Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Elazığ’a Motosiklet Pisti Yapılacak.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Alıntı serdar23_Bilgem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pist yapılırsa eğer, piyasada kayıtlı olan motorlar yarışmayacak.

Memleketimize layık görmediğin belli. Senin bir önerin varsa yaz da belki dikkate alırlar.
    Elazığ gibi motosiklet kültürünün kısıtlı bir çevre ve az kişiyle sınırlı olduğu bir yerdense Antalya'ya, Muğla'ya, Manisa'ya, Adana'ya pist yapılmalı.

Elazığ'da senede 264 motor satılıyor, Antalya'da 10.309. Tam 39 katı.

Antalya'da yılda satılan motor sayısı (10.309) Elazığ'ın tarihi boyunca satılan motor sayısından (6.876) fazla.

Antalya'da Elazığ'ın 31 katı kadar (212.717) motor var.

Antalya'daki motor sayısı Elazığ'daki insan sayısının 1/3'ü.

Antalya'da 100 kişiye 12,3 motor düşüyor, Elazığ'da 100 kişiye 1,2 motor.

"Memleketim" meselesi değil bu, memleket meselesi. Antalya'da, Muğla'da, Manisa'da, Adana'da, Gaziantep'te motosiklet için pist yokken Elazığ'a yapılması tamamen yanlış.

Benim önerim gidip Antalya'ya veya başka bir güney iline yapsınlar. Güneye pist yapıp senede 365 gün kullanılmasını sağlamak varken, Elazığ'a yapılacak, senede 150-200 gün kullanılacak bir pist son derece anlamsız.

Lütfen bana yazacağınız cevap verilerle konuşsun. Üstte yazdıklarım TÜİK'in istatistikleri.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    coğrafi koşullar gereği bu iş için elazığ bana da pek verimli gelmiyor. yine de hiç yoktan iyidir demek lazım sanırım. temennim, belki diğer bölgelerin bu konudaki girişimciliğini bir nebze olsun harekete geçirir...

serdar23_Bilgem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1200 GS Adventure
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elazığ gibi motosiklet kültürünün kısıtlı bir çevre ve az kişiyle sınırlı olduğu bir yerdense Antalya'ya, Muğla'ya, Manisa'ya, Adana'ya pist yapılmalı.

Elazığ'da senede 264 motor satılıyor, Antalya'da 10.309. Tam 39 katı.

Antalya'da yılda satılan motor sayısı (10.309) Elazığ'ın tarihi boyunca satılan motor sayısından (6.876) fazla.

Antalya'da Elazığ'ın 31 katı kadar (212.717) motor var.

Antalya'daki motor sayısı Elazığ'daki insan sayısının 1/3'ü.

Antalya'da 100 kişiye 12,3 motor düşüyor, Elazığ'da 100 kişiye 1,2 motor.

"Memleketim" meselesi değil bu, memleket meselesi. Antalya'da, Muğla'da, Manisa'da, Adana'da, Gaziantep'te motosiklet için pist yokken Elazığ'a yapılması tamamen yanlış.

Benim önerim gidip Antalya'ya veya başka bir güney iline yapsınlar. Güneye pist yapıp senede 365 gün kullanılmasını sağlamak varken, Elazığ'a yapılacak, senede 150-200 gün kullanılacak bir pist son derece anlamsız.

Lütfen bana yazacağınız cevap verilerle konuşsun. Üstte yazdıklarım TÜİK'in istatistikleri.

Kalkınmışlık ve motosiklet sayıları konusundaki verilerine itiraz etmedim ki, bana verilerle konuşun diyorsun.Hep bu faydacı yaklaşımla değil mi ki ülkemin bölgeleri arasındaki gelir dağılımı ve kalkınmışlık farkı kapatılamıyor.

Elazığ'ın iklimi Akdeniz kadar olnmasa da uygundur. Kışları çok soğuk ve yağışlı geçmez.

Elazığ'a niye yapılıyor diye üzüleceğinize, bir pist yapılması girişimi var diye sevinmeliydiniz. Antalya'ya veya başka bir yere yapılıyordu da biz engel olup buraya kaydırmadık. Elazığ, bürokratıyla, valisiyle, siyasileriyle bu işi sahipleniyorsa, alkışlamak daha doğru bir davranış olurdu.

Şayet bir aksilik olmaz da Elazığ'a motosiklet pisti yapılırsa, ardından Antep'e de, Adana'ya da yapılsın. Zarar mı ederiz.

Aslında bunu burada tartışmanın fazla bir anlamı da yok. Olacaksa eğer yapılır olur, olmayacaksa bir şekilde olmaz. Bizim niyetlerimiz işn gerçekleşmesine yön vermiyor.
    Gönül ne gezi ister, ne dernek şahane;

Gönül iki kalıcı dost ister, motosiklet bahane.

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Ben İstanbul'da yaşıyorum, Antalya'ya iki defa gittim, Elazığ'a hiç gitmedim. İki il de benim için aynı değerde. Elazığ'a yapılacak bir motosiklet pistinin (enduro parkuru da olsa, asfalt pist de olsa, motokros pisti de olsa) ekonomiye veya motosiklet sektörüne katkı sağlayacağını düşünmüyorum. Yapılacak yatırımın geri dönüşü de çok zor olacaktır.

Aynı yatırım Antalya'da yapıldığında gerek o bölgenin yerlileri, gerekse turistlerden elde edilecek gelirler çok daha yüksek olacak, hem ekonomiye hem de motosiklet sektörüne çok daha büyük bir katkı sağlayacaktır.

Özetle Elazığ'a uluslararası yarışların düzenleneceği bir motosiklet pisti yapılması çok uzak bir hayal. Hoş, İstanbul'da dünyanın en mükemmel pistlerinden birine sahibiz, kullanamıyoruz ya...

Eğer söz konusu olan şey bir fabrika olsaydı kesinlikle "Elazığ yerine Antalya'ya yapılsın" demezdim. Ancak konumuz bir motosiklet pisti, Elazığ yanlış seçim.

Motosikleti
    BMW R 1200 GS Adventure
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben İstanbul'da yaşıyorum, Antalya'ya iki defa gittim, Elazığ'a hiç gitmedim. İki il de benim için aynı değerde. Elazığ'a yapılacak bir motosiklet pistinin (enduro parkuru da olsa, asfalt pist de olsa, motokros pisti de olsa) ekonomiye veya motosiklet sektörüne katkı sağlayacağını düşünmüyorum. Yapılacak yatırımın geri dönüşü de çok zor olacaktır.

Aynı yatırım Antalya'da yapıldığında gerek o bölgenin yerlileri, gerekse turistlerden elde edilecek gelirler çok daha yüksek olacak, hem ekonomiye hem de motosiklet sektörüne çok daha büyük bir katkı sağlayacaktır.

Özetle Elazığ'a uluslararası yarışların düzenleneceği bir motosiklet pisti yapılması çok uzak bir hayal. Hoş, İstanbul'da dünyanın en mükemmel pistlerinden birine sahibiz, kullanamıyoruz ya...

Eğer söz konusu olan şey bir fabrika olsaydı kesinlikle "Elazığ yerine Antalya'ya yapılsın" demezdim. Ancak konumuz bir motosiklet pisti, Elazığ yanlış seçim.

Sizin şahsi düşünceniz.

Saygı duyuyorum ama katılmıyorum.

Motosikleti
    gt 650 comet v2 power
    Türkiyenin bi tek büyük şehirlerimi var pist yapılma konusunda yani elazığ ismini duyunca hemen tepki alıyo şöyle bi düşünce doğuyor millet mobilyet e binip üstüne yatarak pistte yarışacak bu mu yanii... ama size şöyle bişe diyebilirimki bu konuyu memleket meselesi haline getiriyorsunuz..elazığda yaşayan ve motora gönül veren biri olarak bence bu çok güzel bi adım...inşanlahhh birileri çomak sokmazzz...
    [COLOR="Black"][B]Devir hangi devir olursa olsun devirli olsun...[/B][/COLOR]:queen:

GakkosAtalay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 SUZUKİ GSX 600 F
    [QUOTE=activerider;2241289]Türkiyenin bi tek büyük şehirlerimi var pist yapılma konusunda yani elazığ ismini duyunca hemen tepki alıyo şöyle bi düşünce doğuyor millet mobilyet e binip üstüne yatarak pistte yarışacak bu mu yanii... ama size şöyle bişe diyebilirimki bu konuyu memleket meselesi haline getiriyorsunuz..elazığda yaşayan ve motora gönül veren biri olarak bence bu çok güzel bi adım...inşanlahhh birileri çomak sokmazzz...[/QUO

ozaman bizde o Çomağı o birilerine Monteletmesinide biliriz. dert DegiL?
    Elazığ Motosiklet ve Motor sporları Kulübü Derneği-Motosiklet23/Moto23

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Elazığda kaç tane motosiklet var ki bu pistin hakkını verebilsin ?

Antalya da, bursa da vb. büyük motorların daha çok olduğu yerlerde açılsın ki insanlar trafikte çoşmasın. Bunun haricinde başka yollarla önüne geçme şansı yok devletin bu kazaların!

casillas00 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güzel gelişme ama seçim zamanı vaatlerinden biri olmaz inş.

extrem_015 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    EŞŞİZ TR'DE TEK CBR600F PC35 4 CİĞERLİ EŞEK ARISI
    hayırlısı olsun

Ya benim anlamadığım bu doğu düşmanlığı nedir!!!
    Antalya'nın ihtiyacı yok bu tür komplekslere!
    Adana'nında yok Mersin'inde buralarda zaten turizm gelirleri hat safhada biz isterizki ülkemizde doğu batı olmasın her yer cennet gibi olsun her yerde herkes para kazansın.Elazığ'a açılması olası olan pist size neden bu kadar battı ben anlamadım.Sizler sanıyorsunuz doğudaki insanlar işletmeyi bilmiyorlarmı!
    Sizlerden daha iyisini yaparız işletiriz cok karlı bi işletme olur...
    Haa bu arada pist yapılırsa ve aktif olursa burada öten arkadaşlar yarışlar için burayı tanımasınlar!!

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Burada öten yok terbiyeni bozma!

Elazığ da pist olunca millet oraya akacak sanki ya nasıl mantıktır bu?

Kütahyada yapılsın varsın. Orada bile daha çok kullanılacaktır eminim! Yapın görelim biz de!!!

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    çabalarınız azımsanmayacak kadar büyük.

en kısa zamanda malatya grubunu da konuya dahil ederek kahramanmaraşlı arkadaşlarla sizi ziyaret etmeyi düşünüyoruz.

sevgi ve saygılar
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Khutuck'ün sıraladığı nedenlerden dolayı Türkiye'de pist yapılacak en verimli yerlerden biri olmadığı fikrine katılıyorum. Ama unutmamak gerekir ki Motosiklet sporunun neredeyse olmadığı bir ülkeden Dünya Şampiyonu sporcu çıkmıştır. Bir sonraki Türkiye (veya Avrupa, veya Dünya) Şampiyonu'nun Elazığ veya başka bir şehirden çıkabileceği hayalini kurduğumuz sürece yaşıyoruz demektir.

Belediye başkanı hakkında çok ciddi yolsuzluk iddiaları olan bir şehirde -eğer ki iddialar doğruysa- yarış pistini geçtim, herhangi bir girişim nasıl sonuçlanır bu da ayrı bir tartışma konusu.

Yine de pist yapılacaksa Türkiye'nin herhangi bir yerine uygun olacağı gibi Elazığ için de aşağıdaki örnekleri verebilirim. Buradaki uygunluk kıstası öncelikle yapım maliyeti, işletme imkanları ve fonksyonellektir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Knockhill_Racing_Circuit (İngiliz Superbike Şampiyonası)

http://en.wikipedia.org/wiki/Snetter...Racing_Circuit (İngiliz Superbike Şampiyonası)

http://en.wikipedia.org/wiki/Lime_Rock_Park

Ve ülkemizden bir örnek

http://izmiryarispisti.net/hakkimizda1.htm

Boyutları üsttekilerden daha büyük bir pist yapmak hem maliyeti arttıracak hem de işletmeyi zorlaştıracak faktörlerdir. Pistin yapım nedeni reklam yapmak değil, fonksyonelleği sayesinde yeni sporcuların yetişmesine müsait ortam yaratmak olmalıdır. Yarış pisti yapılacaksa yukarıda verilen (veya benzer) örnekler hem güzergah (layout) hem de işletme olarak çok dikkatle incelenmelidir.

Türkiye'deki mevcut yönetimin spora bakış açısının tamamen siyasi rant sağlama amaçlı olduğunu düşündüğümden ve motosikletin hayat görüşleriyle taban tabana zıtlık teşkil etmesinden dolayı malesef işiniz çok zor. Tamamen kişisel görüşümdür.

Umarım başarırsınız.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    Oktay DAL

Bu ismi tanıyan var mı?
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

Türkiye Motodrag 650cc Şampiyonu OKTAY DAL

Umarım pist, bir an önce tamamlanarak faaliyete geçer.
    Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yapılsın tabi, yeterince cami ve hastanemiz var birazda spor tesisi yapsınlar..

Ben verimli olmaz, motor sayısı az, ilgi alaka az kısmına katılmıyorum. Spor ve kültür için istatistiklere bakılmamalı, tüccar kafamızı bu konularda bir kenara bırakmalıyız diye düşünüyorum. Aslında küçük illerde yapılması büyük ve potansiyeli olan illeri özendirebilir. Mesela Antalyalı yöneticiler "ulen Elazığ'a bak yarış pisti yapmış biz niye yapamadık halen" diyebilir. Antalya önce yapsaydı Elazığlılar "büyük il abi yapacak tabi" diyebilirlerdi.
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Ömercik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KANUNİ Tigrina 100 (Hasta ve sıkıntılı)
    Hayırlı olsun... İnşallah en kısa sürede gerçekleşir.
    Motosiklet Misyoneri Etrafımda motosiklet ve motosiklet sürücülerine karşı cephe almış, sığ görüşlü veya olumsuz düşünen her tipteki insan itinayla bastırılır, yıldırılır, görüşlerinin olumlu yönde değişmesi için var güçle konuşulur.

cbr125cbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150'2011 Kırmızı
    Hayırlı olsun diyelim ama hem Antalya'ya hem Elazığ'a yapılsın fena mı olur, ben de Elazığ'da bulundum bir süre güzel yer ama arkadaşların da dediği gibi yapıldıktan bir süre sonra kullanılamaz hale gelecek ise, ya da az kişi geliyor diye fiyatlar normalin üstünde olacak ise, yani asıl işi sporcuları yetiştirme olan ( bizim beklediğimiz) pist in işini yapamıyor olması kötü olan, orada bir pist var uzakta o pist bizim pistimiz görmesek de kullanmasak da olmasın. Kaldı ki körfez pisti gibi bir fiyat politikası bile uygulasalar, o yörede oturan bir çok motoseverin sadece uzaktan motor sesini duyacağı bir yer olur. Bu arada nereye yapacaklarmış var mı tespit edilen bir yer.

Fotoğraflara tekrar baktım da, hiçbirinde mi bir tebessüm olmaz hafifçe bir tanesinde 5. fotoğrafta gülümsermiş gibi olmuşlar

Gelişmeleri merakla (sizin aracılığınızla) izliyoruz Serdar Bey.

Motosikleti
    BMW R 1200 GS Adventure
    Alıntı bektas46 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

ben elazıgda okudugum 2003-2008 yılları arasında motosıklet anlamında buyuk potansyel olduguna suphem yok bır cok ınsanla muhabbetım oldu.kısmet degılmıs serdar beyle bu zaman süresinde tanısmamak buyuk sansızlık.

serdar bey alı ustayı bılırsnız.hem motor satar ve aynı zamnda teknık servıstır.ılk motorum keewayı burdan almısdım suan gv250 kullanmaktayım.
    benı haluk hocam emre sarı gt650 kullan arkadaslar bılırler.Abı kısmet olursa elazg malatya gezılerımız olacak kahramanmaras olarak sızlerı de gormek ısterız saygılar...
    Şahsım ve yaşadığım şehir hakkındaki güzel düşüncelerin için teşekkür ederim bektas46.

Sizi burada ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyarız. Siz gelin ki belki mahcup olur biz de iadei ziyaret yaparız.

Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elazığda kaç tane motosiklet var ki bu pistin hakkını verebilsin ?

Antalya da, bursa da vb. büyük motorların daha çok olduğu yerlerde açılsın ki insanlar trafikte çoşmasın. Bunun haricinde başka yollarla önüne geçme şansı yok devletin bu kazaların!
    İlimizde, Antalya ve Bursa'daki kadar motosiklet olmadığı doğru ancak, bu pist Elazığ'a da yapılsa Antalya'ya da yapılsa mevcut kullanıcılar dalıp turlamayacak veya yarışmayacak.Bu işler TMSF'nin kontrolünde belirli bir disiplin içinde olur.Ayrıca,trafikte coşmayı adet edinenlere pist de yapsan huyundan vaz geçiremezsin.

Alıntı casillas00 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel gelişme ama seçim zamanı vaatlerinden biri olmaz inş.
    Ne diyelim, inşallah.

Alıntı Shrieker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Khutuck'ün sıraladığı nedenlerden dolayı Türkiye'de pist yapılacak en verimli yerlerden biri olmadığı fikrine katılıyorum.

Belediye başkanı hakkında çok ciddi yolsuzluk iddiaları olan bir şehirde -eğer ki iddialar doğruysa- yarış pistini geçtim, herhangi bir girişim nasıl sonuçlanır bu da ayrı bir tartışma konusu.

Yine de pist yapılacaksa Türkiye'nin herhangi bir yerine uygun olacağı gibi Elazığ için de aşağıdaki örnekleri verebilirim. Buradaki uygunluk kıstası öncelikle yapım maliyeti, işletme imkanları ve fonksyonellektir.

Boyutları üsttekilerden daha büyük bir pist yapmak hem maliyeti arttıracak hem de işletmeyi zorlaştıracak faktörlerdir. Pistin yapım nedeni reklam yapmak değil, fonksyonelleği sayesinde yeni sporcuların yetişmesine müsait ortam yaratmak olmalıdır. Yarış pisti yapılacaksa yukarıda verilen (veya benzer) örnekler hem güzergah (layout) hem de işletme olarak çok dikkatle incelenmelidir.

Türkiye'deki mevcut yönetimin spora bakış açısının tamamen siyasi rant sağlama amaçlı olduğunu düşündüğümden ve motosikletin hayat görüşleriyle taban tabana zıtlık teşkil etmesinden dolayı malesef işiniz çok zor. Tamamen kişisel görüşümdür.

Umarım başarırsınız.
    objektif ve mantıklı bakış açınız ve güzel üslubunuz için teşekkür ederim Shrieker.

Bugünkü tarih itibarıyla Türkiyenin sadece bir adet pist yapma hakkı bulunsaydı ve bunu da Elazığ için kullansaydı, bazı arkadaşlarımızın endişelerine biz de katılırdık. Ebette Elazığ gelişmişlik ve motosiklet kullanıcılığı bakımından Antalya ve Bursa seviyesinde değil.Nasip olursa bugün buraya yapılsın, yarın da diğer illerimize. Zarar mı ederiz?

Çoğu belediyede olduğu gibi bizim belediye başkanımız hakkında da bazı iddialar olduğu doğru. Ancak bu girişimin Elazığ belediyesi ile bir ilgisi yok. Gerekli arsayı defterdarlık temin ediyor, eğer uygun görülürse.

Pistler hakkındaki önerileriniz ve verdiğiniz linkler düşünen bir kafanın ürünü. Yapacaklara ışık tutar umarım.

Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)