Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motor Yagi illa KM demi degistirilmeli?

Motovento
    REKLAM ALANI
    McWarnaly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia AF1+FZR 1000+YZFR6
    Arkadaslar motorumun el kitabinda 10000 km de bir yag degisimi yaziyor,ancak bi yerde motor yaglarinina acildiktan sonra 6 ay icinde bozulmaya basladigini okumustum hava almasindan dolayi.simdi mesela motoru 6-7 ay kadar kullanmazsak yinede yag degistirmek gerekirmi yada 10 bin km olana kadar kullanilabilirmmi.
    RIDE or DIE

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

ben de kitapçıkta okumuştum. yağ değişim periyodu 10bin km yada 6 ayda bir yazıyordu. arabanın klavuzunda

Motosikleti
    Alıntı osmaniyeli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben de kitapçıkta okumuştum. yağ değişim periyodu 10bin km yada 6 ayda bir yazıyordu. arabanın klavuzunda
    yani 10 km olmasa bile 6 ay da degistirmek gerekli?
    RIDE or DIE

Alıntı McWarnaly adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yani 10 km olmasa bile 6 ay da degistirmek gerekli?
    evet hangisi önce dolarsa

Motosikleti
    Stunt Apache RTR Artık Yok....
    Hava almasından dolayı demişsinde yağı motora koyduğun zaman hava almazki :S
    [B]Bahadır Şenonar[/B] [COLOR="Red"]A rh(+)[/COLOR]
    [B]Sözcüklerin gücünü anlamadan insanların gücünü anlayamazsınız.[/B] :bounce:

Alıntı Şenonar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hava almasından dolayı demişsinde yağı motora koyduğun zaman hava almazki :S
    Bahadar naber
    hava almaz mı acaba?
    karter havalandırması var. bir de üst kapaktan havayla temas söz konusu diyebilir miyiz

Emrah.ark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung Gt250R
    Ben her 1ooo'de değiştiririm..
    El kitabına falan bakmam

Kullanmıyıcaksam eğer.
    Yağını değiştiririm..
    Kullanıcağım zaman tekrar yeni yağla gazlarım

Motosikleti
    Alıntı osmaniyeli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bahadar naber
    hava almaz mı acaba?
    karter havalandırması var. bir de üst kapaktan havayla temas söz konusu diyebilir miyiz
    evet hocam bende onu kastediyorum.
    RIDE or DIE

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    kullanmasanda 6 ayda değiştir lafını ilk kez duyuyorum..enteresan gelgi.triger kayışı öyledir ve lastik olduğu için zamanla öelliğini yitirir.hidrolik yağı ambalajı açılınca belirli sürede özelliğini yitirir..kimse ama hiçkimse benim aracım bilmem kaç yıllık oldu şunun fren hidroliğini değiştireyim demez.nemi alan zaten fren hidroliğidir.motor yağı değil.zamana göre değil kullanıma göre değişir.10.000 km yi sadece uzun yolda yapan adamla sürekli dur kalk yapan adamın yağı aynı şekilde eskimez.bu durumda değişim km leride değişir.yağ özelliğini yitirmemişse (baş ve işaret parmaklarının arasında uzamasına göre anlaşılır)değişimin anlamı yoktur....

Alıntı sametagir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kullanmasanda 6 ayda değiştir lafını ilk kez duyuyorum..enteresan gelgi.triger kayışı öyledir ve lastik olduğu için zamanla öelliğini yitirir.hidrolik yağı ambalajı açılınca belirli sürede özelliğini yitirir..kimse ama hiçkimse benim aracım bilmem kaç yıllık oldu şunun fren hidroliğini değiştireyim demez.nemi alan zaten fren hidroliğidir.motor yağı değil.zamana göre değil kullanıma göre değişir.10.000 km yi sadece uzun yolda yapan adamla sürekli dur kalk yapan adamın yağı aynı şekilde eskimez.bu durumda değişim km leride değişir.yağ özelliğini yitirmemişse (baş ve işaret parmaklarının arasında uzamasına göre anlaşılır)değişimin anlamı yoktur....
    http://www.google.com.tr/search?q=ya...ient=firefox-a

linkteki ilk başlık mesela örnek

Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda
    El kitabı genelde üreticinin kesesine göre hazırlanır....
    Üretici tüketicinin cebinden çıkan parayı düşünmez ve her üç beş yüz km de yağ değiştirmesini ister.
    10-15000km de ya da yılda bir yağ değişimi normaldir.
    Tarzım çok basittir.....
    Her zaman en kalitelisi ile memnun olurum

Motosikleti
    Valla arkadasm bende bunu bi yerde okudum.yag hava aldiktan sonra 6 icinde ozelligini yitirmeye basliyor yaziyordu.Osmaniyeli arkadasin da aracinin el kitabinda yazdigina gore demekki gercekten bi anlami olmali.
    RIDE or DIE

Motosikleti
    bu bahsedilen süre motor yağı ambalajın da da yazmalı.eğer yazmazsa ve o yüzden motor zarar görürse akıllı bir adam yağ firmasını iflas ettirir.yüklü tazminat alır.eğer yağ ambalajında üretici bunu şu kadar ay sonra değiştirin yazmamışsa kesinlikle doğrulukla alakası yoktur.servis ve tamircilerin para kazanma tuzağıdır bence.

banarlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL 150 HS RACİNG MOTORS
    kesinlikle doğru adam yazardı herhalde öle bişi olsa
    59 HK 790 - KIRMIZI MONDİAL 150 HS TEKİRDAĞ - BANARLI YOLLARINDA ( 37500 )KM ALLAHIN İZNİYLE DAHA ÇOK GİDECEZ
    CASTROL SCOOTER 10 / 40 YAĞ - BUJİ NGK

bu bahsedilen süre motor yağı ambalajın da da yazmalı.eğer yazmazsa ve o yüzden motor zarar görürse akıllı bir adam yağ firmasını iflas ettirir.yüklü tazminat alır.eğer yağ ambalajında üretici bunu şu kadar ay sonra değiştirin yazmamışsa kesinlikle doğrulukla alakası yoktur.servis ve tamircilerin para kazanma tuzağıdır bence.
    yağ kutusunun ağzında folyo var havayla teması önleyen. onu yırtarsan mahkemede hak iddia edemezsin

motor yağları güneşten ve havadan bozulur.

neden yağ kutuları saydam şeffaf değil çünkü güneş ışığı değmemesi istenir bozulmaması için

kola şişesinde yağ satan firma gördünüz mü

Motosikleti
    ambalajında değil araca koyduktan sonra kullanmasanızda şu kadar ay sonra değişmesi gerekir diye bir ibare bekliyorum.sonuçta ambalajın hava alması beni bağlamıyor.beni bağlayan aracıma koyduktan sonra geçen zaman .ayrıca ambalajdaki folyoyu yırtmadan aracıma yağı koyamam.yağı koymadan da süre geçmesini bekleyemem..süt kutularında ne yazar?ambalajı açılmadan son kullanma tarihine kadar,açıldıktan sonra 2 günde tüketin der.ama yağ ambalajında son kullanma tarihi gören arkadaşım varmı acaba?bilmem anlatabildimmi?

ambalajında değil araca koyduktan sonra kullanmasanızda şu kadar ay sonra değişmesi gerekir diye bir ibare bekliyorum.sonuçta ambalajın hava alması beni bağlamıyor.beni bağlayan aracıma koyduktan sonra geçen zaman .ayrıca ambalajdaki folyoyu yırtmadan aracıma yağı koyamam.yağı koymadan da süre geçmesini bekleyemem..süt kutularında ne yazar?ambalajı açılmadan son kullanma tarihine kadar,açıldıktan sonra 2 günde tüketin der.ama yağ ambalajında son kullanma tarihi gören arkadaşım varmı acaba?bilmem anlatabildimmi?
    peki öyle olsun. sen bilirsin deyince kavga olmazmış

Motosikleti
    ne demek kardeşim.sadece bana mantıksız gelen bir konuyu aydınlatmaya çalışıyoruz.ama sen ne demek istediğimi anladın sanırım.ben 25 senedir motorlu araçlarla uğraşıyor ve yaklaşık 15 senedir bir otomobil fabrikasında çalışıyorum.her ne kadar kamu da olsa
    bu forumu seviyorum.çünkü seviyeli arkadaşlarla doğruyu bulmak çok da zor olmuyor...

Motosikleti
    gönüller bir olsun da..
    Merhaba arkadaşım;

Yağ değişimi sadece km ye göre olmaz. Mesela cross motosikletlerde çalışma saatini göz önünde tutarak da değiştirebilirsin. Bunun dışında her motosikletin yağ değişim periyotları birbirinden ayrı olabilir. Kaldı ki yazdan kışa, kıştan yaza motosiklet olsun araba olsun yağı değiştirilmeli. Uzun süre beklemişse araç, yine yağı değiştirilmeli. Az zamanda çok km yapıyorsa km sine göre değiştirmeli.

Genelde 3000 km de bir yağ değiştirmek, iki yağ değişiminin birinde filtreyi de değiştirmek gerekli (benim kullandığım modeller için geçerli). Aslında yağ değiştirildiğinde yağ filtresi de değiştirilmeli. Bir motor hocası olarak söyemem gerekir, doğrusu bu. Ancak 3000 de bir yağ değiştiriyorsan her seferinde yağ filtresi değiştirmek de çok doğru değil.

Sentetik malzemelerin ilk yıldan sonra özelliklerini kaybettiklerini anımsıyorum bir yerlerden ama, çok zaman geçti bu tür konularla ilgilenmeyeli. O yüzden net bir şey söyleyemiyorum. Hava ile temas önemli bir konu ama asıl kastedilen havadaki nem ile temas.. Yağ köpük oluşturduysa zaten yeterince içine nem yani su almıştır at onu gitsin.

Yağ sonuçta bazı maddelerin karışımından olşuyor, açılsada açılmasa da belli bir raf ömrü var.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:56 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:53 ----------

Yani kısaca istediğin kadar beklet. Ben bir yıldan fazla kutusunda beklettiğim yarım yağın hiç bozulmadığını da gördüm. Dediğim gibi nem ile alakalı bir mevzu.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler