Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Eğitim gibi kaza videoları ve Teknik analiz

Motovento
    REKLAM ALANI
    Aragorn78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600F
    Selamlar,

Geçen sene 31 yaşında, daha fazla baskılayamayıp başladığım motor sevdamda şuan için az deneyimli (10.000km) bir sürücü olarak, motor sürmediğim zamanlarda bol bol kaza videoları izliyorum. Teorik bilgi okumanın yanında (fazlasıyla okuyorum), görsel unsurlar daha akılda kalıcı oluyor. Tabii en iyi eğitim atalarımızın dediği gibi bir musubet belki ama, motorla yaşanacak musubet fazla tehlikeli ve genelde acı verici. Bu sebepten yaşamadan bazı şeyleri kafamıza kazıyabilirsek ne mutlu.

Gereksiz artistik hareketler sırasında olan kazalar hariç, normal sürüş sırasında yaşanan kazalarla ilgili seyrettiğim videolarda kendi kendime" hmmm burda kurtulmak icin ne yapilirdi", "neyi dogru neyi yanlış yapti" diye soruyorum fakat kendi kendine bunu analiz etmek çok verimli olmuyor.

İsterimki eğitici olabilecek videolar ekleyelim ve forumdaki arkadaşlarla, özellikle deneyimli arkadaşlarla videolar hakkında teknik analiz yapalım. Böylece yeni başlayacak yada az deneyimli arkadaşlarımız içinde hayati faydaları olacağı kanaatindeyim.

1) High side
    http://www.break.com/usercontent/200...ighside-229314

Bu videoda aşırı gazdan mı yoksa zeminden dolayı mı arka patinaj sonucu kayıyor, ayrıca ilk kayma hamlesinde kurtarmak için yapılabilecek birşey var mıydı?

Not:Bu arada bende highside olayını önceki motorumla, birer şerit gidiş-gelişli yolda aşırı arka fren sonucu arkayı yanımda görünce, musubetle öğrendim. Motorun üstünden mancınıkla atılan kaya gibi fırladım, havalandım 2-3 metreden yere (motor aramda sürüklenerek geliyordu) gögüs üstü iniş yapmıştım. Sonuç mucize derecesinde şanslıydım, hemde korumalarım vardı. Sadece motora zarar gelmişti. İki şey öğrendim; ilki kaygan zeminde kontrolsüz arka frene basmamak, ikincisi highside sonucu motorun önüne düşmemek için motoru yatırmak gerektiği. Çünkü kuzu kuzu sürüklenerek sana çarpmak yerine, 200kg yu havadan kafana- boynuna biyerine yiyebilirsin. Ben acemilikle olay anında arka freni biraktım toparlasın diye, halbuki freni birakmayarak motoru yatırmak gerekiyormuş. Arka freni birakmak firlatma etkisini artırıyor.

2) High side
    http://bikerpunks.com/mediaviewer/24...guardrail.html

Bu video ile ilgilide vatandaş hesaba katmadığı bir virajla karşılaşınca frene asılıyor sanırım. Ne yapabilirdi, belki fren yerine o anda yatarak virajı alabilirmiydi?
    HONDA Hayat ONDA

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    ilk videoda gaz açtığı için fırlıyor sanırım, o noktadan sonra ne yapılabilir bilmiyorum
    ikinci videoda gidonu ters tarafa çeviriyor, normal şekilde motoru yatırsa aşağı uçmayabilirdi ama motor bariyerin altına gireceği için maddi hasar fazla olurdu. virajıda belki alabilirdi ama içten girdiği için çizgisini koruyamazdı tahminimce
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Şeyh Şamil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Son derece yararlı ve eğitici olan paylaşım için teşekkür..

2.nci videodaki sürücü şayet dublör değil ise ; 9 canlıymış!..
    Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..Ne elbiseler gördüm içinde insan yok..

Motosikleti
    Honda CBR 600F
    Alıntı Şeyh Şamil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Son derece yararlı ve eğitici olan paylaşım için teşekkür..

2.nci videodaki sürücü şayet dublör değil ise ; 9 canlıymış!..
    Ben teşekkür ederim katılımınız için.
    2. videoda
    Vatandaş hem bariyere iyi çarpiyo, hem uçurumdan yuvarlanıyo, hemde yukarı tırmanıp el sallıyo ;) .
    Analiz kısmında;
    Viraj öncesi (sn 31) sürücü hafif yatık pozisyonda normal seyirde,
    Karşısında virajı görünce (sn 34) kasılıp dikleşiyo ve asılıyo frenlere,
    Virajı görür görmez yatış açısını artırıp dönmeyi deneyebilirdi, yada tam yatırıp motorun gerisinden sürüklenmeliydi. Adam çok şansli, bariyerle motor arasında da kalabilirdi yada uçtuğu yerde ağaca falan çarpabilirdi.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:21 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:01 ----------

2. video ile ilgili düzeltme
    Aslinda frenlere, yani ikisine birden asılmıyor, ön freni hiç sıkmıyor (ağır çekimde görünüyor). Belkide doğrusunu yapmaya çalışıyordu ama motoru tam yatıramadı. Çünkü durmaya yada yavaşlamaya çalışıyor olsaydı ön frenide sıkardı. Sadece arkayı sıkıyor.
    HONDA Hayat ONDA

Birkannn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İlk videoda gaz açıyor gibime geldi ama ....
    Gerçekten bende her türlü kaza videosu izlerim illa birşeylerden tecrüe ediyosun
    Milli mücadelelere şahsî hırs değil, milli ideal, milli onur sebep olmuştur.
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Şeyh Şamil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bilinçli ve kültürlü insan;okur, araştırır, inceler, irdeler,gözler, sebep-sonuç ilişkilerini masaya yatırır..

Sonrasında ise; kıssadan hisse çıkarır, gerekli önlemleri alır , tatbik eder ve uygular..

(hava-yol-3.ncü şahıs hal ve hareketleri dahil olmak üzere..) Gerisi, Allah kerim..

Tekeriniz düz bassın!..
    Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..Ne elbiseler gördüm içinde insan yok..

mavibuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    gt 250 r
    ilk videoyu açmadı ama ikincisi için ön firene biraz abnsaymış sanki dururmuş gibi geliyor nacizane fikrim ( bende yeniyim bu arada )
    AZRAİL herzaman artçıdır ona göre kullan, yoksa

ozturkkaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma GW250 F
    İkinci videoda fren ile beraber oluşan ağırlıktan dolayı motoru yatıramamış . Oysa son a doğru freni bıraksaydı biraz hızlanma olurdu tabi ama sanırım kurtarabilirdi.
    You Shook Me All Night Long ..... Kıyamet gelsede kopsak

zenon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda nc700xa
    2. video yu yaşadım ve tamammen sürücü hatası panik kitlenme durmaya çalışmak yerine dönmeye çalışsa ne fren ne gaz yapıp dönmeyeçalışsa hic birsey olmazdı ama virajı görüp direk ben burda düşücem pisikolojisinde ışığı gören tavşan gibi kitlenip kalıyor insan. allah asfaltla tanışmayı nasip etmesin ama bende düşmeden çok yazı okudum 1 saniyelik düşüşümde çok şey öğrendim.
    Ötenazi hakkımı yaşayarak kullanıyorum. Z @ B ! T
    Gideceği yeri bilmeyene hiç bir GPS yardımcı olmaz!...

Omicron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gitti Güzelim GSR
    ilk videoda arkadaş çok rahat bir şekilde olayı kurtarabilecekken motorun üzerinden fırlıyor. zaten viraj içerisinde frene basılmaz. arkadaş virajdan önce frenle alınması gerek hıza erişmiş ancak motoru döndüremeyeceğini düşünüp ön fren manetine asılıp ön tekeri kaydırmış ve düzeltmek için hamle yapmış kurtaramamış. ikinci videoda ise gözün baktığı yere motor gider kuralını arkadaş unutup direkt bariyerlere bakmış. doğal olarak da motoru istemsiz olarak bariyerlere sürmüş. çok rahat kurtulabilirdi. yine viraj içinde bir noktaya bakarak durumu kurtarabilirdi. bence her iki videoda da çok rahat kurtulunabilir. her hafta bu ve benzeeri olaylar başıma geldiğindenmidir bilmem bana kolay kazalar gibi geldi. sonuçta her iki videoda da süratler çok düşük.
    saygılar.
    AKILLILAR DÖVÜŞMEDEN KAZANIR, cahiller kazanmak için dövüşür

Motosikleti
    KLE 500
    İkinci video çok ilginç.

Sürücü baya yavaş gidiyormuş, ve bence o hızda o viraja girebilirdi. Ağır çekimde dikkat ederseniz arka tekeri kilitlediğini görebilirsiniz. Ön freni sıkıp sıkmadığını anlayamadım.
    Ayrıca stres yapıp kasıldığı çok net belli oluyor.

Bir de cidden çok şanslıymış, sağ bacağı motor ile bariyer arasında kalabilirdi.

Levsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NX 400
    Özellikle hızlı girilen virajları alabilmek için çıkış noktasına doğru bakmak ve motoru yatırmaktan korkmamak gerçekten çok önemli. Bunu teoride çoğumuz biliyoruz.

Birkaç gün önce rampa yukarı ve keskin, sağa doğru viraja hızlı girdim. Önce kendimi tam yol şerit çizgisinin üstünde, akabinde ise sol şeritte bulmamla birlikte bir marketin servis aracıyla birbirimize yaklaşmaya başladık. Bir an aracın sol ön farına kilitlendiğimi farkettim (çünkü kaza olsaydı oraya çarpacak gibiydim) Sağa kaçmak istememe rağmen halen araca doğru gidiyordum. Kendimi toparlamamla gitmek istediğim yöne bakar bakmaz motosiklet sanki kendiliğinden tekrar şeride girdi aracı adeta sıyırarak kurtardım. Ancak motorun bu arada benim bilinçli olarak yatıramayacağım derecede yattığını tekrar doğrulurken farkettim.

GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    İlk Videoda benim gördüğüm arkadaş ön frene asılmış ve arka tekeri kaydırmaya başlayınca da biraz gaza yüklenmiş sanki motorda tam toplayınca elemanı üstünden attı haliyle dengesini sağlayamamış.ikinci videoda benim başıma gelse şahsen motoru direk bariyere carptırırdım ayağımı aradan çekerek aşağıya uçardım elemanın bacağı motorla bariyer arasında kalsa çok sakat.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    ilk videoda gaz açmanın tam tersine fren yapmış. sonundaki ağır çekim kısmına bakarsanz arka kopmadan hemen önce fren lambasını göreceksiniz...

ikinci video için söyleyecek bir şey yok, yolun laneti deyip geçmek lazım. burası mulholland yolu. orada kaza olmaması garip oluyor genelde. video paylaşım sitelerinde "mulholland" diye aratın bakın neler var neler... yol bilindiği için de zaten kamerayla oturup tabir abes belki ama "pusuya yatıyorlar". günde bir kaç video kesin çıkıyordur...

Motosikleti
    Honda CBR 600F
    Henüz başıma gelmedi ama en büyük korkularımdan biri de tank slap olayı. Buna yakalanıpda kurtulabilen var mı? Nasıl kurtulunur? Motor freni ile mi yavaşlanır? Gaz mı açılır?
    3) Tank slap kaza
    http://vids.myspace.com/index.cfm?fu...ideoid=5695301
    Bu olayda yapılabilicek cok falza bişi oldugundan supheliyim ama en azından tank slapin nasıl başladığını konuşabiliriz belki. Videonun başında önü havadayken yere açılı indirmesiyle oluyor galiba?

4) Tank slap kurtarma
    http://www.livevideo.com/video/19C00...-tank-sla.aspx
    Burada ise inanilmaz bir sekilde kurtarıyor. O saliselerde ağırlık dengesini olayı kesebilecek şekilde ayarlayabilmesi ...Wooowww
    Bu videodanda göruldugu gibi sadece ön tekeri düzgün indirmemekden değil yolda çıkan bir tümsek sonucu da bu olay başımısa gelebilir. Her türlü ön ve arka tekerin farklı çizgide oluşunda meydana gelebilecek bir olay sanırım.
    HONDA Hayat ONDA

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    tank slap'den korunmanın yolu direksiyon gidon amortisörü. bu konuda da HESD'den dolayı honda'yı hep taktirle anarım...

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Birinci videoda eleman oraya zaten film çekmeye gitmis.
    En iyi pozlari vermek için kendini zorluyor.
    Dusmesinin nedeni arka teker kaybi.
    Bunun bir çok sebebi olabilir.
    Yani su nedenden dolayi arka teker tutunmayi birakmis ve yuksek dusus gerçeklesmis demek biraz falcilik olur.
    Nasil kurtulunabilir?

Oncelikle teker nasil kaybedilmez sorusunun cevabini aramak daha matiklidir.
    Dogru hizla, dogru açida ve dogru girilen bir virajda boyle bir olayi ancak yol sartlari nedeniyle yasayabilirsiniz.
    Yoksa guvenle yolunuza devam edebilirsiniz.
    Diyelim ki arka teker kaymaya basladi.
    Eger ayaginiz arka frene basili durumdaysa, sakin çekmeyin.
    Motosikletinizin sizi ustunden atmasinin sebebi kendini duzeltip dengesini bulmaya çalismasidir.
    Bu konuyu tank tokatlayan hadisesinde anlatmistik ama yine anlatmaya çalisiriz.

ikinci video da ders alinacak tek sey elemanin arka freni kitlemesi.
    Geri kalan her sey tamamen acemilik eseri.
    Arka fren motoru durdurmaz!!!!!!!

Tank slapper kurtulusu biraz da sansa bagli bir durum
    Yapacaginiz tek sey gidonu serbest birakmak.
    Bakin gidonu birakin demiyorum.
    Gevsetin.
    Motosikletin kafa salinimi, ayni arka teker kaybinda hoplayip ziplamasi gibi, kendini duzeltip,dengeyi bulma çabasindan baska bir sey degildir.
    Siz mudahale etmeyin,birakin motosikletiniz dengesini bulsun.
    Ha kurtulma sansiniz genellikle yuzde bir bile degildir.
    Bu nedenle sportiv bir motosiklet kullaniyorsaniz, gidon amortisoru takmanizi siddetle tavsiye ederim.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000
    Birinci videoda eleman aşırı hızlı girip çok fazla yatırdığı için düşmüş... Daha dıştan alıp içe kapansaydı sorunsuz şekilde dönebilirdi... Bir önceki dönüşe göre çizgide ancak sürati daha fazlaydı..
    2. videoda tamamen acemilik... daha görüntüye girmeden stablizeye çıkacağını anlamış panikle arka freni kitlemiş.... Frene basmasaydıda sonuç aynı olacaktı.... Hata frenaj değil...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    Honda CBR 600F
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birinci videoda eleman oraya zaten film çekmeye gitmis.
    En iyi pozlari vermek için kendini zorluyor.
    Dusmesinin nedeni arka teker kaybi.
    Bunun bir çok sebebi olabilir.
    Yani su nedenden dolayi arka teker tutunmayi birakmis ve yuksek dusus gerçeklesmis demek biraz falcilik olur.
    Nasil kurtulunabilir?

Oncelikle teker nasil kaybedilmez sorusunun cevabini aramak daha matiklidir.
    Dogru hizla, dogru açida ve dogru girilen bir virajda boyle bir olayi ancak yol sartlari nedeniyle yasayabilirsiniz.
    Yoksa guvenle yolunuza devam edebilirsiniz.
    Diyelim ki arka teker kaymaya basladi.
    Eger ayaginiz arka frene basili durumdaysa, sakin çekmeyin.
    Motosikletinizin sizi ustunden atmasinin sebebi kendini duzeltip dengesini bulmaya çalismasidir.
    Bu konuyu tank tokatlayan hadisesinde anlatmistik ama yine anlatmaya çalisiriz.

ikinci video da ders alinacak tek sey elemanin arka freni kitlemesi.
    Geri kalan her sey tamamen acemilik eseri.
    Arka fren motoru durdurmaz!!!!!!!

Tank slapper kurtulusu biraz da sansa bagli bir durum
    Yapacaginiz tek sey gidonu serbest birakmak.
    Bakin gidonu birakin demiyorum.
    Gevsetin.
    Motosikletin kafa salinimi, ayni arka teker kaybinda hoplayip ziplamasi gibi, kendini duzeltip,dengeyi bulma çabasindan baska bir sey degildir.
    Siz mudahale etmeyin,birakin motosikletiniz dengesini bulsun.
    Ha kurtulma sansiniz genellikle yuzde bir bile degildir.
    Bu nedenle sportiv bir motosiklet kullaniyorsaniz, gidon amortisoru takmanizi siddetle tavsiye ederim.
    Değerli yorumlar için teşekkürler. Son videodaki toparlamaya ne diyorsun? Super bir reflex ve deneyim sonucu mu , yoksa iman gücüyle mi kurtardı ?
    HONDA Hayat ONDA

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Ben videoyu basliksiz ve yonlendirme olmadan seyretseydim dogrusu tank slapper demezdim.

Tank slapper gibi bisey ama bunda arka tekerde havalanmis.
    Belki de bu yuzden kurtardi..
    Dogru zamanda dogru yone dusuyor.
    Buna ben sans derim ancak.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)