Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Carbon Fiber Jantin Darbe testi (Videolu )

Motovento
    REKLAM ALANI
    zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Isim geregi carbon fiber ve kompozit urunleri her gun arastirmak zorundayim. Uyesi oldugum bir sitede bugun yayinlanan bir test raporunu sizinle paylasmak istiyorum.

Ozlelikle cukura giren motorculerin direk basina gelen jant yamulmasinin carbn fiber jant ile nasil onlendigini gormek icin harika bir test.

Bu yuksek hizli videoda ki tumsek ve cukur testi
    http://www.youtube.com/watch?v=XN-GY...layer_embedded

Testte kullanilen arac 2005 model BMW M3 hizi yaklasik 96 km ile tumsege sert bir giris yapiyor, ince yanakli lastik olmasina ragmen hic bir hasar almadan cikiyor, cunku carbon fiber celikten 3 kat daha dayanikli bir urun ve tum darbeyi emdikten sonra janta esit bir bicimde yayiyor.Dagilan guc noktasal hasar veremiyor,

Iste normal celik jantin basina gelenler

Iste cukur ve ve derinlikleri (Adam yola cukur acmis test etmek icin , Turkiyede test alanlarini belediye bedelsiz veriyor halbuki)

Bu da jantin yakin cekim goruntusu

Fiyatini sormayin Amerikadaki tahmini satis fiyati 4 tane icin 29,000 USD deniyor,
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Suzuki Gsr 600
    Bunlar daha çok ralli arabaları için üretilen jantlar sanırım ??

Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Alıntı HiAxiSheytan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunlar daha çok ralli arabaları için üretilen jantlar sanırım ??
    Ralli takimi oyle bir sponsor bulur ise hayli sansli demektir
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Türkiyede satılsa anlarım, dayanıklı herşeye ihtiyaç var bu yollarda çümkü. Ama Amerikada bir jantın başına ne gelebilir ki?? Bence oradaki insanlar alsa alsa hafif ve şekil olduğu için alır, sağlamlığı için değil...

Karbon jant ne kadar sağlam-esnek olursa olsun ,biz bu jantı kırarız @Zeda3000 .
    Henüz alüminyum alaşım jantın malzemesi nedir onun bile farkında olmayanlar var.
    Çelik jant var mı var.

yollardaki bu çukura motor girse 3 takla atar

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Karbon yapısı itibariyle sağlam esnek fakat o şekilde çukura girince birşey olmuyor gibi gözüksede üzerindeki yapışkan malzeme yani fiber lifleri birbirine yapıştırmak için şekil vermek için kullanılan yapıştırıcı (lag epoksi vs) fiberin üzerinden atabilir gözle gözükmesede yamulma çatlama balans illaki yapacaktır.Bu şekilde testlerden sonra cantın sökülüp tek tek kontrol edilmesi gerekir karbon liflerin birbirini tutması için kullanılan yapıştırıcı o darbede bir yerden atma yapavaktır fakat düz bir zemin olarak görünebilir bu atma yani hiçbirşey olmamış gibi.

O cantın karbon dökme olduğunu sanmıyorum öyle bir döküm olup olmadığını bilmiyorum sanmıyorum çünkü karbonlar levha bez lif halinde bulunuyor ve bu şekildeyken istenilen şekle kalıplarla sokuluyor...

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Alıntı zeda3000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ralli takimi oyle bir sponsor bulur ise hayli sansli demektir
    Bu işin mantığı nedir peki, gerçekten sadece görüntü ve hafiflik mi? Kim kullanıcak bu jantları ??
    GKN MOTORS

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    bence gereksiz çünkü 30000$'a kaç takım jant alınır, hemde lastiğiyle birlikte.
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karbon yapısı itibariyle sağlam esnek fakat o şekilde çukura girince birşey olmuyor gibi gözüksede üzerindeki yapışkan malzeme yani fiber lifleri birbirine yapıştırmak için şekil vermek için kullanılan yapıştırıcı (lag epoksi vs) fiberin üzerinden atabilir gözle gözükmesede yamulma çatlama balans illaki yapacaktır.Bu şekilde testlerden sonra cantın sökülüp tek tek kontrol edilmesi gerekir karbon liflerin birbirini tutması için kullanılan yapıştırıcı o darbede bir yerden atma yapavaktır fakat düz bir zemin olarak görünebilir bu atma yani hiçbirşey olmamış gibi.

O cantın karbon dökme olduğunu sanmıyorum öyle bir döküm olup olmadığını bilmiyorum sanmıyorum çünkü karbonlar levha bez lif halinde bulunuyor ve bu şekildeyken istenilen şekle kalıplarla sokuluyor...
    Malsefki bu bilgi dogru degil. Carbon fiber benim isim, Kompozit kelimesi bir isim degil Elyaf ile recinenin birlesmesinin kimyasal adi ayni zamanda. O urun artik bir butundur. Ayrilma diye bir sey soz konusu dahi olamaz. Mesele zaten catlamasi degil ki , o cukura 90 ile girmek zorunda kalir isen , jantinin saglam cikmasi , her gun ayni cukurdan 90 ile geciyor isen buna carbon fiber de yardimci olamaz,

Ayrica kompozitte dokum baska bir tekniktir . SMC dedigimiz bir tekniktir yada pre-preg ile yapilir ama bu carbon 2x2 Twill bir kumas ile yapilmistir, sebebide o guzel goruntu icin. Ama her iki sekilde de birinin digerinden daha saglam oldugunu savunmak yanlistir. Carbon celikten 3 kat daha yuksek dayanima sahip.

Alıntı GKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu işin mantığı nedir peki, gerçekten sadece görüntü ve hafiflik mi? Kim kullanıcak bu jantları ??
    Goruntu karbonda hasben kader bulunmus bir dokuma ile bulundu, aslinda carbon fiber hep vardi.

Soyle diyim motosiklette yuruyen aksam dan , yani jant gibi bir yerden 10 kg hafifletmek motordan 30 kg hafifletmeye es deger bir performans artisi verir.

Bu aracin performansini cok etkiler,

Kaza aninda tekerin kopmasi , yamulup aracin takla atmasini engeller,

Cukurdan gecen aracin icine daha az darbe iletir. Aracin aksamlari daha uzun dayanir,

Bundan 40 sene evel Plastik icin de otomotivde ayni seyi soyluyorlardi, kim kullanacak bunu krom var iken celik var iken,

Bugun arabalarimizin her yeri plastik. Carbon da bundan 40 sene sonra standart olacak bir urun. Hos su anda ust segment markalarin cogunda standart oldu bile.

Uzun lafin kisasi arz talep ile fiyat dusecektir, ama carbon bir jant ile yamulma lafi tarih olur.

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Evet gayet mantıklı sölediklerin, ben fiyat orantısı açısından mantık yürütmüştüm, 29000 ii bir para, asıl merak ettiğim ise, mesleğimle alakalı dediğin için
    carbon fiber pahalı az bulunan ve üretimi zor bir malzeme olduğu için mi fiyatlar bu denli astronomik, yoksa bu şekilde bir jant üretimi dünyada ilk kez bulunduğu içinmi bu kadar uçuk?
    GKN MOTORS

Karbon'un alüminyum alaşıma göre darbeye dayanıklılığını zayıf biliyorum.
    Pist için olabilir ama yollardaki kasis-çukurlar için ideal birşey değil.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=52350

Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Alıntı GKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet gayet mantıklı sölediklerin, ben fiyat orantısı açısından mantık yürütmüştüm, 29000 ii bir para, asıl merak ettiğim ise, mesleğimle alakalı dediğin için
    carbon fiber pahalı az bulunan ve üretimi zor bir malzeme olduğu için mi fiyatlar bu denli astronomik, yoksa bu şekilde bir jant üretimi dünyada ilk kez bulunduğu içinmi bu kadar uçuk?
    GKN Benim Ducatiyi hatirlarsin , onun deposuda carbon fiber di mesala, ama Depo uretmek ile jant uretmek arasindaki tek hasas nokta jant sifir hata olmali, yoksa direksiyonu sallar.

Jant uretimi yaklasik 6 senedir var zaten , soyle bir ornek veriyim.

Sene 1996 ve Ducati firmasi Termiogini firmasi ile birlikte standart olarak carbon fiber egzoz uretiyordu.

Carbon fiberi uretmek cidden mesaketli ve ciddi bir yatirim istiyor, bilmeyenler icin de Turkiye dunyadaki carbon fiber iplik ureten 3 ulkeden biri. Yalova daki AKSA tesislerinde dunyanin 3. carbon fiber iplik tessisi bulunuyor.

Asil maliyet ise kalip ve iscilik. Carbon fiber tek uretimlerde hep pahali kalir. Ucuzlatmak icin ise seri imalat sarttir, ama halen carbon elyafi cam elyafin 10 kati pahali bir malzeme. Yani bir m2 carbon fiber yapilan bir yerden 10 tane cam elyafi malzeme cikarabilirsiniz, bu da ciddi bir fark.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Yazdıklarım yanlışta değil!O videoda karbon canta hiç birşey olmaz gibi bir izlenim verilmiş ona istinaden yazdım yukarıdaki yazıyı.O hızla alaşım cant yamuluyorsa bırakın karbon olanada birşeyler olsun.Çelik yamulur fiber patlar çatlar gider.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:49 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:41 ----------

Alıntı motorhocası adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karbon'un alüminyum alaşıma göre darbeye dayanıklılığını zayıf biliyorum.
    Pist için olabilir ama yollardaki kasis-çukurlar için ideal birşey değil.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=52350
    Teoriyle pratik herzaman birbirini tutmuyor işte anlatmak istediğim resimlerde anlatılmış...

Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazdıklarım yanlışta değil!O videoda karbon canta hiç birşey olmaz gibi bir izlenim verilmiş ona istinaden yazdım yukarıdaki yazıyı.O hızla alaşım cant yamuluyorsa bırakın karbon olanada birşeyler olsun.Çelik yamulur fiber patlar çatlar gider.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 16:49 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 16:41 ----------

Teoriyle pratik herzaman birbirini tutmuyor işte anlatmak istediğim resimlerde anlatılmış...
    Carbon fiber hakkinda ki bu idaayi neye dayanarak soyluyorsunuz?

bisiklet'teki karbon uygulamaları saglamlık esas alınarak degılde daha cok agırlıktan kurtulmak ıcın yapılıyor.cap'ına bakabılırsınız.o yuzden cıtkırıldım olmaları gayet dogal ustelık darbeyı bırkac kere almasınada gerek yok.jant'takı veya motosıklet sasılerındekı karbon uygulamasıyla kıyaslanması pek dogru olmaz dusuncesındeyım

Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Carbonun Aluminum dan daha dayanikli olmasi gulunc bir idaa dir. muhendislik bunu test ile ispatlamis bile, dunya sektoru bunu kabul etmis.

Bisiklet videolarina hic sasirmiyorum, teknik bilginiz olmadigindan onlarin neden kirildigini bilmiyorsunuz siz carbonu sucluyorsunuz ama bisiklet sektoru carbon fiberin en yanlis kullanildigi sektorlerden bir tanesi. Bugun istanbulda 1000 TL ye carbon fiber bisiklet satiliyor. Goruntu sahane ama muhendislik rezalet seviyede,

O bisikletlerin iclerinde Multiaxial dedigimiz cok yonlu kumas kullanilmasi lazim. Bu esnemeleri abzorde eder, ama kullanmazlar, cunku siz alirken disina bakarsiniz icini kesip bakmazsiniz,

Ek yerlerinde karbon boru desteklenmesi ile takviye yapilir ama kirilmalar hep ek yerlerinin hatasindan.

Ben bu isi profesiyonel yapan Turkiyedeki Savunmadan otomotive , tekne imalatindan ucak sanayine kadar bir cok musteriye urun temin eden biriyim, kendi reklamimi dahi yapmiyorum buna ihtiyacim bile yok. Ama bu goruntuler hep ucuz etin yahnisi den ote bir sey degil.

Carbon fiber hakkinda daha fazla bilgi edinmeniz icin asagidaki linki biraz okumanizi tavsiye ederim,

http://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_fiber

Birde eglence lik olarak su arkadasin karbon fiber kaputun ustundeki tepinmesini izleyin, aynisini galvaniz bir sac kaputta yapar iseniz ne olurdu tahmin edin

http://www.youtube.com/watch?v=ps1nW...eature=related

Ama lutfen bu isin muhendisleri , akademisyenleri , uzmanlari dururken yerel bir bisiklet sitesindeki 3. kalite carbon fiber bisikletlerin kirilmasini referans gostererek boyle bir yorum yapmayin. Bisikletciler bu isin uzmani olamayacak kadar uzaklar bu konuya. Sizi yanlis bilgilendirirler sadece

Alıntı greyhorse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bisiklet'teki karbon uygulamaları saglamlık esas alınarak degılde daha cok agırlıktan kurtulmak ıcın yapılıyor.cap'ına bakabılırsınız.o yuzden cıtkırıldım olmaları gayet dogal ustelık darbeyı bırkac kere almasınada gerek yok.jant'takı veya motosıklet sasılerındekı karbon uygulamasıyla kıyaslanması pek dogru olmaz dusuncesındeyım
    Doğrudur hafiflik de önemli ve jantını da yapmamışlar.

Şimdiki teknoloji ile karbon jantın titanyum vs janta göre fiyat avantajı olamaz.

@Zeda3000'e katılıyorum 20 sene sonra en ideal jant karbon olabilir.

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Alıntı zeda3000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    [...]
    Ama lutfen bu isin muhendisleri , akademisyenleri , uzmanlari dururken yerel bir bisiklet sitesindeki 3. kalite carbon fiber bisikletlerin kirilmasini referans gostererek boyle bir yorum yapmayin. Bisikletciler bu isin uzmani olamayacak kadar uzaklar bu konuya. Sizi yanlis bilgilendirirler sadece
    kaldı ki o sitede bile burada söylenenler söylenmiyor. 15 sayfalık mesajın ilk bir iki fotoğrafına bakıp yorum yapınca böyle oluyor tabi. Linki verilen mesajın içindeki bir mesajdan iki video alayım buraya.

http://www.youtube.com/watch?v=-lsDXEEUlRE
    http://www.youtube.com/watch?v=SDVpRSNtcPQ&NR=1

Bu tür malzemeler kompozit malzemelerdir. Kompozit malzemelerde bir önceliğiniz vardır. yani sürtünmesi az olan bir malzeme üretmek, kırılganlığı az olan bir malzeme üretmek, Delinmeye direnci olan bir malzeme üretmek gibi. Ve bu malzemeler aynı bileşenlerden üretilebilir. O yüzde bu tür karşılaştırmalar yaparken malzeminin ne amaçla üretildiğine de bakmak lazım. kurşun geçirmez yelek için üretilen kompozit bir malzemede sürtünme katsayısının düşük olmasını ararsanız ölürsünüz.
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

Demek ki test yöntemi yanlış, kocaman çaplı borunun testini yapacaklarına arazide taşta patikada sürsünler,zayıf nokta öyle tespit edilmez.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)