Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ilk deneyimime kar yağdı :(

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2014 FAZER8 ABS
    1 aydır alcam alcam dedim sonunda patronum motorunu bana verdi (sağolsun).

15 metrelik kaldırım üzerinde 1 defa gidip geldikten sonra attım kendimi çevreyoluna. bi taraftan kar yağıyo, bi taraftan soğuk, yavaş yavaş gideyim dedim.

trafik sıkışmadığı sürece sorun yok. ama yavaşladığım zaman motoru kontrol edemiyorum. gazı bir türlü ayarlayamıyorum. 1-2 tehlike de atlattım ama çok büyük tehlikeler değildi.

doğrusu çok zevk alamadım. bu kadar zorlanacağımı hiç tahmin etmiyordum. 15 yıldır bisiklete bile binmiyoruz, attık kendimizi yollara. çok hoş bir tecrübe olmadı doğrusu :(

alışmışız sağ ayakla gaza basmaya. frene basamadım bir türlü. koldaki freni kullandım.
    vitesi yükseltirken sorun yok da, onu düşürmek tam bir işkence. bulamıyorum bir türlü. vitesin yerine baktığım zaman da, dengemi kaybedecekmiş gibi oluyorum.

benzin almak için istasyona gittim. adam nerde depo dedi. ne biliim dedim. sen bilmiyomusun . seleyi kaldır dedi, nasıl kalkıyo dedim. herhalde içinden "yuh" demiştir.

aaaa az daha unutuyodum. yolları temizleyen, altlarında süpürge gibi şeyler olan, ufak kamyonet tarzı aletler var ya, biri solladı beni. bi bozuldum ki anlatamam . küfür ettim arkasından, "yavaş yavaş!!!"

bitti mi? tabi ki hayır.
    geldim şirkete patronum da çok merak etmiş. bir süre bana ulaşamamışlar, çok kızmış. söz verdim, ehliyeti alıp, sokak arasında uzun bir süre motora alışana kadar bir daha asla trafiğe çıkmayacağım.

ve son olarak yeni başlayacak arkadaşlara tavsiye:
    - ben ettim, siz etmeyin. olayı çok hafife aldım, hiç de öyle değilmiş.gerçekten çok sakat olay.
    - kesinlikle trafiğe kapalı alanlarda, motora iyice alışıncaya kadar çalışın.
    - ehliyetsiz gerçekten olmuyor. ehliyeti alana kadar bir daha asla çıkmam trafiğe. siz de çıkmayın arkadaşlar.
    - burada çok tecrübeli arkadaşlar var. onların dediklerini gerçekten hafife almamak gerekiyomuş. ben ettim siz etmeyin.
    - son olarak gerçekten de düşük bir motorla başlamak gerekiyor. bisiklet bilgisine güveneler fazla güvenmesinler, büyük bir avantaj tabi ama olay çok farklı.

herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum.
    Kararlı olan her şey, şartlara rağmen doğar...

Nietzsche

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Prometheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Nöbetçi motorcu Prometheus olarak bir şeyler yazayım da sabah oku bari

Ehliyetsiz trafiğe çıkmaman çok doğru bi davranış. Yoksa suçsuz da olsan suçlu görünürsün yasalar karşısında. Bir de karda falan sürme madem yenisin. Biraz daha sabret
    Onur Yollarda
    Facebook: http://www.facebook.com/OnurYollarda
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC1TqEwgGS4AHvdmULc9qoIQ

Motosikleti
    2014 FAZER8 ABS
    1 kaç ay daha sabredeceğiz. sokak aralarında boş alanlarda, ehliyeti alana kadar mecburen sabır... :(

hem bu karda da, değil motora binmek yürünmez bile

tamam biraz cesaretliyim de o kadar da değil. buna cesaret denmez herhalde; başka birşey denir, onu da ben söylemeyeyim
    Kararlı olan her şey, şartlara rağmen doğar...

Nietzsche

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    10 gün oldu yaptığının aynısını yaptım Hayatımda ilk kez motosiklet kullandım ama akar trafikte değil yaşadığın sorunları okuyunca hah dedim işte ben gerçekten bisiklet ile çok farklı özellikle o ayak freni benimde aklıma gelmedi belkide araba kullanırken gaz tarafı olduğundan (ne var solda yapsanız freni debriyajda sağda olsun ) özellikle gücü koldan ayarlamak zevkli olduğu kadar biraz uğraştıracak gibi. Ben ilk tecrübemde oldukça sevdim inşallah kendi motoruma sahip olduğumda kazasız belasız binerim.
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

firtina110 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pejo-to-kat-layan
    trajikomik bir olay!

arkadaşlar birşeye dikkatinizi çekeyim.!

bazı motor kazaları büyük ihtimalle bundan kaynaklanıyor.

motorun freni ile gazı aynı yerde.bazen yanlışlıkla gazı keseyim frene asılayım diyorsunuz fakat eliniz aynı anda gazada dokunuyor.

hem gaz hem fren netice! ya yerdesiniz yada biryerlere toslamışsınız.bu gaza dokunma olayına çok dikkat edelim.ve daha çok ayak frenini kullanmanızı tavsiye ederim.

en azından ilk önce ayak frenini kullanıp motoru yavaşlatınki dediğim olay olmasın.

ylmzzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Z800
    hayırlı olsun nietzsche ilk önce. ben de konyadaki olumsuz hava koşullarından binmiyorum motora. yerler buz derdime ne??? kazasız sürüşler
    Korkarak yaşıyorsan yalnızca hayatı seyredersin

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler