkça biraz daha bollaşacaktır.
    Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)