Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

1 dakikanızı ayırırmısınız bana?

Motovento
    REKLAM ALANI
    dionysos06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Avenger Street 150
    Arkadaşlar Motosiklet aşkı yüreğime düştüğünden beri foruma üyeyim... Hatta geçen motosiklet ehliyeti almayı hak kazandığımı heyecanlı heyecanlı sizlerle paylaşmıştım. Sözü daha fazla uzatmadan konuya gelmek istiyorum. Bugün iş yerinde yine sitede araştırma yaparken hiç girmediğim iki başlığa girme fırsatım oldu... Taziye tebrik vs. ve Onlar hep bizimle birlikteler adlı başlıklar... Gerçekten beni çok derinden etkiledi ve fazlasıyla duygulandırdı okuduklarım. Gerek kazalar sonucu vucut bütünlüğü bozulan arkadaşlarımız, gerekse hayatını kaybeden pırlanta gibi gençlerimizi görmek beni resmen yıktı. Sitede gerek benim gibi yeni başlıyan arkadaşlara, gerekse alışılagelmiş yanlış davranışları sürdürenlere sizler faydalı olarak koruma amaçlı önlemler almamızda yardımcı oluyorsunuz... Teşekkür ediyorum. Peki ya otomobil sürücülerine nasıl ulaşmalıyız. Trafikte daha dikkatli olmaları konusunda, motosiklet kullanıcılarına yardımcı olmaları konusunda neler yapabiliriz... Bir şekilde büyük bir çoğunlukla, gerçekten farkedilir bir şekilde sesimizi duyurmamız lazım diğer vasıta kullanıcılarına ki kazalar yaşanmasın, gencecik insanlarımız hayata veda etmesin ya da sakat kalmasın. Lütfen hep birlikte birşeyler yapalım... Meclise mi mektup yazalım ya da tv kanallarına mı e-mail atalım toplu bir şekilde yani birşeyler yapalım sizlerde çözüm üretin. Umarım kızmazsınız bana ama gerçekten içim çok acıdı bu yüzden birşeyler yapmak istiyorum ve madem motosiklet.net ailesiyiz hep birlikte yapalım istedim...
    Bir garip yolcu...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    malesef bununla ilgili yapılabilecekler bizi aşar çünkü bu sadece eğitimle alakalı deil yetiştirilmeyle alakalı yollarla eğitmenlerle ailelerle alakalı bunu birkez anlatmıştım ama tekrar anlatayım bundan 4 ay önce e sınıfı ehliyet için direksiyon sınavım vardı sınavım olduğu gün sabah saat 07:00 sularında ilk defa hocadan otobüs de ders aldım toplam direksiyon dersim 15 dakika sürdü fakat o 15 dakikada bana öle bişey öğrettiki şok oldum bu öğreti büyük araç küçük araçı ezer mantığıydı olay şöle gelişti ben direksiyonun başına geçip otobüsü onun gösterdiği şekilde kullanmaya başladım yolda yan yana parketmiş araçlar vardı yol geliş ve gidiş olmak üzere çift şeritli bir yoldu benim otobüsü kullandığım esnada yol daralmış ve o yolu devam edebilmem için karşı şerite tek tekeri geçirmem gerekiyordu karşıdan araç geldiği için yavaşlayıp yolu ona vermek istedim (doğrusu budur çünkü) hoca yavaşladığımı görünce geçir tekeri karşı şerite geç dedi bende karşıdan araç geldiğini o geçsin ben ondan sonra geçerim dedim dediği tek birşeydi ama o an mantığın nasıl çalıştığını anladım sen tekeri geçir karşı şerite o mecbur yol vercek ufacık araç ezilmeyi göze alamaz bu söz esasında birden bana motosikletle trafikdeki halimi görmeme sebep oldu bu mantık kırılamazdı sebepleri belli çözümüyse çok zordu bunu düşünürken aklıma birden kuryeler geldi motosikletin araç olduğunu unutturan kişiler bir bakımada onlardı ters yoldan gitmeleri dönülmez yollarda dönemeleri kaldırımdan gitmeleri hatta tramvay yolundan gitmeleri bunları gördükçe motosiklete esasında araç statüsünden çıkaranlar bir bakımada bizlerdik galiba iğneyle çuvaldız olayı şimdi bende soruyorum SUÇ kimde

viyana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    transalp 650 & ybr125
    böyle bir konuya 1 dakika degil saatler bile ayrilabilir. ama bir gercek var ki o da motosiklete tam korumasiz binilmesini engelleyemedigimiz bir ülkede diger araclarin motosiklet sürücülerine karsi daha dikkatli olmasini nasil tetikleyebiliriz !!!

maalesef ülkemizde henüz motosiklet kültürü oturmadi, türkiye'de motosiklet sürücülerinin %90 gibi bir orani yeterli korumayla cikmiyor seleye. ve diger bir ayrinti tam koruma da olsa araba sürücüleri dikkatli de olsa motosikletle yapilan ölümlü ya da ciddi yaralanmali kazalarda risk her zaman cok cok cok daha fazla.
    motorsiklet değil MOTOSİKLET.

askon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pıoneer 200cc 2007
    güzel kardeşim sendede zamanla bu düşünceler gelipppppp gecer merak etme

Motosikleti
    Bajaj Avenger Street 150
    Alıntı bektanist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    malesef bununla ilgili yapılabilecekler bizi aşar çünkü bu sadece eğitimle alakalı deil yetiştirilmeyle alakalı yollarla eğitmenlerle ailelerle alakalı bunu birkez anlatmıştım ama tekrar anlatayım bundan 4 ay önce e sınıfı ehliyet için direksiyon sınavım vardı sınavım olduğu gün sabah saat 07:00 sularında ilk defa hocadan otobüs de ders aldım toplam direksiyon dersim 15 dakika sürdü fakat o 15 dakikada bana öle bişey öğrettiki şok oldum bu öğreti büyük araç küçük araçı ezer mantığıydı olay şöle gelişti ben direksiyonun başına geçip otobüsü onun gösterdiği şekilde kullanmaya başladım yolda yan yana parketmiş araçlar vardı yol geliş ve gidiş olmak üzere çift şeritli bir yoldu benim otobüsü kullandığım esnada yol daralmış ve o yolu devam edebilmem için karşı şerite tek tekeri geçirmem gerekiyordu karşıdan araç geldiği için yavaşlayıp yolu ona vermek istedim (doğrusu budur çünkü) hoca yavaşladığımı görünce geçir tekeri karşı şerite geç dedi bende karşıdan araç geldiğini o geçsin ben ondan sonra geçerim dedim dediği tek birşeydi ama o an mantığın nasıl çalıştığını anladım sen tekeri geçir karşı şerite o mecbur yol vercek ufacık araç ezilmeyi göze alamaz bu söz esasında birden bana motosikletle trafikdeki halimi görmeme sebep oldu bu mantık kırılamazdı sebepleri belli çözümüyse çok zordu bunu düşünürken aklıma birden kuryeler geldi motosikletin araç olduğunu unutturan kişiler bir bakımada onlardı ters yoldan gitmeleri dönülmez yollarda dönemeleri kaldırımdan gitmeleri hatta tramvay yolundan gitmeleri bunları gördükçe motosiklete esasında araç statüsünden çıkaranlar bir bakımada bizlerdik galiba iğneyle çuvaldız olayı şimdi bende soruyorum SUÇ kimde

Haklısınız... Peki kanunlarda ağır müeyyideler getirilse daha çok insanların dikkat etmesine neden olmaz mı? Ya da yaptıkları yanlışlardan caymalarına ?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:50 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:46 ----------

Alıntı viyana adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    böyle bir konuya 1 dakika degil saatler bile ayrilabilir. ama bir gercek var ki o da motosiklete tam korumasiz binilmesini engelleyemedigimiz bir ülkede diger araclarin motosiklet sürücülerine karsi daha dikkatli olmasini nasil tetikleyebiliriz !!!

maalesef ülkemizde henüz motosiklet kültürü oturmadi, türkiye'de motosiklet sürücülerinin %90 gibi bir orani yeterli korumayla cikmiyor seleye. ve diger bir ayrinti tam koruma da olsa araba sürücüleri dikkatli de olsa motosikletle yapilan ölümlü ya da ciddi yaralanmali kazalarda risk her zaman cok cok cok daha fazla.
    Hocam motosiklet hakkında hiç birşey bilmezken sizler bana öncelikle korumaları temin etmemi daha sonra motosiklet almamı öğretmiştiniz... Önce korumalarımı aldım... Yani bakın görüldüğü üzere faydalı olmuş sitede anlatılanların yazılanların... Demek ki motosiklet kullanıcılarına bizler burdan rahatlıkla ulaşıp bilgi alış verişinde bulunabiliyoruz. Eksiler rahatlıkla artıya çevrilebiliyor...
    Bir garip yolcu...

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    şimdi bişey sölicem millet bana sarıcak ama en basit anlatımla sölicem kanun sandığın veya sandığımız kadar yumuşak deil kanunlar zaten sert ama bu kanunları kimler uyguluyo kıssadan hisse yapalım trafikde kask takmamanın cezası 3 ay trafikten men 5000 tlde para cezası verelim şimdi kanun bunu sölüyor fakat uygulayıcı ne diyor çorba parası oldu iskender sac tava parası eee uygulamadıktan sonra ağırlaştırmak kimin işine yarıyor

Motosikleti
    Bajaj Avenger Street 150
    Alıntı askon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel kardeşim sendede zamanla bu düşünceler gelipppppp gecer merak etme
    Eğer bu düşüncelerim sayesinde bir kişinin bile dikkatini çekmeyi başarıp bir kişinin bile sağlığından olmasına engel olabileceksem, ben nefes aldığım herzaman bu mücadeleden caymam emin olun buna...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:57 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:53 ----------

Alıntı bektanist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şimdi bişey sölicem millet bana sarıcak ama en basit anlatımla sölicem kanun sandığın veya sandığımız kadar yumuşak deil kanunlar zaten sert ama bu kanunları kimler uyguluyo kıssadan hisse yapalım trafikde kask takmamanın cezası 3 ay trafikten men 5000 tlde para cezası verelim şimdi kanun bunu sölüyor fakat uygulayıcı ne diyor çorba parası oldu iskender sac tava parası eee uygulamadıktan sonra ağırlaştırmak kimin işine yarıyor
    Her yerde olduğu gibi evet bahsettiğiniz olayda da malesef öyle şeyler oluyor. Ama tüm teşkilata mal etmemiz hata olur tabiki. Hatta geçen günlerde ehliyetsiz motosiklet kullanan bir arkadaşı çeviren trafik polisinin ceza yazması üzerine burda serzenişte bulunan arkadaş vardı. Neden adam görevini yaptığı için şükürler olsunki herkez tenezül etmiyor çaya çorbaya yoksa halimiz nolurdu.
    Bir garip yolcu...

askon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pıoneer 200cc 2007
    sen bıldıklerını yada yapabıldıklerını yapmakta serbestsın kardeşim ve güzel yapılan faydalı yapılan her konunun arkasındayım lakın öyle bır memlekette yaşıyoruz ki sınyal vermeden kesskın dönüşler yapan senı gördüğü halde tali yoldan önune cıkan sağ serıtte ilerledığın halde senden yol ısteyen sürücülere ne yapabılırız onlarca değil bınlerce var ve benım günahlarım bunlar sayesınde artıyor artık başka taraftan sana kısa bır sey anlatayım bır gece arabamın ışıkları gitti coluk cocuk arabadayız hava sartları acık görüş acık ve her yer ışıl ışıl olduğu için yavaş yavaş yoluma devam edıp evıme ulaştım ya bır tane polis cıksında nereye gıdıyorsun kardeşim böyle desın bu da işin başka boyutu yanı bu maganda tarzı arac kullananlar a meydan boş at koşturuyorlar malesef ahhhhhh güzel ülkem

Motosikleti
    Bajaj Avenger Street 150
    Alıntı askon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen bıldıklerını yada yapabıldıklerını yapmakta serbestsın kardeşim ve güzel yapılan faydalı yapılan her konunun arkasındayım lakın öyle bır memlekette yaşıyoruz ki sınyal vermeden kesskın dönüşler yapan senı gördüğü halde tali yoldan önune cıkan sağ serıtte ilerledığın halde senden yol ısteyen sürücülere ne yapabılırız onlarca değil bınlerce var ve benım günahlarım bunlar sayesınde artıyor artık başka taraftan sana kısa bır sey anlatayım bır gece arabamın ışıkları gitti coluk cocuk arabadayız hava sartları acık görüş acık ve her yer ışıl ışıl olduğu için yavaş yavaş yoluma devam edıp evıme ulaştım ya bır tane polis cıksında nereye gıdıyorsun kardeşim böyle desın bu da işin başka boyutu yanı bu maganda tarzı arac kullananlar a meydan boş at koşturuyorlar malesef ahhhhhh güzel ülkem
    Evet malesef anlattığınız gibi... Akşamları iş çıkışı servisle gelirken yolda nelerle karşılaşıyoruz hayretler içerisinde kalıyorum. Neden yurt dışında böyle şeyler yaşanmıyorda canım Türkiyemde böyle şeyler yaşanıyor bunu anlıyamıyor ve hazmedemiyorum. Artık bundan sonra derdim bu gidişata nasıl dur diyebileceğimizin yolunu aramak olacak...
    Bir garip yolcu...

Motosikleti
    KAWASAKİ 2007 VN 900 ve MONDİAL RF 150
    öncelikle trafikte soytarılık yapan motosikletleri sürücülerini temizleyelim..sonra otomobil şöferlerini uyaralım olmassa trafikte sataşıp dövelim ben öyle yapıyom yada en fazla dayak yiyom ki yemedim şimdiye kadar...sonra ehliyetsiz motosiklet sürücülerini temizleyelim bak ozaman temizlenir

kryeck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr125
    Öncelikle Kask takalım koruyucu ekipmanları ihmal etmeyelim. Görünür olalım şeritte sağ kenara sinmeyelim. şeridin biraz solundan gidelim ki önümüzdeki araç sürücüsü bizi görsün.
    Görünür olmalıyız. Araç sahibiyim az daha sağdan giden motora dikiz aynasında görmediğim için çarpıyordum. Dikkat arkadaşlar yollar otomobilin kamyonun olduğu kadarda sizindir, bizimdir kaldırımda kullanmayacaksınız herhalde dosdoğru yolun ortasından gidin biraz soldan lütfen.

y.infernal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VW Polo
    Nedendir bilmem araba kullananlar motorlulara genelde küfür ediyor trafikte olmasını istemiyorlar. Bugün araçta giderken sürücü öndeki motorlu yanından geçti diye küfür etti. Kendisi motor kullanan birisi olmadığı için ezip geçme mantığında. Araba kullanmak zenginlik göstergesi eğer trafikte motor kullanıyorsan hor görülmeye mahkumuz bizi ezik görüyorlar. Sanki motor kullanan adamın arabası yok ? Trafikte saygısız kişileri bir güzel dövmek lazım ölümler onların yüzünden oluyor ama bir gün kendileride teneke kutunun içinde ölüyor.

Ben araba kullanırken gördüğüm saygıyı , motor kullanırken görmüyorum ne biçim memlekette yaşıyoruz anlamıyorum

---------- Mesaj ekleme zamanı: 05:00 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 04:43 ----------

Alıntı dionysos06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Motosiklet aşkı yüreğime düştüğünden beri foruma üyeyim... Hatta geçen motosiklet ehliyeti almayı hak kazandığımı heyecanlı heyecanlı sizlerle paylaşmıştım. Sözü daha fazla uzatmadan konuya gelmek istiyorum. Bugün iş yerinde yine sitede araştırma yaparken hiç girmediğim iki başlığa girme fırsatım oldu... Taziye tebrik vs. ve Onlar hep bizimle birlikteler adlı başlıklar... Gerçekten beni çok derinden etkiledi ve fazlasıyla duygulandırdı okuduklarım. Gerek kazalar sonucu vucut bütünlüğü bozulan arkadaşlarımız, gerekse hayatını kaybeden pırlanta gibi gençlerimizi görmek beni resmen yıktı. Sitede gerek benim gibi yeni başlıyan arkadaşlara, gerekse alışılagelmiş yanlış davranışları sürdürenlere sizler faydalı olarak koruma amaçlı önlemler almamızda yardımcı oluyorsunuz... Teşekkür ediyorum. Peki ya otomobil sürücülerine nasıl ulaşmalıyız. Trafikte daha dikkatli olmaları konusunda, motosiklet kullanıcılarına yardımcı olmaları konusunda neler yapabiliriz... Bir şekilde büyük bir çoğunlukla, gerçekten farkedilir bir şekilde sesimizi duyurmamız lazım diğer vasıta kullanıcılarına ki kazalar yaşanmasın, gencecik insanlarımız hayata veda etmesin ya da sakat kalmasın. Lütfen hep birlikte birşeyler yapalım... Meclise mi mektup yazalım ya da tv kanallarına mı e-mail atalım toplu bir şekilde yani birşeyler yapalım sizlerde çözüm üretin. Umarım kızmazsınız bana ama gerçekten içim çok acıdı bu yüzden birşeyler yapmak istiyorum ve madem motosiklet.net ailesiyiz hep birlikte yapalım istedim...
    Okan Bayülgen yoluyla bir şeyler yapılabilir. O da bir motosiklet Aşığı

Motosikleti
    Bajaj Avenger Street 150
    Alıntı soner_kep adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öncelikle trafikte soytarılık yapan motosikletleri sürücülerini temizleyelim..sonra otomobil şöferlerini uyaralım olmassa trafikte sataşıp dövelim ben öyle yapıyom yada en fazla dayak yiyom ki yemedim şimdiye kadar...sonra ehliyetsiz motosiklet sürücülerini temizleyelim bak ozaman temizlenir

Motosiklet kullanıcılarının hatalı davranışlarını forum sayesinde düzeltme şansımız var... Net malumunuz lüksden çıktı her evde var artık. Ve direk motosiklet forum sitelerine giriyorlar bilgilenmek ve paylaşımda bulunmak için... Yani her gün biraz daha eksikliklerini farkedip düzeltiyorlar. Ama işte otomobil sürücülerine, kanun koyuculara ve o kanunları uyguluyan kişilere sesimizi duyurmamız şart...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 10:30 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:20 ----------

Alıntı y.infernal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nedendir bilmem araba kullananlar motorlulara genelde küfür ediyor trafikte olmasını istemiyorlar. Bugün araçta giderken sürücü öndeki motorlu yanından geçti diye küfür etti. Kendisi motor kullanan birisi olmadığı için ezip geçme mantığında. Araba kullanmak zenginlik göstergesi eğer trafikte motor kullanıyorsan hor görülmeye mahkumuz bizi ezik görüyorlar bazı p..çler. Sanki motor kullanan adamın arabası yok ? Trafikte saygısız kişileri bir güzel dövmek lazım ölümler onların yüzünden oluyor ama bir gün kendileride teneke kutunun içinde ölüyor.

Ben araba kullanırken gördüğüm saygıyı , motor kullanırken görmüyorum ne biçim memlekette yaşıyoruz anlamıyorum

---------- Mesaj ekleme zamanı: 05:00 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 04:43 ----------

Okan Bayülgen yoluyla bir şeyler yapılabilir. O da bir motosiklet Aşığı

Evet Okan Bayülgen güzel fikir. Ona ulaşmanın bir yolu olmalı en azından programında dile getirebilir. Artı otomobil sürücüleri radyo çok dinlediği için en çok dinlenen radyolar üzerindende mesaj gönderilebilir gibime geliyor. Mesela hiç radyo dj yokmu aramızda... Hemen hemen her meslekten arkadaş olduğunu biliyorum. İnş dj de vardır.
    Bir garip yolcu...

Sadık1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hangi ehliyet çeşidini alırsa alsın, bütün ehliyet sahiplerine ve adaylarına kara yolunda seyreden bütün araçların eğitimi verilmeli ve direksiyon sınavlarından geçmeleri zorunlu tutulmalıdır. Bu fikrimi mutlaka yıllar sonra kafası çalışan bir brokrat dile getirecek ve onaylanacaktır, o zaman muhtemelen uçan motosikletler çıkmış olur ama olsun

Şaka bir yana söylediğimde çok ciddi ve istekliyim. 4 tekerlekli bir binek araç ile sayı olarak daha fazla tekerleğe sahip ve ağır bir araç, yada tam tersi sadece iki tekerleği olan ve bıraktığınızda tek başına ayakta durabilme kabiliyeti olmayan motosikletler. Bir binek araç kullanıcısı yada fark etmez bütün araç kullanıcılıarı bu araçların hız kontrolleri, durma mesaferleri ve maenvra kabiliyetleri hakkında bilgi sahibi olursa ben inanıyorumki bu iş % 55-60 çözülecektir. Geri kalan kısım ise yine eğitimden geçmekte... Bu eğitim motorcuları yada araç kullanıcıları değil toplumun tamamımını. Zabıtasını, polisini, çöpçüsünü, iş adamını, taksicisini...... v.s. Bu insanlar genel anlamda eğitimlerini adam gibi alırla ve biraz olsun kendilerini geliştirebilirlerse hem ülke ve dünya yaşanılabilir bir yer olur hemde bu gün anlattığımız sıkıntılarımızın bir çoğu ortadan kalkar.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    GÖZÜ PEK MOTORCULAR VARDIR, BİRDE YAŞLI MOTORCULAR...
    HEM GÖZÜ PEK HEMDE YAŞLI MOTORCU YOKTUR...

Motosikleti
    Bajaj Avenger Street 150
    Alıntı Sadık1453 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hangi ehliyet çeşidini alırsa alsın, bütün ehliyet sahiplerine ve adaylarına kara yolunda seyreden bütün araçların eğitimi verilmeli ve direksiyon sınavlarından geçmeleri zorunlu tutulmalıdır. Bu fikrimi mutlaka yıllar sonra kafası çalışan bir brokrat dile getirecek ve onaylanacaktır, o zaman muhtemelen uçan motosikletler çıkmış olur ama olsun

Şaka bir yana söylediğimde çok ciddi ve istekliyim. 4 tekerlekli bir binek araç ile sayı olarak daha fazla tekerleğe sahip ve ağır bir araç, yada tam tersi sadece iki tekerleği olan ve bıraktığınızda tek başına ayakta durabilme kabiliyeti olmayan motosikletler. Bir binek araç kullanıcısı yada fark etmez bütün araç kullanıcılıarı bu araçların hız kontrolleri, durma mesaferleri ve maenvra kabiliyetleri hakkında bilgi sahibi olursa ben inanıyorumki bu iş % 55-60 çözülecektir. Geri kalan kısım ise yine eğitimden geçmekte... Bu eğitim motorcuları yada araç kullanıcıları değil toplumun tamamımını. Zabıtasını, polisini, çöpçüsünü, iş adamını, taksicisini...... v.s. Bu insanlar genel anlamda eğitimlerini adam gibi alırla ve biraz olsun kendilerini geliştirebilirlerse hem ülke ve dünya yaşanılabilir bir yer olur hemde bu gün anlattığımız sıkıntılarımızın bir çoğu ortadan kalkar.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

Eninde sonunda herşey yine eğitime çıkıyor deği mi?
    Bir garip yolcu...

Eninde sonunda herşey yine eğitime çıkıyor deği mi?
    Aynen öyle, senin aklına gelen alternatif var mı?
    Bu konuyu bu sabah işe gelirken kafamda kuruyorum, farklı bir yöntem daha gelişti birden aklım coştu

Bu yöntemle maddi yada hukuki bir yaptırım (ceza) yok. Ama bunun takip ve kontrolü iyi yapılmalı. Biraz fantazi ama anlatıyım.

Mesela herhangi bir sürücü, bir kazaya karıştığında kusura oranına göre aracına yada kendisine onu ifşa edecek bir şey yapıştırılsa mesela; Kaza yapan bir aracın ön kaputuna ve arka camına dikkat trafik canavarı yazan bir yafta (sticker) olsa kazanın hasar durumu ve ceza süresini belirleyen kurallar konsa.

Bir adam motosiklete çarptı ve kusurlu, motosiklet düşmanı yazan yada daha az kışkırtıcı ama motosikletlerin gördüğünde uzaklaşacağı bir yafta yapıştırılabilir. Aynı şekilde biz motosikletlilerede, kötü kullanana, kurallara uymayan kask takmayanlara, mesela kask takmayanara yaralı bir kafanın resmi çizilmiş bir kaska takma zorunlulupu verilse 30 gün yada daha farklı bir süre. Yada saçma sapan yolda yürümeyi bilmeyen yayalara belli olacak kadar bir bilekli, ceket yada tişört. Böyle şeyler yapılabilse, o resmini taşıdığı şeyler yüzünden rahatsız olup daha dikkatli olacak ve bir şekilde artık refleks olarak aklında düzgün araç kullanma yada yolda düzgün yürümeye istemesede şartlanma yolu ile alışacaktır. Nasıl fikir ama......?

- Bir dakika doktor bey geliyorum......

Doktorum çağırdı gitmeme lazım

Bu fantazi fikirden sonra böyle hissettimde, Ama bu gün adı anılan bir çok başarılı adama deli denmemişmidir zamanında?

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

Motosikleti
    Bajaj Avenger Street 150
    Aynen öyle, senin aklına gelen alternatif var mı?
    Bu konuyu bu sabah işe gelirken kafamda kuruyorum, farklı bir yöntem daha gelişti birden aklım coştu

Bu yöntemle maddi yada hukuki bir yaptırım (ceza) yok. Ama bunun takip ve kontrolü iyi yapılmalı. Biraz fantazi ama anlatıyım.

Mesela herhangi bir sürücü, bir kazaya karıştığında kusura oranına göre aracına yada kendisine onu ifşa edecek bir şey yapıştırılsa mesela; Kaza yapan bir aracın ön kaputuna ve arka camına dikkat trafik canavarı yazan bir yafta (sticker) olsa kazanın hasar durumu ve ceza süresini belirleyen kurallar konsa.

Bir adam motosiklete çarptı ve kusurlu, motosiklet düşmanı yazan yada daha az kışkırtıcı ama motosikletlerin gördüğünde uzaklaşacağı bir yafta yapıştırılabilir. Aynı şekilde biz motosikletlilerede, kötü kullanana, kurallara uymayan kask takmayanlara, mesela kask takmayanara yaralı bir kafanın resmi çizilmiş bir kaska takma zorunlulupu verilse 30 gün yada daha farklı bir süre. Yada saçma sapan yolda yürümeyi bilmeyen yayalara belli olacak kadar bir bilekli, ceket yada tişört. Böyle şeyler yapılabilse, o resmini taşıdığı şeyler yüzünden rahatsız olup daha dikkatli olacak ve bir şekilde artık refleks olarak aklında düzgün araç kullanma yada yolda düzgün yürümeye istemesede şartlanma yolu ile alışacaktır. Nasıl fikir ama......?

- Bir dakika doktor bey geliyorum......

Doktorum çağırdı gitmeme lazım

Bu fantazi fikirden sonra böyle hissettimde, Ama bu gün adı anılan bir çok başarılı adama deli denmemişmidir zamanında?

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

Evet haklısın keşke dediğin gibi birşey yapılabilse... Toplum içinde o şekilde gezmeleri yani ibretlik olmaları en azından aynı hataya başkalarının düşmesini engellerdi... Tabi böyle birşeyi yapmamız imkansız ama daha başka ve uygulanabilir çözümlerde bulabiliriz dimi ;)
    Bir garip yolcu...

Evet haklısın keşke dediğin gibi birşey yapılabilse... Toplum içinde o şekilde gezmeleri yani ibretlik olmaları en azından aynı hataya başkalarının düşmesini engellerdi... Tabi böyle birşeyi yapmamız imkansız ama daha başka ve uygulanabilir çözümlerde bulabiliriz dimi ;)
    Umarım
    Bu başlıklar devam ettiği sürece, bir takım çözümler bulunabileceği kesin....

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

Motosikleti
    Bajaj Avenger Street 150
    Umarım
    Bu başlıklar devam ettiği sürece, bir takım çözümler bulunabileceği kesin....

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    İnşallah devam eder. Yalnız bırakmayın yeter...
    Bir garip yolcu...

osmanba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda şhadow VT 750 c 4 - Honda CBF 150
    Değerli arkadaşlar; Hepinizin görüş ve düşüncelerini sabırla okudum. Aranızda yaş ve motosiklet tecrübesi en fazla olan kışilerden biriyimdir. Çünkü 50 yaş ve üzeri sitemizde yaklasik 50 kişi var. Bende 50 yaşında olup hergün iş makınası, kamyon, tır, binek oto gibi araçların üzerinden geçiyorum. Vazgeçemediğim tutkum motosikletimle de işime gidip geliyorum. Bu deneyimlerim sonucu yayalara,canlılara ve tüm çevreye titizlikle saygı gösteriyorum. ( Çünkü bizler; tarihler önce İstanbul 04 plakalı aracın sahibi olan babam dan eğitim aldık)
    Dikkatimden kaçmayan tek şey; Genellikle o an kullanmakta olduğum araçtan daha büyük aracı kullananların kendi menfaatleri doğrultusunda kuralleri ihlal ederek daha küçük olan aracı önemsemeden tehlikeye atmaları.
    Zaten motosiklet üzerinde olduğum zaman hemen hemen her hafta birkaç taciz yaşıyorum. Duruma ve ortama göre yakalayabıldığım araç sürücülerine; Bu güzergahı Tır veye iş makinası ile sürekli kullandığımı ve kendisinin plakasını aldığımı kaderinin kendisini benim karşıma çıkartmamasını söylediğimde hep özür dilenir veya istemeden olduğu cevabını alırım..
    Yine ikamet ettiğim ev beş yol kavşağında olduğu için akşamları eve geldiğimde balkondan seyrederim. ortalama % 80 araç kavşakta sinyal vermez veya yol hakkı karşıdakinin iken kendisi fırlayıp geçer. ( NOT: Bayan sürücüler kesinlikle sinyalsız geçmezler. Eşim ve kızım araç kullandığı için hep beraber takip ederiz.)
    Sonuç: Bukadar eğitimsiz bir sürücü kitlesinin bulunduğu memlekette " Büyük balık küçük balığı yutar" felsefesi hakim olduğuna göre; Bu saygısızlara verilecek en iyi ders plakasını almak, aracını park ettığı yeri tespit etmek. Sonrası camcı ve kaportacıların yanına göndermek.... Bu durum hele birde etrafta yankı yapsın..! İşte o zaman " Kedinin bile arslanı boğduğu gerçeği" ile herkes haddini bilerek hareket eder..
    Çünkü kültürlü ve iyi niyetli sürücü sayısı istisna denecek kadar az.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)