Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sabit Plaka Uygulaması Başladı mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    NoVaRiX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadalar, bildiğim kadarıyla 1 Mayıs 2010 tarihi itibariyle yapılan 2. el araç satışlarında aracın üzerindeki plaka artık 'il farklı olsa bile' değişmiyor.

Fakat yinede emin olamadım ve sizlerede, özellikle bu tarihten sonra alım - satım yapan kişilerede, sormak istedim. Çünkü hala eski sistemin geçerli olduğunu ve plakanın değiştiğini söyleyen arkadaşlar var?
    ~ Bütün mesele yolda olmak... ~

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Benim de bildiğim kadarıyla, başlamadan bitti

methal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    rks new light 125
    Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    katılıyorum
    Kask takmaya ihtiyacın olmadığını düşünüyorsan,muhtemelen
    Gece yol yapma ki; gün doğumunda uyumayasın
    Motosikletine binmek için acele et ama bindikten sonra etme

sherrnova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF250L & Kawasaki Versys 650
    Benimde Bugün aklıma gelmişti. Motorumu satarsam eğer yeni motorumda plakam değişir mi? Değişmez mi?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:54 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:52 ----------

Sabit plaka uygulaması iptal edildi Yazdır e-Posta

1 Mayıs'tan itibaren uygulanmaya başlayan "noterler tarafından yapılan ikinci el satışlarda plakaların değiştirilemeyeceğine" ilişkin düzenleme iptal edildi. Düzenlemeden dolayı vatandaşların büyük mağduriyet yaşadığını belirten Düzce Şoför ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Yavuz Yılmaz, "Düzenleme iptal edildi. İsteyen eskiden olduğu gibi plakasını değiştirebilecek. İşlemler yine noter tarafından yapılacak " dedi Şoför esnafını yakından ilgilendiren ve sıkıntıya sokan "noterler tarafından yapılan ikinci el satışlarda plakaların değiştirilemeyeceğine" ilişkin düzenlemenin 1 Mayıs'tan itibaren uygulanmaya başlandığını belirten Şoför ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Yavuz Yılmaz , son gelişmeler hakkında bir açıklama yaptı.
    Yavuz Yılmaz " Vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren ve sıkıntıya sokan noterler tarafından yapılan ikinci el satışlarında plakanın değiştirilmeyeceğine ilişkin düzenleme, Federasyon Başkanımız Fevzi Apaydın’ın Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile yaptığı görüşmeler sonucunda iptal edilmiştir. 7 Mayıs 2010 Cuma günü itibari isteyen eskiden olduğu gibi plakasını değiştirebilecektir” dedi.

Bu durumda isteyen değiştirir istemeyen değiştirmez gibi bir durum orataya çıkıyor. Peki ben motosikletimi sattım diyelim. yenisini de almadım. Boş plaka bende mi duracak? Enteresan çelişkiler var uygulamada

Motosikleti
    NX 400
    Yeni motorunda plakan değişecek. Herşey eskisi gibi.

Bu iş tam bir karmaşa şeklinde başladı zaten. Bazı basın organları dedi ki:

Efendim diyelim arabanızı sattınız, plakanızı koltuğunuzun altına alıp aracı plakasız vereceksiniz ve plakayı yeni aracınıza takacaksınız.

Bazılar da "hayır, bir aracın üstündeki plaka hurdaya çıkana kadar sabit kalacak, o aracın plakası asla değiştirilemeyecek" dedi.

Velhasıl, zaten uygulama her ne halt idiyse, iptal edildi

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Tam olarak bu şekilde. Eskiden olduğu şekiyle uygulanıyor. Hatta geçen hafta bir motor aldım, noterde sordular plaka değişecek mi? diye.

Benimde anladığım şu:

İlgili yasaya göre 1 Mayıs 2010 itibariyle plakalar 'il değişse bile' değişmeyecek ve araç hurdaya çıkana kadar aynı kalacaktı. Fakat gelen tepkiler üzerine bu yasa yumuşatılarak 'eğer istenirse plaka alıcı tarafından değiştirilebilir' ibaresi eklendi.

Motosikleti
    NX 400
    Alıntı NoVaRiX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benimde anladığım şu:

İlgili yasaya göre 1 Mayıs 2010 itibariyle plakalar 'il değişse bile' değişmeyecek ve araç hurdaya çıkana kadar aynı kalacaktı. Fakat gelen tepkiler üzerine bu yasa yumuşatılarak 'eğer istenirse plaka alıcı tarafından değiştirilebilir' ibaresi eklendi.
    Eğer isteyen değiştirecekse, o yasanın ne anlamı olacak ki o zaman?

Eğer isteyen değiştirecekse, o yasanın ne anlamı olacak ki o zaman?
    Sigorta ve Kasko bedelleri ve birde plaka değişim masrafı. (135 lira civarı)

Açıkçası ben 34 plakalı araca binmek istemem. Aynı motor 34 plaka olduğunda sigortası 120 lira, 59 plaka olduğunda 32 lira.

Ama istanbulda yaşayan biride mesela 21 plakalı araca binmek istemezken 16 plakadan rahatsız olmayacaktır. Vs vs..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:05 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:02 ----------

Başka ilin araç plakası yerleşim yeri plakasıyla değiştirilebilecek

İkinci el araçların noter kanalıyla satışına ilişkin yönetmelikte düzenlenen araç plakasının değiştirilemeyeceğine ilişkin hüküm kaldırıldı. Başka ilden alınan aracın plakası, isteğe bağlı olarak yerleşim yeri plakasıyla değiştirilebilecek.

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Resmi Gazete'de geçen hafta yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğin, trafik plakalarının değiştirilemeyeceği hükmü yumuşatıldı.

Yönetmelik değişikliğiyle, 1 Mayıs 2010 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikteki, ''Satış, devir veya diğer işlemlerde plaka numarası değiştirilmez'' hükmü kaldırıldı.

Buna göre, yerleşim yeri adresi dışındaki başka bir trafik tescil kuruluşunda kayıtlı araçları satın veya devir alanlarla yerleşim yeri adresi değişenler, isteklerine bağlı olarak, araçlarına yerleşim yeri adresinin bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşunun plakasını alabilecek.

Plaka değiştirmek isteyen araç sahipleri, kanuni temsilcileri, vekilleri veya kamu kurum ve kuruluşlarıyla tüzel kişiliklerce yetkilendirilen kişilerin, ibrazı zorunlu belgelerle birlikte yerleşim yeri adresinin bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşuna bir ay içerisinde başvurması gerekecek.

Araç plakası, can ve mal güvenliğinin gerekli kıldığı hallerde mülki amirin talebi ve İçişleri Bakanlığının onayı ile aracın kayıtlı olduğu yer trafik tescil kuruluşunda başka bir tescil plaka numarasıyla değiştirilebilecek.

Yönetmelik, 1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlükte olacak.

Zaman Gazetesi - 07/05/10

Motosikleti
    NX 400
    Alıntı NoVaRiX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sigorta ve Kasko bedelleri. Açıkçası ben 34 plakalı araca binmek istemem. Aynı motor 34 plaka olduğunda sigortası 120 lira, 59 plaka olduğunda 32 lira.

Ama istanbulda yaşayan biride mesela 21 plakalı araca binmek istemezken 16 plakadan rahatsız olmayacaktır. Vs vs..
    İşin aslına bakarsan ben plakaların araca değil de kişiye sabit olmasını isterdim. Şu anki plakamı seçerek aldım çünkü. 06 LV 898
    Motorumu sattığımda bu bende kalsa motorum plakasız gitse ve ben de bunu yeni motoruma taksam ne güzel olurdu.

Şu an öyle bir imkan var mı bilmiyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)