Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Bu havada dışarı çıkmak mı??

Motovento
    REKLAM ALANI
    audioslave - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda & Yamaha
    Selam arkadaşlar,
    Bu sabah (11 Aralık 2010 cumartesi) uyandığımda ilk işim perdeyi açıp dışarı bakmak oldu.Çünkü bir gün öncesinden havanın fena bozacağını ve İstanbul'da bazı bölgelerde kar yağacağını,Avrupa'yı vuran soğuk hava dalgasının Türkiye'ye geleceğini haberler bangır bangır vermekteydi.Benimde her cumartesi ve pazar günü muhakkak suretle Üsküdar/Çengelköy'den Beyoğlu/Sütlüce'ye gitmem gerekiyor.Motorumu daha bu yaz aldım ve henüz motorumla birlikte hiç kış görmedim.Taa ki bu güne kadar
    Neyse sabah kalktım ve dışarı baktım.Manzara bildiğiniz kar fırtınası,tipi şeklinde yağan kar görüntüsü.Kararsız kaldım acaba motorla çıkmasam mı,acaba otobüsle mi gitsem,acaba,acaba,vs derken bir anlık kar yağışının durduğunu gördüm.Aslında kar yağması sorun değil ancak bu karın tutup ta buza çevirmesi sorun diyerekten kendimi motor pantolonumu ve içliklerini giyerken buldum
    İçime geçenlerde yaptığım elektrikli ısıtıcılarımıda geçirdikten sonra;yarım balaklava,buff,Lafuma trekking botu derken hazırlandım ve motorumun yanına indim.Brandası açılmış zaten.Rüzgar çok şiddetli estiğinden branda motorun sadece ön tekerleğini kapatır vaziyete gelmiş.Yanıma aldığım kuru bezle ön konsolu,aynaları ve koltuk minderini sildikten sonra; cikleyi sonlayıp çalıştırdım motoru.Neyseki kolay çalıştı.Bir kaç defa marşa bastıktan sonra marşı aldı yaklaşık 1 dakika ısıttıktan sonra koyuldum yola.
    Herşey normal,gayet iyi gidiyor.Hiç bir üşüme belirtisi yok,kaldırımda yürüyen insanların bakışlarını üzerimde hissederekten yoluma devam ediyorum.İleride kırmızı ışıkta duruyorum,yine insanların bakışları:'' oğlum ne işin var bu havada MOTORla yollarda??'' edalarını hissederek yeşil ışığın yanmasını bekliyorum.Neyse yine yola devam ediyorum.Beylerbeyi'ni geçtim,köprüye doğru yavaş yavaş bağlanıyorum.Köprüyü gördüm 200mt kadar önümde boylu boyuna yatıyor ama oda ne köprüye yaklaştıkça ben en sağ seritte olmama rağmen orta şeride doğru ister istemez kayıyorum.Rüzgar!! Deli gibi esiyor.Tam köprüye çıkıp aşağıda denizi görünce kabaran dalgaları ve köpürcüklerini görüyorum.Biraz ilerimde bir yağmur sağanak şeklinde yola dik bir şekilde dalıyor ve bende bu bölgeye doğru yaklaşıyorum ve içimden geri sayıma başlıyorum,evet geri dönüşü olmayan yola çıkmaya hazırmısın?? diye
    Sağanağa girdiğim gibi kendimi neredeyse orta şeritte buluyorum.Rüzgar okadar sert esiyorki motorumla yan yan gidiyorum aynı boğazda karşıdan karşıya geçen vapurların akıntıyı dengelemeye çalışması gibi.Baktım olacak gibi değil önümde giden arabanın soluna geçip yapışıyorum.Adam ilk başta kıllanıyor haliyle ne yapıştı arkama delimi ne diyor içinden,çünkü yan aynalarından göz kontağı kuruyoruz.Adam hızlanıyor bende mesafeyi koruyorum,adam yavaşlıyor bende mesafeyi koruyorum.Sonunda anlıyor oda arabasını kalkan olarak kullandığımı stabil bir şekilde yoluna devam ediyor.
    Biraz ileride sağa çekmiş bir pizzacı scotteri görüyorum.Eleman tam köprünün ortasında sağ şeritte bekliyor.Oraya pizza servis edecek değil ya rüzgardan sağa çekmiş ama yardım mı bekliyor yoksa başka bir şey mi onu anlayamadım zaten benimde duracak halim yoktu,duramadım. Yola devam ediyorum.
    Köprüyü geçtim,rüzgarın etkisi azalıyor bende gazı açarak gideceğim doğrultuda varış noktama doğru emin adımlarla yaklaşıyorum.Ellerimde bir sorun yok ancak parmaklarımı yavaş yavaş hissetmemeye başlıyorum.Okadar da kışlık eldiven almıştım.Kaliteli olduklarını düşünüyordum ama bu havada maalesef yetersiz kaldılar.
    Sonunda vardım.Motordan sanki savaş kazanan bir komutan edasıyla iniyorum ve bir süre soluklanıyorum.Eldivenlerimi kasktan önce çıkarıp hemen ısıtmaya başlıyorum.Üzerim hafif kar olmuş,pantolonum ıslak ama içeriye hiç su almamış,botlarımda önden ufak ufak su almaya başlamış.Fark ediyorum ki ayak parmaklarımda da hissiyat kaybı var.Anlıyorum ki üzerimdeki giysiler kış için yeterli tabi bunda kendim yaptığım ısıtıcı içliklerinin de payı var ancak bot ve eldiveni tekrardan gözden geçirmem gerekecek.
    Kısaca böyle arkadaşlar (pek kısa olmadı ama)Benim için muazzam bir deneyim oldu.Daha evvel başka bir motordan düşmüştüm hani kaza deneyimim de olmuştu ama bugün levelime bir level daha kattığımı düşünüyorum.Mecbur kalmasam tabiki yola çıkmazdım ama motora alıştımı bi kere ne olursa olsun insanın aklıma hep bu yol yani hava ne olursa olsun motorla gitmek daha ağır basıyor.Zaten yolda çok az kurya ve pizzacı motoru gördüm belki bir elin parmakları kadar da diğer motor sürücülerinden gördüm.Ama kış şartlarında motor kullanmanında farklı bir tadı varmış bunuda bugün tecrübe etmiş oldum.
    Paylaşmak istedim biraz uzun oldu kusura bakmayın artık

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Aşırı soğuktan dolayı lastikler yeni dahi olsa yol tutuşu ciddi anlamda bozuluyor. Hiç çıkmamak en mantıklısı. Geçmiş olsun
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

Motosikleti
    05' CBR 125R
    ben hayatımda ilk defa bugün motor sürdüm (Malum yeni aldım.) ve kazasız belasız atlattım. Bugün konya da da kar vardı. Kuru zeminde motor sürmek nasıl bi duygu ki hiç bilmiyorum. Ama kar da sürmek zevkli ya da motor zevkli.
    Ne biliyim ikiside zevkli.

Motosikleti
    CBF 150 ve toplama cross
    Kazasız belasız atlatdığın çok sevindirici bir haber Bende 2 kış motor üstünde çalştım Akşama kadar parmaklarım hep sabit kalıyordu nerdeyse o tipinin sonunda Birde altındaki motor TVS scooter olunca üstündede 5-6 tane suyla rüzgar motoru bir sağa savuruyor bir sola ama insan alışıyor 1-2 hafta sonra normal günde motor kullanıyormşsun gibi geliyor
    Şerbeti mayhoştur beyinleri bulandırır, tutsak eder.Lisanı umumi küfürdür lakin mahyalarda yanıp söner. Mekteb-i rüştiyesinde kalburüstü bi kaç fahiş mürebbiyelikeder.Lisanları hafi...[COLOR="Red"][B][B][/B][/B][/COLOR]

atiturhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şuan BMW R 1150 GS önce R 1150 R vardı
    Büyük cesaret. Ben sahsen motorla cikmazdim. Cünkü bunun bir de geri dönüsü olacak. Ya hava kosullari daha da sertlesecek olursa?

mitmuallim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial RX3i EVO
    BUgün bende yağan yağmura rağmen pekde zorunlu olmamasına karşın yağmurda gv 250 nasıl gider merakımdan yaklaşık 10 km kadar sürdüm ... Sorun yok ama böyle havalar zorunlu olmadıkçad motor havası değil bilmek gerek yani..
    vessselam..
    "Yolculuk bir fersahda olsa cehennemden bir parçadır" ..... seyyah pirimiz Evliya Çelebi

hattat_hasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda ANF 125İ İnnova & honda sh 300i
    sağlam bir eldiven şart arkadaşlar benim motorda elcikler var onların faydası büyük.. takılı olduğunda yazlık evdivenle bile üşümüyor ve asla elleriniz ve montların bilek kısımları ıslanmıyor... ve en önemlisi bot şahse ben geçenlerde yağmurlu bir havada topkağıdan çapaya gitmiştim giderken yağmur pek yoktu ama döneceğimde fena yağmur başladı ilk gördüğüm yerde (pendik te) bir tuhafiye ye gittim bir çift çorap ve nalbura uğrayarak hani park bahçe işçilerinin kullandığı botlardan aldım (16 tl içi yünlü gibi ) neyse sıcacık ve gram su almadan geldim 55 km lik yolu.. botlar karizma değil ama iş görüyor
    Göz nereye bakar, gönül oraya akar,Gönül nereye akar, ayak oraya koşar...(Hz Mevlana) Özgürlük iki tekerleklidir... Hasan Derviş

yamyamaha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco Xciting500 geti gy 200 ( skygo ) & cbf 150
    fırsatım olsa tuvalete bile motorla giderim. güzel bir tecrübe olmuş. elcik ısıtması azda olsa ele ve parmaklara faydası var tavsiye ederim. bu havada trafiğe çıkmak değilde İstanbul'da motor sürmek büyük cesaret. Allah kaza bela vermesin.

Motosikleti
    HusaberG Sf650
    büyük makinler için değilde, özellikle ufak makinleer sağlık açısından çok tehlikeli..
    bütün soğuğu göğsünüze yiyorsunuz...
    hastalık bir kere girdimi çıkmak bilmiyor sonra..
    en güzeli ekmek parası kazanılmıyorsa binmemek...
    zevk için sağlığımı riske atamam..

namk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    harley davidson 2007-mobylette 1967-Honda NX400
    Çok güzel ama dikkatli olun.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    az önce girdim eve, paketçilerden başka motor yoktu piyasada. iyi giyindim, pek üşümedim ama görüş çok zayıftı.

ha bide soğuktan tam olarak koruyan kışlık motor eldiveni görmedim.

şunlardan gayrisi yalan;

http://www.feyizoglu.com/alisveris/p....php?pID=44128
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

Motosikleti
    mondial 150 zat
    Bende kışın ilk defa dün bindim çok fazla hazırlıklı çıkmamıştım bıraz kotu oldu ama kısa mesafeydı. bugün bıraz uzaga doğru yola çıktım derimont + deri eldiven +içlikler + bot +boyunluk bunları gıyerekten hiç soğuğu hissetmedim motorda yeni bakımdan çıktı motor komple yapıldı frenler lastıkler fılan eger bu şekilde hazırlıklıysanız tavsıye ederım kış yolculugunu tek sorun rüzgar ancak benım motor malum 150 zat fazla etkılenıyor ruzgardan daha oturaklı bır motorunuz varsa dahada iyi olacaktır.
    mondi mondial, mondi mondial, kalırım senle her yolda mondialllll

daparadoks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Jet 14
    Bende bugün pek çok motorcu gördüm özellikte köprüden geçmek zorunda kalan kuryelerin o rüzgarda otobüs bile savrulurken dengede kaldıklarına şaşıyorum. Allah kaza bela göstermesin köprüden geçmek zorunda kalanlara. Ben bugün motoru muayeneye götürcektim iptal ettim. Randevu günü seçememişim sanki tüm hafta umarım hava bozmaz diye hayal kuruyordum ama olmadı :D
    Derbi Gpr 125 -> Sym Joymax -> Honda Forza 300 ABS -> Yamaha X-Max 400 ABS

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    o köprüdeki kurye bendim ama siparişi yetiştiremedim ben gelene kadar adam atlamış
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    2006 yılının son baharında biladerle birlikte 2000 küsur km lik bir kaçamak yapmıştık. kasım ayıydı yanılmıyosam. işte aynen bu gün olduğu gibi dehşet bir rüzgar dondurucu soğuk ve devamlı karla karışık bir yağmur eşliğinde İzmir-İstanbul yapmıştık..

Daha İzmir den çıktık sağanak yağmur manisaya kadar bizi şuya düşmüş sıçana çevirdi .. manisada ilk molamızı verdik. hemen gidip kuru iç çamaşırları aldık polar üst aldık ve bir av malzemesi satan dükkandan yağmurluk aldıkki su geçirmez diye satın aldığımız montların üstüne giyelim

Üstümüzü manisa da bir hamam da sıcacık bir banyo sonrası değiştik çıkanları bir torbaya doldurduk kuruları giydik ve ya vira dedik yola .. bursaya yaklaşırken özellikle karacabey yakınlarında sağdan sıkı rüzgar yedik .. hızımızı saatte 50-60 km ye kkadar düşürdük .. zaten elleri belli bir süre sonra hissetmez hale gelmiştik.yanımızdan saatte 100-120 km ile geçen kamyonların ve otobüslerin yoldan kaldırdığı zerrecikler halindeki yağ-çamur-su damlaları vizörü belli süre sonra öyle bir sıvıyorki 5 metre önünüzü görmeniz imkansız oluyor.
    Sürüşü tehlikeye atan bir unsur varsa sürüşü terket atasözüne (atasözü falan değil boşuna vikipediye falan bakmayın) uyduk ... sık sık her 20 km de bir mola verdik ..

en son topçulardan feribota bindiğimizde bir oh dedik hayatımda içtiğim en sıcak en güzel çayları lüplettim arka arkaya .

sağdan yediğimiz yan rüzgar özellikle sollamalarda kesildiği için solladığımız araca tehlikeli şekilde süreklendik .. bir kaç sollama sonra alıştık ama zordu..

daha önce onlarca defa uzunyol tecrübem vardı ama bu havada ilk defa bu kadar uzun yol almıştım ..

İşin kötüsü İstanbul halkalı toplu konutlarında kalacaktık gebzede indiğimizde yolun sonuna gelmiş edası ile köprüye kadar sürdük oysa halkalı köprüden sonra yaklaşık 40 km sonraydı ve ben halkalıya daha önce hiç gitmemiştim gece yarısı adres sor- ara sokaklara gir yağmur ye - don - en sonunda menzile ulaştık .. kalacağımız evde merkezi ısıtma yanmış sıcacık ve kuru bir ortam .. içeri girip halıyı öpmüştük .

Ha sorsanız pişmanmısınız .. Değilim vallaha bu gün tekrar aynı yolu yaparım . hemde aynı havada .. o kadar yol yaptım aklımda kalan hiç bişi yok ama o yolculuğu asla unutamam
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

audioslave - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda & Yamaha
    Kuvvetmira ,çok sağol böyle bir şey aramaktayım tak olarak nokta atışı oldu

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güzel kar yağsa çıkacaktım, ama birşey yağmadı doğru dürüst...

Şundan da almalı bir tane: http://www.feyizoglu.com/alisveris/p....php?pID=44128
    www.motorumla.net

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    İzmirde bile hava felaket...Soğuk bir yandan...Fırtına bir yandan.... Kar bir yandan.... Hava bulutlardan kapkara olmuş korkutucu bir ambiyans...

3. senem izmirde.... Hiç böyle bir hava görmedim ve düşünmedim bile...
    Motora bu gün binmedim..Binesim gelmedi... Evde kös kös oturdum....
    Ama insan alışınca her hava şartlarında biniyor....
    Ankara da yılın 12 ayı kesintisiz binen biri olarak İzmirin bu havasında binmemek biraz karizmayı çizer......
    Yarın hava daha soğuk olacakmış..Ama gitmem gereken yerler var.... Yarın biniş sonrası yazarım duygularımı....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Bu havalarda en çok dikkat etmeniz gereken kullandığınız lastiklerin +7 derece altındaki sıcaklıklarda tam olarak iş görmediğidir. Bu arabalar içinde geçerli. Eğer kış lastiği kullanmıyorsanız 7 derece altındaki sıcaklıklarda daha dikkatli olun, yeni aldığınız lastik bile tam olarak görevini yapamaz. 4 mevsim diye bildiğimiz lastikler de buna dahildir. Zaten aslında onlar da bir yaz lastiği.

kefeeee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Speed Triple 955i / Yamaha BWS 100
    Valla ben bugün rahat bi şekilde herşeyimi giydim çektim motocross motlarmı balaklavam yazlık eldivenim. Palladiuma gittim geldim çokta rahattı valla çok eğlenceli olduğunu söyleyebilirm. Çok önermem tecrübemede çok güvenmiyorum ama eğlenceliydi. Her ekipmanınınız tamsa süper.
    Bilgi Üniversitesi Motosiklet Kulübü Kurucu üyesi.
    Lütfen cevap yazdığınız yorumumu beğenin. Yazdıktan sonra bakmayı unutabiliyorum.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)