Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ankarada kışın motosiklet sürülür mü?

Motovento
    REKLAM ALANI
    KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    soğukta sabah çalıştırma problemleri her motorda çıkabilir ama çözülür.
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Arjantinli69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    madem gideceğin mesafe kısa arkadaş hiç kendini rizikoya sokma derim paşa paşa toplu taşıma araçlarını kullanmaya devam ve ya özel üstü kapalı aracını.
    kar,buz şakası olmaz yazın alacağın motor zevkinden'de olursun sonra.
    ben sağlam kar yağmaya başlayınca İstanbul'da 2-3 hafta yatırdığım oluyor motoru garaj'da arabaya devam.risk minumum olmalı sevsemde motoru
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

Otoburkaplan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mobilette > Titan > GV650 > VERSYS > F650 CS
    Arkadaşım,

Her gün sabah 7 civarı sıcaklığı kontrol ederim. Geçen sene için konuşuyorum, Ankara'da sıcaklığın 4'nin altına düştüğü zamanlar 20 kez filan olmuştur. 4 derecenin altında çözülmemiş buz olma ihtimali yüksek olduğundan söylüyorum. O günler binemeyeceksin. Bindiğin zamanlarda da 30 km hızla bile 3-5 km dahi gitsen çok ciddi soğuk yersin. 2 gün korumasız çıkarsan büzüşüp kalırsın. O soğuğu yememek için mont, pantalon, eldiven, balaklava, vs. gerekecek. Aşağı ineceksin motorun kilidiydi, soğukta çalıştırmasıydı, vs.. dertlerin olacak.

Demem o ki o kadar kısa mesafe için bu kadar zahmete girmene pek değmez...
    Ever tried, ever failed..No matter, try again, fail again, fail better

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Ankara'nın kışını da soğuğunu da iyi bilirim. Bence Ankara'da kışın motora binmek için buzda motorla dans etmeyi öğrenmek lazım.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:22 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:09 ----------

Soğukta motosiklet kullanmak genelde zevkli olmuyor. Kaza ve sağlık bakımından riskler çok yüksek.
    1991 yılında Yozgat'ta kar yağışı altında 20-30 dk. motosiklet kullanmak zorunda kalmıştım. Eve varıp kendimi yatağa attığımda kollarım kaskatı kesilmişti. Neredeyse yatakta kolarım gidon tutar şekilde yatacaktım.

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "öyle bir yar sevmişem, şiirdir kaşı gözü
    4 mevsimde bizimdir, hor görme kışı güzü"

Antonio Vivaldi
    saçları karadır , at kuyruğu ,
    T.C. dir yarimin tek uyruğu,
    sevdiceğin olmaz uyduruğu ,
    benim yarimin motorcudur ruhu ,
    capoverde ve jimi_hendrix bunu beğendiler.
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

Motosikleti
    suzuki burgman an400&sym joyride200
    benim de merak ettiğim bir konuydu.daha önceki senelerde kar yağdığı zaman bile motor üstündeydim.ancak o zaman yaşadığım şehir bursaydı...şimdi ise ankadaradayım,ve motora binilemeyeceği konusunda çok şey duyuyorum.ilk kışım.işe servisle gidip geliyorum,motor konusu ise hafta sonlarında kendini gösterecek,bakalım ankaranın soğuğu gerçekten söylendiği gibimiymiş.tecrübelerimi paylaşırım : )
    [B]face your fears,live your dreams[/B]:bounce:

asm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Ankara'da kışın motora binilmesini tavsiye etmem.

Hatta bahar girdiğinde bile motora hemen binilmez Ankara'da. (ben yaz sabahları bile motora binince üşüyorum Ankara'da!)

Sene 2007'de bütün kış boyunca motora binmiştim toplu taşımanın kalabalığını çekmemek için. Hatta ne kışı,ne yazı; sağanak yağışlarda bile binmiştim motora.

Fakat ne kadar da gereksiz bir iş yaptığımı anlıyorum o zaman motora binerek.
    Atın iyisi alayda,kabın iyisi kalayda belli olur.

Öncelikle "Yerim kısa o yüzden üşümem" diye düşünmemek lazım, 3 km.de olsa tedbirsiz çıkarsan donarsın.

Hem bu yüzden, hemde zaten motosiklet kullanıcısının sürekli kullanması gereken ekipmanların hepsini kullanmalısın.

-Kaliteli bir goretex motosiklet pantolonu, (pantolon üzerine dizlikle çıkarsan donarsın)
    -Kaliteli bir goretex motosiklet montu
    -Uygun ve soğuk geçirmeyen bir bot yada çizme (içine termal çorap, hatta cold killer çoraplar var onlardan olursa daha iyi olur)
    -Goretex kışlık eldiven
    -Kask için buğu yapmayan bir vizör (yada buğu için farklı çözümler)
    -Kışlık termal bir balaklava
    -Termal alt ve üst içlikler

Geçen kış Ankara'da sadece 2 gün yoğun kar yağışı olduğundan motosikletimle işe gelmedim. Onun haricinde yukarda bahsettiğim ekipmanlarla hergün yollardayım. İşyerimde üstümü değiştirme imkanım var, bu yüzden bu kadar ekipmanı işyerine gelince çıkartıp normal kıyafetlerimi giyebiliyorum.

Yazın tabikii bu alet daha zevkli ama tedbiri ihmal etmezsen kışında kullanabilirsin. Yalnız bu ekipmanları hergün giyip çıkartmak belli bir zaman sonra insana zor geliyor.

Gerçi özellikle şu son günlerde Ankara'nın yoğun trafiği de iyice eziyet verici oldu.
    Bu sene, geçen seneki kadar cesaretli davranmayıp yağışlı havalarda, toplu taşımayı kullanmayı düşünüyorum.

Bana kalırsa yazın motosikletini kullanıp belli bir tecrübe edindikten sonra kışın motosiklet sürmen daha mantıklı.
    Kış şartlarından kaynaklanan asfalttaki bir problem senin acemiliğinle birleşince kötü sonuçlar doğurabilir.

Tüm bu faktörleri düşün, ona göre davran
    capoverde bunu beğendi.
    Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

Motosikleti
    cbf150
    Bence de acele etme, yazın al motorunu efendi efendi öğren. Kış seni yıldırır. Ayrıca kullanacağın ekipmanlar da artacak dolayısıyla parası da.
    Murat Kehya
    Acemi Motorcu
    A-(eksi)

cr4zy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw r 1200 gs
    Alıntı Osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kışın motosiklet sürülmez diye bir şey yok elbette..
    Termal içlikler, rüzgar kesici montlar, pantolonlar vs. ve kaliteli ekipmanlarla sürülebilir..

Mesele, acaba sürebilir miyim diye sormakta bence..Eğer soğuktan rahatsız olur muyum diye düşünüyorsanız kesinlikle rahatsız olacaksınızdır derim..

O nedenle hiç boşuna masrafa girmeyin derim ben..

Bana göre ise Ankara'nın soğuğu kuru soğuk olduğundan sürüş için herhangi bir engel yok..Islak olmasın yerler tamamdır
    kardeş o kadar ekipmanı okula giderken giyemezsin. Ayrıca doğma büyüme Ankaralıyım o memlekette kışı bırak motora binebileceğin gün sayısı çok az. Çünkü yerler ıslakken asla motora binme. Evet Ankaranın ayazı meşhurdur ama kışın %80 yağışlı olur.

Alıntı egeb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tekrar teşekkürler herkese.
    daha once de yazdım,motora yeni başlayacağım o yuzden boyle bir soru sordum,direk başlamasam mı diye.
    gitmem gereken yol 3-4 kmden fazla değil,kışın sadece orayı goturebilsin yeter,üşümeyi o yuzden dert etmiyorum, gezme bolumunu yazın yaparım zaten diye dusunuyorum.motor olarak da regal raptor dusunuyorum, kış soğuğunda sabahları bi sorun yaratır mı sizce?
    Sen yine de başla bir uçtan bu sevdaya. Al motorunu binebildiğin kadar binersin. Okul ne bu arada, yaş kaç? Süper hava yaparsın, Ankarada motor kullanıcısı çok az. Seni tanımayan kalmaz.
    SUSAMADAN ÖNCE, KUYUYU KAZ!

Motosikleti
    kle500
    odtudeyim ben,yas 20.
    hava sıcaklıklarının da - lerde olacak olusu korkuttu biraz beni aslında. hani yazdan deneyimim falan olsa,yine bi derece de , hic bilmeden de karda kışta motor oğrenmeye calısmak cok doğru gelmedi. herkese bilgiler icin cok teşekkürler, bahara bıraktım motor almayı, o zaman ne alayım diye kafa şişiririm artık

Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    en iyisini yaptın inan bana, odtü'de motorcu çok arkadaşım var hatta belki görüyorsundur tayfaları. sezon açılsın güzel bir motor seçeriz sana sen de bu esnada para biriktir madem cruiser alcaksın sıkı bir başlangıçla 500-800 cc arasından başlarsan bile sorun olmaz. ama kendine hakim olman ve fiziğinin iyi olması lazım ancak yine de dört silindirli 600 lük motorlara başlamak gibi değildir orta siklet cruiserlar.

Motosikleti
    jin lun 150 cbf150
    Alıntı egeb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    odtudeyim ben,yas 20.
    hava sıcaklıklarının da - lerde olacak olusu korkuttu biraz beni aslında. hani yazdan deneyimim falan olsa,yine bi derece de , hic bilmeden de karda kışta motor oğrenmeye calısmak cok doğru gelmedi. herkese bilgiler icin cok teşekkürler, bahara bıraktım motor almayı, o zaman ne alayım diye kafa şişiririm artık
    Denizcilikte bir laf vardır;iyi havada denizci olunmaz! diye... Yine de doğrusunu yaptın (ya da yapmışsındır) diye düşünüyorum. Zira konunun üzerinden seneler geçmiş. Bu motor acaip bişey....Yapmayacağım dediğin şeyler yapılıveriyor.

∞ cc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GT250R 2012 siyah
    Aynı meseleden müzdaribim ama bizimkisi Elazığ benimki daha basit, motor alacam o kesin. Ama Hyosung gt250 istiyorum, skuter kış için mantıklı. Skuter den de hiç hoşlanmıyorum. Hyosung u yatırmadan kullanma ihtimalimi kovalıyorum..

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    On küsür sene acaip soğuk bi şehirde akşam iş çıkışı gün boyunca Goldwing'inin üzerine birikmiş karı plastik bi aletle küreyen amca geldi aklıma... Herif bir de onla evine gidecek iyi mi. ABS falan da yok o zamanlar...

something123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT 07
    Oo kis konulari acilmisssss.. ilk yun don tavsiyesini ben vericem bu seneee heheh
    keremkrmn ve Osm@n bunu beğendiler.

karaca3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar 200 ns
    Ankara'nın soğuğuna bir şekilde kendini korursun ama yollar kar buz olduğunda çok zorlanırsın.Çünkü trafik çok hareketli olduğu için sen kaynanam için yavaş kullanırsın ama arkadan araçlar çok sıkıştırır lar

harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    Termal içlik ve gerekli ekipman olduktan sonra neden sürülmesin

obarey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda CBR 250R (10k), 2015 Yamaha R25
    Ben yaz kış biniyorum. Yağış olmadıkça, soğuktan donsamda kahvecide bir kahve içmek çözüm olabiliyor.

raindays - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Dragstar650A Calssic
    Doğma büyüme Ankara lı biri olarak Ankara da motosiklet kullanmanın ne olduğu hakkında kısaca bahsedeyim:
    1- Ankara da otomobil kullananların geneli motosikletleri çok fazla önemsemez. Sağdan mı gidiyorsun soldan mı yoksa virajda mısın motor mu arızalı bunu düşünen otomobil sürücüsü görmedim daha. Sürekli sıkıştırırlar.
    2- Hava şartları eskisi gibi değil yani çok aşırı soğuk yaşanmıyor artık fakat aşırı soğuklarda motorun çalışmayabilir. Tabi bu durum kullanacağın motora bağlı. O nedenle çin malı motor tavsiye etmem.
    3- Kar yağışı çok fazla görülmüyor ama buzlanma olduğu doğrudur. O nedenle kullanım kolaylığı bakımında temiz binilmiş ikinci el Honda Activa100 düşünebilirsin. Şehir içi her yola gelir o motor(Yaz kış 80000km şehir içi activa100 kullandığım için tavsiye ediyorum)
    4- Ekipman olarak 150-200 tl den başlayan montlar var. Kaskını da kafanı rahatsız etmeyecek fullface ya da çeneden açılır bir model seçebilirsin. Bot lazım olacak tabi ki fakat okula gittiğinde motosiklet botları ayağında alçı gibi olacağından rahatsız edecektir muhakkak. Ama dediğim gibi Activa100 gibi scooteer motor kullanırsan normal bir botla kullanabilirsin. Eldiven buff gibi şeyleri daha hiç saymıyorum. Gerçi ekipman işi bütçeye de bağlı tabi ki.

Gelelim esas konuya. Eğer içinde motosiklet aşkı yoksa yukarıda yazdıklarımı unut. Kısa mesafe için hiç o kadar masrafa ve eziyete girme bin paşa paşa dolmuşa otobüse git gel. Daha ucuza gelir ve yorulmazsın.
    Fakat illede motora binecem diyosan bu masrafa gireceksin ki yukarıda japon markalarının en uygun fiyatlı motorunu yazdım ki öğrenciyim ama param var daha iyisinide alırım diyorsan seçenekler çok fazla.
    Görüş bildirmek bizden seçim yapması senden.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)