Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kanuni Türkiyenin Motosikleti mi...

Motovento
    REKLAM ALANI
    mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Şimdi reklamlarını izliyorum Kanunının...Reklam sektöründe bir süre çalıştım...(Levent de İRA reklam ajansında)...orada medya bölümünün tüm çalışanlarının yaptıkları işlere katkılarda bulundum... genelde PR çalışmaları ve tüketiciye verilmek istenen mesajlar da milli ürün kavramı hep pozitif algıya neden olmuştur...en azından öyle zannedilir...

Bu mesaj vurgulanır...sizin malınız sizden biri tarzı eski usül bir vurgudur...

Aslında kanaatimce kaliteli malın İTHAL mal olduğu (belli başlı ülkelerden Japonya Avrupa vs) kanısı halk arasında daha yaygındır...bu durum hep gözardı edilir...

Zaten medyatik kişilerinde bende halkin içinden çıktım mesajları vermeye çalışması bu basit halkla ilişkiler metodunun bir parçasıdır...

Peki Türkiye ye ait olmak kavramı nedir...bir malın Türkiyeli olma kavramını açalım...

Benim bu işten anladığım bir ürünün Türk Malı olması için her aşamasında her parçasında yerli ürün kullanılması...ama her bir civatasında...

Yani bu ülkedeki bir fabrikada montajlanan mal nasıl Türkiyenin motosikleti olur...

Biliyoruz ki gövdesinden jantına kadar ÇİN den ithal...ee burada Tüketici kandırılmıyor mu sizce...

Yani bizi neden kandırıyorsunuz...amacınız nedir diye bir mail atsam ne faydası olacak...en azından sitemimi sizlerle paylaşmak istiyorum...

Yarattığı iş hacmi katma değer ve dinamikler nedeniyle firmaya minnettarız...Sağladığı iş olanakları ve geçimine katkıda bulunduğu aileler adına Allah onlardan hoşnut olsun buna lafım yok ama meselem sitemim firmanın ahlaki ve iş etiğine..

Bana Çinden ithal ettiğin parçaları montajlayıp canım memeleketimin adını bu memleketin malıdır diye piyasayı bilmeyeni kandırmaya çalışırsan bu etiğe uymaz...

Ama uysa da böyle uymasa da...

Mete Han sitem etti diye koca Kanunı özür dileyip slogan mı değiştirir...hayır
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Kanımca haklısın abim ama bu ülkede o kadar çok şey bize farklı boyutlarda tanıtılıyor hatta tanıttırılıyor ki bu bence minik bir örnek olmuş..

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı okanco adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kanımca haklısın abim ama bu ülkede o kadar çok şey bize farklı boyutlarda tanıtılıyor hatta tanıttırılıyor ki bu bence minik bir örnek olmuş..
    Peki dostum Türkiyenin sence bir motosikleti var mı...bu soruya cevap verebilirmisin...

aktif seri üretimle %100 orjinal türk Mühendislerin katkılarıyla yapılmış ve ürün gamı bulunan bir markası...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Türkiye'nin motoru demelerinde tek haklı tarafları var motorları yol testine tabi tutuyorlar. Bunu Honda da yapıyor diğer Japon,Avrupa firmaları da yapıyordur.
    Ekstra Türkiyeli kabul edeceğimiz farklı birşey varsa yazın da bilelim.

Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki dostum Türkiyenin sence bir motosikleti var mı...bu soruya cevap verebilirmisin...

aktif seri üretimle %100 orjinal türk Mühendislerin katkılarıyla yapılmış ve ürün gamı bulunan bir markası...
    Tabiki de verebilirim abim.. % 100 Türk Malı diyebileceğimiz bir motosiklet MAALESEF yok.. :(

İmalat sektöründe Türkiye yada başka ülkelerde %100 yerli üretim olduğunu sanmıyorum.
    Yan sanayi denilen yanlış tanımı ile" çakma" denilen sanayi vardır. Her parça için bir uzman firma vardır. Üretim planında hangi parçaların kendi fabrikamızda hangilerinin işin piri x fabrikasında imal edileceği,maliyetleri hesaplanır. Sözleşmeler teknik detaylar tamamlanıp sipariş verilir.Konusunda uzmanlaşmış imalatçılar olmasa bu ürün fiyatları en az 10 kat daha yüksek olurdu.
    Örneğin bosh buji üretiyor. Toyota otomobil denilince aküsü bujisi hava yastığı toyota imalatı değildir. Kanuni motorların hangi parçaları kendi imalatları bilmiyorum. Yan sanayi ülke içinde olursa ve parçalar onlar tarafından üretilir ve motajıda yurtiçinde olursa %100 yerli imalat olur. Fakat günümzde imalat belli ülkelerin işi olmuş durumda. Artık ülkemizi bir sanayi yada tarım ülkesi olarak görmesek iyi olur. Bizim yaptığımız en iyi iş montaj. Bu da bir şeydir. Yeterki montajını yaptığın parçalar sağlam olsun. Yanlış düşünüyorsam söyleyin. Kanuni yerli üretim demek zorunda. Yoksa başka bir markanın distribütörüyüz demek zorunda. Bence yerli üretim tanımını tozlu rafa kaldırmak lazım. Çünkü herşey icat edildi. Taşlar yerine oturdu.

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kanuni'yi günahım kadar sevmem, bilen bilir. Uzun uzadıya tekrar yazmayayım sebeplerini, fakat seninde dem vurduğun şu 'sahtekarlıkları' en büyük nedenlerimden biridir. Milli duyguları sömürmektir bu yapılan, daha çok kazanç için üretebilecekleri parçaları dahi üretmezler, sorsan vatan-millet-sakarya..
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

BiLaL_22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SuperKing 110-2 [ cup ] Çan Çin Çon =)
    Sonuna kadar haklısın metehan abi bu siteminde çok doğru ama yapıcak bişi yok hala da devam edicektir KANUNİ Madain Turkey die.
    Drumist... Gerisini Sen Anla.. --İSTANBUL / KücükÇekmece ! SuperKıng 110-2 Cup 06 [ 34 EJ 0734 ] [ EDİRNE UzunKöPRü ] Lüü x) bilal___@windowslive.com

neuremencer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kuzen Kanuni padişah ismi yahuu tarihte yeri var nasıl yerli malı olmasın
    "SULAR YÜKSELİNCE BALIKLAR KARINCALARI YER, SULAR ÇEKİLİNCE DE KARINCALAR BALIKLARI. KİMSE BUGÜNKÜ ÜSTÜNLÜĞÜNE VE GÜCÜNE GÜVENMESİN.KİMİN KİMİ YİYECEĞİNE SUYUN AKIŞI KARAR VERİR"

faikinci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar250d
    bu devlet fabrıka acacaklara destek verıyor üretin diyorr .... Bu cok güzel .... ama bu devlet ithalat bürolarına neden bukadar ımkan sunuyor adam bir büro acıyor çinden ayakkabu getırıyor 2 liraya neden devletımız buna dur demiyor ithalata kota koymuyor artık herkez çinden mal getırebılıyor üstelik kendı markasını bile olusturuyor yazıklar olsun bu düzene :S

retox70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu konuyu yıllarcaöncede tartışmıştık,KANUNİDEN ayrılalı 2 sene oldu hala tartışılıyor,tartışılmaada devam eder.Kanuni teknik olarak sıfırdan bir motor üretebilir ,bu konuda her yönden yeterli ama Türk tedarikçilerden alacağı fiyatlarla yada kendi üreteceği ürünlerle bu fiyatları tutturamaz.Anadoluda insanlar 70-100 lira fiyat farkı için motorun ne olduğuna dikkat etmiyorlar,garanti neymiş yedek parça bulabilirmiymiş umurlarında değil.yani kullanıcı bilinçli değil.ucuz fiyat kalite ve güvenceden önde geliyor.dolayısı ile bu ortamda kimse 100 de yüz üretimi bırakın 100 de 100 Türk üretimi bile yapamaz .hele sizin hammadde alış fiyatınıza Çinden vb den bitmiş ürün gelirse.100 de 100 Türk malı üretim şu durumda imkansız diyorum ben.ticari olarak tabi?

Alıntı BIYIKLI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kanuni'yi günahım kadar sevmem, bilen bilir. Uzun uzadıya tekrar yazmayayım sebeplerini, fakat seninde dem vurduğun şu 'sahtekarlıkları' en büyük nedenlerimden biridir. Milli duyguları sömürmektir bu yapılan, daha çok kazanç için üretebilecekleri parçaları dahi üretmezler, sorsan vatan-millet-sakarya..
    ben Kanunide 2 sene Yedek Parça md. yaptım hangi parçalarmış bu parçalar merak ettim?yeterli bilginiz olmadan konuşuyorsunuz,en azından bu konuda ,insanların çeşitli üç kağıtlarla motor çantası ithal ediyorum diyerek içinde yedek parça getirdikleri bir ortamda,satamadığı motorları yedek parça olarak satmaya çalışığı ve yukarda bahsettiğim Türkiyedeki hammadde -ve çinden gelen bitmiş ürün fiyat oranları ile yani bir kaos ortamında ne üretiminden bahsettiğinizi anlamıyorum.daha çok kazanç tabiki önemli,çünkü öbür seçenek daha az kar değildiki?zarar ve rekabet edilemeyecek fiyatlardı.
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.

asivezor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    altımda scooter hayalimde 600 f
    tavşan daga küsmüş dagın haberi olmamış. seninkide o hesap. ticari ahlak diye bişey kalmamış. otomobile bir jant taktırmaya gidiyorsun eger bu konularda yeterli ön bilgiye sahip olmadıysan adam sana bunların hepsi senin aracına olur diyor. oysa durum çok farklı. ofset degerleri birbirine uymadıgında gerek çekiş gerek yakıt tüketimi gerek yol tutuş herşey etkileniyor.

başka bir örnek vereyim oto ses sistemi için tesisatçıya gidiyorsun eger bişeden anlamıyorsan vay geldi haline. adam elinde var olan malı sana satmaya çalışıyor. parçaların birbiriyle uyumunu gözardı ediyor.

pazardan atlet kilot alacagında satıcı iyi diye kötüyü pahalıya veriyor.

bu ülkede adam gibi esnaf kalmamış. acaba neden. birisi bir yerde dükkan açar işleride iyi gider bu durumu fırsat bilen başka biri yandaki dükkana aynıtürden ürün koyar ve fiyat rekabetine girer ne kendi kazanır ne digerine kazandırır.

eskiden ahi teşkilatı varmış ticaret çok saygın bir meslekmiş şimdi nerde. işini adam gibi yapanların sayısı azaldı.

gelelim asıl meseleye. kanuni türkiyenin motosikletiymiş. kimi kandırıyorlar. çinden gelen parçaları montajlayıp satıyorlar. çünkü karı tatlı. bu ülkede herkes kısa yoldan köşeyi dönmek istiyor.

öncelikle bir ülkenin bişeyi olmak kavramına bakmak lazım.

şimdi bir kanuni kullanıcısı bunları mahkemeye verse bana türkiyenin motosikleti diye mal sattılar bide baktım made in china yazıyor kandırıldım dese savunmaları ne olur acaba.

sonuç olarak kanuni kötümüdür bence degil peki iyimidir oda degil peki ya nedir?

kötünün iyisi

erodesign - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 250 EXC 2T
    Kanuni ile ilgili bir kaç kelime de ben yazmak istiyorum.
    2005 yılında ilk scooterimi aldığımda ben de aynı düşüncelerle (yerli malı yurdun malı...) Kanuniyi sectim. içeriğinin çin malı olduğu kısmını geçiyorum zira bu forumdaki herkes bunu benden daha iyi biliyor. Scooteri sattığımda 1000 kilometre kullanabilmiştim ve yaklaşık 500 kmsi servise gide gele yapılmıştı. Defalarca yolda kalıp, saçma sapan kaza tehlikeleri atlatmıştım. Kısaca ben Kanuninin her Türk vatandaşını sadece bir defa kandırabileceğini düşünüyorum...

Ne kadarekmek o kadar köfte konusu açılmaz umarım, Sıfır kanuniye verilecek para ile 5 yaş daha eski herhangi bir japon alınabilir. inanın daha az masraflı olur.
    Haklı olmaktansa mutlu olmayı tercih ederim...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Alıntı asivezor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şimdi bir kanuni kullanıcısı bunları mahkemeye verse bana türkiyenin motosikleti diye mal sattılar bide baktım made in china yazıyor kandırıldım dese savunmaları ne olur acaba.
    Senin de dediğin gibi "Türkiye'nin motosikleti" dedikleri için hiç bir sorumlulukları yok. %100 Türk malı gibi bir iddiaları olsaydı o zaman sorun olurdu. Ayrıca web sitelerine baktım kurumsal kısmında, "%100 Türk mühendis ve işçilerinin emeğiyle" yazmışlar. Yani biraz kelime oyunu yaparak Türk malı gibi algılanmasını sağlayarak satış yapmaya çalışıyorlar. Bu sadece Kanuni'ye sınırlı değil. Türk malı diye aldığınız vestel, çin malı parçaların Türkiye'de birleştirilmesiye yapılmış olabiliyor, "Arçelik güvencesiyle" diye aldığınız, yani Türk malı diye düşünmenizi sağlayan Altus, doğrudan çinde yapılıp marka bastırılmış bir "made in china" olabiliyor. (P.R.C. yazarlar genelde dikkat çekmesin diye)

Devlet önce birileri zengin olsun ve mevcut bürokrasiyi biraz doyursun diye birtakım oluşumlara izin veriyor.Daha sonra birileri mızıkcılık yapıyor.Mızıkcılık yapan tıfıllanmış olduğundan ya gazaba maruz kalıyor yada rakip oluşturuluyor.En son yaşanan olay et ithalatı.Fakat bu motosiklet piyasasından bürokrasi şu ana kadar yalnızca vergi yükselterek faydalandı.Piyasa büyüdükce üzerimizdeki çadır genişleyecek güneşi daha az görür olacagız.Kanuni ve mondi gibi markalar aç gözlülükleri yüzünden bu süreci hızlandıracaklar.Çünki alt yapıları dış piyasa için yeterli ve gerekli ölçüde değil.Aslında kendi, ayakları üzerinde duramıyorlar.Pazarlamacılar yalnızca.Kanuni ve digerlerinin iddiaediyorum kendi projeleri adı altında geliştirdikleri bir tek model yok.
    İSTİKLAL-İ TAM'a gelince;

HER BAKIMDAN "DIŞA BAĞIMLI OLMAKTAN" KURTULMAKTIR!..

ATATÜRK, bunları MALİ, ADLİ, İKTİSADİ, ASKERİ, KÜLTÜREL diye tek tek
    saymıştır...

Bir tanesinde bile ufacık bir dışa bağımlılık varsa;

Daha İSTİKLAL SAVAŞI bitmemiş demektir!. .www.mail-archive.com
    İşte ben Türk üm asil ırk ım diyenler hani Boşuna kelam edip sızlatmayalım kemikleri.....Ata nın ''uşaklıgı ögretemedim'' sözlerini yutturdular bu millete.Herkes sefasında.Lütfen Türk malı demeyin beni güldürmeyin

kanuninin amblemleri burada takılıyormuş duyduguma göre
    %100 dedikleri o olsa gerek.aradan bir kaç kelime çıkarınca :D

semihg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Windy's 125-Honda PCX 125- X-max 250-CBF 150
    Abi çin kanuninin müdürleriyle anlaşıyo.Diyoki gel benim ülkeme kur fabrikanı sana yer veriyorum elektrik,su vb.ihtiyacında benden,ama diyo bi şartım var oda benim ülkemin vatandaşını çalıştırıcaksın diyo.Sonuç bu işte.İşin başında türkler var ama seri üretimi yabancı ülkede.Aynı şey farklı meslek dalları içinde geçerli.Adam gidiyo romadan yer satın alıyo orada tarım yapıyo buğday yetiştiriyo geliyo burda piyasaya sürüyo.Neden;çünkü bu ülkede adamın her şeyinde para istiyolar.ok hava parası yok vergi şu bu.Nu diğer ülkelerde yok diil,ama en düşük seviyede.Bence Türkiye'de bu vergi,benzin fiyatları vb.şeyler olduğu sürece bu ülke kalkınamaz.

aquax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pcx 125
    benim bildiğim kadarıyla ramzey var bi türk malı motorsiklet % 70 oda %30 da çin den bazı parçalar geliyo yanılıyo olabilirm duyduğum buydu benim tek safkan türk malı

ceyhun__22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    vallahi ben bu motor işleri ne olur ne gider diye muhabbet ettiğim bir amcanın bana ,
    ''Valla seninki çin malı mı ne diyorlar onlardan sanırım.Ben mondial çok ucuzkene almadım.''Deyişini ve bana işaret parmağıyla bs100ü gösterişini hala hatırlıyorum.,Bunlar Türk malı dedi bir de, dedim tamam amca sensin
    İşin esprisi yok da gülüyorm hala.Ya hadi reklamında numara yapyosn satan bayi bari bir defa china diye 1şey soylememiş adama.Bilmeyen, araştırmayan, ihtiyaç gereğini görsün deyip motor alan yüzlerce insan bu slogan sayesinde kanuniye aldanıyor.(Ha kötü de demiyorum, 4 yıldır elite kullanıyorum kesinlikle 1 yıldır kullandığım salcano dan iyi, ama kelime oyununa kızıyorum)

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    üstad takma kafana bunları, dünya artık globalizmin pençesinde herhangi bir ürün %100 yerli olacak diye bir kaide yok.

buradaki sıkıntı yurt içinde üretilebilecek bir ürünün çeşitli sebepler ile ürettirilmemesi/üretilememesi.

hiç bir firma hayrına iş yapmaz, hayrı var ise bundan çok maddi kazancı vardır. her firma yaşamını idame ettirmek ve kar amacı gütmez için kurulur ve devam eder.

bir marka olabilmek ya da bir marka üretebilmek kolay iş değil.
    kanuninin yaptığı yıllarca kuş karga diye milleti araba sahibi yaptığı sanılan tofaş ürünlerinin mirasını motosiklet olarak sürdürmektir.

yatırım/üretim yapmadan al-sat ile para kazanmak kolay ve o kadar da etik dışıdır, ticaret 3 liraya aldığını 10 liraya satmak değil, topluma katkıda bulunarak para kazanmaktır. ve bunun da bir sınır vardır.

asgari ücreti ile bir ailenin ortalama insani barınma ihtiyacını karşılayamayan bir ekonomik sistem icat etmiş ülkede marka ya da yerli malı kavramı içi boş şovenist bir söylemden başka bir anlam ifade etmez benim için.

her fırsatta çamur attığımız çin malı motosikletler olmasa çoğumuz motosikleti rüyamızda görürdük. o 3 kuruşluk motorları dahi bize kat kat kar marjı ile satana kimse bir şey dememişken kanuniye laf söylemek ne haddime.

şu yönden eleştirebiliriz sayelerinde motosiklet kullanıcılarına ek maddi külfet gelmiştir, bunun hesabı sorulabilir. yanılmıyorsam motosiklet sektörü için üreticiyi korumaya yönelik bir ek vergi getirildi yurtdışından getirilen motosikletlere.

bak o kadar hayvan var iken piyasada yurtdışından hayvan ithal edeceğiz. kimse sebebini sormuyor, kimse sorgulamıyor, padişah olaya el attı sorunlar bitti. tarımı ve hayvancılığı bitme noktasına getiren kim ?

fabrika yerine kavşak, hastane açarsan, pırlanta yerine ekmekten vergi alırsan kanuniye de bal gibi milli marka dersin olur biter.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler