Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Bu haberi okuyun CEZA ödemeyin!

Motovento
    REKLAM ALANI
    CERRAHI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    07 Eylül 2010 Salı 16:06Zenon far yasak mı? LED stop kullanılabilir mi? Araçta kulaklıkla cep telefonuyla konuşursanız cezası var mı? Nazım ALPMANTürkiye’de hayat böyledir!Okunma : 823Yorum : 019:15 Rusya'da 200 bin öğretmen işsiz19:08 Fitreleriniz için zaman daralıyor18:55 Bakan Gönül'den flaş bedelli sözleri 18:50 Adana'da 20 kilogram patlayıcı18:40 "Google TV" 2011'de satışa çıkıyor18:37 Kılıçdaroğlu Başbakan'a 'Irkçı' dedi! 18:36 Özkan mahkemede bas bas bağırdı 18:25 Başbakan Baykal'a kaseti hatırlattı!18:22 Sarrazi'ye internette ölüm tehtidi18:15 Çiçek tutukluluk haline itiraz17:37 ÖSYM-Polis hattının perde arkası! 17:25 Aylar sonra üçü bir arada17:16 Abd'nin Evsizler Ve İşsizler Ordusu17:13 Madrid, Eta'nın Ateşkesini Yeterli Bulmadı17:05 Kılıçdaroğlu'ndan türbana taviz sinyali
    İNTERNETHABER.COM (ÖZEL) - Trafikte bir çok sürücü polislerin keyfi ceza uygulamaları ile yüzyüze geliyor. Yasaları bilmedikleri için itiraz edemeyen sürücüler bu yüzden ödememeleri gereken cezalar ödüyorlar...

Trafikte en çok keyfi ceza uygulaması cep telefonu kullanımı nedeniyle kesiliyor. İkinci sırada da araçların aydınlatma lambaları geliyor. Teknolojik gelişimle birlikte piyasaya çıkan ZENON farları bazı trafik polisleri yasak diyerek cezaya tabi tutuyor. Peki öyle mi?

Bu konuları İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne resmi yazıyla sorduk. İşte aldığımız yanıtlar;

ARAÇTA KULAKLIKLA KONUŞMAK YASAK MI?

Araç kullanırken cep telefonuyla konuşmak ceza kapsamında. Cezası da 62 TL... Peki kulaklıkla konuşursanız cezaya tabi misiniz? Sadece araç kiti ile konuşmak mı serbest?

Teknolojik gelişimle birlikte cep telefonlarına kablosuz bağlantı imkanı da tanıyan bir çok kulaklık çıktı. Trafik polisleri ise ya kanunları tam bilmedikleri ya da keyfi yorumlamalar yaptıkları için sürücülere araç kiti dışındaki bu kulaklıkların yasak olduğunu söyleyerek ceza kesiyorlar.

Araçlarda bu tür kulaklıklar
    aracılığı ile cep telefonu ile
    konuşmak YASAK değil.

HAKKINIZI BİLİN: Emniyet Genel Müdürlüğü'nün resmi yazıyla İNTERNETHABER.COM'a verdiği cevaba göre; Araçlarda kulaklık ve benzeri aparatlarla cep telefonu ile konuşmak YASAK değil.

RESMİ CEVAP ŞÖYLE; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun tedbirsiz ve saygısızca araç sürme başlıklı 73. maddesi;
    Seyir halinde kulaklık ve benzeri aparatlar kullanarak cep telefonu ile konuşma konusunda BİR YASAK BULUNMAMAKTADIR.

Bununla birlikte; Yapılan araştırmalarda 110 km hız ile seyrederken cep telefonu ile konuşan sürücü tehlikeyi sezdiği andan itibaren gaz pedalından ayağını çekip frene basmasına kadar geçen sürede 45 metre, kulaklık ile konuşan sürücüde 41 metre, cep telefonu ile konuşmayan ve yola odaklanan bir sürücü ise 39 metre yol kat etmektedir. Bu nedenle araç kullanırken kulaklık vb. aparatlar kullanarak cep telefonu ile konuşmak TAVSİYE EDİLMEMEKTEDİR.

ZENON FARLAR YASAK MI?

TİP onayı almış olan bütün
    farlar araçlarda kullanılabilir.

Trafikte sürücülerin keyfi cezalarla karşı karşıya kaldığı durumlardan biri de teknolojik gelişimle birlikte araç piyasasına dahil olan zenon farlarda yaşanıyor. Yol aydınlatması en üst seviyede olan ve karşıdan gelen sürücünün gözünü almayan bu farlar, bazı trafik polisleri tarafından "YASAK" denilerek aracı "BAĞLAMA" gerekçesi olarak gösteriliyor.

GERÇEKTE YASAK MI?: İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bu konuda verdiği cevap net ve açık. Deniliyor ki;

Araçlara sonradan takılan farların tip onayı alınmış ilk haliyle uyumlu olması, diğer bir deyişle FARLARIN ÜZERİNDE (E) veya (e) işareti bulunması zorunludur. Aksi haldeki standart dışı farlar yasaktır.

Yani aracınızın farını zenon ya da başka bir farla değiştirebilirsiniz. Bunun için tek koşul aracınıza takılacak farın TİP ONAYI alınmış ilk haliyle uyumla olmasıdır. Bu da üzerindeki (E) işaretinden anlayabilirsiniz.

Aynı kurallar LED gibi teknolojik yenilikler içeren stop lambalar için de geçerli bir durum...

Trafik polislerinin keyfi uygulamaları ile yüzyüze gelmemek için bu haklarınızı iyi bilin. İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne, sorularımıza en kısa sürede aydınlatıcı yanıtlar vererek halkı bilgilendirdiği için teşekkür ediyoruz.

Kaynak : internet haber
    sadi81 bunu beğendi.
    Bilgin Sana Kıymet, Talebin Ne ise O sun Sen. İnsanlığı Sade Yiyip İçmekte mi Sandın ? Halin Ne ise Müşteri Sen Oldun O Hale, Noksanı Meğer Adli İlahidemi Sandın ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Şeyh Şamil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    faydalı bilgi paylaşımı için teşekkür..
    Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..Ne elbiseler gördüm içinde insan yok..

UğurDuyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CD 250
    teşekkürler

UqUR_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR & YZF R125
    teşekkürler benim motorda xenon far var polis xenon fardan dolayı ceza yazmaya başlasa itaraz edebilirmiyim şimdi,nasıl bir cevap verebilirim

Motosikleti
    250cc lik chooper
    Türkiye de bir polisin ceza keseceği varsa mutlaka keser Güzel bi fıkra wardı da bununla alakalı bulamadım şimdi onu

methal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    rks new light 125
    arcalarda tebeşir den bile ceza kasilebilir arabalarda tabi polsiin keyfi
    Kask takmaya ihtiyacın olmadığını düşünüyorsan,muhtemelen
    Gece yol yapma ki; gün doğumunda uyumayasın
    Motosikletine binmek için acele et ama bindikten sonra etme

ahmet93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 125 R
    Alıntı Blackvolky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Türkiye de bir polisin ceza keseceği varsa mutlaka keser Güzel bi fıkra wardı da bununla alakalı bulamadım şimdi onu
    Temel tarafik polisi olmuş desem.

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    memur çevirdiği bayanda hiç bir kusur bulamayınca bu sefer mezdeke kaseti varmı diye sormuş

cevap: evet oda var

o zaman koyunda ben bir iki oynayayım belki bahşiş atarsınız demiş

kimseye bir atıfta bulunmuyorum sadece fıkra
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

shule - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ninja250r-600RR-gs650
    polise bildiginin yanlış oldugunumu sölıcez eğer sana takmışsa kurtuluşun yok..zira trafikte tüm motosiklet kullanıcıları potansiyel suçlu..
    Düş kurmaya cesaret edenler,onları gerçekleştirmeye de cesaret eder

mezit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cb125e
    geçen jandarma çevirdi beni yeminle üzerimde nüfus cüzdanı dahi yok arabanın ruhsatıda kayıpp..

az sölendi bıraktı çık ılımlı yaklaşırım memurlara yırtarım..
    kişisel neyimiz varki iletimiz olsun...

Alıntı mezit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçen jandarma çevirdi beni yeminle üzerimde nüfus cüzdanı dahi yok arabanın ruhsatıda kayıpp..

az sölendi bıraktı çık ılımlı yaklaşırım memurlara yırtarım..
    O nasıl bir ılımlı yaklasımsa artık, hiçbirşey olmamasına ragmen bırakmıs
    Soylermisin bizde bilelim belki bir gun lazım olur
    Bilgin Sana Kıymet, Talebin Ne ise O sun Sen. İnsanlığı Sade Yiyip İçmekte mi Sandın ? Halin Ne ise Müşteri Sen Oldun O Hale, Noksanı Meğer Adli İlahidemi Sandın ?

mezit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cb125e
    yüzümdeki masumiyet
    ifadesi işimi halettiriyor...caaniiim...cerrahi bey..
    AH MEN bunu beğendi.
    kişisel neyimiz varki iletimiz olsun...

Alıntı mezit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yüzümdeki masumiyet
    ifadesi işimi halettiriyor...caaniiim...cerrahi bey..
    Bir vesikalıgını verde alalım yanımıza hani bizim tipe ragbet etmezse senin masum surayı sokarız devreye
    AH MEN bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    Türkiye de bir polisin ceza keseceği varsa mutlaka keser
    yok öyle bir şey. kanun belli, aksini iddia edip ceza yazan polis için gideceğiniz mahkemeler var. olay yerinde polisle münakaşa etmenin anlamı yok. bırakın kessin cezasını, haklı olduğunuzu biliyorsanız, kanun maddesi açıksa, gidin ilgili mahkemeye, hakkınızın iadesini ve ilgili memurun gerekli muameleye tabi tutulmasını talep edin. ceza keserken sizin anlatıp öğretemediğiniz işin doğrusunu mahkeme ona öğretir merak etmeyin...
    AH MEN bunu beğendi.

Alıntı aya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yok öyle bir şey. kanun belli, aksini iddia edip ceza yazan polis için gideceğiniz mahkemeler var. olay yerinde polisle münakaşa etmenin anlamı yok. bırakın kessin cezasını, haklı olduğunuzu biliyorsanız, kanun maddesi açıksa, gidin ilgili mahkemeye, hakkınızın iadesini ve ilgili memurun gerekli muameleye tabi tutulmasını talep edin. ceza keserken sizin anlatıp öğretemediğiniz işin doğrusunu mahkeme ona öğretir merak etmeyin...
    Araclarda olması gereken o kadar kıl tuy seyler varki biri varsa birisi olmaz.
    Mesela ceset torması
    hangi insan tasır arabasında ambulanslar dısında ?

Giydirecek illaki bişi bulur.

Bak sana birşey anlatayım.

Yeni baslamısım motosiklet kullanmaya.
    Elimde var kıytırık racer 200 daha yeniyim zaten m.koy umraniye arasında gidip geliyorum.

Bir gun ceza geldi bana.

270 TL tutarında.

uzerinde yazanda sunlar.

Dur demiş durmamısım ve trafigi tehlikeye dusurecek sekilde hareket etmişim.

Ulan be besyuz babanın tek evladı daha yeni motorcu olan kıytırık bir motorla bunları nasıl yapar......
    Ben simdi bu arkamdan ceza yazan veled-i zinaya ne diyeyim .........

Bu serefsizi ben mahkemeye verdim bunların asılsız oldugunu vs soyledim.

Mahkemeden red geldi odeyeceksin dedi.

Bende odemedim odemeyide dusunmuyorum uzerinden gecti 4 5 sene.

Simdi tekrar bir otur dusun istersen !

-HK- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    maalesef trafik mahkemeleri böyle... adam red ediyor ve ödemekten başka çıkar yol kalmıyor... neden red ettin veya kanuna aykırı hüküm veriyorsun deme hakkın yok

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    Alıntı CERRAHI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Araclarda olması gereken o kadar kıl tuy seyler varki biri varsa birisi olmaz.
    Mesela ceset torması
    hangi insan tasır arabasında ambulanslar dısında ?

Giydirecek illaki bişi bulur.

Bak sana birşey anlatayım.

Yeni baslamısım motosiklet kullanmaya.
    Elimde var kıytırık racer 200 daha yeniyim zaten m.koy umraniye arasında gidip geliyorum.

Bir gun ceza geldi bana.

270 TL tutarında.

uzerinde yazanda sunlar.

Dur demiş durmamısım ve trafigi tehlikeye dusurecek sekilde hareket etmişim.

Ulan be besyuz babanın tek evladı daha yeni motorcu olan kıytırık bir motorla bunları nasıl yapar......
    Ben simdi bu arkamdan ceza yazan veled-i zinaya ne diyeyim .........

Bu serefsizi ben mahkemeye verdim bunların asılsız oldugunu vs soyledim.

Mahkemeden red geldi odeyeceksin dedi.

Bende odemedim odemeyide dusunmuyorum uzerinden gecti 4 5 sene.

Simdi tekrar bir otur dusun istersen !
    1) araçlarda ceset torbası zorunluluğu diye bir şey yok. bu "ceset torbası" olayı nerden çıktı, nasıl şehir efsanesi oldu bilmiyorum. girin tüvtürk'ün sitesine, orada "araçta bulundurulması gereken mecburi gereçler" kısmında ilk yardım çantanızda bulunması gereken gazlı bezin en-boy ölçülerine kadar en ince detayıyla listeleneiyor bu gereçler. hem de ebatlarına kadar. ama "ceset torbası" diye bir şey yok. hiç de olmadı. ah birisi bana denk gelse de "ceset torbası" yok diye ceza yazsa. bak bakalım o zaman nasıl cıngar çıkıyor...

tekrar söylüyorum, araçlarda "ceset torbası" diye bir uygulama yok ve HİÇ BİR ZAMAN OLMADI.

2) size yazılan cezayı ispatlamak zorundalar. park cezası yazan polisleri takip edin. hepsinin elinde birer fotoğraf makinesi var ve cezayı yazmadan önce fotoğraflama yapıyorlar. artık "ispat olmadan suç isnatı" diye bir uygulama yok. ispat isteme hakkınız var. ispat edemeyene "iftira" devası açma hakkınız var. öyle eskisi gibi "ben yazdım cezayı oldu" diye bir şey yok. yamiyor öyle eskisi gibi. haklarınızı bilip ona göre peşinden koşarsanız söke söke alıyorsunuz.
    AH MEN bunu beğendi.

Motosikleti
    Honta titan ES
    Bilgi için teşekkürler artık ona göre bizde cevap vericez trafik polislerine.

wolf05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Kinetix Asya 150t1 Yuki lbt-8 Mondial 150Zat
    xenon la led hakıkaten gercekten yasak ama telefon bılmıorum bızım honda 1.6ies var 2000 model hondaları bılırsınız bızde de ledlı arkadalar ceva ve ekzozdan yazdı bagrıyor dıye bufs bufs cufs edıodu xenonda deılde cam fılmınede yazdı o kadar gercekten yasak ama bu arada otobuste xenon var yazarsa cıkarmam :D cam fılmıde var

Arjantinli69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    zenon far takılı motosiklet ile tuvtürk araç muayene istasyonuna gidin bakalım araç muayeneden geçiyormu.malesef geçmiyor ellerindeki aygıt zenon far'a uygun degilmiş açıklamaya bakarmısınız burası neresi ? her türlü ceza türü elimizde mevcuttur.
    kıssa bir örnek ;
    arkadaşın motosiklete çakar lamba takmıştık mavi ledli ikiside.bir gün sirkeci motorcular sokağına bakan akıllı memur arkadaş park halinde buna ceza kesiyor çakar lamba takmak yasak O da diyor tamam lamba takılı ama elektrik bağlantısı yapılı değil.olsun diyor memur 2 tane çakar lamba var diye 2 tane ceza kesiyor ve çakar lambaları beyni ile birlikte söküp alıyor birde bizim arkadaşa hakaret ediyor şimdi siz olsanız ne yaparsınız Allaha'a dua ederim böyle memur bana denk gelmesin adamı zorla zıvanadan çıkartır bu tipler.
    AH MEN bunu beğendi.
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)