Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Başımıza gelene bakın !! :(

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba,

Arkadaşlar 2010 Nisan'da biz mondial 150 zat aracı haysiyetsizin birine sattık ve gerekli paranın bir miktarını vermedi.. Herneyse, biz noterden kesinlikle satışını yaptık. Sonra bu .. herif yeni ruhsat çıkarmayıp annemin ruhsatını kullanmış, trafik sigrotası falan yok! Sonra işte bu adam kaza yapmış ticari araca çarpmış ve annem davalı! Sanırım annemin üzerine olan ruhsatı kullandığından dolayı bize de dava açılmış ve 1.700 TL + işçilik + ticari taksinin bedeli, masrafları bir ton şey.. Arkadaşlar ne yapabiliriz biz? Yani noter'den kesinlikle satış yaptık ama 1 yıl geçince aradan kağıtları yırttım attım. Noter'den kopyasını almamız mümkün mü acaba? Yani alakamız yok olayla adam annemin üstüne olan ruhsatla kaza yaptı sanırım. Ama bu bir şey değiştirmez herhalde, noter'den satışı yaptık adam yeni ruhsat çıkarmamış demek ki?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Keeway Cruiser 250
    satış esnasında zaten noter ruhsatları alıcıya vermez 2.el satışlarda.aynı şekilde bende satış yaptım ordan biliyorum.bendeki ruhsatı alıp zımbalayıp dosyaya koyuyor elemana geçici bir kağıt veriyor ruhsat yerine ve alan elemanın adres bilgileri alınıp kendi üzerine çıkacak olan ruhsat adresine ikametine geliyor yani.
    Noter satış belgeni kaybetsende satışı yaptığın noter e gidip plaka,isim,tarih gibi bilgileri söylersen kopyasını sana verirler tekrar.Eğer noter satışı yapıldıysa sizin üstünüze hiç bir borç yıkamazlar.
    Gül nedir ki ? Solup gider. Gün nedir ki ? Gelip geçer. Ateş nedir ki ? Söner biter. Sana olan sevgim sonsuzdur ancak mezarda biter…

Alıntı ExpendableS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    satış esnasında zaten noter ruhsatları alıcıya vermez 2.el satışlarda.aynı şekilde bende satış yaptım ordan biliyorum.bendeki ruhsatı alıp zımbalayıp dosyaya koyuyor elemana geçici bir kağıt veriyor ruhsat yerine ve alan elemanın adres bilgileri alınıp kendi üzerine çıkacak olan ruhsat adresine ikametine geliyor yani.
    Noter satış belgeni kaybetsende satışı yaptığın noter e gidip plaka,isim,tarih gibi bilgileri söylersen kopyasını sana verirler tekrar.Eğer noter satışı yapıldıysa sizin üstünüze hiç bir borç yıkamazlar.

Arkadaşlar peki bize bunu yapan yani motosikleti sattığımız adamdan şikayetçi olabilir miyiz? Boşuna uğraştırıyor sonuçta annemi işinden, gücünden ediyor..

Çok teşekkür ederim yorumunuz için hocam. Tam net günü hatırlamasam da Nisan ayında idi, plaka v.b biliyoruz zaten. Dediğiniz gibi yarın gidelim.. Peki ruhsat onda değilse neden annemden de davacı olundu ki?

_pLay_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R - Citroen C5 SX PK
    Alıntı MuTLu. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Arkadaşlar 2010 Nisan'da biz mondial 150 zat aracı haysiyetsizin birine sattık ve gerekli paranın bir miktarını vermedi.. Herneyse, biz noterden kesinlikle satışını yaptık. Sonra bu .. herif yeni ruhsat çıkarmayıp annemin ruhsatını kullanmış, trafik sigrotası falan yok! Sonra işte bu adam kaza yapmış ticari araca çarpmış ve annem davalı! Sanırım annemin üzerine olan ruhsatı kullandığından dolayı bize de dava açılmış ve 1.700 TL + işçilik + ticari taksinin bedeli, masrafları bir ton şey.. Arkadaşlar ne yapabiliriz biz? Yani noter'den kesinlikle satış yaptık ama 1 yıl geçince aradan kağıtları yırttım attım. Noter'den kopyasını almamız mümkün mü acaba? Yani alakamız yok olayla adam annemin üstüne olan ruhsatla kaza yaptı sanırım. Ama bu bir şey değiştirmez herhalde, noter'den satışı yaptık adam yeni ruhsat çıkarmamış demek ki?
    dostum yanlısın olmasın cunkı satısı yaparken ruhsatı noter alır zımbalar ve sana gecıcı ruhsat belgesı tayın eder ıstersen 2 gun ıcınde emnıyetten yenı ruhsatını alırsın ıstersen 15gun sonra sana ptt ıle ruhsatını gonderırler. bence ıtıraz davası acın.

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    Alıntı _pLay_06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostum yanlısın olmasın cunkı satısı yaparken ruhsatı noter alır zımbalar ve sana gecıcı ruhsat belgesı tayın eder ıstersen 2 gun ıcınde emnıyetten yenı ruhsatını alırsın ıstersen 15gun sonra sana ptt ıle ruhsatını gonderırler. bence ıtıraz davası acın.
    2010'da böyle bir uygulama yoktu o dönemlerde

noter satışını vermişsen arkadaşım işlemi yaptığın notere git ve belgenin bir kopyasını rica et. noterde yapılan işlemler kayıt altına alınırlar noter bunun için vardır.

sonra gidip polise müracat edebilirsin. mahkemeyede gidin. noter satış kağıdını verin ve aracın sahibinin siz olmadığınızı ispat edin. kağıt gerekli kişi adına dönecektir zaten
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

Motosikleti
    Keeway Cruiser 250
    tabi sizde şikayette bulunabilirsiniz,belli başlı cezaları var ama fiyatları nerden ne akdardan başlıyor bilmiyorum.zaten yeni ruhsat adresine gitti zaman elindeki geçici ruhsat belgesi iptal oluyor,trafikte ruhsatsız gezmekten bi gün yakalanır elindeki belgenin bir zaman süresi bulunmakta.dediğim gibi hiç bir şey size yıkamazlar çünkü notar satışı var,belgeniz kayıp olsada notar de başka bir aslı var.notere gidip plaka ve isim ile şikayetinizi bildirin kafanız rahat olsun,zaten sizi bağlamaz elemanın yaptığı kazalar isterse önüne geleni indirsin
    Gül nedir ki ? Solup gider. Gün nedir ki ? Gelip geçer. Ateş nedir ki ? Söner biter. Sana olan sevgim sonsuzdur ancak mezarda biter…

Valla ne yapacağımız hakkında bilgim de yok, sinir oldum. O adamın ağzını yüzünü dağıtsak şimdi biz suçlu oluruz! Hukuk bazen herşeyi çözmüyor, adam bize paranın bir kısmını vermedi ama dava falan hikaye oldu..

şu anda öyle ama eskiden noterler ruhsat almıyordu. satın alan kişi emniyete gidip ruhsatı üzerine alıyordu saçma bi uygulama vardı. bence notere gidip satış sözleşmesinin kopyasını edinmeye çalışın. en geçerli deliliniz o olur.

_pLay_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R - Citroen C5 SX PK
    Alıntı < iLk@yy > adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2010'da böyle bir uygulama yoktu o dönemlerde

noter satışını vermişsen arkadaşım işlemi yaptığın notere git ve belgenin bir kopyasını rica et. noterde yapılan işlemler kayıt altına alınırlar noter bunun için vardır.

sonra gidip polise müracat edebilirsin. mahkemeyede gidin. noter satış kağıdını verin ve aracın sahibinin siz olmadığınızı ispat edin. kağıt gerekli kişi adına dönecektir zaten
    2010 yılında bu uygulama yururlukteydı dıye hatırlıyorum yanlısım varsada affola :/

AzRaİL42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Scoo AngeL...
    Merhaba,

Üstadım Sen Noterden Satış Yaptıysan Olay ßitmiştir O Motor Senden Çıkmıştır Noterde Araacın Eski Ruhsatını Alır Dosyaya Koyar Yani Noter Eski Sahibiyle Yeni Sahibinin İlişkisini Kesmiş Olur Yeni Sahibinde Eski Sahibinde Eski Ruhsatı Olamaz Kısaca Senlik Bi Durum Yok Kafanı Takma O Olay Ruhsatı Üstüne Almasına Gerek Yok Ayrıca Sattıgın Kişinin Noterde Zaten Ruhsatı Trafige Bildiriyor Trafik Alan Kişninin Evine Ruhsatı Gönderiyor Yani Ruhsat Zaten Onun Adına Çıkmış Oluyor Noterde Kafana Takma Senlik Bi Durum Yok Onuda Şikayet Etmene Gerek Yok Sadece Ona HATIRLAT RUHSAT ZATEN ONUN ADINA TC SİNE DÜZENLENİYOR YANİ KENDİ BAŞINI YAKMIŞ HABERİ YOK.
    Motosiklet bir özgürlük ve keyif aracıdır. Bu özgürlük ve keyfin en önemli ve öncelikli koşuluysa kask kullanımıdır.
    Kask, motosiklet sürüş güvenliğinin en önemli ve olmazsa olmaz koşuludur.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı ExpendableS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bahsettiğin olay yeni sistemde böyle ancak eskiden böyle değildi. Eskiden ruhsatın üzerinde şu tarihte noter satışı yapıldı gibi bir kaşe basıyordu noter. Satış 2010 Nisan'da yapılmış.

Senin itiraz etmen çok zor olmaz. Çünkü sattığın vatandaşın elindeki ruhsatın üzerinde noterin satış yaptığında dair bir kaşe basılmış durumda ve satış tarihi de yazıyor. Ayrıca noterden satış belgesinin kopyasını da isteyebilirsin. Neredeyse her resmi evrak için zaman aşımı süresi 5 yıldır. Bu süre içinde evrakları arşivde saklamak zorundalar. Dava açanlar muhtemelen motorun noter satışı yapıldığını ruhsattan farketmiştir ama üzerinde yeni sahibinin ismi yazmadığı için ben uğraşacağıma satan kişi uğraşsın gibi bir mantıkla size dava açmışlardır. Belki de yasal prosedürü böyledir bundan emin değilim.

Sonuç olarak noter satışı yapıldıysa satış tarihinden sonra oluşan masraflardan ve yasal yükümlülüklerden sorumlu değilsin. Sadece itiraz işlemiyle uğraşmak zorundasın.

Motosikleti
    Keeway Cruiser 250
    tamam doğrudur da noter satışı varsa iş değişir.kaybettiği kağıdı gidip noterden tekrar çıkartıp polise bildirecek sorunda kalmayacak.bunun çözümüde basit yani,sonuç olarak kendi aralarında anlaşmamışlarki noter satışı var ortada.

AzRaİL42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Scoo AngeL...
    Alıntı Slayerrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bahsettiğin olay yeni sistemde böyle ancak eskiden böyle değildi. Eskiden ruhsatın üzerinde şu tarihte noter satışı yapıldı gibi bir kaşe basıyordu noter. Satış 2010 Nisan'da yapılmış.

Senin itiraz etmen çok zor olmaz. Çünkü sattığın vatandaşın elindeki ruhsatın üzerinde noterin satış yaptığında dair bir kaşe basılmış durumda ve satış tarihi de yazıyor. Ayrıca noterden satış belgesinin kopyasını da isteyebilirsin. Neredeyse her resmi evrak için zaman aşımı süresi 5 yıldır. Bu süre içinde evrakları arşivde saklamak zorundalar. Dava açanlar muhtemelen motorun noter satışı yapıldığını ruhsattan farketmiştir ama üzerinde yeni sahibinin ismi yazmadığı için ben uğraşacağıma satan kişi uğraşsın gibi bir mantıkla size dava açmışlardır. Belki de yasal prosedürü böyledir bundan emin değilim.

Sonuç olarak noter satışı yapıldıysa satış tarihinden sonra oluşan masraflardan ve yasal yükümlülüklerden sorumlu değilsin. Sadece itiraz işlemiyle uğraşmak zorundasın.
    Benim Bildigim Kadarıyla 2010 Da Bu Sistem Vardı Noter Ruhsatı Alıp Bilgisayardan Trafige Bilgileri Gönderiyordu Çevremden Duyduklarım Kadarıyla.
    Motosiklet bir özgürlük ve keyif aracıdır. Bu özgürlük ve keyfin en önemli ve öncelikli koşuluysa kask kullanımıdır.
    Kask, motosiklet sürüş güvenliğinin en önemli ve olmazsa olmaz koşuludur.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı AzRaİL42 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim Bildigim Kadarıyla 2010 Da Bu Sistem Vardı Noter Ruhsatı Alıp Bilgisayardan Trafige Bilgileri Gönderiyordu Çevremden Duyduklarım Kadarıyla.
    3 Mayıs 2010 tarihinden sonra şimdiki sisteme geçildi. Bu tarihten önceki satışlar bahsettiğim şekilde yapılıyordu.

Elinizde noter kağıdı yoksa ve numarasınıda bilmiyorsanız noter evragı bulamayabilir.Trafik şubenizden araçınızla ilgili dosyadan noter kağıdının kopisini yada seri nosunu (mahkeme kağıtlarını yanınıza alırsanız yararlı olur.)alıp mahkemeye ibraz etmeniz itirazınıza yanıt almanızı sağlayacaktır.Üstelik yeni ruhsat çıkartmadıgı için artı suçlu olacaktır.Tekrar aklınızda olsun:NOTER SATIŞI YAPILDIKTAN BİR AY SONRA VERGİ DAİRESİDEN SATIŞ SENEDİNİ GÖSTERİP PLAKAYI ÜZERİMİZDEN SİLDİRELİM.HATDA TRAFİKTEN DE ÜZERİMİZE OLAN KAYDINI SİLDİRELİM.KANUNİ OLARAK TÜM SORUMLULUKTAN BİRKEREDE KURTULMUŞ OLURUZ.Bende uğraşıyorum.Çalıntı iki aracı (biri kilitli garajdan.Digeri banka önünde iki kamera altından.) ve noter satışını yaptıgım üçüncüsünün biriken vergi borçlarından kurtulmak için.Çalıntıların kayıtlarını düşüp evrakları temin ettim ,cuma yada pazartesi vergi dairesindeyim.Diğerininde tel nosunu buldum.Ödeyeceğim diyor bakalım.Satış senedi elimde.Mahkemeye vermek için bir ay müddet verdim.

Aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim. Arkadaş 3 mayıs'tan itibaren demiş. Biz ise Nisan tarihinde sattığımız için ruhsatın o kişide olması lazım..

Bu adam kadar hayatımda adi biri görmedim af edersiniz. Adam iyi biri gibi görününce paranın bir kısmını sonra verir dedik ama adi herif vermedi kaçtı çok uğraştık.. Evinin adresi de belli şimdi, rezil edeceğim onu, elbet karşılaşırız..

Teşekkür ederim arkadaşlar, yarın annem ile noter'e gidip kopyasını alalım. Mahkeme kağıdı geldiğine göre nereye itiraz edeceğiz acaba? Sorumlu kişiler hakkında dava açmak istiyoruz ayrıca, banane kardeşim biz motoru satmışız hala ucu bize dokunuyor hesabı! Sırf o adamı uğraştırmak için. Nasıl o bizim paramızı yedi, biz de onu süründürelim..

Teşekkür ederim arkadaşlar.

ntticaret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşım aynısı geçen yıl benim başıma geldi. Bazı arkadaşların dediği gibi satış işlemi şimdiki gibi değildi. Önceden noter satışını yapıyodum, aracı alan kişi aracın bağlı olduğu trafiğe gidip ruhsatı kendi adına çıkartıyodu, önceden saçma ve meşakkatliydi. Neyse, yapacağın 2 şey var;

1) ilgili noterden satış belgesini temin et
    2) Güzel ve açıklayıcı bi dilekçe yaz, o belgeyi ekle. Sana gelen tebligatta belirtilen icra müdürlüğüne (kaçıncı icra ise ve neredeyse oraya yani) itiraz et. Sonrası seni ırgalamaz. Sen gelen tebligata itiraz etmiş oluyorsun, yani kendini aklıyacaksın, bunuda bi süresi vardı, tebligatı aldıktan 10 yada 15 güne kadar yapman lazım, yoksa suçu kabul etmiş sayılırsın ve tutarı ödemen gerekir aki ise malına haciz gelir.
    Biber muhakkak yakar; ya girerken ya çıkarken...

Alıntı ntticaret adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım aynısı geçen yıl benim başıma geldi. Bazı arkadaşların dediği gibi satış işlemi şimdiki gibi değildi. Önceden noter satışını yapıyodum, aracı alan kişi aracın bağlı olduğu trafiğe gidip ruhsatı kendi adına çıkartıyodu, önceden saçma ve meşakkatliydi. Neyse, yapacağın 2 şey var;

1) ilgili noterden satış belgesini temin et
    2) Güzel ve açıklayıcı bi dilekçe yaz, o belgeyi ekle. Sana gelen tebligatta belirtilen icra müdürlüğüne (kaçıncı icra ise ve neredeyse oraya yani) itiraz et. Sonrası seni ırgalamaz. Sen gelen tebligata itiraz etmiş oluyorsun, yani kendini aklıyacaksın, bunuda bi süresi vardı, tebligatı aldıktan 10 yada 15 güne kadar yapman lazım, yoksa suçu kabul etmiş sayılırsın ve tutarı ödemen gerekir aki ise malına haciz gelir.
    Yani yarın noter'e gidip kağıdı alacağız 1, 3. sulh hukuk mahkemesi yazıyor, buraya mı götüreceğiz kağıdı acaba? Kadıköy 3. sulh hukuk mahkemesi.. Kadıköy'e gidip dilekçe + noter kağıtlarını vereceğiz dimi?

ntticaret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yani yarın noter'e gidip kağıdı alacağız 1, 3. sulh hukuk mahkemesi yazıyor, buraya mı götüreceğiz kağıdı acaba? Kadıköy 3. sulh hukuk mahkemesi.. Kadıköy'e gidip dilekçe + noter kağıtlarını vereceğiz dimi?
    evet arkadaşım aynen öyle, bende araştırmıştım o şekilde yapmamı söylediler, iyi açıklayıcı bi dilekçe yaz, ekinede noter satışını koy, sonra o dava senin üzerinden düşüp aracı satın alan noter satışındaki kişiye devroluyor, sen aradan çekiliyorsun. İtiraz etmezsen suçu kabul etmiş sayılıyorsun bilgin olsun. Dilekçeyi bence icraya gidip yaz, benimki fatih icra müdürlüğüydü, direk müdüre hn gitmişştim durumu anlatmıştım, dilekçeyi o yazdırmıştı, bikaç hukuki terim söylemişti. rica edersen sanada yardımcı olurlar sanırım
    Biber muhakkak yakar; ya girerken ya çıkarken...

Alıntı ntticaret adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet arkadaşım aynen öyle, bende araştırmıştım o şekilde yapmamı söylediler, iyi açıklayıcı bi dilekçe yaz, ekinede noter satışını koy, sonra o dava senin üzerinden düşüp aracı satın alan noter satışındaki kişiye devroluyor, sen aradan çekiliyorsun. İtiraz etmezsen suçu kabul etmiş sayılıyorsun bilgin olsun. Dilekçeyi bence icraya gidip yaz, benimki fatih icra müdürlüğüydü, direk müdüre hn gitmişştim durumu anlatmıştım, dilekçeyi o yazdırmıştı, bikaç hukuki terim söylemişti. rica edersen sanada yardımcı olurlar sanırım
    Çok teşekkür ederim. Yarın da izinliydim, mahvoldu iznim, her neyse canımızı sıkan şu olay kalksın başka bir şey istemem zaten.

Not: Hocam noterden kağıdı aldıktan sonra nereye gideceğiz dilekçe ile? Sen icra müdürlüğüne gittim demişsin ama bize gelen kağıtta Kadıköy 3. sulh hukuk mahkemesi yazıyor? Buraya mı gideceğiz?

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)