Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

kanuni bs 100 alındı rodaj hakkında bilgi lazım.

Motovento
    REKLAM ALANI
    klm644 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kanuni bs 100
    Arkadaşlar bildiğiniz gibi bir süredir bu motoru araştırıyordum.

ensonunda bu gün hayırlısıyla kanuni bs 100 ümü aldım.

ilk izlenimlerim çok olumlu. 2kişi bindik gayet güzel gidiyor.

kullandıkça izlenimlerimi aktarırım.

ama şimdi rodaj hakkında bilgi lazım.

daha önce hiç sıfır motor almadığım için rodaj nasıl olmalı hiçbilmiyorum.

motorumun rodajını doğru yapmak istiyorum aynı zamanda motorun sağır açılmasını istemiyorum.

tecrübeli arkadaşlardan bilgi rica ediyorum.

hepinize teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    En doğru bilgi kullanım klavuzunda mevcuttur. Ben bunu bilir bunu söylerim.
    Ama yinede bu konu hakkında birazdan uzun uzun yorumlar alacaksın.
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Çok fazla zorlama,bakımlarını zamanı gelmeden yaptır gerisini merak etme dostum.Motosikletinde devir saati varsa takip etmek daha kolay olacaktır.Bağırtmadan,zorlamadan,ani dur kalk yapmadan kullanmaya çalış yeter dostum.Hayırlı rodajlar.

Motosikleti
    kanuni bs 100
    Alıntı immortalboss adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok fazla zorlama,bakımlarını zamanı gelmeden yaptır gerisini merak etme dostum.Motosikletinde devir saati varsa takip etmek daha kolay olacaktır.Bağırtmadan,zorlamadan,ani dur kalk yapmadan kullanmaya çalış yeter dostum.Hayırlı rodajlar.
    zorlama derken ne kadar zorlayabilirim. devir saati evet var.

4. viteste 5000 devirde 60 km/h hız yapıyor şimdilik bu hızı geçmedim

Kulağın duyar zaten dostum.5000 devre çıkmışsın geçme bu devri! Motosiklet 1500 km oldu benim.Ve daha dün ilk kez tam gaz yaptım. 120 yapıyor.Daha fazla gitmiyor.Bu denememde böylelikle bitti.Bidaha asla 120 km sürata çıkmaz.Ben rodajda 6000 devri geçmedim.Bu motosikletler yapısı itibarı ile pek fazla devir seven motorlar değil.Sende 5000 devir civarlarında gez.Ben motosikletimi normal şartlarda şu anda kullanırken 80-90(maksimum!!!!!) gidiyorum.5-5500 devir civarında oluyor devir.

Motosikleti
    kanuni bs 100
    Alıntı immortalboss adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kulağın duyar zaten dostum.5000 devre çıkmışsın geçme bu devri! Motosiklet 1500 km oldu benim.Ve daha dün ilk kez tam gaz yaptım. 120 yapıyor.Daha fazla gitmiyor.Bu denememde böylelikle bitti.Bidaha asla 120 km sürata çıkmaz.Ben rodajda 6000 devri geçmedim.Bu motosikletler yapısı itibarı ile pek fazla devir seven motorlar değil.Sende 5000 devir civarlarında gez.Ben motosikletimi normal şartlarda şu anda kullanırken 80-90(maksimum!!!!!) gidiyorum.5-5500 devir civarında oluyor devir.
    bende senin dediğin şartlarda kullanırım zaten ama motorun sağır açılmaması için ara ara dip gaz yapmak gerekmezmi?

serdarmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Rodaj ile ilgili sitede güzel bilgiler var...Tavsiye ederim okursanız..
    Takma Kafana Hiçbirşeyi Kasktan Başka..

Motosikleti
    kanuni bs 100
    Alıntı serdarmert adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rodaj ile ilgili sitede güzel bilgiler var...Tavsiye ederim okursanız..

....nerde?

Teknik bilgiler bölümünde veya arama yaparak bulabilirsin.Dip gaz yapmak motosikletin fazla zorlanmasına neden olacaktır.Yani fazla ısınma,zorlanma sonucunda hasar oluşacaktır.Bu hasarı mikronlarla ifade edeceğiz belki ama sonuçta zorlamamak en iyisi.Motosiklet 1500 km gelmeden tam gaz yapma bence.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Kullanma klavuzunda yazana bak. 5000 devir iyidir, fazla geçme. Bence en doğru rodaj bazı motosikletlerin kullanma kılavuzlarında yazdığı gibi belli km'lere kadar motor gaz kolunu belli miktardan fazla çevirmemekle yapılandır. Neden ? Çünkü motora ne kadar gaz verirsen o kadar zorlarsın. İki kişi bindiğinde aynı hızlanmayı sağlamak için daha fazla gaz vermem gerekir ve bu da yeni motoru daha çok zorlar. Bu yüzden rodaj dolmadan iki kişi binmeyin falan da yazabilir kılavuzda. Bunu dışında son sürat denemesi falan yapma, iki kişi dik yokuş çıkma yani gaza fazla basma.

Rodaj sonunda motorun henüz açılmamış ama tehlikeli bölgeyi geçmiş olacaktır olacaktır. Bundan sonra bildiğin gibi kullan ama açılsın diye abartıp kırmızı çizgiye girme. Zaten kırmızı çizgiye hiçbir zaman uzun süreli, bilerek girme.

Sürekli motoru titreterek aşırı devirsiz kullanmadıktan sonra hiçbir motor sağır falan olmaz merek etme. 5000 - 10000 km sonra her motor aynı açılma seviyesine gelir.

Motosikleti
    kanuni bs 100
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kullanma klavuzunda yazana bak. 5000 devir iyidir, fazla geçme. Bence en doğru rodaj bazı motosikletlerin kullanma kılavuzlarında yazdığı gibi belli km'lere kadar motor gaz kolunu belli miktardan fazla çevirmemekle yapılandır. Neden ? Çünkü motora ne kadar gaz verirsen o kadar zorlarsın. İki kişi bindiğinde aynı hızlanmayı sağlamak için daha fazla gaz vermem gerekir ve bu da yeni motoru daha çok zorlar. Bu yüzden rodaj dolmadan iki kişi binmeyin falan da yazabilir kılavuzda. Bunu dışında son sürat denemesi falan yapma, iki kişi dik yokuş çıkma yani gaza fazla basma.

Rodaj sonunda motorun henüz açılmamış ama tehlikeli bölgeyi geçmiş olacaktır olacaktır. Bundan sonra bildiğin gibi kullan ama açılsın diye abartıp kırmızı çizgiye girme. Zaten kırmızı çizgiye hiçbir zaman uzun süreli, bilerek girme.

Sürekli motoru titreterek aşırı devirsiz kullanmadıktan sonra hiçbir motor sağır falan olmaz merek etme. 5000 - 10000 km sonra her motor aynı açılma seviyesine gelir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)