Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Yeniden Varoluşun Hikayesidir...

  CFMOTO 250 SR
  REKLAM ALANI
 1. #1
  guven61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  06 Eylül 2005
  Şehir
  HATAY-ANTAKYA
  Motosikleti
  Crf 250 L
  33 gün süren (25 Nisan-28 Mayıs 2011) bir hikayeyi fotograflayarak belgeledim ve aşağıda bir özetini çıkardım.
  Keyifle izleyeceğinizi düşünüyorum...

  Bugün Honda Bayii Girne Motor'a uğradım. Servis tarafında Mehmet Usta'nın bişeylerle uğraştığına tanık oldum.  Evet, Mehmet Usta biryerlerden bulduğu 58 model BMW-R 27 ile adeta sohbet ediyordu.

  R 27 tek silindir, şaftlı bir ihtiyar.(Benden bile büyük.)

  Mehmet Usta hiç zaman kaybetmeden gençlik yıllarına ait aşkını ayağa kaldırmak üzere zorlu yolculuğuna başladı.  Zaman zaman bu başlıkta R 27 ile ilgili gelişmeleri aktaracağım.

  Mehmet Ustam, cesaretine hayranım. Umarım mümkün olan en kısa zamanda bu ihtiyarı ayağa kaldırırsın.

  Kolay gelsin...

  ------------------------------------------------------------------------------------------

  Bugün Mehmet Usta'yı oldukça dağıtmış buldum. Motosikleti dağıtmış iyice.  ''Şimdi bu toplanır mı ki ?'' dedim, ''istediğinde bir tur vermem'' dedi.  Kolay gelsin Ustam.  ------------------------------------------------------------------------------------------

  Mehmet Usta temizlik, boya işlemleri için götürdüğü İhtiyar Delikanlı'nın parçalarını servise getirdi. Bi görseniz, işil işil yapmış parçaları. Dün itibariyle motor-şanzuman kısmını dizmekle meşguldü.
  Bugün motosikleti dizmeye başlayacağını söyledi.
  İşte parçalar...

  Bazı parçaların orijinallerini bulurken, bazılarını tamir etmiş, boyatmış.  Motor şanzuman tamam olunca (ki, tamam gibiydi dün akşam) montaja başlayacak.  Yeni gibi olmuş.  Platin ayarını yapıyor sanırım.  Orijinal yaylı seleyi de bulmuş. Sanırım onu soruyor. Eee...Sona yaklaştıkça sabırsızlanıyor haklı olarak.  Kolay gelsin ustam. Yarın gene buradayım.  ------------------------------------------------------------------------------------------

  Bugün (Cumartesi) günümün büyük bölümünü Mehmet Usta'nın yanında geçirdim. İmkan olsa elinin altında kalfalık bile yaparım. (Böylesine bir motosikleti adeta yeniden yaratmak çok keyifli.)

  Lakin birçok işi kendi elleriyle yapmak istediği için, güç gerektiren ya da ucundan tutulması gereken işlerde servis ustası çocuklarından ve çalışanlardan aldığı yardım haricinde pek yardım almıyor. Orijinal parça teminini bile Türkiye'nin birçok yerine tek başına giderek yaptı. (Birkaç çalışmayan mekanik parça haricinde % 80 eski parçalar onarıldı.)

  Kısaca, montaj başladı.

  Sabah saatlerinde, İzmir'den Vara'sını teslim almaya gelen Ali ile, O'na eşlik eden Barış'la birlikte, yola çıkmadan önce Zeki Usta'nın ve Sibel Hanım'ın hazırladığı kahvaltı için servise geldik. Kahvaltı sonrası dizdiği R-27'nin parçalarını, daha sakin çalışabilmek için çatı arasına taşıyan ve bugün montaja başlayan Mehmet Usta'nın yanında aldık soluğu.  Motoru şasiye bindirmiş.  Ali ve Barış'ın da ilgisini çekiyor bu iş.  Ara ara aşağı inip yolculuk öncesi motosikletlerinin son kontrollerini yaptıran arkadaşlarımızla ilgilensek te,  Kısa aralıklarla yukarı çıkmaktan kendimi alamadım.

  Arkadaşlarımızı yolcu ettik.  Aynen soluğu yukarıda aldım.  Ara ara Usta'dan malzeme temini esnasında yaşadığı sıkıntılar konusunda sohbet te ettik.  Olmuş be Usta'm, ellerine sağlık valla.

  Pegler,

  Arka çamurluk.

  Bişeye benzemeye başladı.  Düşünceye bak. Patlayan lastiği rahat çıkarmak için o tarihlerde menteşeyle çözüm bulmuş fabrika.  Bugünün son parçası artçı selesi. (Bakmayın çamurluk üstüne monte edildiğine. Çok sağlam. sığsa iki kişiyi kaldırır.)  Montaj Pazartesi devam edecek. Mehmet Usta'ya kalsa, (yengeden korkmasa) gece eve gitmeyip bitirmek istiyor. Çok sabırsız gördüm Mehmet Usta'yı.

  ------------------------------------------------------------------------------------------

  Dün (Pazartesi) görevimin başındaydım. Mehmet Usta bazı parçaları daha önce bahsettiğim gibi değişik yerlerden temin etti. Son parçalar kargoyla geldi ben oradayken.

  Parçaların arasında orijinal egzost,  Ve yaylı sele de vardı.  Hatta plaka lambasının camını bile bulmuş Usta.  Haydi yukarı.  Arka taraf lastik hariç tamam gibi.  Şanzuman da binmiş.

  Mehmet Usta artık yukarıda da yalınız kalamıyor. Olayı naklen izleyenlerin sayısı arttı.  Tüm parçalar yaldır yaldır. İyi temizlenmiş ve nikelajlanmış.  Ve merakla beklediğim yaylı sele.

  Mehmet Usta çocuklar gibi şen. Bir müddet zıplayıp durdu selenin üzerinde. Fakat ilginç, çok güzel yaylanıyor sele yahu. Fena konforlu.  Sanırım bir-iki güne kadar sesini duyarız bu İhtiyar Delikanlı'nın.  Neyse, ben servise gidip izlemeye devam edeyim...

  ------------------------------------------------------------------------------------------

  Hımmm... Nerede kalmıştık ?
  Motosiklet yavaş yavaş kendini göstermeye başladı.

  Birkaç gün önceye ait görüntülerle devam ediyoruz.

  Bugünkü neşriyatımda R-27'nin sesini de duyabilirsiniz. 15-20 yıldır çalışmamış motor, nihayet bugün gürledi.

  Servise gittiğimde, neredeyse gününün tamamını R-27 ile birlikte geçiren Mehmet Usta'yı gene aynı durumda buldum.  Lastikler takılmış.  Takalım yerine o zaman.  Arka taraf tamam.  Sırada ön taraf var.  Telelever'in eski sürümü herhal..?  Amortisörler.  Öf öf...Yaldır yaldır valla.  Şimdi bir kahveyi hakettik. (Bana nooluyorsa..)

  Ön jantı yerleştiriyoruz.  Yemek paydosu. Usta'ya ne kadar ısrar ettiysek gelip yemedi. İşine devam etti.  Biz de atıştırıp yanında aldık soluğu.  Kafaya takmış, ''bugün çalışacak'' diyor, başka birşey demiyor.  Etraf kalabalıklaşmaya başladı. Büyük ana tanıklık etmek istiyoruz.  Bobin, akü bağlantısı derken,  İlk deneme için kollar sıvandı.  Yılmak yok. Çalışacak. Ne de olsa 15-20 yıldır çalışmamış. Nazlanması normal. Üstelik daha gaz kolu Almanya'dan yetişmedi. Halatı çekiştiriyoruz.

  Bizim ekip te işe el attıysa bu iş tamam demektir. (Ama hangi yönde tamam, bilemem.)  Son bağlantı ve,  İkinci deneme.  İşte bu kadar...  Bugün aradı Mehmet Usta. Eksik parçalar gelmiş. Yarın elektrik tesisatı bitecek. Haftasonu turlayacağız R-27 ile.

  ------------------------------------------------------------------------------------------

  Ertesi gün...

  İstanbul'dan, Ankara'dan ve Eskişehir'den 7 misafirimiz var.
  Servise uğradık ve soluğu Mehmet Usta'nın yanında aldık. Arkadaşlarım forumlardan takip ettikleri yeniden doğuşun bir bölümüne de olsa canlı tanıklık yapmak istediler.

  Hakkı Ağabey sevdi bu motosikleti.  Yakıştı da.  Abdullah Hocam da fırsatı kaçırmıyor.

  K 1600'den R-27'ye.  Bu arada gidon, far ve sinyaller tamam. Bir iki güne kalmaz tamamen biter.

  Ve Mutlu Son...

  Bugün servise gittiğimde Mehmet Usta'nın R-27'yi çatı katından servise indirdiğini gördüm. Dün hummalı bir çalışmayla motosikletin elektrik tesisatını bitirmiş.  O heyecanla çalıştırdı hemen. Ben de video kaydını yaptım.  Herşey yerli yerinde.  Farlar, armalar...Hepsi tamam.  Kütükleri de orijinal bulmuşuz, değmeyin keyfimize.

  Ortaya böylesine bir güzellik çıkıverdi.  Eh, Mehmet Usta'nın eli öpülür.  Işık sistemi de tam ve düzgün.  Tüm parçalar yerli yerinde.  Şimdi büyük an...  İkinci vuruşta çalıştırıyorum motosikleti.  Son kontroller,  Ve yavaştan hareket.  Servisi boydan boya katedip çıkışa geliyorum.  Biraz daha kullanmak için içimde dayanılmaz bir arzu var. (Kıyafetlerim de yok ama servisin bahçesindeyim.)  İster yaz, ister yazma hesabı, İhtiyar'ın muhteşem motor homurtusu eşliğinde yola çıkıyorum. Bir tur atıp servis önünde Okay'ı görüyorum. Bırakır mı, hemen atlıyor R-27'nin selesine.  Kenardan, yavaş yavaş.  Geçiyoruz servise.  Doya doya seyrediyoruz İhtiyar'ı  Ve gurur abidesi.  Artık ufağına tefeğine bakılıyor. (İnce ayar işleri.)

  Hiçbir şeyi gözden kaçırmıyor Usta.

  Ve ayna. O da tamam.
  (R-27'nin orijinal kütüklerinin sadece sol tarafında ayna bağlantısı var. Orijinali böyleymiş. Bilmiyordum.)  Zeki Usta, senin ve iki ağabeyinin de emeğiniz geçti. Ellerinize sağlık.  Hadi vitrine koyalım İhtiyar'ı.  Çok ta güzel durdu. Açtı mağazayı.  Bu motosikletin,

  Bu motosiklet olduğuna,  İnanmak çok zor gerçekten.  33 gün gibi rekor bir zamanda tamamladı motosikleti Mehmet Usta. Bu zaman zarfında hiç durmadı diyebilirim.  Bu 33 günlük süreçte zaman zaman işyerinde uyukladığına tanık olduk.  İstediği parçalar geldikçe çocuklar gibi sevindiği de oldu.  Ve sonuçta ortaya kısa zamanda muhteşem bir İhtiyar Delikanlı çıkıverdi. Adeta yeniden doğuş...  Tekrar tekrar tebrik ederim Mehmet Usta. Ellerine sağlık.  S O N
  ferdinandd, oyunageldim, mbuyuk ve 24 diğerleri bunu beğendiler..
  EN YAKIN YOL,BİLDİĞİN YOLDUR.


  REKLAM ALANI
  Motomax
 2. #2
  zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  11 Ekim 2005
  Şehir
  Istanbul
  Motosikleti
  Honda CB750 Cafe Racer
  Tek kelime ile helal olsun. Umarim kiymet bilen ellerde bundan sonraki yasamini surdurur bu motor.
  Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

 3. #3
  seckin_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  18 Eylül 2009
  Şehir
  Adana
  Motosikleti
  Bmw R1150GS Adv
  Beyaz yanak lastikle çok daha şık duracağı kanaatindeyim, muhteşem bir çalışma olmuş Mehmet ustanın eli öpülür hakkaten!!

  Bu arada motor satılık mı?
  FOR THE HORDE...

 4. #4
  Farukxtm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  26 Mart 2011
  Şehir
  İSTANBUL
  Motosikleti
  CBR 250 R
  çok güzel bir çalışma eline sağlık ustamızın böyle çalışmalar yapması çok güzel ve bizlerde ihtiyar motosikletleri tanımış oluyoruz

 5. #5
  E_N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  14 Mayıs 2011
  Şehir
  Ankara
  ustamıza saygı duruşunda bulunmamız gereken bir olay,nerden aklına geldi nerden buldun nerden çıkarıp ben bunu yapacam dedin, vallaha helal olsun Mehmet USTA.

 6. #6
  Atahualpa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  28 Mart 2006
  Şehir
  Izmir
  Motosikleti
  RR 250E-9
  Böyle ustaları bulmak gerçekten imkansız gibi bir şey. Bu yaz istediğimiz geziyi yapabilirsek oralara uğrayıp elini öpmek lazım ustamızın. Gerçekten çok güzel iş çıkarılmış. Elinize emeğinize sağlık
  YOU WILL NEVER WALK ALONE

 7. #7
  myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  24 Eylül 2006
  Şehir
  İstanbul, Göztepe
  Motosikleti
  Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
  bayılırım bu eski bmw'lere. inşallah bir gün benim de böyle bir motosikletim olur.

 8. #8
  mehmetcalli35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  22 Nisan 2007
  Şehir
  Bornova/İZMİR
  Motosikleti
  Aprilia RS 125 & Mz 301 Fun & Presto 150t
  Mükemmel bir çalışma olmuş.Bunları gördükçe insan gaza geliyor doğrusu.Eski bir motor alıp elden geçiresi geliyor
  Al bir Mz dünyayı gez...

 9. #9
  Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  29 Mart 2011
  Şehir
  kocaeli- karamürsel
  Motosikleti
  kawasakı versys,honda wın-go
  valla ustamın ellerinden öpüyorum, aynısından bir arkadaşta var kömürlükte durup duruyor öylece aramda oldukça iyi gaza geldim şimdi onu alıp benim kömürlüğe atayım kışın bolca vaktim olacak...


  sipariş edilen parçalar hangileriydi eksozu kaça ve nereden geldi acaba bu konuda konu sahibi arkadaşım bana yardımcı olabilirmi ?
  | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
  |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

 10. #10
  ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  19 Ekim 2008
  Şehir
  Balıkesir
  Motosikleti
  FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
  yeğenimde de var bu makinenin sağlamından... tek cümleyle çok hummalı ve olumlu sonuç veren bir çalışma.
  "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

 11. #11
  Bado - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  01 Mayıs 2011
  Şehir
  Bodrum
  Motosikleti
  Mondial Mh Drift-Peugeot Trekker-Mondial UKH
  Harika emegine saglik ustamizin Masallah cok guzel olmus beeee
  Lets do it all today and worry bout it all tomorrow

 12. #12
  KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  16 Temmuz 2008
  Şehir
  ankara
  Motosikleti
  xt 600
  meclisin bahçesine mehmet usta'nın heykeli dikilsin

 13. #13
  fat280 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Alanya/ANTALYA
  Motosikleti
  en kısa zamanda olacak inş.
  elinize kolunuza sağlık çok güzel bir çalışma olmuş arkadaşlar
  SALCANO WOLF125 SİYAH BENİM MAKİNE

 14. #14
  Boğaçhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  16 Şubat 2006
  Şehir
  Edremit
  Motosikleti
  Mondial 162 MC
  Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.
  Ustam'da ustaymış hani.
  Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin, karşındakinin anlayabildiği kadardır.

 15. #15
  ramizan83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  23 Ağustos 2009
  Şehir
  BOZKIR/KONYA
  Motosikleti
  speed150 mc150 kuba125-12d wolf125 yenidenMC-X
  UStanın ellerıne saglık sızınde kameranıza saglık cok guzel bır anlatım
  Bana göre en iyi Köpek: Isırmayan Köpek.

 16. #16
  guven61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  06 Eylül 2005
  Şehir
  HATAY-ANTAKYA
  Motosikleti
  Crf 250 L
  Mehmet Usta adına teşekkür ederim arkadaşlar.
  Yazdığınız mesajların tamamını Mehmet Usta'ya göstereceğim.
  EN YAKIN YOL,BİLDİĞİN YOLDUR.

 17. #17
  ademacar1963 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  31 Mart 2011
  Şehir
  bursa
  Motosikleti
  yamaha ybr 125 esd
  bu ustanın el emeği paha biçilemez gerçekten helal olsun

 18. #18
  m.d.erdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  16 Mart 2010
  Şehir
  ISTanbul
  Motosikleti
  XVS 650 A
  Gerçek üstad..ellerine sağlık

 19. #19
  Jubaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  17 Kasım 2008
  Şehir
  Amerika,CA
  Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
  meclisin bahçesine mehmet usta'nın heykeli dikilsin
  Katiliyorum.

  Helal olsun cok guzel olmus.
  We are many...

 20. #20
  kim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  14 Şubat 2011
  Şehir
  İstanbul
  Motosikleti
  Honda
  Cesaret ,sabır ve gönül işi olmuş ellerine sağlık usta.
  7 Tepe Motosiklet Kulübü


  BLUE MOTOR
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)