Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
9. sayfa BirinciBirinci ... 789

600 ile başlanılmaz diyenlere

Motovento
    REKLAM ALANI
    asm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Bu noktada unutulmaması gereken kendi bilgi,beceri,yetenek seviyemizin başkası için bir ölçü,bir başlangıç noktası olmayacağıdır.

Kişi birşeyin üstesinden herkesten daha kolay geliyorsa bile bu ona hastır;özneldir.

Burada nesnel olan bazı şeyler ise birilerinin belki de yıllar süren tecrübelerine göre şekillenmiştir.

Bir işin başında iken "ben yaptım oldu" demek sanki o işin gerçekleşmemiş tüm süreçlerini bilircesine konuşmaktır.

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben daha önce de yazmistim ama anlasilan arkadasimiz okumamis, bu nedenle bir kez daha yazayim.
    Su cc de motorla baslanmaz, mevzusu oldukça yanlis anlasiliyor.
    Biz ornegin bu meselede oldugu gibi R6 ile baslanmaz diye yazariz.
    Bu arkadasimiz da derki ben basladim gayet de guzel kullaniyorum.
    Onu gorenler de tasdik ederler.
    ama bizim dedigimiz "baslanmaz" tabiri kullanamazsin demek degil ki!!!

yetenek isi falan da degildir.
    Allah'in en yeteneksiz(Bülent Sertaç hariç) en aptal adamina ver herhangi bir motosikleti, bir kaç denemeden sonra kullanmaya baslar.
    hacminin bir önemi yoktur.
    Zaten yollarda çokça goruyorsunuz.

Uçak kullanmiyoruz, alti ustu bir motosiklet.
    Dengenizi saglamayi ogrendiginiz andan itibaren hepsini kullanabilirsiniz.

Peki biz neden 600cc veya 1000cc veya baska bir cc olmaz diyoruz?

Mesele sudur.
    Yanlis motosiklet seçimiyle bu mevzuya baslarsaniz, hiç bir zaman iyi bir surucu olamazsiniz.
    Ne yolda, ne de pistte...
    Egitimlerde gozlemledigimiz en onemli nokta budur.
    Kademe kademe ilerleyen suruculer, hem pistte hem yolda çok daha ilerleme kaydederken, ise ortadan dalan suruculerin sadece kendi motosikletlerine hakimiyetlerinin arttigini ama bu durumun suruslerine pozitif bir katkisinin olmadigini yillardir tecrube etmis gormusuzdur.
    sadece ben degil, diger tecrubeli suruculer de (ozellikle surus egitmenleri) bu gozlemlerini size sorarsaniz aktarirlar.

Buraya kadar fazla entel takildim sanirim, anlayacaginiz dilden yazayim.
    Ben R6 aldim gayette guzel kullaniyorum, hakkini veriyorum diyen arkadaslari bu hakkini verme konusunda piste alalim.
    125cc suruculerinin arasina salalim.
    bakalim geçebilecekleri bir motosiklet olabilecek mi?
    Tabi kendileri kadar acemi durumda olanlar hariç.
    O zaman deriz ki hakkini veriyorsun.Yani herhangi bir 600cc motosikleti geçebilmeleri sart degil.
    Kendilerinden daha kuçuk hacimli bir motosikleti geçebilsinler yeter.
    Neden boyle absurt bir ornek verdim?
    Bu motosikletlerin hakki pist çunku.
    Caddede dusmeden,bir yere ya da birine çarpmadan surmenin adi hakkini vermek degil, dikkatli surustur.

Simdi isin bir de baska kismi var.
    Tamam bu adam herhangi bir 125cc motoru geçemeyebilir ama ilerde kendini gelistirir ve geçer diyebilirsiniz.
    Evet geçer.
    Ama bu sefer de ilk basamaktan baslamais 600cc suruculerinin arasinda zavalli olur.

Herkes yarisçimi olacak?
    Adam caddede kullaniyor bu motoru diyebilirsiniz.
    Dogru.
    dedigim gibi hiç kaza yapmadan,yillarca kullanabilir bu motoru.
    Fakat her zaman yazdigim gibi,
    "motosikletten korkarak, motosiklet kullaniyorsaniz, siz onu degil, o sizi kullaniyor demektir."

(belki de devam edecek!)
    Hocam sen de tutmuş Türkiye'ye, bizim delikanlılara sesleniyorsun.

Sen yurt dışında kala kala bizim memleket insanın bisiklet ehliyeti ile kamyon sürecek yetenekte olduğunu unutmuşsun. (sanıyorum bisiklet ehliyeti yurt dışında var)

Birşeylerin başkaları için tehlikeli şeyler doğuracağını düşünmeden konuşuruz biz.

Ben x ilacı içince şu ağrıma iyi geldi deyince çevremizdeki herkes de o ilacı içer mesela.

İki nokta arası ilerlemeyi tamamlayabiliyorsak biz bunu kar sayarız!

O arada neler yaşadığımız önemli değil!

Ama sen bize konuşmaya devam et.

Belki birgün anlarız iş işten geçmeden.

Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili Volkan kardeşim ,

Sanırım yukarıdaki soruya cevap verebilecek en uygun koşullardaki sürücü benim. Yaşım 41 , 250 cc ile başladım sadece 14 Bg di , ardından 350 cc ve 22 bg oldu , 650 cc 50Bg , 750 cc 136 Bg , 1000 cc 144 Bg , 1100 cc 167 Bg , 1100 cc +200Bg sanırım buraya kadar olan deneyimim sorunu cevaplamam için yeterlidir.

Şimdi iki evladım ve benim yolumu gözleyen bir ailem var.Kullandığım motor 1200 cc ve 130 Bg evet bugüne kadar kullandığım en kuvvetli motor değil ama en keyiflisi bu çünki bunun üzerinde daha az korkuyor daha fazla keyif alıyorum , keyif alıyorum çünki hükmedebiliyorum , 20 yıl , 250.000 km ve 3 ayrı profesyonelden alınmış 5 adet eğitimden ve motosiklet yüzünden hiç kanım akmamış olması nedeni ile bunu söylemeye artık hakkım var.

Ve ben hala diyorumki 600 cc SANA FAZLA HEMDE ÇOK FAZLA... yetenekli ve hızlı olabilirsin ama motosiklet kullanırken yanına alman gereken en önemli özellikten yoksun bir tavır sergiliyorsunki o da SABIR dır. Sabredemeyen sürücü iyi bir sürücü değildir eninde sonunda sende bunu anlayacaksın ama umarım hatanı düzeltebilmek için ikinci bir şansın olur çünki 600 ile yapılacak hatanın telafisi genellikle olmaz.

Güzellikle anlattık anlamadın , evet buradaki bazı genç arkadaşlara (özellikle küçük cc kullananlara) birşeyler ispat etmek peşindesin amaaa...

Sana benzeyen , damarlarında kan yerine ateş topu dolaşan o kadar çok insanın üzerine toprak atmış abilerin (biri de benim) varki burada bu yazdıklarını görünce tüylerimiz diken diken oluyor , kendi seçimini yapmış olabilirsin ama bu sana başkalarını provoke etme hakkı vermez . Lütfen o çok yanlış düşüncelerini kendine sakla ve burada etkilenmeye açık bir başka genç motorcunun sebebi olma...
    Maşallah,

Allah kaza bela vermesin.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yakında Olucak
    Kendine güvenmek ile kendini çok iyi sanmak arasındaki ince çizgiyi iyi ayarla hayırlı olsun motosikletin

ferrari_gani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4 ruhlu karakaçan enduro&touring&race GETZZZ
    bi arkadaş yazmıştı çok hoşuma gitti

600 lük kesmez 1000 lik al. hatta 2000 lik al. 2000 lik yoksa 2 tane 1000 lik al yan yana koy maksat muhabbet olsun
    dünyada her erkeğe 4 kadın düşüyor. benim hakkımı her kim yiyosa haram zıkkım olsun elinde patlasın

Motosikleti
    yamaha r6
    alacam alacam 1000 likte alacam...
    ZevkLer ve RenkLer TartışıLmaz...

txxxr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ???????
    e hadi koy şu motorun resimlerini de görelim
    öyle 3 aşşağı 5 yukarı değil...1 aşşağı 2,3,4,5,6 yukarı...

Motosikleti
    yamaha r6
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...33950706/detay

satılsında (oyuncagım) abisini alalım....

Motosikleti
    ???????
    fenamış meeeen

Motosikleti
    yamaha r6
    Alıntı txxxr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fenamış meeeen

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Bakıyorum da forumun en değerli üyeleri bile bir şeyler anlatmaya çalışmış burada birilerine. Bu konu nasıl hala devam ediyor anlamdım. Ben zaten forumdaki birçok şeyi de anlamıyorum;)

Motosikleti
    ???????
    [QUOTE=Syanur;2210326]Bakıyorum da forumun en değerli üyeleri bile bir şeyler anlatmaya çalışmış burada birilerine. Bu konu nasıl hala devam ediyor anlamdım. Ben zaten forumdaki birçok şeyi de anlamıyorum;)

huceyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSX-R 1300
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim için çok kıymetlisin, bunu biliyorsun.
    son tel numaranı bana yaz.

sana güveniyorum, gzdiğin-gazladığın arkadaşlarına dikkat et ...
    bize her yer mersin.korkma sencer abi
    Orgazma Dudak Büktürür

Alıntı oocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili kardeşim,

Bu satırları yazan ağabeyin derki ,

Neden 600cc ile başlanmaz sorusunun cevabını arıyorsan cevabı aslında hemen yanıbaşında.

Şimdi git ve öncelikle sevgili annenin - babanın ellerinden öp . Ardından sor bakalım sen ilk yaşına girerken neden evdeki sivri köşeli sehpaları kaldırdılar , kesici delici olan şeyleri kapalı yerlere kaldırdılar. Neden sana daha ilk adımını attığın anda süper şekilde koşmanı sağlayacak bir nike veya adidas almak yerine patik giydirip yürüteç yada örümcek denen o sekiz tekerlekli zımbırtının içine oturttular. Çünki zarar görmeni istemiyorlardı , önce adım atmanı sonra bunu diğer adımların izlemesi sağlamak için seninle ilgilendiler ve bir gün geldiki artık sağa sola çarpmadan koşmaya başladın işte o zaman seni parka götürüp enerjini orada harcamanı sağladılar.

Şimdi burada sana yol gösterecek aile büyüklerin yok , bilmiyorum belki hiç hayatlarında motora bile binmediler 250cc ile 600 veya 1000 arasındaki farkı bilmiyorlar. Ama bizler , yani motora küçük cc ile başlanmalı diyen motor üzerinde yüzbinlerce km yapmış ve hala hayatta olmayı başarmış ağabeylerin aradaki farkı çok çok iyi biliyoruz.

Halamı ısrar ediyorsun o 600cc ye hakim olduğunda , hadi git çalıştır motorunu , tak 1. vitese çevir gazı devir 10.000 dd ye gelsin . Hadi bırak DEBRİYAJI ve gazıda sonuna kadar aç , ne duruyorsun hadi açsana .......

Delirdiğimi düşünüyorsun değilmi , hayır delirmiş falan değilim bu forumda şu anda hayatta olan veya buradan göçüp gitmiş pekçok ağabeyin bunu yapabiliyorlardı ve hala 600 cc ye hakim olabildiklerini düşünmüyorlardı ...

BENCE SENDE BU MAKİNAYA NE KADAR HAKİM OLABİLDİĞİNİ TEKRAR SORGULAMALISIN.

Sevgiler.
    Oocan bu ve diğer yazıların anlayan için mükemmel bir örnek oluşturmakta.

Konu güncel ,fazla da ısrarcı olmamak gerekir. Yazılanlardan sonuç çıkarmak her kişinin kendisine kalmış..

•Acaba dünyada başkalarının tecrübelerinden istifade edecek kadar akıllı bir insan var mıdır? Voltairea

•Geçirilen en kötü tecrübeler en faydalı olanlardır. Thomas Wilder

•Herşeyi kaybetseniz bile tecrübeleriniz size kalır. Macaulay

•İnsanların kazandıkları tecrübeler ölçü ile yapılan giysilere benzer kim kazanmışsa yalnız ona uyarlar. Carlo Levi

•Tecrübe bir gözlüktür onların sayesinde ikinci defa daha iyi görürüz. İbsen

•Tecrübe bir insanın başından geçenler değil başından geçenlerin bıraktığı izlerdir. A.Huxley

•Tecrübe çok zalim bir öğretmendir. İnsanı önce sınavdan geçirir sonra dersini öğretir. Spuitems

•Tecrübeler en iyi öğretmenlerdir. Yalnız okul masrafları biraz çoktur. Cariyle

•Tecrübe herkesin kendi hatalarına verdiği addır. Oscar Wilde

•Tecrübe okulunda öğrenim ücreti yüksektir; ama akılsızlara bir şeyler öğretebilen başka okul da yoktur. J.Swift
    [B][COLOR="Purple"] Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..[/COLOR][/B][B][COLOR="RoyalBlue"][COLOR="Blue"]Ne elbiseler gördüm içinde insan yok[/COLOR]..[/COLOR][/B]

Motosikleti
    yamaha r6
    Alıntı huceyn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bize her yer mersin.korkma sencer abi
    :D sencer abi oleyyy :ddd mersin bizim kontrolumuz altında merak etmeyin gençler

Otoburkaplan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mobilette > Titan > GV650 > VERSYS > F650 CS
    Egoya karşı savaş zordur.. Biz de sık sık yenilmiyor muyuz? 20 yaşında çocuk, nasıl kazansın abileri?

Ne güzel kullanıyormuş, off off...Kornaya bas düt düt, gaza bas vınn vınn...

Ego bunu bekler, takdir ister. Herkesin ağzının payını alıp oturmasını, susmasını ister. Olmazsa saçmalamaya başlar. Çirkefleşir, seviyeyi düşürür, cevap veremediği mantıklı sorulara "bana ne, bana ne, binlik alır, yüzlük bozdururum" der.

Şu an kendisi de farkına vardı zaten diye umuyorum ama bu saatten sonra itiraf edemez. Onu yapmak olgunluk ister. Ama olsun farkına varması yeter. Farkına varamıyorsa zaten üzülmekten başka yapacak birşey yok.

Bu başlığı okuyan ve başlama arifesinde olanlar için de aynı şey geçerli...
    Ever tried, ever failed..No matter, try again, fail again, fail better

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu sitedeki en tecrübeli motorcular bile çok değerli yorumlarda bulunmuş fakat konu sahibi yorumları aynı şekilde düzgün bir üslup ile cevaplamak yerine ,tamamiyle olgun olmayan ,dalga geçmek maksadıyla cevaplar yazdığından konuyu kilitliyorum... Daha aklıbaşında başlıklarda görüşmek üzere...
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

REKLAM ALANI
9. sayfa BirinciBirinci ... 789

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)