Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Wd-40

Motovento
    REKLAM ALANI
    kerem182 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    znu 125
    arkadaşlar hepinize yağmurlu bir istanbul gününden selamlar

sormak istediğim bir sey var size.

motorumu yeni aldım ve koyucak kapalı bir garajım yok. bahçede branda altında duruyor.
    şimdi kontrol ettim, yoğun yağmurdan sanırım, brandanın içine su geçiyor. sanırım bu motor için kötü.

paslanmasını engellemek için ne yapmam gerekir? pas çözücü olarak wd-40 almıştım. bu ürünü koruma amaçlıda kullana bilirmiyim.
    wd-40 için en uygun kullanım şekli nasıldır? sıktıktan sonra bir bezle silmek mi gerekiyor? o zamanda iyice silmezsem dalga dalga yağlı bir görüntü bırakıyor krom aksamlarda ve boyalı yüzeylerde. bu ürünün kullanım şekli nedir tam olarak?
    ve bu yağmurlu havalarda kapalı garajı olmayan arkadaşlar motorlarını nasıl koruyorlar yağmurdan?

ilginize çok teşekkür ederim ve iyi günler dilerim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    rapsy_09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    WD40 temizleme ve yaglama amaclı kullanılan bi üründür.pas yapabilicek yerlere sık ama silme silersen bi özelligi kalmaz.o sekilde dursun yagmurun altında mantık olarak düsündünmü paslanmann ve küflenmenin 2 sebebi wardır.birisi oksijenle tepkimeye girmesi.digeri su ile.wd40 bunu azaltıcaktır koruma saglıyacaktır.ben böle düsünüyorm.genede diger arkadasların görüşünü alarak yap ne yapıcaksan.keyifli forumlar

MrSharp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache 150 RTR / BMW e30 3.20i #35 S0430
    WD 40 In Koruma Özelligi vardır evet. Ancak Öyle Çok çabuk pas yapmaz onuda bil. Her Yerde Kullan WD 40'I Birşeycik olmaz.
    Sarp Ögütlü Ab_Rh(+) TVS Apache 150 RTR '2010' / Your selection of Ride Or Die ? Feel Me ! #35 S 0430 BMW e30 3.20i This is Life,Life is Bmw e30

Motosikleti
    gt250comet
    zincir yağlamasında kullanılabilir mi?

MaRaNtZz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600F
    Dostum ben askere giderken bunun gibi bir sıkıntı yaşamıştım. Bende daha önce Kanuni Caracal 200 vardı ve 2 yıl boyunca depoda sakladım. WD-40 pas sökücü, yağlayıcıyı motoru tamamen yıkdıktan, temizledikten sonra boyalı, nikelajlı ve boyasız bütün metal yüzeylere sıktım, hatta buji sökerek silindirin içine ve yakıt deposunu boşaltarak içine de sıktım. WD-40'ı sadece sıktım ince boya yapar gibi bez felan hiç sürmedim motora sadewce üzerini hava alıcak bir bez ile örttüm.(tabi motor kapalı bir alandaydı yağmurdan uzak bir ortamda) 2 yıl sonunda gelip kontrol ettiğimide ufak bir pas veya renklerde bozulma bile olmamıştı yıkadım ve motoru bıraktığım gibi kullanmaya devam ettim. Kesinlikle öneririm...
    Saygılarımla...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    wd40 için ben çağın buluşu diyorum zaten. suya, sabuna, kire, pasa, ise, kızartmaya, kavurmaya, haşlamaya her şeye birebir...

Motosikleti
    250cc lik chooper
    wd 40 kutsaldır ya biz modelcilikte de kullanıyorduk ama sıktıktan sonnra bez ile silme sıktığın gibi kalsın motorunun her yerinde kullanabilirsin

GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    ayrıca iz bırakır evet heleki ısınan bir parçanın üzerinde wd-40 kalırsa baya uğraştırabiliyor. aklında bulunusun formdan bir arkadaş geçen gün vazelin tavsiye etmişti kullanan bilen varsa yazsın pasdan koruma amaclı

MaRaNtZz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600F
    Alıntı fthinky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zincir yağlamasında sanırım bukadar ince yağ olmaz gibi geliyor....
    Saygılarımla...

kerem182 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    znu 125
    siz sıktıktan sonra öyle bırakıyorsunuz yani, silmeye falan gerek yok. o zamanda iz kalıyor ama.

mogli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer1000 - F650 GS
    Motor yüzeyinden suyu uzaklaştırmak için farklı sprey ürünler de var. Adını tam bilmiyorum ama. Çok başarılı ürünler arkadaşım 2003 Bmw sinde kullanıyor Enduro olmasına rağmen en ufak bir pas yok. WD40 da işe yarar tabi hatta normal bir yağı fısfısla püskürtsen de işe yarar mantık havayla temasını kesmekte.
    Motosiklet bir ULAŞIM aracı değil bir İSYAN aracıdır!
    Her şeyin Aslı Güzeldir!
    Ömürüm boyunca hatırlanacaksın aYe...

heryerde kullan diyenler olmuş ama bence fren balatalarında deneme

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...uel-subat.html

Editörün Notu: Birçok motosiklet kullanıcı WD-40 ve türevi kontakt yağlayıcı, pas temizleyici spreyleri hem temizlik hemde yağlama amaçlı kullanmaktadır. Yerli ve yabancı forumlarda bu konu üzerinde ciddi tartışmalar olmuş, kimi kullanıcı uzun zamandır kullanıyorum sorun yok derken bazı kullanıcılar yeterli yağlama olmadığından zincirine zarar verdiğini belirtmiştir. Esasen bu konuda yapılmış ciddi bir çalışmada göremedim. Ancak kişisel görüşümü belirtmek isterim. WD-40 ve benzeri ürünler stoddard gibi solventli kimyasallar içermektedir. Bu solventler kuru temizleme sağlayan maddelerdir. Kullanıldığında pin yataklarını ve keçeleri yağdan temizleyerek kurutabilir. Neticede geriye sadece ince katmanlı bir yağ kalır. Bu yağ ağır şartlarda çalışan (yüksek basınç, toz-kir-çamur) zinciri korumada yetersiz kalır ve aşınmalar başlar. Bu tarz ürünlerin yağlama amaçlı kullanılmamasını tavsiye ederim.

Otoburkaplan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mobilette > Titan > GV650 > VERSYS > F650 CS
    Eczacılıkta aspirin neyse, mekanikte de WD-40 odur

Arabanızda camlar açılıp kapanırken fitillerden car curt ses geliyorsa da WD-40
    Ever tried, ever failed..No matter, try again, fail again, fail better

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    wd 40 daha ince ve akışkan olduğundan zincirde kullanılmaması gerekir.

zincir wd 40 ile güzelce yıkanabilir ancak akabinde yağlamak lazım
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

WD40 ı ben sadece pas sökmek için kullanıyorum ve asıl amacı da bu zaten. Kullanmak istediğiniz yüzey eğer başka birşeye içli dışlı geçiş yapan bir mekanikse sıktıkdan sonra braz bekleyin ve silin. Eğer bu gibi birbirine geçmeli mekaniklere sıktığınızda beklemiyorsanız mekanik pası söksede işlevini yitiriyor. Bu sefer de yağsız siprey bulmanız gerekecektir.

Ek olarak, kış aylarında çoğu dışarda motorunu tutmak zorunda kalanlar kontak anhatarının donmasından şikayetçilerdir. Bu durum otomobil kullannaların kapıları için de geçerlidir. Anahtar yuvalarının donmasını engellemek için bir gün önceden wd40 ı sıkmanız yeterli olacaktır.

turkmath - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650 - Kawasaki z250sl
    Motorun nikelaj ksımlarındaki var olan pası bu ürünle giderebilirmiyim acaba? Yoksa sadece pas olmasın diye koruma amaçlı mı wd40?

Alıntı turkmath adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorun nikelaj ksımlarındaki var olan pası bu ürünle giderebilirmiyim acaba? Yoksa sadece pas olmasın diye koruma amaçlı mı wd40?
    Ben metal üzerindeki pası önemli ölçüde gideriyorum kardeş diğerlerinde denemedim.

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Uzun süre kullanmadan kalıcaksa eğer, oto sanayi bölgelerindeki boya malzemesi satan nalburlarda sprey şeklinde mum satılır. Genelde mum dediğinizde onlar anlıyor konuyu. En iyi koruyucu budur. Yalnız temizlemezi zahmetli olabilir fakat koruma özelliğine karşı biraz uğraşmaya değer. Yalnız ara sıra binerim derseniz pek pratik satılmaz. O şekildede binebilirsiniz fakat biraz pis görünür motor

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)