Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Eyvahhhhh sağdan fırladı yola !!! Ne yapabilirim.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Acil112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kazaya çok yaklaştığım bir olay anlatayım:
    Isparta antalya yolunda baraja yaklaşırken bir rampa var orayı tam gaz iniyorum, motor ilk defa 125 km/h ye ulaştı. Rampanın ilersinde bir kadın yavaş yavaş karşıdan karşıya geçiyordu, mesafe uzak olmasına rağmen korna ile uyardım. O geçti, o noktaya yaklaştığımda aynı noktadan bir köpek fırladı. Hayvan çok hızlı koşuyordu ama daha beni görmemişti, yani önünden yada arkasından geçebileceğim belli değildi. O hızda bir tarafa yönelsem tekrar dönüşü olmazdı.
    Debriyaj ve Frenleri sert bir şekilde asıldım. Ön frene, amortisörlerin boşluğunu aldıktan sonra max seviyede basınç uyguladım, hayvan hala beni görmemişti ve ön tekerleğimin altına doğru geliyordu.
    Son anda 1m önümden geçti. Ilerde sağdaki benzinlige çektim, ayaklarım titriyordu
    112ciyiz

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    o anki konum durum ne gerektirirse....
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Motosikleti
    09YBR125, 08DYLAN
    soru biraz küt olmuş yol şartları hava şartları yol çift şeritmi tek şeritmi virajlımı degilmi bunlar önemli faktörler. bunların dışında motosikletin fren kabiliyeti lastik durumu üzerimizdeki korumaların verdigi güven bunları komplike düşünmek lazım.

tabiki sürücü bu faktörleri gözardı ederek 90 km hıza çıkmışsa refleksler devreye girer.

soru bana sorulmuş olsa asla bilmedigim yolda hız yapmam. dogebilecek olumsuzlukları asla aklımdan çıkarmam hızımıda ona göre ayarlarım. çarpışma kaçınılmazsa ve şansım varsa motosikletten mümkün oldugunca uzaklaşmayı denerim.

soru ilksoruldugu şekildeyse hızı azatlmak olası bir çarpışmanın şiddetini azaltacaktır. gerisi şansa kalmış. ancak frenajla birlikte korna kullanılması yola fırlayan araç sürücüsünü eger duyarsa refleks olarak sagdan çıktıysa saga kırmasına neden olur buda bize kaçacak yer bırakması demektir.

son olarak eger kaza olmamışsa o söför ile akraba olurum :D

Motosikleti
    Bisan Roadstar 250
    benim de başıma gelmişti. "eywahhhhh sağdan minibüs fırladı """ yerler hafif ıslaktı ve mesafe çok azdı.ani fren ile motor kaydı, dizliklerim kaskım ve motor koruma demiri sayesinde yara almadım. motor altımdan kaydı gitti. peki önüme fırlayanlara ne oldu? KAÇTILAR.
    sanırım en iyi yöntem herzaman tetikte kalmak.

my91 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung Gt250R
    Çok güzel bir konuya değinilmiş cidden. Ben de bu tür olayları çokça kez
    yaşadım. Hepsinde de farklı metotlarla kaçabildim kazadan…Biraz uzun oldu kusuruma bakmayın. o anki olaylara gittim birden. Her durum için ayrı teknik gerekli bence kaçabilmek için.

Bunlardan ilki acemi olduğum dönemde gerçekleşti. Ardımda artçıyla gezintiye
    çıktım. Şehir içi olan bi yerden yaklaşık 60 ile giderken önüme bir top atıldı..
    Ama mesafem var önümden geçip gitceğini düşündüm hızlı geldi top çünkü
    sekiyordu da ama orta refüjün kaldırımına çarpım önüme geri döndü. Şans bu
    ya. Topu son ana kadar izledim. Düz gitsem üstünden geçicem kestiremedim
    de topun nereye gitceğini zaten saliselik olaylar. Tam yaklaşınca ters tarafa
    kaçma tekniğini uygulayarak(motosiklette acemiydim ancak bisiklette deneyimli
    sayılırdım) kaçabildim ve kazasız atlattım
    . Bu gibi durumlarda saliselik de olsa
    tehlikeyi analiz edebilmek gerektiğine inanıyorum.

Bir diğerinde de genelde bizim yörede gördüğümüz 3 tekerli araçlar olur. Su
    motorundan yapılmış pata pata gider. Yaşlı bir amca üstündeki. 100 gibi bir
    hızım vardı yanlış hatırlamıyorsam. En sağ şeritten,güvenlik şeridi, usul usul
    gidiyor. Bi anda nerdeyse 90 derecelik açıyla arkasına bir kere bile bakmadan
    ortadaki dönüş yerine geçmeye kalktı.. Aramızda 30 metre mesafe var ama o
    an ne yapcağımı şaşırdım.. Habire denediğim panik fren işe yaradı Arka freni
    kilitledim ön freni olabildiğince çok sıktım kilitlemeden. Sağ şeride kaçamadım o
    an aynada gördüğüm araç yüzünden.
    Sağolsun güzel sıkıştırdı. Kaya kaya
    dibine geldiğimde sağa doğru ufak bi manevra yaptım ve geçebildim
    ..Ama hızım
    20ye falan düştü. Amcanın olanlardan hala haberi yok. Sağa geçicem bi
    dinleneyim diye.Başka araçlar geldi geçti sağımdan.Gazı açtım ani devir
    düşüşünden motor stop etmiş. Zar zor geçtim sağa ama ömrümden ömür de
    gitmedi değil. Kazasız sürüşler..
    33 KDC 64
    Mustafa YERLİKAYA B rh+ /İTÜ Uçak Mühendisliği-2009

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    ABS Brembo Fren sistemine neden bir bavul dolusu para odedigimi o an anlarim
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Motosikleti
    suzuki gsr 600
    Aradaki mesafeye bağlı kaçabilirsem dahada gazlayıp kaçarım yoksa allah yardımcım olsun.

Motosikleti
    Stunt Apache RTR Artık Yok....
    Vites küçültür fireni pompalıyarak yavaşlaya bildiğim kadar yavaşlar mesafe varsa bir hamle ile yandan geçerim yoksa arka tekeri kaydırıp yan vererek çarpmak zorunda kalırım ve en az hasarla kurtulurum (yani tahminimce)
    [B]Bahadır Şenonar[/B] [COLOR="Red"]A rh(+)[/COLOR]
    [B]Sözcüklerin gücünü anlamadan insanların gücünü anlayamazsınız.[/B] :bounce:

Motosikleti
    Tvs Apache
    Durma mesafesinden daha kısa sürecek bir dua okurum sanırım.
    Elle tutulabilen , sessizlik vardır..

maxi97 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '12 SYM GTS 250i '10 YBR125City, '10 Mondial 150ZC
    soldan fırlayanlara da aynısından yapmak gerekir. daha dün başıma geldi.

duble yolda sağ şeritte işe doğru giderken yeni yeşil ışık yanmış bir kavşağa geldiğimde sol şeridi kaplamış bir tır ve arkasında 5-6 araç vardı. arkamdan beni sıkıştıran şöför sağolsun benim hızım da 80-90dı. o an içimden "şimdi tıra korna çalacaklar ve tır aynaya bakmadan sağ şeride geçecek" dedim. gazı biraz bıraktım. tırın dorsesinin yanına gelecekken ön kısmının sağ şeride doğru gittiğini gördüm. aynaya baktığımda arkamdan sıkıştıran beyinsiz şöförün olmadığını görünce panik fren yaptım. mondial 150 zcmin çift diskiyle beraber michelin pilot sport lastiğimi çok seviyorum. arkayı 2 birim sıkarken önü de 1 birim sıkınca resmen abssiz bir otomobil gibi dümdüz sayılabilecek şekilde (arka teker 2 kere hafifçe sağ sol yaptı) kayarak yavaşladım. dorse önümdeydi, hemen asfalt banket kısma doğru motoru eğip o şeride geçtim.

yavaşlayıp tırı sollamaya çıktığımda yanında gidip küfretmeye başladım. adama ettiğim küfürlerden ben bile kendime şaşırdım doğrusu. gidona beyzbol sopam için yer yapmayı ciddi ciddi düşünüyorum. o zaman yanımda olsaydı çıkarıp farlarını dağıtabilirdim.

Motosikleti
    Bisan Roadstar 250
    zincir bulundurmak gerek. taşıması kolay sopaya gerek yok

methal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    rks new light 125
    geçen yıl peu103 lerle arkadaşlarlar köyleri gezıorduk rampadan aşaya salladınk coban koyunları otlatıo koyunların bır kısmı yolda tabı firen ler falan zayıf daldık koyunların arasına 1 koyun telef cobanda köpeği üstümüze saldı benım sol bacagımdan ısırmıstı birde birsürü kuduz aşısı yedık cobanı burdan saygıyla anıyorım =)
    Kask takmaya ihtiyacın olmadığını düşünüyorsan,muhtemelen
    Gece yol yapma ki; gün doğumunda uyumayasın
    Motosikletine binmek için acele et ama bindikten sonra etme

umtakc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR600F

Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır,zaman insanları değil armutları olgunlaş

benimde başıma şöyle bir olay geldi tek yönde ilerliyorum yanımdaki arabayı sollamaya başladım p...k... motorun sesini duyunca aşka geldi benle yarışmaya çalıştı arabada clio embesil tam solladım önüne geçeceğim yaklaşık 60 derecelik bir virajdayım motor yatık durumda o zamanalarda motoru yeni aldığım dönemler karşıdan bir scooter çıktı virajın tam ortasında ön ve arka frene panikle bir bastım motor zaten altımdan çıktı ben ayrı yere motor ayrı yere motor gitti scooter lıya çarptı olayı yerde izliyorum çarpmanın etkisiyle scooter benim motorun üstünden uçuyor ikisinin üstündende scooterın sürücüsü çizgi roman gibi neyseki hiçbir şey olmadı ve de scooter sürücüsünde bir tane bile koruma ekipmanı yok o gün tecrübe edindim bir daha ne olursa olsun yol tek yön olsun benim şeridim olsun sonunu görmediğim viraja hızlı girmiyorum bu arada hızım 80-90 km/h civarıydı

Motosikleti
    Yamaha XVS 650
    Kırsal alanda eski motorcu bir abimizden önemli bir uyarı ,
    Yolda köpek ani çıkyıysa arkasındanda büyük ihtimal bir başkası çıkacaktır.
    aman dikkat,sağa kırmak tehlikeli olabilir.

Motosikleti
    2008 R6
    Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında soldan veya sağdan kamyon , otomobil , bisiklet , köpek , KEÇİ
    Birşey fırladı yola ,

Mesafeniz durmanıza kesinlikle yetmeyecek. Ne yapabilirsiniz

Lütfen fikirlerimizi paylaşıp tartışalım...

Ben olsam kedi köpek koyun yapacak bişey yok biraz daha gaz verip motoru doğru istikamette tutmaya çalışırım. Çarpışmaya hazırlık yani.
    Yorum olarak ne yazarsam yazayım, başa geldiğinde kişilerin durumu, hal ve hareketleri anlık değişir. Refleksim iyi diyen biri bile yeri gelir sadece bakar, o an öylece geçer.
    Mantık olarak eğer kurtulma şansı yoksa kendinizi çarpışmaya hazırlamak en doğrusu.

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir hafta önde Maltepe sahil yolunu köpekler sarmıştı. Akılsızlar ta orta şeride geçip sağa sola saldırmaya çalışıyorlardı. Zemin de fena şekilde ıslak.

Motorcunun başına en olmadık haller gelebiliriyor...
    www.motorumla.net

Felon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı inzell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir hafta önde Maltepe sahil yolunu köpekler sarmıştı. Akılsızlar ta orta şeride geçip sağa sola saldırmaya çalışıyorlardı. Zemin de fena şekilde ıslak.

Motorcunun başına en olmadık haller gelebiliriyor...
    bu köpekler başa bela ya benim iş yerinin yan binada var bi tane ben her akşam işten çıkınca sokağın köşesine kadar kovalıyo beni ve bunu kendine görev üstlenmiş her gün rutin olarak yapıyo
    https://www.youtube.com/alifeyizoglu

Motosikleti
    Aprilia RS "08
    Boşluktan kaçabildiğim kadar kaçar, kelime i şehadet getirirdim..

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Felon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu köpekler başa bela ya benim iş yerinin yan binada var bi tane ben her akşam işten çıkınca sokağın köşesine kadar kovalıyo beni ve bunu kendine görev üstlenmiş her gün rutin olarak yapıyo
    Ama bu sahil yolunu sarma girişimleri çok bomba. Beş altı köpek dalmış yolun ortasına, gelene geçene atlıyor. Benim motor Mondial diye bek dikkate alan olmadı Allah'tan.
    www.motorumla.net

Rakun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ER6-F 2006 Siyah Kırmızı
    Gerçi yapılması gerekenler belirtilmiş.
    Ama benim reflexlerişm şu şekilde çalışıyor.
    Hangi şeritte olursam olayım, şeridin ortasıyla sol çizgi arasında giderim.
    Dolayısı ile sağdan fırlayan bir şey olursa biraz firen, ve şeridin sağına kaçmaya çalışırım. (tabi bu aradaki mesafeye ve çıkan şeye bağlı bir köpek boyunda bir hayvan ve ya kutu vs kamyondan düşen bir cisim de olabilir.)çünkü sağdan çıkanşey bir anda geri dönemez ya da olduğu yerde kalamaz. sola doğru savrulmaya/koşmaya devam eder. Ek olarak çok şeritli olmayan yollarda 80 km yi geçmemeye özen gösteririm.
    Zira bir keresinde akçaya giderken, yoldan sıçrayan çekirgemsi bir hayvan kaskımın camını pembeye boyamıştı. Hızlı olsaydım o esnada hiç bir şey görmediğim için yoldaki mıcır sebebiyle fren anında düşebilirdim.
    Aslında acil durumla karşılaşma anımız olduğu kadar o ana kadarki hızımızda çok önemli.
    Zira 150+ km hızla giden bir aracın bu durumda çok manevra fren şansı olmaya bilir.
    Kazasız sürüşler dilerim

Ek olarak şiddet tabiki çözüm değil ama istanbul şartlarıda malum, arabamda çelik katlanır cop taşıyorum kullanışlı bişiy
    34 ZK 9442 ER6-F 2006 AKA "Sonic" & 34 RB 1940 Kia Carnival 2002 Nam-ı diğer "Nigga"
    Kartal/İstanbul

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)