Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bu fiyata bu motor ?!? (Ledow CXM250)

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Borelli Ledow CXM250
    Arkadaşlar daha 1-2 sene önce 3200 TL ye satılan Ledow 250CXM ne oldu da bi anda 6.372,00 TL KDV Dahil fiyata çıktı anlamadım..
    Tümopar ithal ediyor eskisi gibi, yedek parça sorununu büyük ölçüde çözmüşler ama bu fiyat artışın nedenini hiçbir şekilde anlayamadım..
    Tümoparın sitesinden yine birçok yedek parça temin edebiliyorsunuz bu da çok iyi olmuş fakat sizce parçaların fiyatı abartı değil mi??
    http://www.tumopar.com/

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MrSharp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache 150 RTR / BMW e30 3.20i #35 S0430
    İlk Defa Böyle bir marka Duydum Kusura Bakmayın Gerçekten :(
    Sarp Ögütlü Ab_Rh(+) TVS Apache 150 RTR '2010' / Your selection of Ride Or Die ? Feel Me ! #35 S 0430 BMW e30 3.20i This is Life,Life is Bmw e30

Motosikleti
    Keeway Supershadow 250
    Keeway ın taklidi. Yaw zaten Keeway da taklid ürünü. Taklidin taklidi ne mantık bu ya...... Çinli zaten o parayı haketceğini sanmıyorum. Fiyat artışının sebebi şirketin el değiştirmesi gibi bi şey olabilir

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    markayı da motoru da bilmem ama bi tıkladım sitelerine baktım . Hala MOTORSİKLET kelimesini kullanan bi firmadan değil motosiklet hava filtresi bile almam...
    .....ve sordu torununa yaşlı kızılderili büyücüsü : sen hiç orta sehpalı supersport gördün mü.....

MkD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    92 301 98 vstar
    çok pahalı
    zaten 2 motor var galiba başka motorlarıda yok

Motosikleti
    YUKİ YK150T
    saçmalık bence... o paraya gider 2. el babalar gibi japon alırım
    :cat:[B]Bazen gidilecek yere en çabuk varmanın yolu mola vermektir[/B]:cat:

Alıntı chopperrider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    markayı da motoru da bilmem ama bi tıkladım sitelerine baktım . Hala MOTORSİKLET kelimesini kullanan bi firmadan değil motosiklet hava filtresi bile almam...
    Hiç dikkatimi çekmemişti. Şimdi bir daha baktım ve de gördüm. Motosiklet ve yedek parçaları satıyorlar ama daha motosikletin nasıl yazılacağını bilmiyorlar..

strangerRTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    http://www.tumopar.com/product_detai...kod=030&sira=1

bu nedir böyle kendilerindemi acaba bu şahıslar !!!

kankavi® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasaki EN500 2000
    Alıntı okanco adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hiç dikkatimi çekmemişti. Şimdi bir daha baktım ve de gördüm. Motosiklet ve yedek parçaları satıyorlar ama daha motosikletin nasıl yazılacağını bilmiyorlar..
    Hani olmaz olmaz ya bi ihtimal otosiklet kelimesini biz yanlış kullanıyor olmaz mıyız? Özellikle motosiklet kelimesini "motorcycle"dan, bisiklet kelimesini "bicycle"dan dilimizi döndürebildiğimiz ölçüde devşirdiğimizi göz önüne alırsak?
    Hayliden hayli kalınlaştı yobazlık yeniden, Softalık zorlu anırtı ile aldı yürüdü.
    Kara bir kinle taassub pusudan çıktı yine, Yurdu şâhâne cehâlet yeni baştan bürüdü. (Neyzen Tevfik)

mersinLee33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BENELLI TNT25 // SUZUKİ GSX650F

motosiklet

Alıntı kankavi® adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hani olmaz olmaz ya bi ihtimal otosiklet kelimesini biz yanlış kullanıyor olmaz mıyız? Özellikle motosiklet kelimesini "motorcycle"dan, bisiklet kelimesini "bicycle"dan dilimizi döndürebildiğimiz ölçüde devşirdiğimizi göz önüne alırsak?
    yok doğrusu bizim kulandığımız yani, motosiklet motorsiklet yanlış kullanım kaynak: t.d.k. http://tdkterim.gov.tr/seslisozluk/?...isteli&ayn=bas

metanecho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS K4, DL650 K5 - 93 323 HB
    tdk nın sitesinde doğrusu için motosiklet diyor, sözcüğün kaynağı ingilizce olsaydı evet motorsiklet doğrusu olurdu ama tdk fransızca:motocyclette diyor.
    B rh(+)
    Aynada Herkesin Baktığı Yabancı

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Motosiklet'e ısrarla ''Motorsiklet'' diyen bir firmanın işine akıl sırrı ermez zaten...
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Motosikleti
    KAWASAKİ VN 800
    resimleride kesip yapıştırmışlar yuh be kardeşim,bu işin ticaretini değil de milleti sömürmenin yolunu arıyorsunuz,6.204 tl ye 300 cc cross fiatı yazmışlar ama nedense ellerinde yok allah allah ne kadar ciddi bir firmaymış,6000 tl ye adam gibi bmw de alınır aprilla pegasso da kle 500 de (Uçun kuşlar uçun doğduğunuz yere)

Alıntı kankavi® adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mail attım. Ve Bana iki adet cevap geldi. Sizinle paylaşmak isterim:

1. Mail:
    __________________________________________________ _______________
    Türk diline ve gramerine gösterdiğiniz hassasiyetten memnun olduk. Bu hassasiyeti Türk Dil Kurumu’na da iletmeniz iyi bir vatandaşlık örneği teşkil edecektir.

Aşağıdaki link TDK sitesinde MOTOSİKLET kelimesinin ele alınışını gösterir.

Türk Dil Kurumu ile bağlantıya geçip kelimenin doğru yazılım ve telaffuzunu kimin bilip bilmediğini öğrenmeniz sizden beklenen bir sorumluluktur.

http://www.tdk.gov.tr/TR/Genel/SozBu...ime=MOTOSİKLET

Nurullah Köse

2. Mail İse
    Aşağıda yazdıklarıma ilaveten şunları da eklemek icap eder. Gerçek anlamda teknoloji üretmeyen ve buna bağlı olarak teknolojik terim ve kavramları da yabancı dillerden alarak kullanmak zorunda kaln memleketlerde sizin gündeme getirdiğiniz konu her zaman bir tartışma konusudur.

Bahsi geçen kelimeyi Fransızca’dan alan ve böyle kabul edenler kelimeyi (motocyclette) motosiklet olarak yazar ve telaffuz eder, kelimeyi İngilizce’den alıp kabul edenler ise aynı kelimeyi (motorcycle) motorsiklet olarak yazıp telaffuz edebilirler. Bu yazılım ve telaffuz seçimlerinde herhangi bir yabancı dilin diğeri üzerine kabul edilmiş resmi bir önceliği olmadığına gore o kelimeyi yazanlar ve telaffuz edenler özgürdürler. Bu yazılım ve telaffuz seçimlerinde de sadece akademik ortamlarda sorumlu tutulurlar.

Benzer konuyu egsoz, egzost, eksoz gibi farklı yerlerde farklı şekillerde yazılan ve telaffuz edilen kelimelerde de görebilirsiniz. Kavram olarak dil yaşayan ve sürekli gelişen bir sistem olduğundan dolayı uzun vadede dil bu tip yabancı kelimeleri kendine uydurur ve gelişimini devam ettirir. Bu tartışmayı dilimize Farsça, Arapça, Slavca, Rumca, İngilizce vb birçok dilden Türkçe’ye girmiş kelimeler için de yapabiliriz ama sonuca bir katkısı olmaz.

Bir önceki e-mailde belirttiğim gibi hassasiyetiniz memnun edici ama yeterli değil. Meseleye kökten bir çözüm bulmak istiyorsanız ülkenin teknoloji üreten bir memleket haline gelmesine katkıda bulunmanız ve bu tip kavramları sizin üretiyor olmanız gerekir.

Saygılar,

Nurullah Köse

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    cevapları görünce elemanlara fazla yüklendiğim kanaatine vardım. En azından araştırmacı, düzgün usluplu ve akıllı bi yetkiliden cevap gelmiş. takdir ve tebrik ettim kendimce...
    .....ve sordu torununa yaşlı kızılderili büyücüsü : sen hiç orta sehpalı supersport gördün mü.....

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)