Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Motorsiklet'te 2. kişinin kask takması zorunlumudur?

Motovento
    REKLAM ALANI
    kanucan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    MotoRsiklette yasak mı bilmiyorum.

Ama kanunen ve olası kazalarda korunmak için takılması gerekir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    y.infernal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VW Polo
    Şehir içinde polis çevirmesinde durdurdu. Arkamdakinde kask yoktu hemen buradan kaybol dedim ceza yememek için Polis arkandakinin neden kaskı yok ? diyerek ceza yazıyordu az kalsın neyseki 62 TL yırttık.

Sonuç olarak ister 2 kişi ol, ister 3 kişi herkes kask takmak zorunda.

McWarnaly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia AF1+FZR 1000+YZFR6
    Trafik polisi araci durdugu zaman sadece sofore mi emniyet kemeri soruyor.kaza yapnca digerleri ne olacak.Boyle dusun.Kask sus veya bi aksesuar olarak takilmiyor.Kaza aninda can guvenligi amaciyla takiliyor.
    RIDE or DIE

takmazsa cezası kime yazar

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Kanunda bu madde acik ve net bir bicimde belirtilmistir.

Motosiklette tasinan yolucunun kaski bulunmadigi bir durumda kaza yapar ve yolcu vefat eder yada yaralanir ise,

Motosiklet surucusu ihmal den insan olumune sebebiyet vermekten yargilanir.

Bundan bir kac sene evel bir avukatin arkasindaki bayan arkadasin kasksiz olumu yuzunden mahkeme surucuyu suclu bulmustu.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

hattat_hasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda ANF 125İ İnnova & honda sh 300i
    arkadaşlar 2007 yılında çapadan şişliye giderken arkadaşımda gelmek istedi bende kabul ettim kaskı yoktu neyse dedim. demez olaydım 3 ay sonra eve ceza pusulası gelmiş plakama yazmış sağolsun polis araştırdım ceza sebebine baktım 78/1-b resimde gözüken madde, böylelikle polis ehliyet sorduğunda kaskım var ehliyetim var diye artistlik yapmanın pekte doğru olmadığını gösteriyor kaç kişi gözlük bulunduruyor

Tartışma bitmiştir
    Göz nereye bakar, gönül oraya akar,Gönül nereye akar, ayak oraya koşar...(Hz Mevlana) Özgürlük iki tekerleklidir... Hasan Derviş

Sadık1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı TutkuluAcemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet, sorum açık. Siz motorculardan cevapları bekliyorum. Forumda yeniyim. Yanlış yere konu açmış olabilirim. Mazur görün lütfen teşekkürler.
    Zorunlu değilse takmasın ne gerek var diyorsun yani?
    Defalarca yazdım, söyledim ama modlarında başka işleri var bunlarla ilgilenemezler. Böyle saçma sapan konularla hem bizi hem kendinizi yormayın. Bu soru son derece saçma sapan, gereksiz ve boş bir soru. Afedersin bir taraflarımızı yırtıyoruz tam koruma diye sen artçının kaskı zorunlumu diyorsun? Maksadın ne kardeşim? Senin yaptığın bir kazada artçına birşey olsa varsa vicdanınla baş edebilecekmisin? Sabah sabah...... töbeeeee.........

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    GÖZÜ PEK MOTORCULAR VARDIR, BİRDE YAŞLI MOTORCULAR...
    HEM GÖZÜ PEK HEMDE YAŞLI MOTORCU YOKTUR...

ozan_bursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    malesef ki polisler kuralları uygulamadığı için kimse de uymak zorunluluğu hissetmiyor

eğer ki kendine/artçına değer veriyorsan kullanıyor/kullandırttırıyorsun

ceza isterse 600 TL olsun, uygulanmadıktan sonra hiçbir önemi yok
    zaman zaman işyerinin hemen önünde çevirme yapılıyor
    daha dün poislerin önünden gün boyunca belki 20 tane kasksız korumasız motorcu geçti
    geçti de ne oldu
    Kelimelerin anlattığı kadarım..
    Ne anlatırsam anlatayım anladığın kadarım...

Jubaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evet ölumlu ise takmali, yok ölumsuz ise gerek gormuyorum.

62 tl de cezasi var ben yedim.Ne kadar mesafe gittigine falan bakilmiyor istersen sokak sonundan sokak basina git tik diye kesti adam cezayi.
    We are many...

melcor09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2012 Yamaha Tenere 660
    hocam yasal olarak tabii zorunlu cevirmelere girersen artcı kasksızken ceza da yersiniz ayrıca ben kaskı olmayan kisiyi motora bindirmem bence boyle dusunulmeli!
    hayalbuysa HAYABUSA derlerdi inanmazdımmmmm!!!

Zorunlu olmak zorunda mi takmasi icin. Allah korusun bir sey olsa tasidigin kisiye ne yapican//...

Motosikleti
    Honda CBR 125 R İnş :)
    Yasalarca zorunlu olsun ve ya olmasın arkana alacagın kişinin sorumluluğunu sen taşıyor olacaksın. Ve allah korusun başınıza bir iş gelse vicdan azabı çekersin değil mi ? O yüzden herşeyi düşünüp tedbirleri elden bırakmamalıyız. Ama en iyisi artçı almamak

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    2 Teker
    benim yedek kaskım yok, kesinlikle 1 metre dahi gidecek olsa kasksız hiç kimseyi artcı olarak almıyorum. İlla binmek istiyorsan git kendine 1 kask al öyle bin diyorum. Hiç kimsenin sorumlulugunu taşıyamam, kaza anında birşey olsa
    1. ölse veya yaralansa vicdanın rahat etmeyecek.
    2. Artcının ailesi senin başının etini yiyecek (niye aldın, sen sebeb oldun, senin yüzünden öldü veya sakat kaldı)
    3. Çok sevdigin motorundan bu olaydan sonra aşırı derecede soğuyacaksın (motorda sadece kendimiz olsak düzeldiğimiz zaman tekrar kullanmaya devam ediyoruz)
    4. Trafik cezasının benim gözümde hiç bir değeri yok isterse 10 milyar yazsınlar (ölen öldükten sonra neye yarar)
    5. son olarak şunu eklemek istiyorum
    EĞER SEVMEDİĞİNİZ BİRİSİ VARSA ONU MOTORUNUZA ARTCI OLARAK ALINIZ ve KASK TAKMASI YÖNÜNDE UYARMAYINIZ (bu sözü şimdi uydurdum tamamen bana aittir)
    Kısaca özetlemek gerekirse : her motor kullanıcısı ve artcısı gideceği mesafenin önemi olmamakla birlikte full koruma kullanması kendi hayatı ve ailesi için gereklidir ve olmak zorundadır. Malesef bizim ülkemizde özellikle yaz aylarında full koruma ile motor kullanan arkadaşlarımızın sayısı oldukça az
    LÜTFEN ARKADAŞLAR DAHA DUYARLI OLALIM

Terapist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaş neden herkes artislik peşinde ki? adam merak edip sormuş cezası var mı diye var veya yok dersiniz açıklarsınız güzelce sırf yorum olsun diye yok vicdanın rahat edecekmi yok cezası olmasa takmayacak mısın adam öyle bişey dememiş zaten( ki dese bile vicdan onun vicdanı bize ne).

neyse seninde dediğin gibi soru gayet açık arkadaşlarda cevap verimişler zaten cezası vardır 62 tl'dir.

Turintr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xvs 650 Sport
    Zorunlu ama artçıya pek birşey demiyolar...

forevermore - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150 (2013 Kırmızı)
    62 tl cezası var.
    Aptallık En Büyük Günahtır !

Ahmet Orhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX
    Her şeyi yasak olduğu için yapmak gerekmez. Yağmurda ve soğukta aldığımız tedbirler kanun gereği değil.
    Orhan KÖNİ

Sadık1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Terapist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaş neden herkes artislik peşinde ki?( ki dese bile vicdan onun vicdanı bize ne).

neyse seninde dediğin gibi soru gayet açık arkadaşlarda cevap verimişler zaten cezası vardır 62 tl'dir.
    Burda kimse artsiklik peşinde değil bu biiirrrr......
    İkincisi bu sitedeki bir çok kişi maalesef tanıdığı kişileri korumalarının olmayışı nedeniyle kaybetmiş yada yaralanmalarına şahit olmuş.
    Son olarakta herkes aynı görüşteyken karşıt görüşte olan ilgi çekmek üzere yazar burada kiii buda sen oluyorsun.
    Kanunlarla belirlenmiş, kanun olmasa dahi insanların can sağlığını korumak üzere olmak zorun olan durumları sorgulamakta çok akıllı insanların yapacağı şeyler değil bu nedenle, tepkiliyiz.
    Ben yüzme bilmiyorum ama okyanusa, can yeleksiz balıklama atlamak istiyorum ayarında birşey bu.

Forumu biraz incele biraz vakit geçir istersen sonra yorum yapmaya başla.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    GÖZÜ PEK MOTORCULAR VARDIR, BİRDE YAŞLI MOTORCULAR...
    HEM GÖZÜ PEK HEMDE YAŞLI MOTORCU YOKTUR...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    2 Teker
    Alıntı Sadık1453 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben yüzme bilmiyorum ama okyanusa, can yeleksiz balıklama atlamak istiyorum ayarında birşey bu.
    +1 süper bir cevap...
    Biz yorumumuzu keyfi yapmıyoruz başımızdan geçenler var veya çok yakın arkadaşlarımızdan aramızda olmayanlar var kasksızlık yüzünden.

hattat_hasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda ANF 125İ İnnova & honda sh 300i
    Alıntı Turintr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zorunlu ama artçıya pek birşey demiyolar...
    o resimde gözüken cezayı ben ödedim artçım sebebiyle direk bana geldi ceza
    Göz nereye bakar, gönül oraya akar,Gönül nereye akar, ayak oraya koşar...(Hz Mevlana) Özgürlük iki tekerleklidir... Hasan Derviş

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)