Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosiklet 2. elde ne kadar eder?

Motovento
    REKLAM ALANI
    overrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda wave 110i
    Arkadaşlar ülkemizdeki satış fiyatlarını göz önüne bulundurarak bir motorun 2. el fiyatını hesaplayabilmek için ampirik bir formül geliştirmek istiyorum.

formüldeki düşündüğüm parametreler:

S= sıfır fiyatı
    K=kilometresi
    T=tipi (ss, enduro, commuter vs.)
    Y=yaşı
    B=servis bakımlı olup olmadığı
    H=hasar durumu
    C=kozmetiği
    U=üst modelinin çıkıp çıkmadığı (çıkmadıysa 0, 1 üst modeli çıktıysa 1, 2 üst modeli çıktıysa 2)

Aksesuvar varsa onlar da ayrıca değerlendirilip ederi formülden elde edilen fiyata eklenir.

böyle bir formülle ikinci el fiyatı mevzusunu bir standarda oturtabiliriz ve ayrıca motor satın alırken alacağımız motoru kaç sene elimizde tutup motorla kaç km yapacağımızı da tahmin edersek satarken ne kadar değer kaybedeceğini önceden kestirip satın alma kararlarımızı tekrar gözden geçirebiliriz.

Bu formüle başka hangi parametreler eklense daha iyi bir sonuç verir, her bir parametrenin önem katsayısı ne olur bunlar uzmanlarla tartışılarak netlik kazanır.

Formülden çıkan sonuçları da piyasa verileriyle karşılaştırıp formülü optimize ederek son haline getiririz.

Kasko değeri verilerine ulaşabiliyoruz ama bu değerler 2. el alım satımında çok fazla bağlayıcı olmuyor. Bu iş için uğraşmaya değer mi önce bunu tartışalım. Talep olursa bir ekip çalışması ile güzel sonuçlar alınabilir.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:21 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:06 ----------

E=yıllık fiyat artış oranı parametresini eklemeyi unutmuşum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gorkemuls - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hysong GV 250
    Amortisman değeri denen bişey var..

Formülle olmaz bu İlla formül çıkarmak gerekirse piyasasına göre fiyatı,ilk sahibi,tek kullanıcı,garaj motoru,kaza durumu,kilometre,servis bakım defteri,masraf durumu,her parçasının faal olması... gibi her durumu yazmak gerekir.

Motosikleti
    Honda wave 110i
    Alıntı motorhocası adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Formülle olmaz bu İlla formül çıkarmak gerekirse piyasasına göre fiyatı,ilk sahibi,tek kullanıcı,garaj motoru,kaza durumu,kilometre,servis bakım defteri,masraf durumu,her parçasının faal olması... gibi her durumu yazmak gerekir.
    ilk sahibi ve tek kullanıcı, garaj motoru gibi bilgileri anlaman pek mümkün değil.

Ben bunları ve her parçanın faal olup olmamasını genel olarak kozmetik ile ifade ettim. 1 ila 10 arası bir değer ile (tamsayı şartı yok) hesaba katılıyor. Tam manası, görünüşün sıfır motora %kaç yakın olduğu.

Yaşı ve çıkan üst modellerin değer düşürme etkisini de hesaba kattım.

Kilometre zaten hesapta var, servis durumu da zaten hesaba katıldı.

Tüm yazdıklarıma ek olarak ekonomik ömür ve motor ömrünü de hesaba kattım.

Eksikleri tartışalım. Yazdığım program şu an denediğim üç motorda (VFR800, F650GS, CBF150) mantıklı sonuçlar verdi.

%100 değer belirleyecek bir şey yapmanın mümkün olmadığını ben de biliyorum, maksat karar verirken elde mantıklı hesaplara dayanan bir kriter olması.

Belirleyici değil yardımcı. Tartışarak belirleyicilik oranını artırmaya çalışacağız.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 05:26 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 05:20 ----------

Alıntı gorkemuls adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Amortisman değeri denen bişey var..
    O da hesaba katıldı dostum.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 05:29 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 05:26 ----------

Mühendislik ekonomisinden anlayan motorcuları bekliyorum buraya.

Motosikleti
    Honda CBR 125 R 2011
    Alıntı overrider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ülkemizdeki satış fiyatlarını göz önüne bulundurarak bir motorun 2. el fiyatını hesaplayabilmek için ampirik bir formül geliştirmek istiyorum.

formüldeki düşündüğüm parametreler:

S= sıfır fiyatı
    K=kilometresi
    T=tipi (ss, enduro, commuter vs.)
    Y=yaşı
    B=servis bakımlı olup olmadığı
    H=hasar durumu
    C=kozmetiği
    U=üst modelinin çıkıp çıkmadığı (çıkmadıysa 0, 1 üst modeli çıktıysa 1, 2 üst modeli çıktıysa 2)

Aksesuvar varsa onlar da ayrıca değerlendirilip ederi formülden elde edilen fiyata eklenir.

böyle bir formülle ikinci el fiyatı mevzusunu bir standarda oturtabiliriz ve ayrıca motor satın alırken alacağımız motoru kaç sene elimizde tutup motorla kaç km yapacağımızı da tahmin edersek satarken ne kadar değer kaybedeceğini önceden kestirip satın alma kararlarımızı tekrar gözden geçirebiliriz.

Bu formüle başka hangi parametreler eklense daha iyi bir sonuç verir, her bir parametrenin önem katsayısı ne olur bunlar uzmanlarla tartışılarak netlik kazanır.

Formülden çıkan sonuçları da piyasa verileriyle karşılaştırıp formülü optimize ederek son haline getiririz.

Kasko değeri verilerine ulaşabiliyoruz ama bu değerler 2. el alım satımında çok fazla bağlayıcı olmuyor. Bu iş için uğraşmaya değer mi önce bunu tartışalım. Talep olursa bir ekip çalışması ile güzel sonuçlar alınabilir.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:21 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:06 ----------

E=yıllık fiyat artış oranı parametresini eklemeyi unutmuşum
    merhaba iyi günler,

önyargıyla yaklaşmamak lazım hiç bir şeye, ilgimi de çekti aslında ama şöyle bir şey var; kurmak istediğiniz denklem - diğer bütün gerçek hayat olaylarında olduğu gibi - differansiyel denklemdir. ve parametreleri kafanıza göre atayamazsınız. yani bu çıkmadıysa 0 olsun çıktıysa 1 olsun iki üst model çıktıysa 2 olsun şeklinde yapmanız tamamıyla atmasyon bir şey haline geliyor. bütün bu denklemler kimi zaman iki saat kimi zaman yıllarca süren çalışmalarla çıkarılıyor ve dünyada şu an çözümlenememiş çok fazla sayıda differansiyel denklem var. integrasyon işlemleri devreye giriyor ki yine onların da yetişemediği yerler var.

ikinci el araçta formüller yerine, piyasa hareketleri ve istatistiki bilgilerin daha çok yol gösterici olabileceğini düşünüyorum.

saygılar.
    it matters not how strait the gate, how charged with punishments the scroll, i am the master of my fate;
    i am the captain of my soul.

gv650i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 650 HYOSUNG AGUİLA

sa

güzel bir düşünce ama uygulaması pek mümkün görünmüyor ancak bir fikir oluşmasını saglar rakamları genelde piyasa şartları ve alıcı satıcı şartları belirler

formül nasıl program onu koysaydın test ederdik çeşitli motorlarda

izm35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İJ 350''''''CBF 150
    Uzmanlık sorusuymuş bu, doktora tezi gibi.
    Beni aşar.cevap yok
    İSTİSNAYIM KAİDEYİ FENA BOZARIM

Motosikleti
    Honda wave 110i
    Alıntı cemtoygar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba iyi günler,

önyargıyla yaklaşmamak lazım hiç bir şeye, ilgimi de çekti aslında ama şöyle bir şey var; kurmak istediğiniz denklem - diğer bütün gerçek hayat olaylarında olduğu gibi - differansiyel denklemdir. ve parametreleri kafanıza göre atayamazsınız. yani bu çıkmadıysa 0 olsun çıktıysa 1 olsun iki üst model çıktıysa 2 olsun şeklinde yapmanız tamamıyla atmasyon bir şey haline geliyor. bütün bu denklemler kimi zaman iki saat kimi zaman yıllarca süren çalışmalarla çıkarılıyor ve dünyada şu an çözümlenememiş çok fazla sayıda differansiyel denklem var. integrasyon işlemleri devreye giriyor ki yine onların da yetişemediği yerler var.

ikinci el araçta formüller yerine, piyasa hareketleri ve istatistiki bilgilerin daha çok yol gösterici olabileceğini düşünüyorum.

saygılar.
    Zaten benim yapmak istediğim de sizin "atmasyon" dediğiniz şeyleri istatistiki verilerden yararlanarak matematiksel bir temele oturtmak.

Motosikleti
    Honda wave 110i
    Alıntı gv650i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel bir düşünce ama uygulaması pek mümkün görünmüyor ancak bir fikir oluşmasını saglar rakamları genelde piyasa şartları ve alıcı satıcı şartları belirler

formül nasıl program onu koysaydın test ederdik çeşitli motorlarda
    Kısaca açıklayayım, şunu belirlerken bunu da hesaba kat derseniz parametreleri beraber optimize edebiliriz :

Motorun ömrünü silindir hacmine bağlı olarak belirliyorum. Çünkü büyük motorun devri az, devri az olanın aşınması da az oluyor.

15 yıllık bir ekonomik ömürden sonra motoru hurda değerini yine bazı verilerden faydalanarak hesapladım.

Bakım için 1'den 10 a kadar belirleyici faktörler :

Servis bakımlı 4
    Lastik 2
    Akü durumu 2
    Balata 2

Kilometrenin etkisini üstel azalan bir fonksiyonla yazdım. Böylece ikinci el fiyatı, km arttıkça doğru orantıyla azalmıyor, daha mantıklı sonuçlar elde ediyorum.

Km etkisinden motorun her km başına eskimesini kuruş cinsinden çıkarmış oldum.

Bir de motorun yaşını, kozmetiğini, hasarlarını değerlendirdiğim "eskime kaybı" faktörü belirledim.

Tanıdığınız bildiğiniz bir motor varsa modelini, silindir hacmini, tipini yukarıda bakım faktörünün (servis , lastik, akü, balata) 10 üzerinden payını, çizik, boyada solukluk vs. olup olmama üzerinden 10 üzerinden kozmetiğini, ek masraf çıkıp çıkmama durumuna göre 10 üzerinden hasar durumunu belirtip yollayın ben elde ettiğim verileri sizinle paylaşayım.

Programı optimize ettikten sonra otomatik hesaplama yapan bir web sitesi kuracağım.

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    başlığı arkadaşa cevaben:
    arkadaşım vstrom türkiye sitesine girip bi bakarsan büyüklerimiz ustalarımız hep söylediği şey şudur
    motosikleti sıfır alırsan eğer aynı yıl %25 düşük fiyata satarsın
    bundan sonra her yıl eksi % 5 tir
    mesela 10 binliraya 2007 de sıfır alınmış bir motor bu yıl 6500 ila 7000 tl civarı fiyat belirlenir
    Alıntı motorhocası adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi sana katılıyorum neden dersen
    gir sahibindene satılan motosikletlerin %90 ı düşük kilometre ve kapalı garaj motoru
    altınada yazmış sadece keyfekeder cumartesi veya pazar kullandım diye bakıyon motor 2005 model km daha 5000 ile 10 bin arasında
    vay arkadaş ozaman benim bir sorunum var demektir
    motorum 2008 aralık tarafiğe çıkışlı 20 binde nerdeyse bunun neredeyse tamamı uzun yolda ve sadece pazar sürüşlerinde yapıldı sadece bu yaz ve sadece pazar günleri sürerek 11 bin km yaptım
    şimdi sorarım o arkadaşlara arkadaş hadi diyelim hepinizin kapalı garajı var (yedik ya salağız)
    hadi diyelim hepiniz keyfe keder kullandınız (ulan arkadaş sanki farklı amacı var adam 1200 gs le istanbulda kuryelik yapacak değil ya)
    yahu arkadaş karşınızdakini çok mu mal sanıyonuz sadece pazar günleri kullanıp sadece 20 km yol yapıp geri mi geliyonuz
    çok mu salağız biz yoksa bizi çok mu salak yerine koyuyonuz
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

arkadaşlar kusura bakmayın sıtede yenıyım konu hakkında nerden kımden bılgı alabılırım

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Alıntı overrider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kısaca açıklayayım, şunu belirlerken bunu da hesaba kat derseniz parametreleri beraber optimize edebiliriz :

Motorun ömrünü silindir hacmine bağlı olarak belirliyorum. Çünkü büyük motorun devri az, devri az olanın aşınması da az oluyor.

15 yıllık bir ekonomik ömürden sonra motoru hurda değerini yine bazı verilerden faydalanarak hesapladım.

Bakım için 1'den 10 a kadar belirleyici faktörler :

Servis bakımlı 4
    Lastik 2
    Akü durumu 2
    Balata 2

Kilometrenin etkisini üstel azalan bir fonksiyonla yazdım. Böylece ikinci el fiyatı, km arttıkça doğru orantıyla azalmıyor, daha mantıklı sonuçlar elde ediyorum.

Km etkisinden motorun her km başına eskimesini kuruş cinsinden çıkarmış oldum.

Bir de motorun yaşını, kozmetiğini, hasarlarını değerlendirdiğim "eskime kaybı" faktörü belirledim.

Tanıdığınız bildiğiniz bir motor varsa modelini, silindir hacmini, tipini yukarıda bakım faktörünün (servis , lastik, akü, balata) 10 üzerinden payını, çizik, boyada solukluk vs. olup olmama üzerinden 10 üzerinden kozmetiğini, ek masraf çıkıp çıkmama durumuna göre 10 üzerinden hasar durumunu belirtip yollayın ben elde ettiğim verileri sizinle paylaşayım.

Programı optimize ettikten sonra otomatik hesaplama yapan bir web sitesi kuracağım.
    bu arada kardeş sen o ilanlarda yazılanların doğru olduğunu mu sanıyorsun
    adam karsta servis bakımlı kawasaki yazıyo
    sadece benim bildiğim kazalı ve boyalı motosiklet sayısı 100 ün üzerinde o sitede satılan
    hepside kazasız masrafsız yazmış buna ne diyecen
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

Motosikleti
    Honda wave 110i
    Alıntı otopsici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    başlığı arkadaşa cevaben:
    arkadaşım vstrom türkiye sitesine girip bi bakarsan büyüklerimiz ustalarımız hep söylediği şey şudur
    motosikleti sıfır alırsan eğer aynı yıl %25 düşük fiyata satarsın
    bundan sonra her yıl eksi % 5 tir
    mesela 10 binliraya 2007 de sıfır alınmış bir motor bu yıl 6500 ila 7000 tl civarı fiyat belirlenir
    Zaten ben de istatsliklerden ve tecrübelerden faydalanarak bir kriter koyuyorum ortaya. 2011 motorlar şu an satılırken ne kadar değer kaybetmiş araştırıp her motora alış fiyatına ve tipine göre değer kaybı belirliyorum. Bundan sonraki senelerin etkisi farklı olarak yansıyor.

abi sana katılıyorum neden dersen
    gir sahibindene satılan motosikletlerin %90 ı düşük kilometre ve kapalı garaj motoru
    altınada yazmış sadece keyfekeder cumartesi veya pazar kullandım diye bakıyon motor 2005 model km daha 5000 ile 10 bin arasında
    vay arkadaş ozaman benim bir sorunum var demektir
    motorum 2008 aralık tarafiğe çıkışlı 20 binde nerdeyse bunun neredeyse tamamı uzun yolda ve sadece pazar sürüşlerinde yapıldı sadece bu yaz ve sadece pazar günleri sürerek 11 bin km yaptım
    şimdi sorarım o arkadaşlara arkadaş hadi diyelim hepinizin kapalı garajı var (yedik ya salağız)
    hadi diyelim hepiniz keyfe keder kullandınız (ulan arkadaş sanki farklı amacı var adam 1200 gs le istanbulda kuryelik yapacak değil ya)
    yahu arkadaş karşınızdakini çok mu mal sanıyonuz sadece pazar günleri kullanıp sadece 20 km yol yapıp geri mi geliyonuz
    çok mu salağız biz yoksa bizi çok mu salak yerine koyuyonuz
    Amacım zaten kimsenin bilemeyeceği ve doğruluğunu ispatlayamayacağı şeyler üzerinden prim yapılmasının engellenmesi. Garaj motoruysa kendini belli eder zaten, kozmetiğe ona göre puan alır, her yeri çizik, pas vs. varsa istediği kadar garaj motoru olsun.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:40 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:30 ----------

bu arada kardeş sen o ilanlarda yazılanların doğru olduğunu mu sanıyorsun
    adam karsta servis bakımlı kawasaki yazıyo
    sadece benim bildiğim kazalı ve boyalı motosiklet sayısı 100 ün üzerinde o sitede satılan
    hepside kazasız masrafsız yazmış buna ne diyecen
    Dostum bu sadece bir kriter. Sen doktorsan ona göre fiyatı artır. Güvenilir adamım, yerim yurdum belli de ona göre 500TL fazla yaz. Bunlar problem değil.
    Önemli olan elde kıyas yapılacak ve oldukça gerçeğe yakın sonuçlar veren bir kriterimizin olması.

Servis bakımlı olup olmadığı tek bir telefonla anlaşılır. Adamın her sözüne güvenmeye gerek yok. Zaten her program girdiler doğruysa işe yarar. Kimse aptal değil, burada boş işlerle uğraşmıyorum. Ben bu programı yaptım, güzel sonuçlar veriyor ve bedavadan hizmete sunacağım. Optimizasyon için hangi parametre nasıl gelişritirilir bu konuda fikrin varsa yardımcı olabilirsin.

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Kaba formül:

x = Motorun sıfır fiyatı
    y = Motorun model yılı
    t = Motorun kilometresi/10.000
    f = 2. el fiyatı

0.75 - İkinci el - sıfır farkı
    0.95 - Yıllık yıpranma (modele göre değişir)
    0.97 - Kullanım yıpranması (modele göre değişir)

f = (x * 0,75) * 0.95^(2011-y) * 0.97^(t+1)

Şöyle ki, sıfırı 20.000 TL olan bir motorun 2005 model, 10 bin km'de olanının gerçek değeri:

f= 20.000 * 0.75 * 0.95^(2011-2005) * 0.97^((10.000/10.000)+1)
    f= 15.000 * 0.735 * 0.94
    f= 10.363 lira

Bu formül "Aynı motoru a liraya aldım" ile "benim motorum b lira eder" arasında bir rakam verir.

Motosikleti
    Honda wave 110i
    Alıntı izm35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uzmanlık sorusuymuş bu, doktora tezi gibi.
    Beni aşar.cevap yok
    Evet, çalışmak isteyen arkadaş varsa doktora veya yüksek lisans tezi olabilir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Bu kadar uğraşmak yerine eğer özel durumları hesaba katmazsak (çok temiz, bakımlı aksesuarlı gibi) devlet bu hesabı her araç için yapıp kasko değer listesi adıyla yayınlıyor. Bu fiyatları referans alıp ekstra + ve - leri belirleyebiliriz. Genelde piyasa fiyatıyla kasko değerleri yakın oluyor zaten.

Motosikleti
    Honda wave 110i
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaba formül:

x = Motorun sıfır fiyatı
    y = Motorun model yılı
    t = Motorun kilometresi/10.000
    f = 2. el fiyatı

0.75 - İkinci el - sıfır farkı
    0.95 - Yıllık yıpranma (modele göre değişir)
    0.97 - Kullanım yıpranması (modele göre değişir)

f = (x * 0,75) * 0.95^(2011-y) * 0.97^(t+1)

Şöyle ki, sıfırı 20.000 TL olan bir motorun 2005 model, 10 bin km'de olanının gerçek değeri:

f= 20.000 * 0.75 * 0.95^(2011-2005) * 0.97^((10.000/10.000)+1)
    f= 15.000 * 0.735 * 0.94
    f= 10.363 lira

Bu formül "Aynı motoru a liraya aldım" ile "benim motorum b lira eder" arasında bir rakam verir.
    Evet çok kaba olarak böyle bir proje ama 0.75, 0.95 0.97 gibi belirlenen faktörler de elle tutulur gözle görülür verilerden elde edilebilir nitelikte olacak. Kimse benim motorum için neden 0.97 aldın diyemeyecek.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:05 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:56 ----------

Alıntı Slayerrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu kadar uğraşmak yerine eğer özel durumları hesaba katmazsak (çok temiz, bakımlı aksesuarlı gibi) devlet bu hesabı her araç için yapıp kasko değer listesi adıyla yayınlıyor. Bu fiyatları referans alıp ekstra + ve - leri belirleyebiliriz. Genelde piyasa fiyatıyla kasko değerleri yakın oluyor zaten.
    Kasko değeri çok sığ, sadece yıllık amortisman hesaplanarak bulunuyor. motor 1000km de de 100000km de de olsa kasko değeri aynı. Alıcı ve satıcı için ne kadar sağlıksız bir kriter olduğu ortada.

Sadece kaskocuların işine yarıyor.

DaBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 125 Duke... bide 250 cc ögrenci akbili..
    dostum bu hesap yapılamaz.. bi arkadaşımızın dediği gibi çok bilinmeyenli bir denklem olduğundan dolayı cözüm için işe diffaransiyel denklemler girer ki oda her bilinmeyeni bi standarta kavuştursak bile işin özünde insan bilinmeyeni olduğundan dolayı bunu standarta baglamak imkansızdır..
    keşke böyle bi denklem yapılsaydıda bizde bi araç aldığımızda bunu uygulasaydık.. ama nafile.. işin içinde insan olunca bütün hesaplar yalan oluyor.. bunu matematik bilmediğimden söylemiyorum.. hala haftanın 12 saati matematik görüyorum.. artık yıllardır matematik görmekten kusucam.. normali, yükseği, kesiklisi..

anil89tas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sıfırdan
    statik ve mukavvemet hesaplarını kullanarak sahibinin kaç kilo olduğu da hesaba katılmalı

Aslında fikir güzel, tebrikler overrider, fakat bence de net sonuçlar elde edilemez. Sonuçta işin içinde insan (ve doğal olarak niyet) faktörü var.

Kendimden örnek vereyim, motosikletimi yetkili servise götürmüyorum, çünkü biliyorum ki buradaki servis benim titiz davrandığım kadar titiz davranmıyor motoruma.
    - Subap ayarını motor sıcakken yapıyorlar.
    - Yağ olarak kılavuzda önerilen yağ aralığından kullanmıyorlar.
    - Bir problem söylesen "Abi bu motor zaten böyle" diye geçiştiriyorlar.
    - Tazyikli suyla yıkıyorlar. (Tazyikli su, stickerlar ve elektronik aksam için zararlı)
    vs.vs...

Durum böyle olunca ben gönül rahatlığıyla motorumu servise bırakamıyorum.
    Tüm hafif veya ağır bakımlarını, temizliklerini , cilasını vs. kilometresi kilometresine kendim yapıyorum.
    Tüm işlemlerimi de ("tarih, km, takılan parça, değişen parça") excelde kayıtlı olarak tutuyorum.

Bu ve buna benze durumlarda "bu motor servis bakımlı değil, yaramaz", fikri mi oluşacak?
    Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)