Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Işıklar ve Güvenlik Şeridindeki Kameralar?

Motovento
    REKLAM ALANI
    aloavera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mct 250 - nc700xa
    Arkadaşlar en çok merak ettiğim güvenlik şeridindeki kameralar ve ışıklardaki kameralardan geçen kurye arkadaşlara trafik cezası gelip gelmediği. ışıklardaki kameralar genelde ön plakayı görüyor ama güvenlik şeridindekiler arka plakayı trafikte seyir halinde gördüğüm genelde kurye arkadaşlar hiç aldırış etmeden güvenlik şeridinden geçiyorlar plakalarda okunur halde. Acaba Bilmediğim bişey mi var motorlara serbest mi? bazen benimde ihtiyacım oluyor da

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ozturkkaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma GW250 F
    Alıntı aloavera adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar en çok merak ettiğim güvenlik şeridindeki kameralar ve ışıklardaki kameralardan geçen kurye arkadaşlara trafik cezası gelip gelmediği. ışıklardaki kameralar genelde ön plakayı görüyor ama güvenlik şeridindekiler arka plakayı trafikte seyir halinde gördüğüm genelde kurye arkadaşlar hiç aldırış etmeden güvenlik şeridinden geçiyorlar plakalarda okunur halde. Acaba Bilmediğim bişey mi var motorlara serbest mi? bazen benimde ihtiyacım oluyor da
    Motosikletlerin emniyet şeridinden gitmesi yasal haklarıdır
    Garanti...!!
    You Shook Me All Night Long ..... Kıyamet gelsede kopsak

Motosikleti
    mct 250 - nc700xa
    yani, o zaman emniyet şeridine girdiğimizde trafik cezası yemiyoruz kameralardan öyle mi? yaw ben bunca zaman haramidere bayırında boşa kasmışım desene )

Motosikleti
    Suzuki Inazuma GW250 F
    yani, o zaman emniyet şeridine girdiğimizde trafik cezası yemiyoruz kameralardan öyle mi? yaw ben bunca zaman haramidere bayırında boşa kasmışım desene )
    Aynen öyle ama trafik ışıklarında deneme en azından kendin için

Motosikleti
    mct 250 - nc700xa
    Işıklar için haklısın. güvenlik şeridinde özellikle büyükçemeceye giderken haramidere bayırını çıkarken oldukça kasılıyordum çünkü iki şerit ve araçlar çok yakındı bir birlerine. güvenlik şeridinden gidenleri görüyordum ama cesaret edemiyordum. şimdi içim rahatladı sıkıştımı mı atarım kendimi güvenlik şeridine.
    Çok teşekkürler arkadaşım..

schumi84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    emniyet şeridinden gitmenin yasal oldugu nerden çıktı , emniyet şeridi yüzünden ceza yiyen birçok kişi var yenimi çıktı o yasa?

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Emniyet şeridini zorunlu haller dışında sadece hayat kadınları kullanıyor diye biliyorum

Şaka bir yanada donald duck abimizin bi yazısını paylaşayım sizlerle...

Buyrun..

Emniyet seridinin uc fonksiyonu var...

1-Arabaniz-motorunuz arizalanir, benzini biter, yada kaza yaparsaniz oraya ceker servis-polis herneyse onu beklersiniz...

2- Ilerde bir yerlerde trafik kazasi olur, trafik tamamen durur, ambulans, polis itfaiye en hizli bu seridi kullanarak oraya ulasabilir.

3- Yine bir kaza durumunda polis trafigi bu seritlerden ilerleyecek sekilde yonlendirir.

Tabii ki herhangi bir aracin normal seyir amaciyla bu seridi kullanmasi hem guvenli degildir, hem de yasaktir. Bu "herhangi bir arac" kavramina bizim motosikletlerimiz girdigi gibi acil bir olaya mudahaleye gitmek gibi bir durumu olmayan polis, ambulans vs. araclar da dahildir aslinda ve uygar ulkelerde bu arac suruculeri de cezayi yer.

Emniyet seridinin motosikletlerce kullanimi dunyanin her yerinde genelde hosgoru ile karsilaniyor ama garantisi yok tabii ki, polis cani istegi zaman cezayi kesebilir, ve bizim gak guk deme hakkimiz yoktur. (*)

Benim tavsiyem, trafik makul bir hizla yuruyorsa asla bu seridi kullanmamanizdir. (gecenlerde ciddi bir tartisma oldu forumlarda en soldan otomobiliyle 140km/h giden bir arkadasimizi bir motosiklet sol emniyet seridinden surtercesine yakin sollamisti)

Cogumuz hangi saatlerde hangi yolda trafigin ne hizda aktigini ezbere biliyoruz. Yola vakitli cikin, alternatif yollari kullanin, gideceginiz yere olmayacak bir saatte varmayi soz vermeyin vs.

Illa bu seridi kullanmaniz gerekiyorsa kesinlikle abartmayin ve gayet dikkatli, trafik diyelim 15-20km/h hizla akiyorsa siz %10-15 hizli gidin... daha fazla degil. Her zaman zınk dıye durabılecek, ani kivirmaca manevralari yapabileck bir hizinin olmalidir.

Cunku... bu serit yolun en pis serididir. Bakim ve temizligi her zaman ihmal edilir. Kamyonlardan lastik kaplama artiklari, civiler, vidalar, sise kiriklari,menhol kapaklari, hayvan cesetleri... hepsi bu seritte onunuze serpistirilmis olarak sizi bekler.

Ayrica her an onunuzde kaza yapmis, yada arizalanmis bir araci bu seridi kapatmis olarak bulabilirsiniz. Onu "sollamak" demek ana trafige yandan "dalmak" demektir ki 1- arac kazali ise sahipleri aval saval ortalikta dolasiyordur ! 2- Soldaki esas trafigin dikkati dagilmistir, onlerine degil kazaya bakiyorlardir. Sizi kesinlikle kimse gormuyor !

Bir diger tehlike arkanizdan buyuk bir hizla polis, servis, ambulans, arkadasi ile kapismis yarisan serseri bir Honda Civic yada SS motosikletli gelebilir ve cok cok zor bir durumda kalabilirsiniz.

Karar yine de sizindir
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Motosikleti
    Suzuki Inazuma GW250 F
    Valla arkadaşlar senelerdir bu yüzden ceza gelmedi hiç ayrıca silivri trafikte bir memur arkadaş söyledi.. Eğer yasak olsa EDS acımaz bunca zamandır cezayı gönderirdi değilmi ?

Ayrıca tabiki yukarıda yazılanlara uygun bir şekilde kullanılmalıdır. Devamlı seyir şeridi değil o kesin ?

Ama her duran trafikte kullandığımızda kesin ..

üye oldugum baska bir motorsiklet forumundan alıyorum bu resimleri sanırım ceza kesilip kesilmedigine en iyi cevap. cezayı yiyen arkadas cezanın 1 sene sonra geldigini, toplam 21 adet ceza geldigini tanesinin 55 tl oldugunu belirtmiş 2009 mart ayında. şu an ceza ne kadar bir fikrim yok.

http://img10.imageshack.us/my.php?image=75198927.png
    http://img17.imageshack.us/my.php?image=71366929.png
    http://img24.imageshack.us/my.php?image=84165820.png

[img=http://img10.imageshack.us/img10/6103/75198927.th.png]
    [img=http://img17.imageshack.us/img17/1149/71366929.th.png]
    [img=http://img24.imageshack.us/img24/9674/84165820.th.png]

bide EDS'nin nasıl çalıştığını şu şekilde duymuştum;

herhangi bir araç edsden gectigi an, daha dogrusu yolda bulunan bi sensörden gectigi an, fotograf çekme işlemi devreye girip emniyetteki bilgisayara gönderiliyomuş. işte o bilgisayar basındaki polis memurunun insiyatifinde oldugunu duymuştum cezayı gondermek veya gondermemenin.

bu arada bi itirafta bulunim bende trafik sıkıstıgında ama sadece trafik sıkıstıgında emniyet seridini kullanıyorum. kameraya yaklastıgımda sadece cıkıyorum emniyet seridinden.

Motosikleti
    Suzuki Inazuma GW250 F
    Alıntı schumi84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    üye oldugum baska bir motorsiklet forumundan alıyorum bu resimleri sanırım ceza kesilip kesilmedigine en iyi cevap. cezayı yiyen arkadas cezanın 1 sene sonra geldigini, toplam 21 adet ceza geldigini tanesinin 55 tl oldugunu belirtmiş 2009 mart ayında. şu an ceza ne kadar bir fikrim yok.

http://img10.imageshack.us/my.php?image=75198927.png
    http://img17.imageshack.us/my.php?image=71366929.png
    http://img24.imageshack.us/my.php?image=84165820.png

[img=http://img10.imageshack.us/img10/6103/75198927.th.png]
    [img=http://img17.imageshack.us/img17/1149/71366929.th.png]
    [img=http://img24.imageshack.us/img24/9674/84165820.th.png]

bide EDS'nin nasıl çalıştığını şu şekilde duymuştum;

herhangi bir araç edsden gectigi an, daha dogrusu yolda bulunan bi sensörden gectigi an, fotograf çekme işlemi devreye girip emniyetteki bilgisayara gönderiliyomuş. işte o bilgisayar basındaki polis memurunun insiyatifinde oldugunu duymuştum cezayı gondermek veya gondermemenin.

bu arada bi itirafta bulunim bende trafik sıkıstıgında ama sadece trafik sıkıstıgında emniyet seridini kullanıyorum. kameraya yaklastıgımda sadece cıkıyorum emniyet seridinden.
    bir sene sonra gelmesi itiraza açık yapıyor ve cezayı ödemesi gerekmiyor diye biliyorum ...

Bu konu için 2006 da arkadaşın biri açmış bir topik al oku bol bol sonuç ise sıfır

http://www.motosiklet.net/forum/moto...kullanimi.html

mayıs 24 te motoru parçalamadan önce eve giderken polisin arkasından (herhalde evine gidiyordu) okmeydanından avcılar istikametine 3-4 motor bayağı bir süre emniyet şeritleri ve aralardan hemen hemen şirinevlere kadar gitmiştik beraber .....

Motosikleti
    TVS Apache 150
    Bİr Motor Emniyet Şeridinde Polisede Yer Verebiir Ambulansada Diğer Acil Önem Taşıyan Araçlarada Bu Konuda Kesinlikle Zaman Kaybı Yaşatmaz Ama Otomobilin O Şeridi Boşaltması İçin Sol Şeridi Yarması Lazım ve Kimsede Buna İzin Vermez Kendisini Akıllı Sandığı İçin.Motora Bu Konuda Göz Yumulmasa Millet İki Araç Arasından Geçmesinide Bilir.Geçerken Araçları Çizmesinide Doğacak Tehlikeleri Hiç Açmıyorum Bile Adı Üstünde Emniyet Şeridi Araçlardan Korunmanın En Güvenli Yolu Onlar Rahat Biz Rahat Polisler Bile Yol Veriyorlar Daha Ne Olsun Ama Ceza Geldimi Ödemek Zorundasınız.Geç Gelenlere İtiraz Hakkınız Olduğunuda Unutmayın.En Büyük Uyarım İse Kimse Buna Nasıl Olsa Göz Yumuyorlar Diye Cıvığını Çıkarmasın Emniyet Şerinde Polise Korna Veya Sellektör Yapmasın Yol Verdiklerinde Teşekkürü İhmal Etmeyin Uslu Efendi Kullanalım Aksi Takdirde Ciddi Oranda Kitlerlerse Buna Sebep Olan Baya Bi Anılır.Kolay Kolayda Ceza Gelmez

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    gördüğüm bir olayı yaziyim. akşam, karanlık, ışıklarda bekliyoduk, kasksız apaçi tayfasından birisi ışıklarda durur gibi oldu ama beklemeden geçti, arkadan flaş patlaması gibi bişey geldi. fotosumu çekildi bilmiyorum. o kameralarda flaş varmı, bilen varsa söyler heral
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

speedygogo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125 & CBF 600
    ışıklardaki kameralarda flaş gördüm ben de.

evt kameralarda flaş var, yerde sanırım bi sensör var o sensörden geçince çakıyo, flaşı yani

shadow slx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 R6
    Benim scooterlı bir arkadaşımın emniyette giderken çekilmiş fotosu vardı çok gülmüştük yaw. profilden çekse daha iyi çıkardım demişti
    Kalbi olan tek kız Kupa kızıdır

Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda
    Kardeşim,
    Emniyet Şeridi adı üstünde...gereksiz yere işgal etmen ya da üzerinde seyir etmen (araç kullanman) kesinlikle bir trafik kural ihlalidir ve cezalandırılır.
    Kullanmamanı şiddetle tavsiye ederim.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:33 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:25 ----------

Alıntı ozturkkaan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosikletlerin emniyet şeridinden gitmesi yasal haklarıdır
    Garanti...!!
    Laf ola torba dola değil mi
    TCK bana ve sürücü belgesi olan binlerce trafik bireyine farklı davranıyor o halde
    Aracını acil durumlar dışında kesinlikle emniyet şeridinde hareket ettirme hakkın yok. Burada bilgi eksikliğini gidermeye çalışan insanlara aslı olmayan asparagas bilgi verme

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:36 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:33 ----------

Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gördüğüm bir olayı yaziyim. akşam, karanlık, ışıklarda bekliyoduk, kasksız apaçi tayfasından birisi ışıklarda durur gibi oldu ama beklemeden geçti, arkadan flaş patlaması gibi bişey geldi. fotosumu çekildi bilmiyorum. o kameralarda flaş varmı, bilen varsa söyler heral
    Doğrudur flaş var. Avrupa da kullanılanların aynısı..içinde kocaman özel bir makara var...flaşı görenler fotosunu ve ceza makbuzunu da görecektir mutlaka Dipnot: Avrupada kullanılan sistemler önden çeker çünkü plakanın yanı sıra sürücü karesini de kağıda aktararak olayı tam perçinliyorlar...
    Tarzım çok basittir.....
    Her zaman en kalitelisi ile memnun olurum

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    EDS kameralarının takibini İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğünde görevli Trafik Polisleri canlı canlı makbuz kesip foto ekleyerek yaparlar...

insiyatif kullanmazlar motorları idare edelim boşver demezler...ekranda ne görüyorsa onu keserler...

2008 de EDS den geçersin 2009 da 1 yıl sonra aslanlar gibi gelir...

Uploaded with ImageShack.us

Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda
    [QUOTE=mete_han;2076031]EDS kameralarının takibini İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğünde görevli Trafik Polisleri canlı canlı makbuz kesip foto ekleyerek yaparlar...

insiyatif kullanmazlar motorları idare edelim boşver demezler...ekranda ne görüyorsa onu keserler...

2008 de EDS den geçersin 2009 da 1 yıl sonra aslanlar gibi gelir...

Fazla söze gerek yok...ellerine sağlık Metehandro
    Tarzım çok basittir.....
    Her zaman en kalitelisi ile memnun olurum

1 yıl sonra gelenin yalnız bir geçerliliği bulunmuyor. Emniyet cezayı kanuni olarak 7 gün içerisinde tanzim ederek bildirmek zorundaymış. Eğer bu süre zarfını geçtikten sonra tanzim edilip gönderilmişse itiraz hakkı var ve örnek kararlar olduğundan iptal edilme durumu var.

"Trafik cezalarının tebliğinde yönetmelikte yer alan 7 gün içerisinde tebligat yapma şartı tarfik cezasını iptal ettirdi.

İstanbul 3. Sulh Mahkemesi, tebligatı 7 günü geçen trafik cezalarının iptali yönünde karar verdi. Karara gerekçe olan olay, aracına hatalı park cezası kesilen bir avukatın iptal davasıyla başladı. Avukat Zeki Bulgan'ın aracına, 24 Nisan 2006'da, Eminönü'nde yasak yere park ettiği gerekçesiyle polis tarafından 49 YTL para cezası kesildi. Ancak cezanın tebligatı Bulgan'a Şubat 2007'de ulaştı. 9 ay önce kesilen para cezasından yeni haberdar olan Avukat Bulgan, Eminönü'nde o gün bulunmadığını belirterek, cezanın haksız yere kesildiği gerekçesiyle, trafik davalarına bakan 3. Sulh Ceza Mahkemesi'ne iptal davası açtı. Mahkeme, tebligat işlemine 7 işgünü içinde başlanması gerektiğini belirterek, trafik para cezasını iptal etti.

Kaynak : Sabah Gazetesi"

Motosikleti
    mct 250 - nc700xa
    Cevaplarınız için tşkler arkadaşlar ama sanırım bu konun daha sonra sıkıntı çekmemek adına formdaki her kez tarafından anlaşılması ve okunması gerekiyor kanaatindeyim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)