Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

İlk yardım üzerine

Motovento
    REKLAM ALANI
    Dr.MZÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 + Hero Xpulse 200
    Forumda çok sevdiğimiz bir arkadaşımızı kaybettik.
    Moralimiz çok bozuk olduğu için sinirimizi bir şeylere boşaltmak istiyoruz.
    Belediyeye sövüyoruz, karayollarına sövüyoruz, hızımızı alamayıp birbirimize sövüyoruz.
    Olay yerine geç gelen ambulans, sağlık sistemi'de bu kızdığımız noktalardan biri...

Diyorum ki bu konularda duyarlılaşmışken içi dolu bir açılım yapıp şu bir türlü öğrenemediğimiz İLK YARDIM meselesine de bir el atalım.

-Kaçımız kanlar içinde bir yaralıyla karşılaşsa ne yapabileceğini kestiriyor durumu organize edebiliyor.
    -Hatta kaçımız ambulansa düzgün adres verebiliyor (malesef bunu yapamayan çok dostumuz var memlekette)
    -Kaçımız öğrendiği ilk yardım kurallarının eskiyebileceğini yenisini araştırmak gerektiğinin farkında?

Ben şu an 5.sınıf tıp öğrencisiyim. Forumdaki diğer sağlıkçı arkadaşlarla birlikte MT ailesine bu konuda katkıda bulunalım diyorum...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    my91 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung Gt250R
    Yararlı güzel bir topic olur.. En azından buradaki kullanıcıların ekstradan bilinçlenmesi, acil durumlarda ne yapması gerektiği konusunda fayda sağlar..fikrinizden ve duyarlılığınızdan dolayı kutluyorum

vıceroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    gv650 - RKS 150-kuba xf139
    O halde tıp öğrencisi olarak konuya vakıf olduğunuzdan kazanımlarınızı yazarsanız, eksik bildiğimiz ya da bilmediğimiz herşeyi tam anlamıyla öğrenmiş oluruz. Yapacağınız detaylı açıklamalardan dolayı şimdiden teşekkürler.
    Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez...

X-Fi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 YBR 125 Kırmızı
    ehliyet kursunda ilk yardım dersinde böyle durumlarda uygulanabilecek bütün eğitimler veriliyor ancak hiç uygulayanını görmedim yada birkaç saatlik ders sonuçu hayat kurtarmaya kim kalkar onuda bilmiyorum bilgilerin taze olmaması ve her an karşılaşılabilir bi durum olmayışı bildiklerimizi de unutturabiliyor ancak nasıl taşınır neler yaptırılmalıdır gibi temel bilgileri unutmuşsakda hatırlamakda fayda var başlığı takip edeceğim .
    BiLdiğini BiLenin Arkasından Gidiniz. Bildiğini bilmeyeni uyarınız. Bilmediğini bilene öğretiniz. Bilmediğini bilmeyenden kaçınınız.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Hay gözünün yagini yiyeyim be!!!
    içim açildi.

Guzel bir dokuman olusturulursa tadindan yenmez.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

sergiowanni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER-5
    Alıntı Dr.MZÇ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Belediyeye sövüyoruz, karayollarına sövüyoruz, hızımızı alamayıp birbirimize sövüyoruz.
    Olay yerine geç gelen ambulans, sağlık sistemi'de bu kızdığımız noktalardan biri...

Diyorum ki bu konularda duyarlılaşmışken içi dolu bir açılım yapıp şu bir türlü öğrenemediğimiz İLK YARDIM meselesine de bir el atalım.

-Kaçımız kanlar içinde bir yaralıyla karşılaşsa ne yapabileceğini kestiriyor durumu organize edebiliyor.
    -Hatta kaçımız ambulansa düzgün adres verebiliyor (malesef bunu yapamayan çok dostumuz var memlekette)
    -Kaçımız öğrendiği ilk yardım kurallarının eskiyebileceğini yenisini araştırmak gerektiğinin farkında?

Ben şu an 5.sınıf tıp öğrencisiyim. Forumdaki diğer sağlıkçı arkadaşlarla birlikte MT ailesine bu konuda katkıda bulunalım diyorum...

bende sana ''sen adamın kralısın'' diyorum..çok yararlı bi iş yapmış olursun dostum..tabi bu işlemi uygulamı olarak göstericeksiniz dimi..kıytırık dersaneler bile küçücük salonlarda öğrenci toplayıp bilgi verme amaçlı konusmalar yapıo,slaytlar gösteriyo..biz böyle hayati bir meseleyi daha da çok önemsemeliyiz ve uygulamalı olarak göstermeliyiz...

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700

sayın 5. sınıf tıp öğrencisi arkadaşım namı deyer stajyer :D
    11 yıldır sağlık memuruyum bunun %60 ını dağ arama kurtarma ve travma bölümünde çalıştım bu konuda mükemmelim demem ama çok iyiyimdir kendime güvenim tam
    3 sene bil fiil acil servisler ve 112 de çalıştım travmatoloji konusunda hiç bir sorunum yok
    1.5 senedir de ameliyathanede çalışıyorum özellikle ortopedi bölümüne bakıyorum baya bir ilerlettim kendimi
    (otopsi elemanı olarak halen devam o benim hobim )
    1. soruna gelince tiryaj konusunda iyiyimdir özellikle multipl kanamalı yaralanmalarda gayet sakin ve hızlı müdahale edebilirim
    2. soruna gelince memleketteki adresler her ay aşı değiştiği için o kunuda yorum yapamam
    3. soruna gelince piyasada ilkyardım diye öğretilen çoğu şeyin yanlış ve yaralıya veya hastaya dahaçok zarar verecek şeyler olduğunu aldığın derslerden görmüşsündür
    şimdi asıl sorun şu aldığınız veya aldığınızı sandığınız ilk yardım eğitimi gerçekten doğru olan mıdır?
    biliyorsunuz ki ilk yardım demek hastanın hastaneye yetişene kadar hayatta tutulması demek televizyonlarda gördüğümüz şeyleri anlatmaya gerek yok sanırım hepiniz izlediniz
    zavallı murat ın olay yerinde videosunu izlediniz %90 kan kaybından vefat etti gariban çünkü koluna kimse müdahale etmemişti çok basit bir kemer veya ona benzer bişeyle kolunu bağlasalardı belkide bu kadar kötü olmayacaktı
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

By_StaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc700x

10 numarasın kardeşim ya; Hay Aklınla 1000 Hatta 10000 Yaşa
    PiaggioCiao 25cc>>Mobilette Enduro 50cc>>Peugeot Nİnja 52>>Peugeot Trekker 100cc>>Ledow Cxm 250cc>>Kawasaki Zx9>> Yamaha DraGStaR 650..
    "www.radyomoto.com"/MoToRCu CC'si BüYüK OLaN DeĞiL;GöNLü BüYüK OLaNDıR

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    istanbul edirnekapı semtindeki itfaiye müdürlüğüne başvuru yapıp 25 kişi olursanız sizin için sınıf açılabiliyor
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

Motosikleti
    Daha değil =)
    Basit müdahaleleri bilelim fakat Türk milletiyiz ya , bilmediğimiz herşeyde fikir yürütür salça oluruz.

Motosikleti
    Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim dostlar.
    o zaman artık konuyu nasıl işleyeceğimize karar verelim.
    Forumda başka sağlıkçı arkadaşlar varsa lütfen yardım etsinler
    çünkü benim de gözümden kaçacak şeyler mutlaka olacaktır.

Benim düşüncem İlk yardım konularının anlatımının sıkıcılığını aşmak için konuları biraz daha farklı işlemek.
    Önce bir konu seçip çok temel yüzeyel biçimde bir konuyu anlatalım,
    sonra detayları kafamızdan uyduracağımız ama sık karşılaşılabilecek bir vaka üzerinde işleyerek hafızamıza kaydedelim.
    Konuda eksik bir yer kalmadığını gördüğümüzde de başka bir konuyu irdeleyelim.

Gerekli gördüğümüzde de görsel araçlar kullanırız,
    uygulamaya gelince video bulursak paylaşırız,
    hep beraber nasıl buluşucaz buna bir çözüm bulursak elbette uygulamayı beraber yaparız

Yöntem konusunda sizin fikirleriniz nedir arkadaşlar böyle iyimidir? Ben dökümanları biraz inceleyip yarına ilk konumuza hazırlanayım

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:16 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:06 ----------

Bir de bir uyarıda bulunayım kardeşler elbette sizinde bildiğiniz gibi Acil Tıp bir Ana BİLİM Dalıdır. Ben de bir dine ve siyasi bir düşünceye bağlıyım ama anlatımlarda bunlara hiç girmeyeceğim hatta çağrıştırır bir şeyler söylemeyeceğim. Bilime dini milli ırksal ne bileyim bunun gibi konuları karıştırmayalım. Yoksa burada asıl meseleden saparız burada yapmaya çalıştığımız şeyin tam dışına çıkarız. İçimizden bir kardeş isteyerek ya da istemeyerek fikir savaşına girmemize yol açacak bir şey derse cevap vermeyelim, konuyu büyütmeyelim.
    Lütfen bu konuda hassas davranalım

Dr.MZÇ

Sayın Doktor, muhterem insan, değerli tıp adamı..

Şuan öğrenci olsanızda, seneye intörn doktor olacaksınız..

Açtığınız başlığı ve yorumları sonuna kadar destekliyorum..

Gideceğin yol; taşlı ve dikenli olacaktır..

Beklerdimki Van'lı sağlıkçı arkadaşımız da sana tam destek versin!.

Ama önemli değil, MT forumda daha pek çok doktor ve sağlıkçı

üye bulunmaktadır. Birlikten kuvvet doğar..

İlave 1 kelime bilgi öğrenilirse, hayata 1 can bağlanılırsa, öğrenilenler

hiç umulmadığı zamanda işe yararsa; hayırlı duaları seninle olacaktır..

YOLUN AÇIK OLSUN !..
    [B][COLOR="Purple"] Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..[/COLOR][/B][B][COLOR="RoyalBlue"][COLOR="Blue"]Ne elbiseler gördüm içinde insan yok[/COLOR]..[/COLOR][/B]

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Yöntem konusuna geçmeden önce forumumuzda ilk yardimla ilgili bir ana baslik var.
    Bu ana baslikta bazi konular paylasilmis.
    Onlari da bir incelerseniz, nereden baslamak gerektigi konusunda bir fikir olusturabilir.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

aslında videolu anlatım olsa çok iyi olur.
    ancak her önüne gelenin de olaya müdahale etmesi ne derece doğru olur ,
    onu da düşünmek lazım.

türkiyede yaralıya yardım edim derken, kımıldatılmaması gereken adamı resmen havada hoplatan ve ölmesine sebep olan vatandaşları hergün izlioruz.. bence bu da muamma....

Baelmoth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mct 250 , Suzuki XF 650 Freewind
    Büyük bi merakla konuyu takip ediyorum.
    Kafamızda bi örnek olay uydurup Dr.MZÇ ve otopsici'nin mesajlarını mı beklesek?

Motosikleti
    Alıntı otopsici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sayın 5. sınıf tıp öğrencisi arkadaşım namı deyer stajyer :D
    11 yıldır sağlık memuruyum bunun %60 ını dağ arama kurtarma ve travma bölümünde çalıştım bu konuda mükemmelim demem ama çok iyiyimdir kendime güvenim tam
    3 sene bil fiil acil servisler ve 112 de çalıştım travmatoloji konusunda hiç bir sorunum yok
    1.5 senedir de ameliyathanede çalışıyorum özellikle ortopedi bölümüne bakıyorum baya bir ilerlettim kendimi
    (otopsi elemanı olarak halen devam o benim hobim )
    1. soruna gelince tiryaj konusunda iyiyimdir özellikle multipl kanamalı yaralanmalarda gayet sakin ve hızlı müdahale edebilirim
    2. soruna gelince memleketteki adresler her ay aşı değiştiği için o kunuda yorum yapamam
    3. soruna gelince piyasada ilkyardım diye öğretilen çoğu şeyin yanlış ve yaralıya veya hastaya dahaçok zarar verecek şeyler olduğunu aldığın derslerden görmüşsündür
    şimdi asıl sorun şu aldığınız veya aldığınızı sandığınız ilk yardım eğitimi gerçekten doğru olan mıdır?
    biliyorsunuz ki ilk yardım demek hastanın hastaneye yetişene kadar hayatta tutulması demek televizyonlarda gördüğümüz şeyleri anlatmaya gerek yok sanırım hepiniz izlediniz
    zavallı murat ın olay yerinde videosunu izlediniz %90 kan kaybından vefat etti gariban çünkü koluna kimse müdahale etmemişti çok basit bir kemer veya ona benzer bişeyle kolunu bağlasalardı belkide bu kadar kötü olmayacaktı
    Eh işte bilen biri
    Benim aldığım eğitim elbette kusursuz değildir mutlaka. Deneyimim de henüz stajyer olduğum için çok fazla yok
    Tüm tecrübelerim bir kaç trafik kazası ve 4-5 gönüllü acil nöbeti...
    Ama burada sağlık çalışanı olmayan insanlara da bir iki numara öğretebileceğimi düşündüm ki sizin gibi tecrübeli birisi de el atarsa bu iş tamam olur

Murat ağabeyi kaybettiğimiz için çok üzgünüz herkese kızıyoruz... Evet haklıyız da suçlu olan çok ama esas suçlu içimizdeki cehalet ve kimse ona kızmıyor... Ben makam mevki sahibi insanları yerinden oynatamam ama biz insanların bilgi açığını azaltabiliriz.

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Öncelikle başlık için sağol

Alıntı babaçi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    istanbul edirnekapı semtindeki itfaiye müdürlüğüne başvuru yapıp 25 kişi olursanız sizin için sınıf açılabiliyor
    Evet, İstanbul büyük şehir belediyesi ilk yardım kursu veriyor, 2 tam gündü yanlış hatırlamıyorsam. Eğitimi tamamlanayanlara bir de ilk yardım gönüllüsü sertifikası ve ilk yardım çantası veriyorlardı. Ben 3 sene kadar önce gitmiştim. Orada uygulamalı olarak neredeyse herşey gösteriliyor ve sonunda da sınav yapılıyor. Ancak mutlaka tekrar edilmesi gereken şeyler. Yoksa benim gibi unutursunuz

Yine yanlış hatırlamıyorsam kaybettiğimiz Aye arkadaşımız da o kursa gitmişti...

Forumda zamanında başlık açılıp organizasyonu yapılmıştı. Yine başlık açıp gereken sayıya ulaşmayı denemekte fayda var.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

Motosikleti
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yöntem konusuna geçmeden önce forumumuzda ilk yardimla ilgili bir ana baslik var.
    Bu ana baslikta bazi konular paylasilmis.
    Onlari da bir incelerseniz, nereden baslamak gerektigi konusunda bir fikir olusturabilir.
    Tamam coq ağabey oralara bakıyorum ama yeni bilgi olsun diye yarın gidip okulun kütüphanesini biraz kurcalayacağım.

Alıntı Shrieker adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Evet, İstanbul büyük şehir belediyesi ilk yardım kursu veriyor, 2 tam gündü yanlış hatırlamıyorsam. Eğitimi tamamlanayanlara bir de ilk yardım gönüllüsü sertifikası ve ilk yardım çantası veriyorlardı. Ben 3 sene kadar önce gitmiştim. Orada uygulamalı olarak neredeyse herşey gösteriliyor ve sonunda da sınav yapılıyor. Ancak mutlaka tekrar edilmesi gereken şeyler. Yoksa benim gibi unutursunuz
    Yine yanlış hatırlamıyorsam kaybettiğimiz Aye arkadaşımız da o kursa gitmişti...
    Forumda zamanında başlık açılıp organizasyonu yapılmıştı. Yine başlık açıp gereken sayıya ulaşmayı denemekte fayda var.
    Bu organizasyonu yapabilirseniz çok süper olur. Acaba İstanbul dışında diğer illerde de benzer organizasyonlar var mı? O vakit herkes bu hizmetten faydalanabilir.

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Alıntı Şeyh Şamil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dr.MZÇ

Sayın Doktor, muhterem insan, değerli tıp adamı..

Şuan öğrenci olsanızda, seneye intörn doktor olacaksınız..

Açtığınız başlığı ve yorumları sonuna kadar destekliyorum..

Gideceğin yol; taşlı ve dikenli olacaktır..

Beklerdimki Van'lı sağlıkçı arkadaşımız da sana tam destek versin!.

Ama önemli değil, MT forumda daha pek çok doktor ve sağlıkçı

üye bulunmaktadır. Birlikten kuvvet doğar..

İlave 1 kelime bilgi öğrenilirse, hayata 1 can bağlanılırsa, öğrenilenler

hiç umulmadığı zamanda işe yararsa; hayırlı duaları seninle olacaktır..

YOLUN AÇIK OLSUN !..
    kardeş yanlış anlamışsın benden her zaman ve tam destek arkadaş olayı başlattığı için şu an bekliyorum önce bi yerden başlaması lazı ki konu hakkında bildiklerimizi anlatalım yoksa ha birde bu da vardı diye konu dağıtıp egzostu deldirip deldirmeme muhabbetine dönmesin istiyorum
    Dr.MZÇ kardeş sen önce olay nereden başlayacağını kararlaştır burda ana şablonu oluşturup her bölüm için bir başlıkta ve gelecek sorulara cevap verebileceğimiz şekilde oluşturalım ki anlaşılması açısından ve kafalarda soru kalmaması açısından böylesi daha iyi olur gibime geliyor
    öncelikle kafanda kesin bir şablon oluşturmuşsundur rica etsek önce onu bizimle paylaşır mısın?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:10 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:54 ----------

Bu arada arkadaşlar ilkyarım bölümünü inceleme fırsatı buldum biraz orda gayet bilgiler uygun yazılmış ama çoğunda ne yapmamız gerektiği yok ben birazdan hepsine ayrı ayrı bi bakış atarım
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

X-Fi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 YBR 125 Kırmızı
    örneğin ben ybr ile giderken dengemi kaybedip sert bir duvara yada duran araca çarpsam o şiddetle bayılmışsam ve belki biyerim kırıldı belki kırılmadı özellikle kaskımı çıkartırmısınız çıkartmazsanız nefes alamam ambulans gelene kadar ölebilirim çıkartırsanız boynum kırıldıysa felç kalabilirim napılacak o zaman.
    BiLdiğini BiLenin Arkasından Gidiniz. Bildiğini bilmeyeni uyarınız. Bilmediğini bilene öğretiniz. Bilmediğini bilmeyenden kaçınınız.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)